N°. 1284. Donderdag 29 Juni. A". 1899. lieiwi» en Advertentieblad, Binnenland. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbennmtHtsprüi per 8 maanden Voor mm Bum 80 Ots. France ptr peifcCoor ga- heel NnaBbANB 46 Ots. Naar Amisikash anttr» landen mat Tcrhceging der psrte's. AdvertentiSn vóór It aar op dea dat der nltg ave. Prijt der Adurtentiin Van I tet B regels 80 Ots. Iedere regel meer 8 Ots. Dreeto letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bcwütnnmmc» 8 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN ea ASVIRTENTIÊN worde» aangenomen bij de Uitgevers LANGEVSLB A DE ROOIf, Parkstraat, BvsoopTuel KENNISGEVING. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL vestigen by deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het vol gende neêr: Allereerst, geiyk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en by regenachtig weêr ook niet altyd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat eene behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig by de depöts van accyns-vry zout byna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen by dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Belde (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zyn voorzien, dat gemakkeiyk te vervaardigen is van stevige man- denmakerstwygen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vry zeker, dat zich geen gevaariyke broei zal voordoen, waaralle drie bovenomschreven maatregelen zyn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat omtrent de aanschaffing van accyns-vry zout uit de daarvoor bestemde dejóts inlichtingen verkiygbaar zyn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 26en Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Se Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. H. W. de Jonoheere. Ter visie-ligging opgaven van Candidaten. Se BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend: dat de by hem ingeleverde opgaven van Candi daten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van vier plaatsen (periodiek) en ééne plaats (vacature) in den Gemeenteraad evenals de door hem opgemaakte processen- verbaal van sluiting der Candidateniysten, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrygbaar zyn. Texel, den 27 Juni 1899. Se Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. BEKENDMAKING. KLEINHANDEL IN STERKEN DRANK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat onder dag- teekening van den 21 Juni 1899 by hen is inge komen een verzoekschrift van F. F. Kaczor, van beroep bierhuishouder, wonende te Oudeschild om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in dez9 Gemeente, in de volgende lokaliteit het perceel wyk S n°. 150. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 27 Juni 1899. De Secretaris, Be Burgemeester, J. A. WESSTRA. H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 28 Juni 1899. werd alhier ter markt aaagevoerd: 261 lammeren, 42 schapen, 1 koe en 12 biggel. Volgens gewooite werd met het oog op de kermis de markt voor deze keer gekoudeain de Nieuwstraat. Omtrent de handel versamen wij, dat die vlugger was dan de vorige week, Voor lammeren kon worden besomd f 10,25 k f 12, schapen f 14 k i 18, de koe f 145 en biggen i 6 k f 8. Tot groote vreugde der jeugd verseheen Maandagmorgei ook de mallemolen, terwijl des middags ook het Theatre-National directie B. Frineelli-Sehentke arriveerde. De kermis is dus nu ongeveer compleet. Drukte van eenige beteekenis was er echter tot heden nog niet. Orgeldraaiers, liedjeszangers enz. brachten eenig vertier op straat, terwijl de mallemolen gisteren ook 't kermisterrein wat levendiger maakte. Reeds vroegtijdig was echter het aastal draailustigen zoo gering, dat maar besloten werd de molen te sluiten. Se voorstelling is hotel „Texel" kon wegens ge brek aan een voldoend aantal belangstellenden niet door gaan, recht teleurstellend voor onder nemer en artistes; doch waarschijnlijk zal heden en volgende avonden wel een grooter aantal opkomen om het zoo gunstig bekend staand gezelschap met een bezoek te vereeren. In 't eafé „Den Burg" trad tegen uiterst laag entree een gezelschapje van S personen, 2 dames en 1 heer, op en gaven op niet onver dienstelijke wijze eenige nummers muziek en zang ten beste. Het aantal bezoekers was hier bevredigend en wi^twijfelen niet of wan neer genoemd gezelsenap weder alhier werk zaam zal zyn, het niet zal ontbreken aan belangstellenden. Hedenmiddag zal in 't Theatre-National de eerste voorstelling worden gegeven, eene kindervoorstelling, tegen verlaagd entréa. Af gaande op hetgeen ons van dit gezelschap ter oore kwam, meenen wij met gror.d te mogen verwachten, dat men zich een bezoek in de net ingerichte tent niet zal behoeven te beklagen. Omtrent de kinematograaf die aan 't einde der Weverstraat zou komen vernamen we tot heden niets naders, zoodat die waarschijnlijk wel op zich zal laten wachten. By de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad, gisteren alhier gehouden, werden eandidaat gesteld voor de periodieke aftreding van 4 leden, de heeren C. Wz. Bakker Jr., G. J. O. D. Dikkers, H. Flens, C. Pz. Keijser, C. Rz. Keijser, J. Nz. Kikkert, K. Bz. Lap, W. Tz. Mets, Jan Jz. Rab Sr. en J. E. Winkler. Voor de tusschectydsche vacature, ia plaats van den heer A. P. Koorn, werden gesteld de heeren W. Az. Eelman en H. W. Keesom. Tegen Zaterdag 8 Juli a. s. zullen de kiezers worden opgeroepen om een keuze uit genoemde candidaten te doen, terwijl zoo noodig een herstemming zal plaats hebben op Zaterdag 22 Juli d. a. v. Dé Cocesdorp, 26 Juni. Naar men ons mededeelt zal de nieuwe reddingsboot, welke onlangs in het boothuis te De Koog is geplaatst, in de Krim (Stuifdijk) gestationeerd worden, terwijl die, welke kort geleden ter reparatie naar Amsterdam is gezonden, te De Koog dienst zal doen. De boot in de Krim zal wegens ouderdom worden afgekeurd. Oudeschild, 27 Juni. De uitvoer per veeboot bedroeg gisteren371 lammeren, 51 schapen, 2 koeien en 2 kalveren. Da eerste ladingen zeegras zijn hier heden ontscheept. Terstond na de lossing zyn de schuiten opnieuw naar de wierwaarden vertrokken om meer voorraad te maaien. Oosterend, 27 Juni. Door de liberale kiezers alhier zyn heden tot candidaten voor de a.s. verkiezingen voorgedragen de heeren G. J. 0. D Dikkers, C. P. Keyser, K. LapBz. en W. MetsTz. en voor de tusschentydsche vacature de keer H. W, Keesom. In den polder het Noorden werden en worden nog dit jaar zeer vele vogels geboren, wat een gunstig verschil oplevert by vroegere jaren. Dit resultaat mag zeker grootendeels op rekening gesteld worden van deny ver der Ryks-politiea^nten, wien hiervoor een woord va» lof gebracht mag worden. Worden de vogels, het schoone decoratief van ons eiland, alzoo meer en meer door menschen gespaard, jammer is het, dat nog zooveel andere vijanden het leven dezer dieren belagen. De ergste zyn zeker wel de herme lijnen, die hunne nesten in de drooge wallen en is doornenboscbjes hebben. Uit één nest werden dezer dagen te voorschijn gehaald: 15 vleugels van volwassen vogels en een groot aantal beenderen en pootjes van jonge vogels alsmede stukjes van eierenschalen. Ook worden door kleine roofvogels, inzonder heid sperwers en torenvalken vele vogeltjes vermoord. Hoe nuttig katuilen zijn 1 Ia een schoorsteen te Meerkerk was een katuilennest. Omdat dit hinderde, werd het uitgehaald. De jongen werden in een kippea- mand gezet, overdag in een schuur geborglh en 's avonds aan een boom gehangen. Ge regeld komen nu de ouden des nachts kun kroost verzorgen. Op een morgen vond men als restant van den nachteiyken maaltijd, nog 11 doode muizen in de mand liggen. Gedurende de laatste dagei waren in de berghaven voor Ryksvaartuigen te Hoek- van-Holland zooveel pietermannen, dat men ze met een vork, gebonden aan een stok, kon machtig worden. Velen hebben op deze wijze een flinke party gevangen. Te Venloo vatten de kleertjes vlam van een 5-jarig dochtertje van D. aldaar; het kind had lucifers machtig weten te worden, terwijl de moeder afwezig was. Deze vond haar kleine geheel met brandwonden bedekt. Het werd naar het gasthuis vervoerd en overleed daar eenige oogenblikken later. Men ga voor zijn gezondheid niet naar Den Haag! Aan buitenlandsche bladen wordt uit Den Haag gemeld, dat daar een goedaardig soort malariakoorts heerscht. Het wordt toegeschreven aan de uitwasemin gen van de vele grachten, waarin de riolen van de stad uitkomen. Eenige leden van de vredesconferentie zijn door de ziekte aangetast. Eene geit van den kastelein K. H. Zierts, te Boilen, heeft een kostbaren maaltyd ge houden. De vrouw van Zierts had 's avonds drie kanten mutsen op een droogrek in de schuur laten hangen, 's Nachts kwam by ongeluk een geit uit het hok, en vergastte zich aan de dure mutsen, ter waarde van wel f30, zoodat er 's morgens niets meer van over was In het „Haagsehe Dagbl." wenseht de heer Stead in een artikel „La Haye capitaie du monde", de Hagenaars geluk met het vooruitzicht, dat hunne schilderachtige stad de hoofdstad der wereld zal worden. „Tegen woordig zyn de kleinere Staten tot de onder stelling geieigd, dat hun bestaan eeivoudig het resultaat is van lankmoedigheid. Maar een kleine staat als Holland kan er meer dan eenige andere op rekenei, dat zijne onafhan- keiykheid voortaan onontbeerlijk zal zyn voor het algemeen welzijn van alle andere rijken ter wereld." Volgens het oorspronkeiyke voorstel van sir Julian Pauneefcte in zake de arbritage zouden de leden van het Hooge Hof benoemd worden door den Staat, in welken het werd gevestigd. Daarby werd aangenomen, en in het Russische ontwerp was dit zelfs uitdruk kelijk bepaald, dat het Hof zou gevestigd w orden in den Haag. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1