Buitenland* Gemeenteraad te Texel; Va* een laaghartige streek werd Zondag de requisitenr A. Goedkoop, i» dienst bg de Rotterdamsehe Tooneelisten-directia L9 Gras Haspels, de dupe. Toen Zondagavond het gezelsefeap te Gronin gen speelde, kreeg de tooneelbaambte Goekoop een telegram uit Rotterdam dat zijae vrouw tengevolge van eea beroerte overleden was. Het telegram was oadeiteekead „Pist," de naam van een broer van G. Maandagmorgen vroeg begaf G. ziek oamiddelijk naar Rotterdam na een zenuwaahtigea nacht te Groningen te hebben doorgebracht. Gistermiddag te Rotterdam in de echtelijke wofiifig aangekomen, vond hg vrouw en kinderen in blakenden welstand geheel onbewust van het valseh telegram. De justitie is met de zaak in kennis gesteld en het origineel tele- graphisch bericht aan het telegraafkantoor te Rotterdam opgeëiseht. Retour goedkooper dan enkele reis Waaneer men van Gaule nsar Maastricht stoomt, kost een retourkaartje 25 cents, terwijl men voor enkele reis moet betalen 28 cents Era jubileum. Den 26sten Mei zal het 50 jaren geleden zijn, dat de visehboer Willem Muis, uit Amersfoort, voor het eerst de visehmarkt te Tiel kwam bezoeken. In al dien tijd heeft hij nooit een andere markt bezocht. Hij zal dien dag feestelijk worden ingehaald. Aan den ingang der stad wordt een eersboog opgericht. De vraehtsehipper G. Lomeijer te Appin- gedam had in het vorige jaar het ongeluk met zijn schip, terwijl hij in Duitsehla&d voer, vast te raken, op een boomstam, die in een kanaal zich bevond. Gewoonlijk lag op die plaats een herkenningsteken van onveiligheid. Toen echter was dat teeken er niet. Het schip bekwam een groot !ek en zonk in de diepte. Met levensgevaar werden man, vrouw en kinderen gered en vriendelijk geherbergd. De burgemeester van Appicgedam gsf aan Lomeijer verlof, om gelden ter schadevergoe ding in te zamelen, nadat het schip weer grootendeels was hersteld in Duitschland. Later wendde de schipper zich met een verzoek schrift tot den keizer van dat land, om eenige schadevergoeding. Maanden verliepen er eer •enig antwoord kwam, daar Z. M. op reis was naar Palestine. De schipper had reeds alle hoop van iets te zullen krijgen opgegeven, doch zie, tot des mms verbazing en tevens tot zgn blijdschap, kreeg hij dezer dagen een brief van Z. M. Wilhelm II, die hem 50 mark (f 30) toezond. Een „knotte" was vroeger ia Friesland het attribuut voor houw en trouw bij aanstaande echtgenootes. Trouw werd de „knotte" als een reliquie bewaard en ging van ouders op kinderen over. Niet zelden werd het kleiuaood in een zilveren doos geborgen. In het dorp Blija werd op een boelgosd eea dergelijke doos verkocht. Volgens onderzoek bedroeg de waarde aas zilver ongeveer f 14. Echter, tal van personen bleken bsiassg te stellen in deze antiquiteit die bij opbod tea slotte voor f 112 gemijnd werd. Een uur daarna verkoeht de kooper het stuk met f 58 winst. Misleiding van werklieden! Niettegenstaande de waarschuwing der burge meesters, om zich niet door het vooruitzicht op een goed weekloon te laten verlokken om naar Duitschland te vertrekken, gaan toch nog velen daarheen, van welke echter velen teleurgesteld terugkeeren. Verleden week vertoefde in Tiel een net gekleed persoon, die zich uitgaf voor commissionnair, en wlen het gelukte 17 jongelieden over te halen om met hem naar Duitschland te gaan. Onder dezen waren zelfs eenigen, die daarvoor een goede betrekking opzegden, in het vooruitzicht over de grenzen 24 Mark per week te zullen verdienen, of anders f10 Hoilandsch geld met kost, inwoning, enzvan welke belofte een contract werd opgemaakt. Men vértrok vol hoop; doch reeds eenige dagen later keerden 5 terug, die den weg te voet hadden moeten afleggen wegens gebrok aan geld. Zy waren in alles teleurgesteld. Ook de overigen, die nog achterbleven vertelden zy zouden wel spoedig volgen. Vooral voor degenen, die er een goede betrek king voor hadden laten varen, is het eene harde en dure les, want hunne plaatsen zyn natuuriyk door anderen ingenomen. Het loon biykt minder te zyn dan voorgespiegeld werd, en de werkzaamheden bestaan hoofdzake- ïyk in grondwerk. Een student in de theologie Men schryft ons: Tal van malen is in de Chr. Pers gewezen op de praktyken van een zekeren Vermeulen, gewezen verver, die beweert zich voor te bereiden voor de theologische studiën. Verscheidene Her vormde en Gereformeerde predikanten hebben het publiek meermalen gowaarschuwd. Toch gaat genoemde Vermeulen voort met collecteeren voor zyn opleiding. Onlangs weer in Ouderkerk a. d. IJsel, waar hy beweerde in Amsterdam te studeeren, en een attest van ds. Zyistra Herv. pred. te Waddingsveen, in zyn bezit te hebben. By onderzoek bleek, dat genoemd pred. geen attest had afgegeven. Het Chr, publiek kan zyn gaven nnttiger be steden. Zegt het voort Bovenstaand schryven was gericht aan „Da Nederlander." Korten tyd geleden werd hy te Lolden, gezien door iemand, die vroeger iets gegeven had. Deze persoon eischte hem op den man af op straat het toen gegeven bedrag terug, onder toevoeging, dat hy een oplichter was. Vermeulen, bevreesd anders met de politie te doen te zullen krygen en verschrokken door het besliste optreden van zyn vroegeren weldoener, opende de portemon- naie en betaalde inderdaad terug. Op de Parijsche beurs heeft Donderdag middag het gerucht geloopen dat Engeland aan de Zuid-AfrJkaanache Republiek den oorlog had verklaard. In den aanvang veroorzaakte dit bericht wat consternatie, spoedig echter kwam men tot een kalmer inzicht en begreep men met een beursmanoeuvre te doen te hebben. In een bankierskantoor te Madrid is een brutale inbraak gepleegd. De dieven hebben uit een der breeds en hooge riolen die onder de stad loopen op de juiste plek zich des nachts toegang weten te verschaffen tot de kamer waar de brand kast staat en hebben die opengebroken en beroofd. Zy vonden er echter slechts 2500 pesetas in de bankier had den vorigen dag een som van 200,000 pesetas, waarop de dieven het biykbaar gemunt hadden, naar de Bank van Spanje ge bracht. Zy zyn zóó handig te werk gegaan, dat geen der electrische wekkers overging en ook de wachthond niet aansloeg. Als voorzorg hadden zy vermoedeiyk de politie door niet geteekende brieven gewaarschuwd dat aan een ander uit einde der stad een inbraak zou plaats hebben, waar dan ook te vergeefs de wacht werd ge houden Op de tentoonstelling van landbouw, die eerstdaags te Frankfurt gehouden zal worden, zal een kaas te zien zyn, die byna 1300 kilo grammen weegt en voor welker bereiding eenige duizenden liters melk noodig zyn geweest. Het Portugeesche schip „Atlantica" is dezer dagen te New-Oleans aangekomen met een be zending slangen, ter waarde van f 125,000. Die slangen zyn het eigendom van Fransche slangen bezweerders en bestemd voor de Wereldtentoon stelling te Parys. Er is een boaconstrictor by van byna elf meter. De Russische regeering heeft, naar uit St.- Petersburg aan de „Daily News" wordt gemeld, besloten tot een strenge politiek ten aanzien van de Joden, buitenlandsche zoowel als Russische, en heeft byv. thans besloten om den Joden het verbiyf te St.-Petersburg te verbiedenzelfs zullen eenige Joden van Fransche nationaliteit te St.- Petersburg gevestigd, genoodzaakt worden Rus land te verlaten. Te Nieuw Yersey is een rywieltruet opge richt met een kapitaal van 80 millioen dollars. Onder de werkstakingen zou een staking van kappers- en barbiersbedienden al mee het ergste zyn, waaraan een beschaafde maatschappy blootgesteld kon worden. En waren de Parysche Figaro's geen toeschieteiyke patroons, dan zag het er te Parijs raar uit. De barbiers-en kappers bedienden hebben gevraagd om hooger salaris en een werkdag, die te negen 's avonds eindigt. Het scbynt dat beide eischen zeer rechtmatig en wel voor inwilliging vatbaar zyr. Doch wanneer dit niet zoo was Men mag er niet aan denken 1 Volgens een bericht uit Kazanlik, in het Rozendal, Bulgarye, is het een rozenkweeker aldaar gelukt hemelsblauwe roozen te verkrygen. Als het waar is, zullen de langgezochte blauwe rozen wel spoedig als een nieuwigheid op de markten komen. Verleden week werd op den overweg van den spoorweg Allenstein Lyck een rytuig, waarin een jachtgezelschap gezeten was, door een personentrein gegrepen en vermorseld. Van de drie inzittenden werden twee terstond gedood, de derde stierf eenige cogenblikken later by zyn vervoer met den trein naar Allenstein. De schuld van het ongeval moet zyn toe schryven aan den koetsier van het rytuig, die, niettegenstaande het waarschuwingssein van den naderenden trein hard weerklonk, toch nog den overweg over wilde ryden. Voor alles bruikbaar.' Van der Bilt, de schatryke spoorwegkoning, schreef zeer onduide- lyk. Eens ontsloeg hy een der beambten wegens oneeriykheid, maar het eenige wat op het stuk lezen kon, was de onderteekening. De betrokkene heett bet jaren gebruikt als vrybiJjet op de spoorwegen. „U. D." Wegens de steeds in omvang en hevigheid toenemende protesten heelt de „Daily Mail" be sloten, niet meer op Zondag te verschynen en waarschyniyk zal dat voorbeeld gevolgd worden door de „Daily Telegraph." Een Florentynsch edelman, de markies Luigi Forrigiani, heeft dezer dagen het record behaald in het duivenvermoorden. Hy had om 5000 lire gewed, dat hy binnen twaalf uren by een afstand van 27 meter van de duizend duiven er 850 dooden zou. Om kwartier voor zevenen 's morgens begon het schieten en om twee uren 's namiddags had de duivenschutter reeds zjjn weddenschap gewonnenvan de 1000 duiven die opgelaten waren geworden, had hy er 935getroffen, waartoe hy 1320 patronen noodig had gehad. De Florentynsche bladen doen vooral uitkomen, dat de beste schutters van Florence zijn behan deling met enthousiasme gadesloegen. Jammer dat zy hun geestdrift niet een betere zaak wyden In kazernes heerscht meestal" de1 vaat flauwe gewoonte elkander een by-of scheldnaam te geven; dit biykt ook het geval geweest te zyn in een kazerne te Danzig, waar een der oppassers met den titel van „monarch" was vereerd. B( gelegenheid, dat de man weer door zyn kameraden aldus werd genoemd, zeide hy: „Ik ben geen monarch; een monarch is een straatsiyper." En zie daar, reden genoeg om den man wegeni majesteitsschennis voor de rechtbank te brengen Zes maanden gevangenisstraf en 1 jaar eerver lies, luidde de eischBe man werd evenwe niet veroordeeld, omdat bleek, dat in verschillende streken van West-Pruisen het woord „monarch" werkeiyk de beteekenis heeft van: straatsiyper dagdief, baliekluiver, leeglooper enz. Een verhaal, dat misschien alleen in Rus land waar kan zyn, wordt uit Moskou verteld, In de Hof-opera werd „Carmen" gegeven en de bevelhebber van het garnizoen had, evenals ook elders geschiedt, toestemming gegeven, dat eene afdeeling zyner soldaten in de voorstelling als Spaansehe krygslieden medewerking verleende, Toen in 't eerste bedryf de wacht, met don José aan het hoofd, over het tooneel oprukte, maakte plotseling de geheele compagnie front en halt naar de zaal, want op de eerste ry stalles zat de generaal, bevelhebber van het garnizoen! Er was geen beweging in de stramme manschap te krygen en de voorstelling dreigde in de war te loopen, toen de generaal te hulp schoot en van zyne plaats riep„Flink zoo, myn kinderen, speelt maar door.* Waarop de voorstelling kon voortgaan. Vergadering Woensdag 24 Mei, 's morgens 10 uur. Voorzitter de heer H. W. de Joncheere, burge meester. Tegenwoordig 7 leden, de heeren F. Keyser, C. Keösar Pt., Dros, Zjjixi, Roeper, Mets en Westenberg. Afwezig met kennisgeving de heeren Lap, Koning en Bakker, 1 vacature. Secretaris J. A. Wesetra. Na openiDg der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna deelt de voorzitter mede: dat gereed is het jaariykseh verslag over den toestand der gemeente, dat by de leden zal circu- leeren dat goedgekeurd is terug ontvangen de rekening en verantwoording over 1898 van de haven bö Oudeschiid. Ontvangsten waren f7321,04; uitgaven 7224 52' en batig saldo dus f 96.51'. dat de nieuwe politieverordening in concept gereed is gemaakt en eerst by de leden zal circuleeren, daarna in commissie-vergadering worden behandeld, om ten slotte in openbare vergadering te worden ter tafel gebracht, dat is ingekomen een schryven van heeren com missarissen der bank van leening met het voorstel geen nieuwe commissaris meer te benoemen in plaats van den heer P. P. Kikkert. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Verder was ingekomen een schryven van den heer C. Bz. Bakker, be helzende bericht aanneming benoeming regent Algem. Armbestuur, een missive van Ged. Staten als begeleiding van het Kon. besluit over dé verleening van eeue subsidie van t 5000 aan de gemeente ten behoeve van het lager onderwys, een schryven van Ged. Staten aan B. W. in zake verbetering Schilderweg. Uit dit schryven en de er by behoorende missive blykt, dat het plan ter verbetering van den weg door den hoofd-ingenieur is onderzocht en door deze wordt geadviseerd aan te dringen op stellige toezegging van voldoend onder houd, betgeen te wensehen overliet. De breedte van 3 M. wordt verder te gering geacht voor zulk een druk verkeer en dient zoo mogelijk minstens 4 a 47, M te zyn. Naar aanleiding van dit schryven zal door B. W. nog eens het advies van een deskundige worden ingewonnen, omtrent kosten, enz. De Voorz. deelt mede dat door hem by een 4tal burgemeesters inlichtingen zyn gevraagd omtrent klinkerpaden midden in den weg en dat van 2 daar van gunstige inlichtingen zyn ontvangen. Al deze mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, Benoeming regent Alg. Weeshuis. Door heeren regenten was een voordracht inge zonden bestaande uit 3 personen. Ia het daarby gevoegd schryven werden nog eenige waardserende woorden gewy d aan den overleden regent P. P. Kikkert, in wiens plaats een nieuwe moest worden benoemd. Gokozen werd de heer J. P. Noordyk met 4 stem men, terwyi op den heer M. Langeveld Mz. 2 en op den heer H Flens 1 stem was uitgebracht. Benoeming kantoorhouder en plaatsvervanger telefoon kantoor de Koog. Met algemesne stemmen worden daarvoor gekozen de heer L. Daalder en diens eehtgsnoote Mej. Daalder- Wuis. Aanbieding rekening Bank van Leening 1898. Bedoelde rekening wordt ter onderzoek gesteld in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren C Keyser Pz. en Zym. Prea advies B. en W. inzake concessie-aanvrage vee-lichting door gas uit gecarbureerde lucht. De Voorzitter herinnert er aaD, dat indertyd be sloten werd eerst nadere inlichtingen daaromtrent te vragen. Verleden jaar September was reeds bericht onrvangen, dat men persooniyk een bezoek by B. 10 W. zou brengen voor het geven van inlich tingen, doch tot heden had dit bezoek niet plaats gehad. B. W. meenden dus te moeten besluiten dat de aanvrage niet ernstig gemeend was. Verder was van verschillende zy den gewezen op het gevaar

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2