Buitenland. zij, die ket corps vergezelden geven daarvan blijk, doek ook niet mieder de velen, die ziek de komst naar buiten spoedden, ten einde beter de sekoons muziek te kunnen kooren en ket eorps, voorafgegaan door ket vaandel, te zien passeeren. Waal, 6 Juni. Zondag j.l. was ket voor de Loden der Herv. Gemeente va» Waal en Koog eea sekoone en gewichtige dag. De nieuw beroepen predikant, de heer W. F. Smits van Nijmegen werd des voor- middags door zijn' broeder, den heer Smits, Predikant te Nieuw-Louzsa, bevestigd en hield des namiddags zijne iatredo. Zoowel des morgens als des middags was ket nette kerkgebouw aaa de Waal gevuld met belangstellenden. De bevestiging had plaats naar aanleiding van eea woord uit de Handelingen der Apos telen „Ziet, ik zie de hemelen geopend, en den Zoon des messeden staande ter rechter hand Gods." Aangrrjpoad vooral was het oogesblik, waarop de vader va» den nieuwen leeraar zijn' zoos toesprak. Des namiddags sprak de nieuwe Predikant naar aanleiding van 1 Cor. 2 vers 2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten oader u, dan Jozus Christus, en dien gekruisigd". Vóór tot de offisieele toespraken over te gaan, braakt de beer Smits hulde aan de nagedachtenis vaa oszen vroegeren Predikant Ds. F. T. de M azure. Vervolgens warden den Consulent, de familielede», de ambtsbroeders, de leden van kerker&ad en kerkbesturen enz. toegesproken, waarop door alle aanwezig en den nieuwen leeraar eene zegenbede werd toegezongen. Onder den iadruk der plechtige bijeenkomst verliet men daarop het kerkgebouw. Oudeschild, 6 Juni. Gisteren werden vaa hier uitgevoerd 756 lammeren en 3 koeien. Het garnalenvissshen is door verreweg de meeste schuiten gestaakt. Ia de laatste dagea der afgeloopea week, werd bijzonder veel gevangen, doch de prijs was aan de Eagelseke markt zóó laag, dat nauwelijks de onkosten gedekt konden worden. Het warme weer laat de verzendis g naar het buitenland Eiet meer toe. Sommige schuiten willen beproeven of er neg iets met de rogvisseherij valt te verdienen. Vlieland, 6 Juni. By de oa'angs gehouden examens voor ambtenaar by's ri jksbelastingen is o. m. geslaagd de heer C. Rib alhier. Verleden Zondagnamiddag is, begunstigd door keurig weder, het badpaviljoen geopend. Tal van belangstellenden bevonden zich aan het strand. De opgewekte stemming werd niet weinig verhoogd door de vrooiyke muziek vaa het fanfarecorps. Dezer dagea heeft een persoon te Waal- wyk eea lage daad verricht. Op het erf der heeren H. woonde een ooievaarspa&r, welks jonge», pas ééi dag oud, door het wyfje werden opgepast. Hst mannetje ging om voedsel uit en kwam in een laan, daar dicht by. Dit zag een schoenmaker, die daarop zy» geweer greep en op het mannetje schoot, met het gevolg, dat het beest met stukgeschoten poolen op den grond viel. Daarop sloeg hy het dier dood tegen de heining. Een paar dagen later lagen de jonge ooievaars dood in het nest, dat nu ook door het wyfje verlate» werd. Naar men meldt, is proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Een vreemd soort herkauwer. Een koe van den landbouwer G. teBacholt (gem. Weert) werd wegens toenemende zwakte afgemaakt. Dy de ïykopenlng werden in de ingewanden twee steen en gevonden, waarvan de eene 2, de andere 5 pond woog. Verlaging van briefport 1 Aan den minister van Waterstaat zal de Kamer van Koophandel te Utrecht een adres richten, om vermindering van porto voor zware brieven, bestemd voor het buitenland. Een nieuwe industrie in Nederland. Een tot dusverre vry vergeten hoekje van ons land, nl. Zeeuwsch-Vlaanderen, gaat zich langzamerhand tot een centrum van indrustrie ontwikkelen. Naar wy vernemen, bestaat bet plan om tusschen Terneuzea en Sas-van-Gent eea spiegelglasfabriek op te richten, welke met de daar te vestiges staalfabrieken aan keelwat handen werk zal geven. Voor onze groothandelaars in spiegelglas en spiegelfabri- kanten is dit een feit van beteekenis, daar zy by volvoering van het plan niet meer ia België ter markt zullen behoeven te gaan, doch alsdan het benoodigde glas in eigen land kunnen betrekken. Hiermede zal de spiegelglasfabricatie haar intrede in Nederland hebben gedaan, daar die industrie hier te lande, voor zoover ons bekend, ■iet werd uitgeoefend. Ook voor de Zeeuwsche spoor- en stoomvaartiynen kan deze zaak van veel belang zyn. (H. DO Men meldt uit Amsterdam Een rangeerder der Noord-Hollandsche Tram- Maatsehappy, wonende de Nieuwendam, is door eigen onvoorzichtigheid oader het voortraden van een treia met het hoofd in aanraking gekomen met eea steunpilaar der statioasver- kappiag aan het Tolhuis. Hy was op de treeplank van een in beweging zynden trein gesprongen. De man werd naar het binnen gasthuis gebracht, waar slechte de dood ge constateerd kou worden. Drankwet! Bianeakort kaa eea voorstel van de regee ring tot herziening vaa de draakwet worden verwacht. Ie den laatst - gehouden gemeenteraad te Fraseker ontsnapte» de fl itsers aasa eea groot gevaar. De Commissie voor Strafveror deningen stelde niet misder voor das dat sr g®6a fi teer bissen de bebouwde kom der gem. meer mocht rydes. Hiertegen werd door e?n paar lede» sterk geopponeerd, zoodat ge lukkig geen meerderheid voor het bespotteiyk voorstel werd verkregen. (R. N.) Het Hoofdbestuur van de V9reeniging van Hoofden van scholen in Nedorlaad heeft eea adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin aangedrongen wordt op osgewyzigde aanneming van het wetsontwerp op dea leer plicht, met name wat betreft het daarin opge nomen verplicht herhalingsoaderwgs, es tevens het verzoek, dat ia de wet een artikel worde opgenomen, hetwelk den ouderwijzers een be- hoorlgke belooning waarborgt voor de meerdere diensten, die van hen zulle» worden gevorderd. Zondagavond, toen eenige jongens te IJ muiden bezig waren te baden, waagde een kaaapje zich te ver in het water en verdronk. Het lijkje vaa het aogesjsrige knaapje is reeds gevonden. Mei heeft zich failliet verklaard. Vroeger was ze hoog te roemen, S .rooide groente, bloesem, bloemen Overvloedig over de aard, Meer dan honderdduizend waard. Maar van 't jaar raakte z' in de maling, Schorste daarom de betaling; Geen sprake van een dividend, Hoogstens derdehalf procent Rost er na 't faillisement. 't Is een questieuse openbaring. En een leeiyke ervaring, Waaraan '99 ïy'dt: Mei is haar vertrouwen kwijt. „Fr. Crt." Voor ruim viör wekea bezeerde de vee houder H. R., is de gemeente Haskerlaad, zich aan het koperdraad, waarmede hy een varken ia den snuit „ringde", om dit dier het wroeten af te leere». Was dit eerst een onbeduidend wosdje, na veel lyden is R. aan bloedvergiftiging overleden. Den 29ste» dezer hoopt de heer Jochem Da G'aaf, te Eikhuizea, zya 100iten verjaar dag te herdenken. De krasse oude man geniet nog een uitstekende gezondheid. Iets nieuws I De heer R. Tukker te Heemstede neemt een proef om kipeieren te doen uitbroeden door bye» Hy heeft 5 eieren ia een korf gelegd en hoopt dat door de gelijkmatige warmte in den korf de eieren zullen uitkomen. Op den hoek van Buurkerkhof ea Caoor- straat te Utrecht wordt een huis afgebroken, het heeft er reeds eenige eeuwen gestaan, en dat er eea of andere antiquiteit gevonden zou wordeH, was dus niet onmogelijk. Eeaige dagen geleden werd een heele verzameling antieke tegeltjes ontdekt, uitgebroken en spoe dig aan den man gebrachtvoor 2 cent het stuk. Met yver wordt er gewerkt en goed, byaa angstig opgelet of er nog meer te vinden is. E ^gisterenmiddag diende het gelukeen kluis werd afgebroken en in een nis ingemetseld ontdekte men een kist, met zwaar yzer beslag. De werkman straalde van geluk, daar zou wat in kunnen zitten 1 Voorzichtig maakt hy de kist open, het ging moeilijk, het zwaar yzeren beslag gaf niet veel mee; daar kraakt het, de kist springt opener was niets ia. De kist ligt nu op het Buurkerkhof, en den werklieden is de lust om antiquiteiten te zoeken geheel vergaan. Wellicht toch, dat de kist zelf waarde gehad had. (U. D.) Als een staaltje van bureaucratie wordt aan de „Tel." het volgende gemeld Zooals men weet bestaat in de administratie der Posteryen de bepaling, dat aan de adres- zyde der briefkaarten de naam, woonplaats en met één woord of daarmede geiykgestelde uitdrukking het beroep van den afzender mag worden vermeld. De firma H. J. Prickaerts te Maastricht wendde zich tot ket Hoofdbestuur der Poste ryen met de vraag of zy op hare briefkaarten de woorden „Uzer- ei SUalhandel" mocht! bezigen, welke uitdrukking zy als gelijk staande! met die van beroep beschouwde. Zij ontving) uit 's-Gravenhaga ten antwoord, dat zy wel| mocht vermelden de woorden „Uzer- ent Staalhandelaar" of ook „Uzer- es Staalhandej laarster", maar niet „Uzer- en Staalhandel"| Excentrieke vogels! Eea Sïolksche eend legde eeu ei in dei! vorm van een kaatsbal, eea Ammerstolschef kip twee eieren aaa elkaar vast, terwyi eeil duif van den heer Niekerk te Schoonhoveif uit ééi ei twee vogels broedde. Tering en onzuivere lucht! Professor Talma die de Utrechtsche faney-faiil opende met een rede over den strfld tegen di bacteriën, die het menscheiyk lichaam onder- mijnen, zeide in betrekking tot de tering, dal men tegenwoordig overtuigd is, dat die dooi doelmatige behandeling veelal kan genezen worden! door versterking van de weerbaarheid des lichaamaj Een allereerste verelschte is goede lucht. Daarvan zeide de hoogleeraar o.a.In de meeste steden is het voor de teringlijders slechter dan daarbuiten. Het stof van de straten, dat allerlei onreinheden bevat, moet tot eiken prijs worden vermeden. Tuinkamers zyn daarom te verkiezen boven kamers aan de straat. Als de overigs dingen gelijk zjjo, is de lucht beter naarmate' de kamers hooger boven den grond zQn. Tusschen de tuinen zijn belangrijke verschillen, vooral zon licht en reinheid van den bodem zijn noodig. Ook in de kamers moet de zon kunnen schijnen] Aanhoudend sterke lucht ver versching bij nacht en dag. Verwarming zonder stofontwikkeling, als ds temperatuur daalt. Tapijten en wollen gordjjnet zyn bewaarplaatsen van schadeiyka invloeden. Als men onder meer op deze dingen let, kan men op vele plaatsen, ook in de steden, vele! vroeger voor ongeneeslijk gehouden teringlijders zien genezen. Maar betere lucht dan in de steden kan men| gemakkelijk buiten vinden, mits ook daar noodige voorzorgen worden genomen. Avondlucht is voor ïyders te vreezen, als er een nevel hangt. Niet te wanhopen als in de zes warmste zomer weken geen genezing wordt gevonden; meermalen werd gezien, dat juist een verblijf in de slecht genoemde wintermaanden het oude HJden met wortel en tak uitroeide. Meneer Band weet zich door teekens lil betrekking te stellen met een aardig meisjd tegenover hem. Mevrouw Band, die uit het keukenraam het schouwspel heeft gadegeslagen, roept hem toe: Wacht eens, lk zal je leeren telegrafeeren zonder draad I Het Hof van Cassatie heeft Zaterdag beslist dat het Breyfus-vonnis moet worden herzien met verwyzing van de zaak naar den krijgsraad] te Rennes. Zondag werd besloten, dat de kruiser „Sfax.j die voor Fort de France op Martinique ligt onmiddeiyk Breytus zal gaan halen van hel Duivelseiland en hem brengen naar Brest, waai de gevangene 26 Juni kan aankomen. Vandaan wordt hy onverwyld overgebracht naar de militaire) gevangenis van Rennes. I a - De Turksche regeering sloot onlangs ee contract af met Grieksche duikers om te latei zoeken naar de overblijfsels van een Russisch admiraalschip, dat in 1770 in de haven v® f Tchesme gezonken was. De duikers hebben succes gehad; zy vond niet alleen de verbiyfplaats van het schip, doi_ 12000 gouden dukaten en 20,000 dubbel» dukate* ha een aantal zilveren en gouden kunstvoorwerp en andere schatten. Na hun vondst aan Turksche regeering te hebben overhandigd, ont vingen zy als loon ongeveer f 130,000. 121 15 rei 0.8 - Sedert 6 jaren Is het te Londen In Ju niet zoo warm geweest als Vrijdag: De temp ratuur was even voor den middag 102 grade; Fahrenheit. Meer dan 60 gevallen van zoEnesteel en bezwijming tengevolge van de hitte kwame: voor. Vrydag te voren werd gemeld, dat 4 gewassen hadden geleden tengevolge van de vors] - Over den hongersnood in Rusland worde: navrante byzonderheden bekend. In de provinci Kazan zyn 20,000 personen de slachtoffers va:, den hongersnood; zy zyn ten doode gedoemd als men hen geen hulp verleent. In het don Kodinbi wordt een mengsel van aarde en paardei' mest als voedsel verkocht. In het district Kapoa zyn alle boomen van hun schors beroofd da de bewoners, die haar in de zon laten drog en haar dan gemalen eten. - Het renpaard „Holocauste", dat by dl &>c Berby wedrennen zoo goed als zeker eerste zfJ Der, zyn aangekomen, als het niet was gevalin| Ouc schijnt te zyn uitgegleden over een sinaasappel Qos schil- Het dier, dat den voorpoot brak, werl afgemaakt en aan een slager verkocht voel (j^j 25 shillings. Woensdagmorgen had men de-' eigenaar Jacques de Brémond vergeefs 10,00 guinjes voor het paard geboden. By den verkool Oosi aan den slager werd ais voorwaarde gestelif dat „Holocauste's" hoeven aan den eigens zullen moeten worden gezonden. Het dier taq - 233,550 fr. aan prijzen gewonnen, I Bu:

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2