Buitenland, Marktberichten. Zaterdag-*aekt omstreeks twee ure wilde een artillerist die wat veel op het welzga va» het vaderlaad gedroakea had, ee» einde aan ztja leven makes ea sprong daartoe nabij de Oostpoort in het singelwater te Delft. Zijn vrienden braakten hem, daarin geholpen door een lantaarnopsteker, weder op het droge. Waarschijnlijk is hij door het frisseke bad wel tot de gedachta gebraakt dat het toek nog beter is voor het vaderland te leven. Nabij de Stolpen, aan het Noord Holi. Kanaal, geraakte het kind van den heer B. al spelende te water. De moeder, die op eenige afstand het ongeval zag, sprosg het kind na om het te redden, met dit droevig gevolg, dat ztjzelve verdronk. Het kindje werd door de inmiddels toegeschoten buren gered. Met de kersen ziet het er in de Tieler- waard treurig uit. Niemand herinnert zich zoo'n slecht jaar van dat gewas; honderden boomgaarden worden zelfs in 't geheel niet verpacht. Voor eigenaars, pachters ea plukkers is het een schadepost vaa enkele tossen gouds. Ia eea dorp ia het feoofdkiesdistriet Bodegrave heeft de diaconie ee&ar kerkelijks gemeente 8 kiezers van de kiezerslijst afgevoerd. Aan drie hoofden van geziBuen, die behoeftig zijn, doch niet bedeeld worden, werden name lijk in dezen winter ieder 2 hectoliter steen kolen vanwege de diaconie thuis bezorgd. De diaconie deed later, voor het opmaken der kiezerslijst, opgave van de bedeelden aan den burgemeester der gemeente en plaatste daarop nu ook de drie hoofden van gezinnen, aan wie de steeskolen thuis gezonden waren. Hiermede was het doe! bereikt; de drie mannen, die van andere politieke kleur zijn dan de diakenen, zijn nu dit jaar geen kiezers. (LD.) Ia den nacht van Diasdag op Woensdag van de vorige week heeft het te Brum mes, volgens de „Zutf. Cc.", tamelijk gevroren; goederen, die op eea bleek lage», waren 's morgens om 4 uur nog totaal stijf. in het Noorden van Groningen bestaan in sommige dorpen coöperatieve vereeaigingen voor het aankoopen van turf en andere brand stoffen. Ieder deelnemer geeft zgn besoodigde hoeveelheid brandstof aan het bestuur der vereesiging op, waarna dit eene aanbesteding houdt. Vroeger kocht men algemeen zijne turf van den schipper, die voor eigen rekening eene lading uit de venen haalde. Deze moest soms dagen lang voor dan wal liggen, voordat de lading gelost was. Nu men ia het groot gaat aankoopen ea de schipper in korte» tp de turf heeft afgeleverd, kan hij de brandstof aanmerkelijk lager in rekening brengen. Veiligheid op de spoorwegen. Naar aanleiding van de vele spoorwegongelukken, welke in dea laatstee tp hebben plaats gehad is door de directie der Maatschappij tet Ex ploitatie vaa Staatsspoorwegen ter kennis vae het stations- en trampersoneel gebracht, dat verschillende instructies en veiügheidsbepalis- gen minder nauwkeurig nageleefd worden ea met nadruk er op gewezen, dat eea opvolgusg dier voorschriften eea gebiedende eiseh is. Naar wij vernemen, bedraagt de bruto- ontvangst vau de van 81 Mei tot en met 2 Juni te Utrecht gehouden faaey-fair, ten bate van een volkssanatorium voor borstaders, in het geheel ruim f 40,000, waaronder ruim f 24,000 uit de verloting, die er aan verbonden was. (N. R, Ct.) Snel recht. Dinsdag ea Woensdag diende voor de rechtbank te Breda de eiseh van den heer Soesman Wolf, te Bergen-op- Zoom, tegen de verzekericgmaatschappij tegen inbraak „Ned. Lloyd," te Amsterdam. Na de door den advocaat van den eisehsr, mr. Hartog, te Bergen-op Zoom, op die beide dagen gehouden enquête, werd door de recht bank aan den advocaat der tegenpartij, mr. Moothaan, een tegen enquête toegestaan en deze bepaald op30 Januari 1900, Uit een van de groote garnizoensplaatsen meldt men, dat door den gariizoens-eomman- dant werl bepaald, dat officieren en mindere militairen, wanneer zij niet in dienst zpde op een rijwiel rpen, zonder sabel of zpgeweer in het openbaar te verschpen. Een hoogere autoriteit ter plaatse vond dit evenwel afkeureisswaardige ketterij. Na vier-en-twintig dagen geleefd te hebben, werd bovenstaande order op Zondag 11 Juni ingetrokken. Twee jongelingen uit de Friesche dorpen Roorda-huizum en Irnsum hebben op êen dag per fiets de elf steden van Friesland bezccht. Ze vertrokken 's morgens kwart voor vier en waren 's avonds half elf terug. In iedere stad werd de handteekening van een ingezetene gevraagd. Donderdagavond halfnegen kwam te Deiden een knaapje van ongeveer vier jaar de stad inloopen, op bioote voeten, zwervende, zonder te weten waar hij heen moest of van waar hij kwam. Een kond vergezelde hem trouw. Nadat hij eerst door de zorg vaa de politie goed had gegeten en gedronken, is de gemeenteveldwachter toen met hem naar Hengelo gegaan doch ook daar was niets van hem bekead. Hij werd toen liefderijk opgenomen door den heer Katuia aldaarin middels was bekend geworden, dat kjj van don straatweg van Esschedo was gekomen. Den volgenden dag is toen door de politie gtïflformeerd te E «schede ea vasdaar naar Glsnerbrug sa het bleek toen, dat hij te Osht- trupp werd vermist. Hij had dus een afstand van 8 uur afgelegd. Met zijn moeder naar het land gaande, had deze hem gezegd naar zijn grootmoeder in de buurt van het land te gaan, maar daar was hfi Biet geweest. Overal werd in de buurt van Oehttrupp ai gezocht. Men kan zich de vreugde der ouders voorstellen, bij het terugzien van hun kind. (Zw. Ct.) Eenige getalles. De sterke drank kost ons aan direkte uitgaven p. m. 90 millioea per jaar; het bier 30 millioea, de wijn 9 millioen. Totaal 125 millioen. Voor die 125 millioeH gulden jaarlijks kan men J60 duizend huis gezinnen oaderhoudea, door elk huisgezin jaarlijks f780, wekelijks f 15 te gevês. Elk huisgezin schattend op p. m. 5 personen wordt dat te samen 900 duizend personenof bijna 2 maal zoo veel als er ia de provincie Gelder land te samen wonenof bijna 7 maal zoo veel als er ia Drente wonen. Nog anders. Men zou er mede kunnen onderhouden 50 steden zoo groot als Zutfen, of 100 zoo groot als Assen, of 90 zoo groot als Bergen op Zoom, of 60 zoo groot als Saeek. Nog iets anders. Voor de ruim 80 millioen guides jaarlijks aan sterken drank wordt het 219 duizend gulden eiken dag of 9000 gulden is elk uur, nacht of dag, of ruim 150 gld. in elke minuut. Voeg daarbij de verminderde werkkracht, ongeluk, ziekte, krankzinnigheid, en al de jammeren er aas verboadea en vraag U dan, lezer, eens af, of ge dat moogt laten blijven zoo. Moet ge niet meehelpen aan hef uitroeien van dat kwaad Weg met alle alcoholische drasken (Iegez.) Ia de „Apeld. Ct." wordt door den heer J. Wilbrisk Wza., directeur vaa het „Het Hoogeland", het plan ontwikkeld om een toevluchtsoord in het leven te roepea voor de ostslsges gevangenee van Veerhuizen. Daartoe zou eene oppervlakte van pl. m. 2000 H. A. goede, doch woeste groaden moeten gekocht worden, waar ia 100 daar te bouwen tolvluchten te zamea 1500 maneen zouden kussen geborgen worden. Het Rijk zou de instelling moeten subsidieeresgemeente- en armbesturen of diaconie ës, waarvan de ver pleegden kwamen, zouden ook het hunse in de kosten moeten bijdragen; familieleden zouden zoo mogelijk moeten steunen en de inrichting zou wijders voor liefdegave» kunnen worden aanbevolen. Het plan wordt ia het genoemde blad verder ia bijzonderheden ont wikkeld. Ia een a&seknft wordt gezegd, dat ook de heeren mr. J. P. A. graaf Vaa Limburg Siirum te Oosterbeek, H. J. Koper te Hees bij Nijmegen ea H. A. J. Leembrugge te Bfummè», den directeur vaa „Het Hoogeland" ia dez9 willen steunen ea 'tevens berichten van iustemmieg ea medewerking in ontvangst zullen nemen. Loterij, in welken vorm ook, verbonden aas wiskelnering, oordeelde de Kamer vaa Koophandel te Sueek, mag niet langer ge oorloofd zijn. Vandaar besloot zij met algemeens stemmen in haar jongste zitting, zich tot de Ministers vaa Waterstaat en van Justitie te wenden om maatregelen te nemen dat deze combinatie worde verbodes. (N. Gros. Crt.) Ia het Voorloopig Verslag over het wets voorstel om oader anderen „mazelen" uit de wet op de besmettelijke ziekten weg te laten, komt nog de opmerking voor, dat nu uit de bepaling van het derde lid vaa artikel 14 der wet de mazelen zullen vervallen, verscheidene leden het wensehelijk achtten, het genoemde lid in zijn geheel uit de wet te neme». Daar wordt bepaald dat het verbod van schoolbezoek, als mazelen en diphtheritis in een huis of schip voorkomen, ni6t is verboden voor scholen uitsluitend bezocht door leerlingen boven 12 jaar. Diphtheritis toch, op welke ziekte de bepaling ia hot vervolg alleen zoude slaan, is dikwijls zeer gevaarlijk en naar deze leden meenden is het daarom raadzaam, dat de uitzondering behoort te vervallen. Te Rennis, waar de nieuwe krijgsraad inzake Dreyfus zal zetelen, is in 1815 de langste verdedigingsrede voor het gerecht gehouden, waarvan de geschiedenis der advocatenwelspre- kendheid gewaagt. Toen aldaar in 1815 een proces tegen generaal Trarot diende, spraken zfln verdedigers voor den rivisieraad vijf dagen en vijf nachten achtereen. De oorzaak voor deze buitengewone breedsprakigheid was een zeer ernstige. Het ging op leven en dood, want, daar de generaal door den krijgsraad reeds ter dood was veroordeeld, had volgens de toenmalige rechtspleging indien het vonnis bevestigd ware geworden, de voltrekking er van geen oogenblik verschoven mogen worden. Men was er dus op bedacht, de echtgenoote van den generaal t(Jd te geven, om naar Parijs te reizen, waar zij de genade van den koning wilde inroepen. Be advocaten losten elkaar om de drie uren af. Het kwam zoo ver, dat de rechters herhaaldelijk een uur pauze vroegen. Maar de advocaten eindigden hun pleidooien niet, voor het bericht was ont vangen, dat de generaal gratie had gekregen. Het aantal uitgesloten en stakende metse laars te Berlijn bedroeg Zaterdag 6000, onder wie 8838 leden van den soc.-democratischen vak bond. Het hoofdbestuur van dezen bond, dat te Hamburg zetelt, heeft den stakers 10 mark en voor ieder kind 1 mark per week als steun toe gezegd. De werkende gezellen moeten 10 percent van hun loon in de stakingskas storten. Hoe verschrikkelijk de hagelstorm in Madrid gewoed heeft, illustreert het feit, dat de Koningin haar mijlen groot landgoed Casadecamp voor de armen van Madrid en uit de omgeving liet open stellen, opdat deze daar de ontelbare menigte vogels en konijnen konden oprapen, die door den hagel gedood waren. De arme bevolking genoot uitsluitend wild als Zondagskost. Gieren en havikken zweven in groote zwermen over velden en tuinen, wel een bewijs hoeveel dierenlijken rondom verspreid liggen. Breyfuszaak. De Temps" meent te weten, dat de krijgsraad van Rennes, voor welken Dreyfus zal komen, nog niet definitief is benoemd. Echter is reeds zeker, dat de kolonel der genie Jouaust als voorzitter zal optreden. De Raad zal vergaderen in een der militaire gebouwen in een zaal, die 500 personen kan bevatten. De gevangene behoeft, om daarheen te komen, niet over straat te worden vervoerd. Volgens de Londensche bladen zal Esterhazy het Dreyfus- proces komen bijwonen. Als dag van aanvang van de zaak wordt 17 Juli genoemd. Majoor Du Paty de Clam heeft vergunning verkregen om zijn advocaat en zjjn familie in de gevangenis bij zich te ontvangen. Aan de familie Dreyfus is vergunning geweigerd, om den terugkeerenden banneling b(j de landing te Brest te mogen begroeten. Er heerscht hongersnood In de buurt van Mombaasa, in Britsch Oost-A frika. Een zendeling schrijft vandaar, dd. 19 Mei, dat er al veel zwarten van gebrek omgekomen z(jn. Hij heeft kinderen dood onder een boom zien liggen; anderen de vliegen verdrijvende van de lijken hunner ouders. Die nog leven, zien er uit als skeletten, en de zendingspost kan niet allen helpen. Er waren toen al een paar honderd menschen van hongsr omgekomen. De Paifische gemeenteraad hoeft voor de werklieden, in dienst der stad, een pensioenregeling vastgesteld. Het pensioen wordt ten deele bijeen gebracht door den werkman, door inhouding van 4 pCt. op zfjn loon, ten deele uit de gemeentekas, die elke maand 7,50 frs. stort. Het pensioen bedraagt ten hoogste 1200 frs«n de helft gaat op de weduwe over. Elk werkman heeft op zijn 60ste jaar recht op het pensioen, maar mag, als hij vallede Is, tot 65 jaar blijven werken. Tesla, de bekende electrotechnlsche geleerde, heeft thans zijn omgeving verrast met kunst matig daglicht. H(j toont aan de bezoekers van zijn laborato rium glazen ballen van verschillende afmetingen, schijnbaar ledig, doch die ieder esn helder licht uitstralen en op kleine zonnen gelijken. Deze glazen ballen zijn niet aan geleiddraden verbonden en evenmin ziet men draden er ln. Zij kunnen in de hand gehouden zonder gevaar voor branden en het licht is niet hinderlijk voor het oog. Een aantal New-Yorksche en Chicago photo- grafen z|jn door Tesla van deze ballen voorzien. „De reden waarom ik mijn uitvinding eerst door photografen laat beoordeelen is zegt Tesla „dat deze niet gemakkelijk tevreden zijn te stellen op 't punt van licht en wanneer zij mijn kunst matig daglicht goedkeuren, dan ben ik er zeker van dat iedereen 't kan gebruiken." Bij het doen van oefeningen met een vast gebonden ballon in fort Monte Mario, in de nabijheid van Rome, braken ten gevolge van een plotseling hevig opgestoken storm de touwen. Een genie soldaat werd 500 meter mee omhooggetrokken en viel daarna aan den oever der Tiber neder, waar hij als een vormlooze massa opgenomen werd. In het schuitje bevonden zich een officier en twee soldaten. De ballon bereikte een hoogte van 3000 meter. Bij Orte daalde hQ tot op S meter en sprongen de inzittenden er uit. Allen bekwamen zware verwondingen. De ballon vloog toen verder naar het Noorden. Amsterdam, 19 Juni. Aangevoerd 317 Run- deren, le kwal. 66 a 70 ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 55 ct per KG. 190 Melk- en kalfkoelen f 90 a 230; Graskalveren fa; 68 nucht. kalv. 8 12; 11 Schapen f 16 f25; 104 Lammeren f 9 f 12.610 vette Varkens 32 34 ct. per K.G- Pnrmerend, 20 Juni. Aangevoerd 362 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 232 nucht. kalv. f 8 a 18; 305 vette Varkens 30 35 ct. per kg. 52 magere Varkens flOè f 15; 243 Biggen f4. a f 7.50. 1106 Schapen en 520 Lammeren585 Runderen en 21 Stieren. Kip-Eieren 1 2,75 a f3,25 p. 100. Vette koeien, lager in prfls, handel stug, t 0.54 a f 0,66 per k.g.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2