Buitenland. Den Hoorn, 9 Sept." Aekter ons dorp is aan 't strand een flessh aangespoeld, waarin ziek een dubbele kaart bevond waar in den vinder beleefd wordt verzocht om dezelve aan het opgegeven adres te willen opzenden, zoomede er plaats en datum van vinding op te vermelden. Bedoeld adres was Prof. G. Gilson institut zcölogique Louvain Belgiqie. Be pijnlijke gebeurtenis op het Noord- zeekanaal in den nacht van het Eoninginne- feesfe is nog pijnlijker gemaakt door er het bericht aan te verbinden, dat vrouw en kind van een der omgekomenen des avonds na de ramp moesten optreden in een eafé ehantant op de Zaandamsehe kermis, niettegenstaande zij wisten, dat man en vader tot de omge komenen bekoorden. Terecht keerde aller verontwaardiging zich tot den ondernemer, die zóó het contract tot bloedens toe stipt deed uitvoeren. Met des te meer nadruk echter moet tegen deze voorstelling van zaken opgekomen worden, nu ze blijkt osjuist te zijn. Er is geen schijn, of schaduw van dwaag geweest. Vrouw en kind zijn inderdaad opgetreden, maar geheel vrijwillig, en wel op dazen grond, dat de man en vader niet onder de gevonden lijken was ea 't geheel onzeker was of hij tot de passagiers van het bootje had behoord. De ondernemer, de heer Max Van Burea, kapelmeester der nieuwe Amsterdamsehe Orkest-vereeniging, heeft vrouw ea kind van Coppans volkome» vrijheid gelaten al of niet op te treden. Niemand minder dan de weduwe zelve ea kaar zoontje springen in de bres voor zijn humane be handeling. Een nieuw staaltje van oplichterij. Met goed gevolg sebijnt een nieuw soort oplichterij te worden uitgeoefend. Het isn.l. reeds enkele malen gebeurd d&t kieren werden aangesproken door een net gekleed persoon die, na verteld te hsbben, dat bij door over haast vertrek verzuimd had zijn portemonnaie na te zien en zooeven had bemerkt, dat hij een kwartje te weinig had voor een spoor wegkaartje, om dat bagatel verzocht. Later bleek dan, dat de man in 't geheel geen bedoeling had op reis te gaan. Ieder zij dus gewaarschuwd voor deze oplichterij. Geen kermis op Zondag 1 De Burgemeester van Franekeradeel heeft besloten om geen vergunning meer te geven tot kermishouden op Zondag. De losbandigheden en vechtpartijen, die in den laatsten tijd op de kermissen plaats hadden, moeten tot dit besluit, waarmede het grootste deel der inge zetenen instemt, aanleiding hebben gegeven. By ds repetitie voor het waterballet in den circus „Arena" te Amsterdam, moesten vier muzikanten het ontgelden. Zij zaten tegen de schutting van het dertien voet diepe bassin, toen deze brak en het viertal met instrumenten en al te witer rolde. Ge lukkig had men ze spoedig weer op het droge. Geraffiseerd. Ea» goudsmid te 's-Graven- bage is het slachtoffer geworden van een bedrog, gepleegd op een wijze waarop nog menig ander winkelier er kan inloopen. Er trad een vreem deling binnen, waarschijnlijk een Amerikaan, die een voorwerp kocht en in betaling gaf een bankbiljet van 5 dollars. Toen de winkelier het gewisseld had en den kooper geil had terug gegeven, m aftrek van de waarde van het gekochte, viel het oog van den vreemdeling op een ander sieraad, van een geringe waarde, dat hij eveneens kocht. Met het air van een grand seigneur wierp hij ditmaal een bank biljet van 50 dollars op de toonbank met verzoek ook dit te wisselen, daar hij behoefte had aan klein geld. Zonder erg voldeed de goudsmid aan dit verzoek, en met een vrien delijk belankje verliet de Amerikaan den winkel. Toen de winkelier eenigen tijd daarna het biljet bij een bankiersfirma ter verwisseling aanbood, sroast hij vernemen, dat dit soort van biljetten reeds sedert verscheidene jaren door de Amerikaanscke Bank was ingetrokken en dus volkomen waardeloos was. In de „Bredeaaar" van 5 Sept. komt het onderstaasde bericht voor „Een afschrikwekkend voorbeeld." „Op den verjaardag van H. M. de Koningin zaten in de cantine der veldartillerie eenige artilleristen kaart te speleneen hunner ver loor en scheen niet tegen zgn verlies te kunnen, want hg stiet den eenen vloek na den anderen uit, zoo zelfs, dat zy» kameraden tegen hem zeidenzwijg nu, of anders ga je 't raam uit. Dit verbitterde den godslasteraar, hy wilde opnieuw een vloek uitbraken, doch bleef daarin steken, want hy was stom geworden, ei is het tot heden nog." Dit kwam der redactie van de „Bred. Ct." hoogst verdacht voor en zy vroeg inlichting by de meest bevoegde militaire autoriteit van het 3e reg. veld-art. Deze deelden mede, dat van het gebade verhaal niets waar is; wel is een korporaal wegens een spraakgebrek in het hospitaal opgenomen, doch dit is niet ontstaan op de bovenbedoelde maar op zeer natuuriyke wgze. Uit Wormervasr wordt gemeld: Er doet zich hier een eigenaardig verschynsel voor, dat door sommigen ook al als een gevolg van onzen langdurige» es drogen zomer wordt beschouwd: het lichten van het Zaan water. Hoewel dat verschynsel hier niet geheel onbe kend is, is het toch sedert tal van jaren niet zoo duideiyk waarneembaar geweest. Staat men, zoodra de duisternis is ingetreden, aan den kant van de Zaan, dan ziet men voortdurend lichtende punten; visehjes, die zich aaa de oppervlakte van 't water bewegen, laten helder lichtende strepen achter zich; brengt men het water door middel vau een stok in beroering dan vertoont zich de geheele oppervlakte van 't bowogen gedeelte als ééa sterk lichtend vlak; booten, die zich door 't water begeven, schynen in een zee van licht te vare». De kleur van het licht wyst er op, dat we hier met fosforescentie te doen hebben. Het is en biyffc te Vlaardingea esa schrale boel. Een enkele keer hoort men roepen, een bal op, (als de torenwachter een roode bal bgseht ten teeken dat een Vlaar- disgsebe logger ia zicht is) doek helaas, de roode bal verschynt weinig ea derhalve ook geen schepen, ea de weinige, die komen, brengen sog weinig mede. De kuipers weten geen raad met het fustalles is geheel vol, zoodat er weldra velen bedankt zullen worden. Er is nu ook al ver over de 100.000 ton minder aangebracht dan 't vorige jaar, wat minstens even zoo veel guldens minder verdienste be- teekeat. Het is waarfijk te hope», dat daarin spoedig verandering komt, anders wordt de toestand bepaald critiek. Is de anders om dezen tyd des jaars zoo bedryvige stad is 't nu een neerslachtige boel. Door wespen aangevallen 1 Terwyi een kneeht van den keer D. van K. te Noordwijk op het veld aan 't ploegen was, trapten de paarden in een wespennest. In een oogwenk waren zy door de woedende insecten omringd en dreigden op hol te gaan. Door het afsneden der strengen slaagde de heer v. K. er ia de dieren van den ploeg te bevryden, doch kon niet beletten, dat hy zelf en de kneeht en de paarden door de wespen hevig gestoken werden. Vooral de laatste werden danig door de insecten toegetakeld. Wethoudersbenoeming met hindernissen I Te Zuidhons werd by eerste stemming de heer M. J. Horna» met 5 stemmen tot wet houder herbenoemd. Met de benoeming van een wethouder ter voorziening in de vacature van de» heer E. Zantinga slaagde de Baad echter niet. Na 8 stemmingen werd het aieuwgekozen raadslid, de heer J. Dijek, gekozen, doch deze verklaarde de benoeming niet aan te nemen. Nu deed zich het geval voor dat al de vyf andere raadsleden, de een sa den ander, daartoe benoemd, voor de eer der benoeming bedankten. Na den heer Bijck werd de heer Feesstra gekozen, daarna de heer Sieeahuisen, toen de heer Schuiringa, met het lot tegen den heer Luurs, die sa het bodanken van den heer Schuiringa, werd benoemd. Ten slotte werd de heer Rosema benoemd, die ook bedankte. Dinsdag a.s. zal weer een vergadering worden gehouden om andermaal een wethouder te benoemen. Vergiftigde vruchten in blik/ In hun maandblad schreven dr. Van Hamel Rjos en Harmens, dat x(j van een der correspondenten van hun /'Revue Internationale des Falsifications een belangrijk bericht nit Londen, aangaande bovenstaand onderwerp, ontvingen: Verechillende reisigers gebruikten, in een der hotels aldaar, in blik geconserveerde Amerikaansche vruchten, met het het noodlottig gevolg, dat allen ernstig ongesteld werden, terwQl een hunner, F. W. Bartlett, uit Philadelphia, spoedig overleed. De lijkschouwing brscht metaalvergiftiging met hevige ingewandsontstekingen aan het licht. Noch steeds wordt op de meest zorgelooxe wijze voortgegaan met den verkoop van buitenlandsche vruchten en groenten in onvernist blik. en een zoo hoogst ernstig geval met doodelöken afloop als het hierboven aangehaalde, schijnt noodig te zflnomde autoriteiten tot waakzaamheid aan te sporen. Ssdert jaren hebben w(J herhaaldelijk gewezen op hot gevaar van slepende vergiftiging, waaraan men zich blootstelt door zure vruchten en groenten, die daarvoor in aanmerking komen, in onvernist blik te gebruiken. Als gevolg dezer mededeelingen hebben zeer vele fabrikanten (waarom niet alle?) zich van het ver niste blik voorzien en zoodoende metaalvergiltigingen buitengesloten. Nu het gevaar van elders dreigt en buitenlandsche schadelijke waren ongehinderd b(j ons ingevoerd knnnen worden, waarschuwen wij nadrukkelijk hiertegen en maken onze autoriteiten opmerkzaam op dc in Londen offleeel geconstateerde Wie bnitenlandeche vruchten en groenten in on vernist blik koopt, met voorbijgaan van onze eigen voortreffelijke en onschadelijke produkten, moge be denken, dat ernstige ziekte en erger hem bedreigt en dat een slepende metaalvergiftiging dikwijls eerst dan zieh duidelijk openbaart, als het voor radicale genezing te laat is. De regeerings-commissaris bfi den krijgsraad te Rennes, de majoor Carrière, heeft Donderdag aan het slot van zjjn requisitoir verklaard, dat h(j overtuigd Is van de schuld van Dreyfus, en dus zjjn veroordeeling eischt. Vrijdag en ook heden was de verdediger aan het woord. De uitspraak wordt tegen Maandag a.s. verwacht. Te Bayonne is weer een stierengevecht ge houden. Uit Biarritz, St. Jean de Luz en zelfs uit San Sebastiaan waren menschen gekomen om het schouwspel te zien. Er waren tiendui zend menschen. Zes stieren en 18 paarden werden gedood. De espada Neverter werd zwaar gewond aan het been. Zondag werd in de gerechtszaal te Rennes een soort van generale repetitie gehouden voor den dag van de aflezing van het vonnis. Be gendarmen werden zoo opgesteld, dat zij eiken aanwezigen, die wellicht een kreet zou uiten, direct zouden kunnen vinden. Terwijl het arrest in de zaal wordt voorgelezen, wacht Dreyfus in een zijkamer. Dan wordt hij naar de binnen plaats van het lyceum gebracht, waar hem voor de opgestelde wacht het vonnis wordt opgelezen. Luidt het .onschuldig", dan wordt hy naar de gevangenis gebracht, om de laatste formaliteiten te vervullen. Dan wordt hfi uitgenoodigd Rennes onmiddellijk te verlaten. Luidt het vonnis .schul dig", dan wordt onmiddellijk appèl aangeteekend. ©e verdediging heeft reeds 27 redenen daar voor voorhanden. Lord Sandhuut, gouverneur van Bombay, zeide op een bijeenkomst te Poona, dat het hem leed deed te moeten zeggen, dat de pest zich uitbreidt in spijt van de genomen voorzorgs maatregelen. Hfi hoopte, dat nu in September de lang verwachte regens mogen komen, daar zonder deze bovendien hongersnood voor de deur staat. Te Barcelona weigeren meer dan 12000 industrieelen belasting te betalen. De grondeige naren zijn voornemens zich bjj de beweging aan te sluiten. Een groot aantal valsche bankbiljetten van 50 peseta's zijn in beslag genomen. Door baron Tell, van St; Petersburg, wordt een nieuwe poolexpeditie op touw gezet. Hij liet den walvischvaarder .Herald Haarfager" te Tons- berg aaDkoopen voor 70,000 kronen: Het schip zal opnieuw worden nagezien en tegen den eersten Maart gereed zijn om uit te zeilen. Be .Petit Bleu" deelt mede dat de heer Gibbons uit Engeland te Rennes is aangekomen en dat hij namens Esterhazy een borderel brengt, gelijk aan dat van 1894, Esterhazy heeft dat zelf geschreven, hetgeen door gelegaliseerde cer tificaten wordt bevestigd. De delegatie van Buitschers, die te Pretoria aan de Transvaalsche regeering kwam aanbieden met 3000 landgenooten uit Pretoria, Johannes burg, Heidelburg en Krugersdorp in tijd van oorlog te zullen helpen, heeft daarbij tevens het verzoek gedaan, dat zy hun eigen officieren mochten kiezen, waarin natuurlijk door de re geering bewilligd werd. De .Neueste Nachr.", die dit bericht ontvangt, voegt er de opmerking aan toe, dat het blad vreest, dat de Boeren- regeering door dezen krachtdadigen steun te veel op haar strijdmacht tegenover de Engelsche zal staat maken en daardoor een vreedzame oplossing voorbij zal zien. Volgens geloofwaardige berichten uit Yoko hama, heeft men op het eiland Yezo, ten noorden van Japan gelegen, rijke goudmijnen gevonden. Een koortsachtige opgewondenheid heeft zich, zooals te begrijpen valt, van de bewoners van het Mikadoland meester gemaakt. Veel visschers aan de kuststreken laten er hun handwerk om varen en gaan in grooten getale op weg naar het verlokkende Dorado. Japansche couranten verzekeren, dat de ontdekking dezer goudaderen van zeer groot belang is. Het klimaat van het eiland Yezo komt, daar het de helft van het jaar met sneeuw en ijs bedekt is, veel overeen met dat van Yukonland. Behalve deze belangrijke ontdekking hebben de Japanners nog iets ontdekt, mogelijk van nog meer waarde. In het district Nagaoka heeft men talrijke petroleumbronnen gevonden. Vierhonderd maatschappijen hebben zich reeds gevormd, waarvan er reeds 200 aan het werk zyn getogen. Men hoopt binnen niet al te lang tijdsverloop de Rockefellersche petroleum in het verre oosten een machtigen concurrent te stellen. De heerschappij der Amerikanen op de PhilippiJnen wordt door den berichtgever van den .New-York Herald" in het heldere licht der'" waarheid getoond. Hy schryft aan zjjn blad uit Hongkong: De censuur bestaat onveranderd voort, maar.- zy wordt thans door de politieke, in plaats van door de militaire overheden uitgeoefend. Dl eenige vriendeiyk gezinde inboorlingen vond ik in Moros. De inwoners van Soeloe zyn onwillig omdat wy hst geheels gebied in bezit hebbes

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2