N°. 1242. Donderdag 27 Juli. A". 1899. Nieuws- eu Advertentieblad. Binnenland. Dit Mad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagavond. Abonnementtpryje per 8 maande* Voor ih Bobo 10 Gt». Franse per poel door ge- hooi NnasiAMB 46 Ota. - Naar Akbsixa tn andere landen mot Terhooging dar porto'c. Advortentlin vóór 19 nar op den dag der altgave, Prii* der Adttrieniiin Van 1 tot 6 regel» «0 Ota. - Iedere regel moert Ota. Groot» letters en Vignetten warden naar glaatarolmto berekent. Bowgannmmera 2 Ota. per nummer. ABONNEMENTEN en ARVIRTINTIËN worden aangenomen bfl da Uitgeven LANÖEVELB BI ROOIJ, Farkttraat, Bon® or Tixel UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUBERS der G«- neente TEXEL maken bekend, dat een afschrift ran het proces-verbaal, vermeldende den uitslag Ier op 22 Juli j.l. gehouden herstemming, ter 'erkiezing van twee leden van den Gemeenteraad s aangeplakt en voor C6n ieder ter Gemeente secretarie ter inzage ligt. Texel, den 24 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. GEHEENTEREKENING. BURGEMEESTER en WETHOUBERS der Ge- aeente TEXEL brengen ter openbare kennis, at de Rekening van de inkomsten en uitgaven er Gemeente, óver het dienstjaar 1898, is over- elegd aan den Raad, en gedurende veertien agen, van den 26 Juli tot en met den 9 Augustus anstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een )der ter lezing ligt en tegen betaling der kosten Igemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 25 Juli 1899. Be Secretaris, Be Burgemeester, J. A. WESSTRA. H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 26 Juli 1899. Naar wij vernemen zal weldra eene aanvang 'orden gemaakt met de nieuwe nummering Br gebouwen in onze gemeente. Deze eerste nummering moet geschieden kosten der gemeente, terwijl verder de genaars der gebouwen moeten zorgen voor >t in orde blijven er van. Werden tot heden t nummers onmiddeiyk geschilderd op de mrposten zelf, thans zal daarbij eene andere tjze worden gevolgd. Da nummers zullen tmelijk worden geschilderd met witte cijfers zwart geverfde blikken plaatjes, zoodat de rver niet by de gebouwen rond behoeft te an, hetgeen de kosten er aan verbonden el vermindert. Da plaatjes zullen daa met üige spijkertjes worden verbonden op de arvoor bestemde plaatse», waardoor eene tte nummering wordt verkregen, terwijl de sten er aan verbonden, naar men ons ver kerf, veel lager zijn dan bjj de tot heden volgde manier. Ter markt waren Maandag aangevoerd 295 lapen, 460 lammeren, 2 koeien, 2 pinken, lucht, kalf en 4 biggen. De handel, vooral lammeren, was met recht vlug te noemen. Dmtrent de prijzen, die konden worden iomd, vernamen wij, dat die waren voor tapen f 14 k f 17, lammeren f9 k f 12.50, eien f145 f165, pinken f65 a f70 en t nueht. kalf f 12. Ofschoon zooals in een vorig nummer or ons werd gemeld, het aantal personen i vu de aangeboden gelegenheid om ook Vlieland eens te bezoeken veel geringer was dan vroeger was opgegeven alsnoodigomden toeht te doen doorgaan, zal toch naar wy uit goede bron vernemen dien tocht op den daar voor gestelden datum plaats hebben, voor hen die dus nog mocht besluiten er vanteprofiteeren bestaat de gelegenheid alsnog zich van een plaats te verzekeren. Oudeschild, 24 Juli. Door belanghebbenden by het maaien en drogen van zeegras, is Zaterdag in het Schippershuis van den Heer P. Bakker eene vergadering belegd. Besloten werd een request aan den betrokken Minister te zenden, om ook voor Texel een deel der wier waarden ia pacht te vragen. Voorts zou een afschrift van dit adres aan den gemeente raad worden gezonden en daaraan een request worden toegevoegd, om dén bystand van den raad in deze te verzoeken. De zaak is stellig belangryk genoeg om door het bestuur onzer gemeente ernstig te worden onderzocht en zoo mogeiyk krachtig te worden bevorderd. Van 22 tot en met 24 Juli werden van Texel verzonden834 lammeren, 140 schapen en 27 varkens. Den Hoorn, 24 Juli. Onze voormalige plaats genoot, de Heer J. Dry ver, thans onderwyzer te Alkmaar, is in geiyke betrekking benoemd aan eene school voor U. L. 0. te Weesp. De Cocksdorp, 24 Juli. De „Eigenheimers," de uit Groningen ingevoerde aardappelen, worden hier ty sommigen reeds gerooid en zyn, in weerwil van het vroegtydig sterven door gebrek aan vocht, uitstekend van kwaliteit. Ook de opbrengst valt nog al mee. 't Is te verwachten, dat deze aardappelen, die niet vatbaar zyn voor ziekte, kier wel algemeen in den smaak zullen vallen. Oostêrend, 25 Juli. Zaterdag namen alhier aan de herstemming deel 159 kiezers. Een even groot getal stemmen werd uitgebracht. Eéa briefje was van onwaarde. De verdere uitslag werd reeds per byblad bekend gemaakt. De heer J. J. Bouma, onderwyzer te Voorburg, behaalde in de vorige week te 's-Gravenhage acte als koof donder wijzer. Den Hoorn, 26 Juli. Onze vroegere p!aats- genooto, Mej. Joh. Boon, staat No. 1 op de voordracht voor onderwyzeres aan de Opeabare Lagere School der 1ste klasse No. 86 te Amsterdam. Als een staaltje, om te doen zien welke slechte zaken sommige kersenkoopers in dit seizoen gedaan hebben, gewerd ons de mede- deeling, dat zoo iemand te Kuilemburg kersen afleverde, die hem zelf 75 ct. per kilo kosten. In een boerenwoniBg aan den Hemdyk, tusschea IJlst en Sseek, brak verleden week brand uit, waarsehyniyk ton gevolge van hooi- broei. De spuiten van IJlst waren spoedig aanwezig, doch de eigenaar en bewoner van het brandende perceel, de keer S. Boschma, lid van den gemeenteraad van IJlst, wilde niet toestaan, dat er water werd gegeven, terwyi de by den brud tegenwoordige burge meester van IJlst in dit geval den last tot spuiten niet kon geven, daar het brandende perceel op grondgebied der gemeente Wym- britseradeel stond. Woning en schuur brandden geheel af. Een Tielenaar deed te Wageningen examen tuinbouw 1. o. Het was zeer warm en de 6xamen-patiënt zeer zenuwachtig. Met de gebruikelyke tirade vangt de voorzitter aan: „Het spyt my dat enz." De examinandus hoort niets meer, neemt de stukken in ont vangst, en aanvaardt de reis naar kuis. Ofhjj lekker sliep, vertelde by niet; maar toen hy 's morgens de nu waardelooze papieren onder de terugontvangen stukken wilde vernietigen, toen vond hyde begeerde acte er onder. Eenige winkeliers in Achtkarspelen en omstreken zyn er met den theehandel ingeloo- pen. Een deftig heer, uitsluitend in thee reizende, bezocht hen. By iedere 5 pakjes, die zy bestelden, zou een cadeau worden ge voegd en by de 50 pakjes een compleet prachtig theeservies van S&ksisch porselein. Bestelde de winkelier als proef 50 pakjes, dam kon hy ze gerust in andere zakjes overstorten en kreeg dan de renommé puike thee te ver- koopen en had het servies zoo mooi boven de gewone provisie verdiend. Sommigen bestelden, ontvingen, betaalden en ontdekten dat de thee, zoo niet waardeloos, dan toch minstens zoo slecht was, dat men het servies wel twee keer had betaald. Hot ziet er voor de Ltngedyker bloem- koolverkoopers niet byzonder rooskleurig uit. Door de gunstige resultaten der laatste jaren hebben veel bouwers te Broek opLangendyk en St. Pankras een groot gedeelte van hun land met bloemkool bezet. Door het warme weder der laatste dagen wordt de bloemkool te veel geiyk ryp en dit geeft handenvol werk. Sommige bouwers werken tot's avonds tien of elf uur door, om dan een paar uur te rusten en vervolgens zich des nachts om één uur al weder naar den akker te begeven. Doordat de markt zoodoende overvoerd wordt, wordt voor de met zooveel zorg gekweekte vruchten dan nog een klein prysje gemaakt. Op de Utrechtsche kermis is Zaterdag nacht de bicscooptent, staande op het Vrede*, burg, va» den heer H. Fey geheel afgebrand- Tegen 12 uren namelyk, terwyi do tent was gevuld met bezoekers, brak plotseling de brand uit doordat oen vonk uit de schoorsteen der machine op het kurkdroge zeil neerkwam, dat onmiddeliyk vlamde. Door het spoedig optreden der brandwacht, die er vyftig pas van daan een wachtpost had ter gelegenheid van de kermis en waar juist op dat oogenblik de commandant der brand weer vertoefde, werd de tent onder diens leiding spoedig omvergehaald en de rondom staande tenten en kramen nat gehouden. Het is met vereende krachten mogen gelukken het orgel, de machine en dynamo te behouden. De aanwezigen wisten zich allen spoedig te bergen, twee echter bekwamen vry ernstige brandwonden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1