N°. 1241. Zondag 23 Juli. A". 1899. Nieuws» en AdYertentieblad* Bij dit nummer behoort een bijblad Binnenland. Dit bind verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voue nan Bests 80 Oti. Franss per poti door go- hooi Nnnuira 41 Cts. - Kaar Amsbiza en andera landen met verheeflng; der perte'e. AdvertentiSn v6Ar 19 w op den dar der uitgave, Prijs der Advtrlaiiiin Van 1 tot 8 recall >0 Cte. Iedere regel meer Ote. Dreete lettere en Vignetten werden naar plaaternimte berekend. Bewdinnmmeri S Ote. per nummer. ABONNEMENTEN m AKV1RTINTIÈN worden aangenomen bQ de üitgevsrt LANGEYELS ft SE ROOII, ParkstraatBurg op Tixel bevattende den uitslag der heden alhier gehouden herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd bij den gemeente-veldwachter te de Waal een hooivork en een z. g. settelbord, gevonden op den weg tussehen de Waal en Eierland. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodlge aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de miliciens Dirk Bernardus Hermanus Smit, behoorende tot het 7e Regiment Infanterie, lichting 1896, om op 9 Augustus, Pieter Kalis, behoorende tot het korps genie troepen, lichting 1897, om op 10 Angustns, Ahie Stompedissel, behoorende tot het 2e Regi ment Veldartillerie, lichting 1896, om op 16 Angnstns, Joost Mak, behoorende tot het 3e Regiment Infanterie, lichting 1896, om op 30 Angnstns 1899, des namiddags vóór 4 uur b]j hun, en Gerrit Pieter Möller, behoorende tot het korps genietroepen, lichtiDg 1897, om op 14 Augustus 1899, des namiddags vóór 1 uur, bij zijn korps aanwezig te zjjn, voorzien van kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel den 21 Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat het terrein nabij Neeltjes Nol van 25 Juli tot ultimo September 1899 met het oog op de schietoefeningen der Marine, als onveilig is te beschouwen. Ter waarschuwing dat er schietoefeningen plaats hebben zullen roodo vlaggen geheschen zijn van de seinpalen, die ter weerszijden van den kogel vanger op 200 Meter afstand zijn opgericht. Texel, den 21 Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 25 Juli 1899, 's morgens 10 uur, in de daar. voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 22 Juli 1899. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen i Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden. Mededeelingen en Ingekomen stukken. WQziging verordeningen hef fing en invordering schoolgelden. Idem leges ter Secretaris enz. Idem begrafenisrechten. Idem marktgelden. Aanbieding gemeente-rekening 1898. II. ra. IV. v. VI. vn. TEXEL, 22 Juli 1899. Zooals door menigeen werd verwacht, was het aantal personen dat zich bereid verklaarde, om een pleziertochtje naar Vlieland mede te makes, verre beneden het minimum, dat daarvoor was gesteld. Ofsehoon velen gaarne eens een dergelijk tochtje zouden willen mede maken, had men er blijkbaar bezwaar in zich reeds zoo lang van te voren er voor te ver binden, ook was de dag naar veler oordeel minder gesehikt en had men liever een Zondag daarvoor aangewezen gezien, terwijl eindelijk ook de kosten van overtocht door enkelen wel wat hoog werden genoemd. Mocht men een dergelijk tochtje op touw willen zetten en zooveel doenlik met genoemde bezwaren rekening houden, dan voorzeker zou het kans hebben van slagen. Naar uit achterst, annonce blijkt, zal het aantal dag- en weekbladen en blaadjes weldra weder met een worden vermeerderd, n.l. het „Godsdienstig Weekblaadje." Naar wij ver namen bestaat het plan dit blaadje voor zeer lagen prijs op de verschillende dorpen alhier verkrijgbaar te stellen, terwijl natuurlijk des- verlangd met eene kleine verhooging voor porto's ook elders ket zal worden kunnen verkregen. Naar ons ter oore kwam wenschte men er geen bepaald politiek blaadje van te maken eu hoopt men zich te onthouden van alles, wat andersdenkenden te zeer zou kunnen kwetsen. Gelegenheid voor de opname van ingezonden stukken, waardoor zoo dikwerf twistgeschrijf ontstaat, wordt niet opengesteld en alles wordt in 't werk gesteld, om het voor velen mogelijk te maken zich het blaadje aan te sehtffan. Waarschijnlijk: in de volgende week zal het eerste of proefnummer verschijnen en zal men kunnen oordeelen over hetgeen wordt aan geboden. DÈ Cocksdorp, 21 Juli. Door den heer K. Wetsteen, wonende op de hofstede „Suma tra", is eene postduif opgevangen. Om een der pooten van het diertje zat een bandje, waarop „156" stond. Op den linker vleugel was gestempeld „R. S, IJmuiden". Oudeschild, 21 Jali. Er wordt thans weer gewerkt aan de bestrating van een gedeelte van het haventerrein. Da weg, die reeds van staeaen plaveisel voorzien werd, voldoet goed. Nog vóór den herfst zal ook een gedeelte van den dijkkruin voor het dorp, nabij de openbare school, bestraat worde». Voorloopig zal, bij wijjze vaa proefaemiug, over eene lengte van 100 Meter bestrating worden aangelegd. Vermoedelijk wordt een volgend jaar weer een deel van den dijkkruin onder handen genomen. Op 19 ea 20 Juli zjja van hier uitgevoerd 151 schapen, 48 lammeren, 3 koeien en 8 varkens. Oosterend, 22 Juli. Mej. H. Bremer-OuthuQs, alhier, herdacht gisteren den dag, waarop ze voor 25 jaren haar diploma als vroedvrouw behaalde. Ia de vorige maand behaalde de heer J. Bre mer Pz., van hier, zooals gemeld werd, eendiplo- ^4-rta voor 3en stuurman groote zeil- en stoomvaart, volgens programma A. Gisteren werd door hem met gunstig gevolg examen gedaan voor het diploma voor 3 an stuurman groote stoomvaart met aanteekening voor de Fransche, Duitsehe en Eagelsche taal, volgens programma B. De heer Bremer is de eerste leerling van de Zeevaartschool te Helder, die zich in het bezit van laatstgenoemd diploma bevindt. Is alhier menigeen, die klaagt over de groote hitte, die sedert de laatste dagen ons deel is en waardoor de arbeid, vooral op het veld, voor velen zeer bezwarend is, terwijl ook vele personen gebrek beginnen te krjjgen aan goed drinkwater, dat die droogte ook oorzaak kan zijn van groot schoolverzuim, bleek ons tot heden alhier niet. Toch is zulks, naar wij vernemen, zeer wel mogelijk, namelijk op plaatsen, waar de landerijen worden geschei den door slooten en niet, zooals alhier in vele gevallen door hekken of tuinwallen. Uit Oost- stellingwerf komt o. a. ket bericht, dat de scholen bijna ontvolkt zijn tengevolge die droogte. Tengevolge daarvan zjjn nl. de slooten zeer gezochte weiplaatsen geworden van het vee, dat langs de wallen nog menig groen sprietje weet te vinden, doch thans voor namelijk door de schooljeugd wordt bewaakt, opdat het niet op verboden velden aanland. Terwijl de echtgenoote van R. Meijer, wonende aan de Loonerstraat te Assen, haar jongste kind even op de kussens te bed legde, ten einde iemand in den winkel te bedienen, kwam zij bij haar terugkomst in de slaapkamer tot de treurige ontdekking, dat het kindje iets was gekanteld en met het mondje op het kussen was gezakt. Hevig schrikkendo, grijpt zjj het kind, ijlt er mee naar buiten, maar het baatte niet, de kleine was niet meer. Ass. Ct.) Geen kleinigheid. Op I Juli jl. waren in de Rijks-werkinrichtingen Veenhuizen 2759 verpleegden aanwezig. Gedurende het 1ste halfjaar 1899 werden opgenomen 771 personen ontslagen 1156 en zijn er 30 overleden. Voor rekening van een aantal medici te Breda zijn aangekocht de noodige apparaten voor eeu installatie van X-stralen aldaar. Breda is de eerste plaats van Noord-Brabant, die zich in ket bezit van een zoodanige installatie verheugen mag. Bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1899 no. 40 is bepaald hetgeen volgt De Nederlandsche frankeerzegels, briefkaar ten en briefomslagen, behoorende tot vroegere uitgiften dan die van 1898 en 1899, wordea, met ingang van 1 Januari 1900, buiten gebruik gesteld en waardeloos verklaard voor de fran keering van brieven en aidere stukken. Na dien datum zullen de nog voorhanden gave en ongeschonden frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen van de vroegere uitgiften tot 1 Juli 1900 tegen frankeerzegels, respectievelijk briefkaarten en briefomslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 kunnen worden ingeruild. (Staata-Crt,) TEXELSCHE COURABT,

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1