Buitenland, Vlieland, 28 Juni. Bij de verkieziug v*n drie leden van den Gemeenteraad, ter ver valling van de vaeatares, ontstaan door de periodieke aftreding, zijn eandidaat gesteld de heer en J. De Boer, H. M. Hylkema, A. Molenaar en K. R. Visser en ter vervulling van die, ontstaan door het vertrek van den heer S»p, de heeren M. Rab en D. Visser. De stemmingen zullen plaats hebben respec tievelijk 8 en 10 Juli a. s. Gasboeien aanvaren 1 Van den inspeeteur van bet Loodswezen in het en 53 distriet (omvattende de vaar waters van af den mond van de Dortsche Kü en van het Spui tot Zieriksee en Brouwers- have») is bij het hoofdbestuur der sekippers- vereeniging „Sshuttevaer" bericht ingekomen, dat het meermalen voorkomt dat de gasboeiea worden aangevaren. Afgezien vaa de meerdere of mindere schade, die daardoor wordt aas- gebracht, worden dikwijls ook de lichten uit gedoofd, tot groot ongerief van de scheepvaart. Het Hoofdbestuur Koodigf mitsdien de schippers uit, om, waaneer zij een g&sboei aanvaren, waardoor deze beschadigd wordt of de lichten uitgedoofd, hiervan onmiddellijk desgewenscht op eea oageteekeade briefkaart keani3 te gevea aan den Inspecteur van het Loodswezen in het 4e en 5a district te Rotterdam. De heer A. J. Lieu wens, sedert 1 Sapt. 1839 predikant bij de Herv. Kerk teOudega, Nijega en Opeinde (Fr.), zal op genoemden dag van dit jaar het zeldzaam voorrecht ge nieten 60 achtereenvolgende jaren aldaar pre dikant te zijn geweest. Hij is tevens de oudste dienstdoende predikant bij de Hervorm den in Nederland. H. M. de Koningin heeft de gevangenis straf, waartos de notaris P. Van Andel te Hoogeveen was veroordeeld, verwisseld in een geldboete van f 1000. Te Hellouw stierf dezer dagen een ma®, wiens familie vermoedde, dat hij eenig kapitaal aan contanten moest hebben nagelaten. Na alles en de vloeren van zijn huisje onderzocht te hebben, vond men eindelijk eesse aanteekesing in een almanak, waarmede een pereboom en eene plaats op een akker werden aangeduid. Ba werkelijk vond men in de onmiddelijke nabgheid van dien boom, op eene plek, waar vier stokjes in den grond geplaatst waren, f 16,000 verborgen. Op de Mookerhaide Ia het moeras bij Ottersum zijn weder munten gevonden. Het schijnt daar de plaats te zijn, waar in den Spaansehen tijd na den slag van Mook de Nassausehe soldaten in de venen verzonken en door de Spanjaarden achtervolgd hnn leven lieten. Er worden af en toe ook kleine hoef ijzers gevonden. Da vindplaatsen komen over een met de beschrijvingen van den slag bij de Mookerheide. Vrijdagavond waren een drietal jonge lieden te Assen zeer onbesuisd aan het wiel- rijden rondom den Hertekamp in het boseh. Mevr. de wad. Bijl), die daar met haar dochtertje wandelde, werd overreden. Zij kwam zoodanig te vallen, dat de tanden haar door de lip drongen. Het meisje viel ook, werd in be- wusteloozen toestand opgenomen en in een naburig café gebracht. Zij moest per rijtuig naar huis worden vervoerd. Zaterdagavond geraakte van trein 53 van Amsterdam naar Rotterdam nabij Voge lenzang de machine defect. Uit Haarlem werd een andere machine ontboden, die den trein met groote vertraging naar Rotterdam bracht. Het hoofdbestuur van des Nederlaadschen Bond „Maatschappelijk Belang" beeft aas den Minister van Binneulandsehe Zaken een adres gericht, waarin het dezen verzoekt te willen bevorderen het indienen en totstandbroegen van een wet regelende de oprichting van laboratoria om vervalsehing van levensmiddelen te kunnen eontroleeren en als een gevolg daarvan overtredingen te kunnen vervolgen en straften. Het 0. M. bij het kantongerecht te Njjmegen heeft f3 boete geëischt voor ieder der leden van het R. K. parochiaal armbestuur te Overasselt, omdat voor 15 Februari door dat bestuur by den burgemeester niet was ingezonden de by art. 28 der Kieswet bedoelde opgave van personen, die in 1898 onderstand zouden hebben genoten. Het armbestuur deed die opgaaf niet, omdat op de kiezersiyst geen der personen, door hen bedoeld voorkwam en omdat het meende dat een negatief bericht niet noodig was. Een bosehbewoner By Zeist heeft de politie in de bossehen een man gevonden, uit Utrecht afkomstig, die zich in het diepst van de bossehen eene hut gebouwd bad van mos, plaggen en sparre- boome», en die daarin leefde van hetgeen het boseh eetbaars opleverde (wild, besses enz.). Op verschillende plaatsen vond de politie nog meer dergeiyke hutten, waaruit bleak dat deze persoon reeds garuimen tyi op deze zonderlinge wyze geleefd moet hebban. Ia de „Fabrieksbode" deelt de heer J. C. v. Marken te Dalft mede, dat men een werkman, dien de politie van Delft naar Ouden- bosch overgebracht had, om daar geconfronteerd te worden, wyi men hem van diefstal verdacht, toen zija onschuld bleek, heeft laten terug reizen naar Delft op zija eigen kosten, zeggende, dat zyn bsurs daarvoor ruim genoeg voorzien was. De faitelijke sterkte der rustende schut- tery in haar geheel bestond op 1 November 1898 uit 79.418 man waarvan er vroeger 12.460 in den krijgsdienst zija geweest. Voor zya verdediging beschikt Nederland thsns over 3139 schutters meer dan een jaar te voren daaronder ongeveer 2000 man, waarmede de sterkte der rustende is toege nomen. De nabuur siddert by 't vernemen van deze cyfers I Wasr de zon niet komt, komt de dokter Voor bacillenvreezers herinnert „Le Journal d'bygièae" nog eens aan de luchtzuiverende kracht van de zon, die de schadeiyke kiemen voor het meereadeel geheel vernietigt en altijd haar schadelijke werking verslapt. Frankland en Koeh hebben aangetoond, dat de schadeiyke kracht van cholera- en tuber- eulosebaeillea spoedig wordt vernietigd door de antiseptische werking der zonnestralen. Da zon is dus een wachter voor de open bare gezondheid, die beter werkt dan eesige gezondheidspolitie kan doen. Als een zeldzaam voorkomend feit wordt uit Oosterwolde gemeld, dat een veehouder aldaar wegens gebrek aan werkkrachten zyn rundvee publiek gsat verkoopen en zyn gras landen publiek gaat verhuren. Wegens de groote sehaarsehte van landarbeiders is die boer thans geheel zonder mannelijk personeel en genoodzaakt zyn nog al talrijken veestapel van de hand te doen. Het gestadig vertrekken van boerenknechten naar Duitschland en het vry groote getal van hen, die naar „Westert" den greidhoek van Friesland zyn, is oorzaak van dezen onge- wonen toestand. Nasr uit Zuiddorpe aan de „Vliss. CL" geschreven wordt, waren in een veestal tusschen Exaerdo en Lokeren eenige gesmokkelde Hol- landsche koeien gestald, wat door een buurman aan de marechaussees verraden werd. Drie bereden gendarmen kwamen er toen op af, waarop een gevecht ontstond tusschen hen en de samengeschoolde menigte, waarby een der marechaussees vaa het paard getrokken en zoo deeriyk mishandeld werd, dat men hem later per draagbaar heeft moeten vervoeren. Ia dien tussekentyd warea do koeien verdwenen. De man die het geheim aai de marechaussees verklapt had, moest zich in een korenveld verstoppen, om aan de wraak van het volk te ontkomen. Den volgenden dag was hy nog niet in zya woning teruggekeerd. Op de Groenmarkt te 'sGravenhage ontstond Zaterdagavond een opstootje, doordien door de politie in beslag werden genomen een paar borden, welke door mannen werden rond gedragen en waarop eea plaat was geplakt, voorstellende de justitie, voortgeduwd door werklieden en tegengehouden door heeren. Het onderschrift dezer plaat luidde„Dreyfus verlaat het DuivelseilandZeg eens, mooivisder van teleeopisehe justitie, wanneer komen de gebroeders Hogerhuis uit hun hel?" De colporteurs worden vry gelaten. Ook Zaterdagmiddag werd reeds ia een ander stadsgedeelte een dergeiyk bord in be slag genomen. Da Staatscommissie voor de tuberculose onder het rundvee is (volgens het Orgaan van den Ned. Slagershond) voornemens een wets ontwerp samen te stellen ter bestrydicg dier ziekte. Klant: Alle dromme's, daar heb je my een heel stuk van myn oor afgesneden 1 Dat ziet er lief uitl Kapper- Zal ik het soms een beetje af ronden Esterhazy heeft het by nadere overweging beter geoordeeld niet naar Rennes te gaan. HQ houdt zijn verklaringen voor overbodig niet uit goed begrip van de zaak, want dat schijnt bij hem nog niet de overhand te kunnen krijgen, maar, .omdat de krijgsraad toch op bevel Dreyfus zal vrijspreken." Uit Fransch-Cayenne zijn kort geleden vier politieke misdadigers ontsnapt, een professor in de litteratuur, een kunstenaar, een opticus en een heereboer, die onder Carnot veroordeeld waren. Na lange voorbereiding gelukte het hun, zich van een boot meester te maken, die aan de strafkolonie behoorde. Zij konden zelfs levensmiddelen en drinkwater medenemen en roeiden zoo naar open zee. Na een uurjwerd de zee woelig en bedreigde een opkomende storm de vluchtelingen met den dood. Een slagzee;gspoelde de levensmiddelen overboord. De vier mannen groeiden desondanks door en hielden het drie dagenden drie nachten in de boot uit. Geheel uitgeput kwamen zij toen te Nieuw- Amsterdam op Nederlandsch'Guyana aan. Daar weiden zij gastvrij jjopgenomen en daar de Neder- landsche gouverneur geen quaestie met de Fran sche regeering wenschte te hebben, naar Britsch Gu yana vervoerd. Hier'gelukte het den vluchtelingen werk te vinden. Het verzoek om uitlevering door Fransch Cayenne werd door den Engelschen gouverneur geweigerd. Tengevolge van tal van'flnancieele onder nemingen is de stad Attica1? in den staat Kansas (Noord Amerika) failliet gegaan met een deficit van 160,000 dollars of, in Hollandsch geld, van 4 ton. Zeer ten ongerieve der gezamenlijke crediteuren hebben de inwoners besloten de oude stad te verlaten en 5 of 6 myien'ver de prairies in een ander verbiyt te zoeken alsof zij Bedouïuen waren, die een ander kamp gingen betrekken. De verlaten stad blijft natuurlijk voor da schuld die zij zich door leeningen voor electrische ver lichting enz. op den hals heeft gehaald, aanspra kelijk, wat zooveel zeggen wil als dat de schuld- eischers naar hun dubbeltjes kunnen fluiten. Frankrijk is thans in het bezit van twee militieplichtige ministers. De heeren Pierre Bau- din en Caillaux die in 1863 geboren zijn, maken deel uit van de lichting 1883 die dit jaar voor herhalingsoefeningen dertien dagen onder de wapens moet komen. Dit geval is bjj de wet niet voorzien. Omtrent afgevaardigden bepaalt deze dat zy gehouden zjjn hun militieplichten te vervullen tijdens de parlementaire vacanties, maar van de ministers zwijgt de wet, zoodat de ministers van financiën en koloniën verplicht zijn de ministerrok gedurende dertien dagen te ver wisselen met den wapenrok, tenzij bun collega van oorlog hun te hulp komt en hun uitstel ver leent totna den val van het ministerie; Den hertog van Orleans en zyn particu lieren secretaris, die juist aan het Waterloostation te Londen aangekomen waren, is een ongeluk met een automobiel overkomen. De hertog werd met een electrlschen wagen afgehaald die op de style straat voor het station met een huurrytuig In botsiDg kwam, tegen een muur geslingerd en byna geheel verbryseld werd. De beide personen bleven ongedeerd. De politie van Nieuw-York heeft de hand gelegd op een syndicaat van bedelaars. Dit syndicaat bloeide zoo, dat het onlangs te Brooklyn een huis heeft gehuurd tegen ruim 12,000 gulden per jaar. In dat huis waren alle attributen ge deponeerd, nl. 3000 krukken, 1500 krukstokken, 4000 houten armen en beenen en 6000 bordjes, waarby op het medelyden van de voorbygangers een beroep werd gedaan. Eon hoffaiyk man mag de politierechter Crane te New-York heeten, die in de vorige week openiyk in een rechtszitting opmerkte, dat biykens zyn ondervinding de getuigenis van de meeste vrouwen niets waard was. .Negen tienden der vrouwen in de gansche wereld," zeide hy, .zyn leugenaarsters. Ik zou haar zelfs niet onder eede gelooven. zy hebben geen besef van waarheid. Mannen alleen zyn waarheidlievend." De Parysche dames haten met grooten haat regenachtig weder; zy brengen zulke natte dagen liever binnenshuis door met ontbering van frissche lucht, dan dat zy er toe besluiten kunnen, naar een regenmantel of gummi-overschoenen tegry pen. Voornameiyk de regenmantel vindt geen genade in haar oogen. Nooit ziet men te Parys de dames, onverschillig van welken rang of stand zy zyn, met dit lange, beschuttende omhulsel; slechts vreemdelingen ziet men er mee en die worden er om uitgelachen. De hemel houdt echter weinig rekening met deze beschouwing en de tot uitgaan gedwongen Parisienne trippelt rustig met den korte cape ol het manteltje onder de beschuttende parapluie voort, waarby zy den bovenrok zoo hoog opneemt, dat het by ons als onwelvoegiyk beschouwd zou worden. Maar de onderklecderen zyn meestal zoo elegant, dat het schoonheidsgevoel weder tot zyn recht komt. Te Stuttgart wordt een tentoonstelling van rozen gehouden, waarop 1400 soorten door 8000 exemplaren vertegenwoordigd zyn en een heer- ïyken aanblik geven. Op een tevens gehouden congres werd een prys van 500 mark uitgeloofd voor een goedkoop en afdoend middel tegen roest in rozen. Een rywielfirma te Nëw-York heeft dezer dagen eene verkooping gehouden van 1000 ry wielen tegen den prys van.... 15,98 dallar (f49,95) per stukl De geneeskundige academie van België be studeerd een ontdekking, die van het serum tegen den kanker: De ontdekking is gedaan door dokter Roquette, van Brussel, en Kapo, leeraar aan de veeartseny- school van Cureghem. Proefnemingen, die in de ziekenhuizen van Brussel gedaan werden, hebben beslissende uit slagen opgeleverd. Een twintigtal paarden wordt aangewend tot het kweeken der microben. Volgens een te Nieuw-York ingesteld onderzoek is het serum tegen gele koorts, door dr. Sanarelli, te Montevideo gevonden, proefhoudend gebleken. *»scam>-.i»rsmrT-'r- mm».

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2