N°. 1219. Donderdag 4 Mei. A". 1899 Nieuws» en Advertentieblad, Binnenland, C2EP Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voer bin Büb» SO Gts. Franse per pset door go» hooi Nsbsb&ahb të Ot*. - Naar Aimm en ander* landen met TsirheeRing der jtsrte'a. Advertentlfii vóór 19 nu op den dag der altgave. Pró'i der AduritnUin Van 1 tot B regels 10 Ots. Iedere regel meer Ots. Gtroet* letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Ots. per nrunmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÈN worden aangenomen by de üitgeurs LANSEVEL® ft 91 BOOlfParkstraatBone or Tixel BESLISSING over verzoeken om verbetering der vastge stelde kiezerslijst. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter in- zage 'is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld, eene beslissing van het Gemeentebestuur, dd. 29 April 1899 over het verzoek om verbetering der vastge stelde kiezerslijst door Cornelis Boon Jbz, te Oosterend. Texel, den 2 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 8 Mei 1899. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar gedurende de maand April door de jeugd al wat maar eenigszins brandbaar was verzameld voor de zoogenaamde Meierblits. Tea gevolge van de omstandigheid dat 30 April op eea Zondag viel werd de Zaterdagavond daaraaa voorafgaande er voor bestemd en werden de meivuren gebraad, terwijl Maandag 1 Mai bovendien nog een extra vuurtje werd gestookt van eene hoeveelheid tonnen met eene soort van pek die niet verkoopbaar bleek en inder tijd op strand is aangespoeld. Evenals vele Kdere oude gebruiken begint echter ook dat van de Meierblits achteruit te gaas, zoodat zeker de tijd wel niet zoo heel ver meer zal zijn, of ook de „meierblitsen" zullen alhier ia 't geheel niet meer of minstens uiterst weinig worden gezien op den laatste» Aprildag, den daarvoor bestemden dag. - Maakten wg in ons vorig nummer melding [van de zomerdienst der stoomboot „Ada," en als gevolg van dien, van de gewijzigde uren van de dienst der posternes voor de verzending en ontvangst van brieven enz., in ket bijblaadje van het nummer van heden vieden onze lezers [wederom eese opgave van de» treinenloop, met den aanvang der zomerdienst, in dier voege opgeteekend, dat zeer gemakkelijk een insluitende correspondentie kan worden ge- Vonden voor hen die van deze reisgelegenheid gebruik moeten maken. Oudeschild, 2 Mei. Eenige visschers van kier zijn gisteren naar de Zuiderzee vertrok ken, met het doel daar naar ansjovis te gaan vissthen. Om voor dat werk goed te zijn uitgerust, moesten enkelen zich een uitgaaf Van ruim f 600.— getroosten. Tot heden wordt nog niet van ruime vangst hernomen. De visschers vaa hier zullen vaarschynlijk werkzaam zijn voor een zoutery Wieringen. - Bij de strandvonderij alhier zyn gisteren ingebracht 218 battings, gemerkt „L. U", aartusschen een kroontje. Dit kout was Poor visschers in de Noordzee geborgen. - De veeuitvoer van 28 April tot en met Mei, bedroeg: 100 koeien, 32 kalveren, 1 '«kaap en 7 varkens. Oosterend, 2 Mei. Gisteren zijn van hier eerste schuiten ter ansjovisvangst uitge gild. Niet vele visschers zullen aan deze sckerij deelnemen, omdat belangrqkeuitgaven praagd worden, alvorens men hiervoor goed [jingespannen. Hiervoor worden tegenwoordig ]uade netjes gebruikt, in wier mazen de Rogge visekjes vast geraken. Vroeger werd algemeen met de wonderkuil geviseht en wel tussehen twee blazers in. Toen gingen ieder jsar bjjna alle schuiten voor eenige weken naar de Zuiderzee, en meermalen werd dan in korten tijd veel geld verdiend. Door eenige visschers van hier is een aantal battings aangebracht, die door hen waren opgeviseht by Terschelling. De battings zyn gemerkt L kroontje U. Vlieland, 1 Mei. De heer A. Sap, commis saris der loodsen alhier, wordt als zoodanig overgeplaatst naar IJmuidea. Voorts is de heer M. J. Gilhuys, directeur der zeevaartschool alhier, benoemd tot adjunct-commissaris bij ket Loodswezen, standplaats Amsterdam. Uit Harlingen: Groote bedrijvigheid verschaft sedert half Januari de haringvangst aan een deel onzer bevolking. In de vorige week zyn aangevoerd meer dan 76C0 tal of ruim anderhalf millioen stuks, en in het geheel beliep dat aantal 21,675,600 stuks, biykens het rapport, aan gaande dezen tak van bedryvigheid by de Regeering in te dienen. Een goed deel van dezen visch wordt in de acht hier bestaande rookeryen tot bokking bevorderd en links en rechts verzonden. By het rooien van een ouden noteboom in Slikkerveer heeft men onder de wortels ongeveer 60 zilverex munten gevonden. De meeste stukken hebben de grootte van een kwartje, eenige van een gulden en sommige van een rijksdaalder. De oudste dragen het jaartal 1508, de jongste 1795. Heden gedenkt Dirk Glas den dag, waarop hti 80 (tachtig) jaren onafgebroken by de firma Wybren Kry»s en Co., boomkweekers te Joure, werkzaam is geweest. Nog dageiyks is Glas op de kweekeryen werkzaam en zonder eenig ouderdomsgebrek. Hy is als jongen van 9 jaar in dienst gekomen, dus zoowat 90 jaar oud. Valsch telegram! Een der effecten-firma's te Amsterdam is op onaangename wyze gedupeerd door de ontvangst van een telegram onderteekend met den naam van een harer correspondenten ia een der provincieplaatsen*, waarin haar ver schillende orders ter uitvoering werden opge dragen. Toen zij haar vermeenden correspondent van de uitvoering kennis gaf bleek het telegram valsch te zyn. Niets mee aantevangen I In Maart en April werden 38 personen met een briefje van ontslag uit den militairen dienst verwyderd, die niet meer mogen worden aan genomen voor den krygsdienst of als militair geëmployeerde. Te Amsterdam is een naamlooze ven nootschap opgericht met een kapitaal van voorloopig één millioen gulden, ten doel heb bende het exploiteeren van vervoermiddelen door middel van mechanische beweegkracht. Binnen korten tyd zullen door haar proeven worden genomen met electrische rijtuigen, zoowel voor personen als voor goederenvervoer en zullen dus naast de benzinerytuigen de electrische hun intocht te Amsterdam doei. De vennootschap zal zich voorloopig bepalen tot exploitatie van haar rytuigen te Amsterdam en Den Haag, maar zy stelt zich by welslagen voor ook die in andere gemeenten op zich te nemen en deze onderling door het nieuwste vervoermiddel met elkaider in verbinding te brengen. (K.). Een blok van een scheurkalender dat van Haarlem uit als een drukwerk onder kruisband verzonden was, is aan de grenzen terugge zonden, omdat bleek, dat er een gouden broche I in verborgen was. („Haarl, Dgbl.") In een Atjeh-correspondentie van de „Deli-Crt." komt o.a. het volgende voor omtrent onze drie pantsersehepen, die op de reede van Oleh-Leh waren verschenen: „Hoewel geen Atjeh-nienws, wil ik hier even een eigenaardige ontmoeting mededeelen, die ons eskader en een Amerikaansch, beiden geiyk te Colombo aanwezig, met elkaar hadden. „Eenige dronken Amerikaansche Jantjes hadden zich tegenover eenige officieren van ons eskader niet erg wellevend uitgelaten; ja, zoo zelfs, dat het noodig werd geacht, om over die Jantjes by de Amerikaansche admiraliteit te klagen. „Nadat onze schepen reeds koers naar Sumatra hadden gezet kwam opeens een Amerikaan het eskader achterop stoomen en werd dit gepraaid. Aan boord was men natuurlek zeer verwonderd wat dat te beduiden had. Eindeiyk bleek dan, dat de admiraliteit van het Ameri kaansche eskader had gelast om aan de Hol- landsche zee-officieren af te vragen of zy geneigd waren hun verklaringen te beëedigen. Toen dit geschied was, keerde de Amerikaan terug met de verzekering, dat de schuldige Jantjes voorbeeldeiyk zouden worden gestraft." Van ie ts zullen de leden der Ontwapenings- cosferentie waarschijalijk naar hartelust in Den Haag kannen genieten. De grachtei stinken weer afschuweiyk! (V.) Ean tapper te Assen kreeg Zaterdag avond bezoek van twee vrouwen, moeder en dochter. De „dames" „kommandeerden" „de man een borrel" en, na dezen gebruikt te hebben, legde een van haar een gulden op de toonbank neer, met verzoek aan den tapper om het verschuldigde daarvan af te honden. De tapper telde 90 ct. nit, die door een der vronwen werden opgestreken, doch met dit geld was ook de gulden verdwenen. Op de opmerking van den tapper, dat een der vrou wen zich deze zouden hebben toegeëigend, volgde eene stellige ontkenning, waarop de waard zyne „vergunning" sloot en zoo aan de vrouwen belette zich te „verwyderen", terwyi een der knisgenooten de politie kaalde. „Die polizei kam auch dabei", die by fouil- leering in den zak van een der vronwen, behalve de 90 ets., ook een galden vond. De vrouw gaf echter voor, dat dit geld kaar eigendom was. Als een „byzonderheid" kan aan bovenstaand berichtje nog worden toegevoegd, dat, terwyi de vrouwen in de kroeg haar „schrmps" pakten, zy een kinderwagen zoo laag buiten de deur lieten staan, waarin zich, biykens een onderzoek, door de op 't gerucht toesnellende „lieve jeugd" ingesteld, een goed gevulde jeneveifieseh bevond. Beleefdheid? Eenige weken geleden reed, vertelt de „Tyd," een oud heer in een tram, toen eene dame den wagen binnentrad. Hy stond op de wagen was geheel bezet en bood haar zyn plaats aan. Zjj beantwoordde deze beleefdheid met eei koel zwygen, en was juist voornemens te gaan zitten, toen de oude heer tot haar zeide Als ik vragen mag, juffrouw, bent ub|j toeval lid van de Vrije Vrouwenvereeniging? Mynheer, Ik heb dit genoegen, antwoordde de dame op stnnrschen toon. Dat dacht ik al, zeide kjj. Dan kan n bniten gaan staal en van uw rechten als man gebruik maken: Ei dit gezegd kebbeide, ging hij weer op zyn plaats zitten. Men bericht aan ket „Soer. Hbld", dat eenige Javaansche hoofdei van aanzienlijke positie zich met eei Europeaan te Soerabaja hebbel verstaan om een request op te makei, waarin by de regeering aangedrongen wordt op strenger bepalingen tegen de kadji'8, die een zeer koog woord begimen te voeren. 't Is kaast te mooi om waar te zijn, merkt ket blad op. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1