N°. 1230. Donderdag 15 Juni. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond» AbennmtnUprigi per 8 maanden Voor bik Büb« SO Ct». - Fr ant* per put door ge- hooi Nannum tl Cts. Naar Aksuka on andoro landen mot Torhoeging dor porto'a. Advertentlin vóór 16 nr op den dag der altfavft Prüi der AdnrUntiiH Van 1 tot i regel» SO Oti. - Iodoro regel moor S Cta. Croste lottere on Vignotton werden naar plaatsruimte berekend. BewKannmmera S Cta. por nummer. ABONNEMENTEN ex ABVSRTINTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGIVILD BI ROOII, Parkstraat, Bono or Tixel LAMMERENMARKTEN. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 15, 23 en 29 Mei en 5, 12 en 19 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het markt plein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uit- loopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nar een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóórat, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren f9-2 uur) en bfj den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hótels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur's namiddags. Aangiften, hetzjj mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten nitvoer gebracht, tenzij volstrekt bizondere gevaiien, naar het oordeel van den marktmeester aanleiding moch ten geven, znlks alsnog te doen, Texel, den 3 Mei 1899. Be Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 14 Juni 1899. Bij Kon. besluit werd tot Heemraad van den polder Eierlasd benoemd de keer B. Dros aldaar. Ofschoon zulks misschien sommigen minder aangenaam zal zijn, men is er nu eenmaal niet zoozeer op gesteld aan zijne ver plichtingen te worden herinnerd, meersen wij toch er op te moeten wijzen, dat 1 Juli a. s. weer een deel der grondlasten ea van die op het personeel moet zjjn betaald. Niemand zal er ongetwijfeld zijn, die als kermiscadean eene niet-kostelooze waarschuwing wenscht te ont vangen en wanneer niet vóór den laatsten dezer maand die belastingen geheel of minstens de helft er van zijn betaald, loopt men groot gevaar daarop te worden onthaald. Men wachte zich er dus voor. In aanmerking genomes de hoeveelheid lammeren die reeds dit jaar van hier naar elders werden verzonden, kan zeker met het volste recht worden beweerd, dat ook de aanvoer ter markt Maandag jl. groot was. Het aantal koopers was naar wij hoorden beweren in verhouding minder groot en het gevolg daarvan was misschien wel, dat de handel minder vlug was. Toeh waren de prijzen die konden worden besomd nog zeker niet laag te noemen. Gemiddeld toch werd nog voor lammeren f8,50 f 12,50 besteed. In 't geheel waren aangevoerd 1647 lammeren, 45 schapen, 19 paarden, 1 veulen, 16 koeien. 6 kalveren, 8 sehrammen, 34 biggen en 1 geit. Gemiddeld kon worden besomd voor lamme ren f 8.50 h 112.50, schapen f 18 d. f 20 koeien f 142.50 f 175, Kalveren f 12 kt 14,schrammen f 16 f 18, en biggen f 7 f 9. Oudeschild, 12 Juni. Aangezien er voor de garnalen visschers, na het eindigen der visscherij, in de zomermaanden weinig of niets te verdienen valt, trachten sommigen, door het opkoopen van oude sehepen ei het sloopen er van nabij de kust, eenige winst te behalen. Ook nu is weer een kotter voor dit doel aangekocht, die kier eerstdaags kan arriveeren. Door velen zal zeker met leedwezen worden vernomen, het heengaan van onzen vroegeren plaatsgenoot, de heer F. M. Verberne, sedert vele jaren te Alkmaar woonachtig en in betrekking als gezagvoerder der veestoom boot „Burgemeester van Alkmaar" werkzaam. Na korte, doch hevige ongesteldheid, moest hij aan de Zynen en aan zijn werkkring ontvallen. Was Verberne voor zijne bemanning een goed kapitein, zeker zullen ook allen, die op ons eiland met den veehandel en veeverzending in betrekking staan, zich den hulp vaardigen, welwillende! man met genoegen blijven her inneren. 13 Juni. Van 9 tot en met 12 Juni zij* van Texal uitgevoerd: 496 lammeren, 1 schaap, 10 koeien, 2 paarden en 6 varkens. Dê Cocksdorp, 13 Juni. Door schipper C. Boom van Oudeschild is aan het einde der Boggesloot opgevisckt een pakket, bevattende verschillende Engelsche land- en zeekaarten, reisgidsen en eenige Ecgelsche boekjes, waarin o. m. beschrijvingen en teekeningen voorkomen van den Hoek van Holland en Amsterdam. Van de herkomst van een en ander was geen spoor te ontdekken. De uitslag van de j.l. Zaterdag gehouden aanbesteding van het Bestuur van den Eier- landsehen polder was als volgt: De leverantie en het transport van 50 M» quenast keislag en 80 M3 grint, laagste inschrijver de heer J. P. Dros. Het maaien der postsloot, laagste inschrijver A. Sauerborn. Het maaien van het kanaal en de Hooge- zandskil werd niet gegund. Het teren der poldereigendommen, laagste inschrijver A. Boon Mz. Het grasgewas op de wegen in den polder werd in vergelijking met andere jaren, voor een luttel bedrag verpacht. Vrijdagavond had nabij Roermond een treurig ongeluk plaats. Een knaapje, G. V., van vier jaar, raakte onder een sneltrein, met het treurig gevolg, dat het geheel verpletterd werd. De moeder was yiings komen toe- loopen, doch was reeds te laat. Zij keerde naar huis met het verpletterde lichaam va* haar kind. Eenige uren later had de wissel wachter Meeuwissen, by het station Roermond, het ongeluk te struikelen toen de trein in aantocht was. Een zijner beenen kwam er onder en werd gebroken. Een 100-tal visschers zjja van Ameland naar Scheveningen en Viaardingen vertrokken, om op de loggers de harisgvisseherij uit te oefenen. Do visscherij is op Ameland geheel te niet gegaan. Door Rijksingesieurs en particuliere aan nemers zijn, naar het „Vad." meldt, opmetingen en boringen gedaan op den havendijk en het Ankerpark te Nieuwediep, ten einde teekenin gen en begrooting te kunnen maken voor een mogelijken aanbouw van kazernes, kom- mandantshnis, administratiebureaux, gymnas tiek- en waschlokalcn enz. ter vervanging van wacht- en logementsehepen voor de marine aldaar. Het geheele werk zou ongeveer anderhalf millioen kosten. Vrijdagmorgen ondervond trein 4 van de H. S. M. een vertraging van circa 5 minuten aan waektpost 67 tusschen Den Haag en Voor schoten, daar het signaal onveilig stond, de afsluitboomen niet gesloten waren en geen wachter op zijn post was. De wachter had zich verslapen. Gelukkig was het signaal door den machinist opgemerkt. Uit de provincie Groningen zijn meer dan 1000 hooiers naar Friesland vertrokken. Voor het maaien van het gras, dat er dicht op staat, is het weder zeer gunstig, tcrwjji het gemaaide gras door den wind, geholpen door zonneschijn, langzaam droogt. Blijft het weder nog eenige dagen droog, dan haalt de boer een schat van heerlijk win- tervoer binnen, dat geen vrees voor broeien zal geven. Wat laten de menscken ziek toch be dotten I Te Loosdrecht vervoegde zich, eenige weken geleden, bij de ingezetenen iemand, die een prachtig nieuw soort bloembollen aanbood. Zonder verhooging van prijs verklaarde hjj zich bereid ze in den grond te brengen. Eakele ingezetenen maakten van de aanbie ding gebruik. Nu de bollen uit den grond komen, blijken het... aardappelen te zgn! Te Wateringen is door den Gemeente raad aangenomen de volgende aanbieding van de eerste Nederl. Electrititeitsmaatschappij te Amsterdam De My. zal de gemeente verlichten met gloei lampen, tot een maximum van 60 voor f800 per jaar. Boven dit getal zal per lamp f7.20 en voor elke 's nachts doorbrandende lamp f 17 per jaar worden betaald. Da verlichting geschiedt thans door 52 petroleumlampen. Ia verband met den gunstige* loop der zaken in Atjek en otderhoorigheden zullen dit jaar slechts 1150 man in stede va* 2000 man worden uitgezonden. Voor het volgend jaar is het contingent suppletietroepen bepaald op 1000 man benevens 88 onderofficieren der infanterie, 15 genie soldaten, 60 cavaleristen, 100 artilleristen en 30 militaire sehryvers. Allemaal op de fiets." Generaal „Tom Pouce," het ventje lang 90 centimeter en wegende 18 kilo, dat vroeger op de kermissen te zien was, de 25-jarige G. Keizer, te Oude- bildtzyi (Fr.), heeft zich een miniatuur-rywiel aangeschaft en fietst 1 De gedenkdag eener 70-jarige eehtver- eeniging is een te groote zeldzaamheid, om ongemerkt voorby te gaan. Zoo althans dachten eenige ingezetenen van Langezwaag. Daarom was er ia de naeht van 6 op 7 Juni een fraaie eereboog verrezen voor de woning van Wisse Luxwolde en Jeltje Van Dort. Van byna alle gebouwen wapperde de vlag, terwyi door de schooljeugd een toepasseiyk lied werd ge zongen. De beide kranige oudjes, waarvan hy 93, zy 87 jaar telt, verheugen zich nog in eane goede gezondheid en hebben nog betrekkelijk weinig te klagen over onwillige zinnen en leden. Zoo ziet men Wisse nog zonder bril lezen! De 91-jarige JankeB aunius, ook daar woon achtig, die met Jeltje op de schoolbanken zat, kwam de jubilarissen zelf bezoeken. Een goed Nederlaadsch woord voor „Ansichtskarte" vroeg „Lente." De redactie ontving 141 antwoorden. Het best gekeurde woord „postprent" werd ingezonden door mevr. De Haan, te Zuilen, en mej. J. C. Brouwer, te Gouda. By loting viel de eerste prys aan de laatste, de tweede aan de eerste ten deel. Andere woorden waren: postplaat,plaatkaart, sierkaart, kunstkaart, beeldkaart, Bierbriefkaart, prentbriefkaart, beeldbriefkaart, afbeeldings- kaart, plaatbriefkaart, enz. Gedrukte stukken voor verafgelegen en overzeeseke landen komen meermalen beseka- digd ter plaatse van bestemming aan. Dikwijls is dit toe te schryvei aan oivoldoende ste vigheid van de omslagen, waarvan het papier niet sterk genoeg is om bestand te biy ven tegen de herhaalde schokken en stooten, welke de stukken, by ket telkens overladen van de post, onderweg ondervinden. In ket belang van de ongeschoiden over komst, wordt daarom aanbevolen, voor dn omslagen van gedrukte stukken zeer stevig papier te gebruiken en bovendien die omslagen te omwinden met een kroistouw. (Staats-Cour.) TEXELSCHE COÜEAMT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1