N°. 1264. Donderdag 12 October. A". 1899. Nieuws- ©e Advertentieblad. Binnenland. Bit klad verschijnt Woensdag- cd Zaterdagavond. AbtnnmttUtprit per 9 maandm Ve«r in Bus* SO Ots. - Frame per put iecr go- hisl Nk>zb£AM9 48 Ots. - Kaar Anuu sa anders landen met Terheoging der perte'e. Advertcmtltn vóór 19 nr op den dag dor nltgave, PrUdtr Adveritntiin Van 1 tet 8 regels 80 Ots. Iedere regel meer 8 Ots. Breetc letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. BewQsnammers S Ots. per Dammer. ABONNEKENTSN sa ABVERTSNTIËN worden aangenomen bij de ïïitgmrs LANGIVIL» k BE ROOIJ, Parkstraat, Bwa oï Tbxel BANK VAN LKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Leening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zQner tijd in het openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 18 en 14 der wet betrekkelijk het Veeartsenfl- kundlg Staatstoezicht, luidende: „Wanneer zich b(J eenig stuk vee" waar onder ook varkens worden verstaan, „ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte „openbaren, is de houder of hoeder verplicht, „daarvan onmiddeltJk kennis te geven aan den „Burgemeester der gemeente, waar het vee „zich bevindt (art. 18). „Een stuk vee, dat verschijnselen eener be smettelijke ziekte vertoont, moet onmiddellijk „door den eigenaar, houder of hoeder van het „overige vee worden verwijderd en zoolang „afgezonderd gehouden worden, tot dat daar- „omtrent door den Burgemeester, in overleg „met den districts veearts of, bfl afwezigheid „van dezen en van een districts veearts plaats vervanger, in spoedeischende gevallen met „eenen geëxamineerden veearts overeenkomstig „de bepalingen dezer wet zal beslist zijn (art. 14). Overtreding van art. 18 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 76 en van art. 14 inet hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 500, terwijl roerende Voorwerpen (waaronder ook vee wordt verstaan), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, ianstonds of zoodra mogelijk in beslag worden ;enomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het on- fhadeltJk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 10 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 11 October 1899. 9e handel Maasdag ter markt alhier koa 1st recht vlug wordea genoemd en ook over i aanvoer, vooral van rundvee viel zeker Ft te klagen. Aangevoerd werden n. 1. niet ider dan 20 vette koeien, 7 pinken, 101 graskalveren, S5 schapen, 82 lammeren, 1 varken, 20 schrammen en 77 biggen. De prijzen, die konden worden besomd, waren voor koeien f 180 f 205, pinken f 60 êt f 75, graskalveren f 82 f 40, schapen f 14af 18, lammeren f 12 f 13 75, schrammen f 13 k f 14 en biggen f 6 H 7. Nu het leesseizoen nadert, of volgens sommigen reeds is aangebroken, zal ook spoedig de afd. Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen weder de gelegenheid open stellen, voor het ter lezing ontvangen van boekwerken. Zooals bekend wordt daarvoor dan geregeld Vrijdags van 12 tot 1 uur zitting gehouden in de voorzaal van het hotel „de Vergulde Kikkert" en zijn er geen andere kosten aan verbonden dan de aankoop van een catalogus 10 cent. Gewoonlijk wordt 's winters van die gelegen heid een vrij druk gebruik gemaakt en wij twijfelen niet, of ook dit jaar zal het wel weer niet aan lezers ontbreken. Een vrij belangrijke wijziging is thans aangebracht in de catalogus dier boeken. Stonden daar vroeger tal van boeken in, die nimmer werden ter lezing ge vraagd, omdat men ze verouderd rekende of om andere redenen, thans nu er weder nieuwe moesten worden samengesteld, werden de werken gesorteerd en werden alleen er in opgenomen die boekwerken, welke wel werden gevraagd of die door heeren commissarissen wel lezenswaard werden geacht. Bovendien werden de titels dier boeken er thans opge nomen in alphabetische volgorde naar de schrijvers. Ongetwijfeld een zeer groot gemak voor die lezers, welke boeken van bepaalde schrijvers verlangen, waarvoor men vroeger de catalogus van begin tot einde moest door zoeken. De Cockbdobp, 9 Oct. Gisteren had het driejarig zoontje van den heer D. Buijs het ongeluk in een' drinkput voor het vee bij het „Molenbosch" te vallen. Toen er hulp kwam opdagen was het ventje reeds den dood nabij, doch door het aanwenden der gewone hulp middelen voor drenkelingen wist men gelukkig de levensgeesten nog op te wekken. De heeren A. Sauerborn en A. J. van 't Noordeinda, die deze hulp verleenden, hadden dus succes op hun werk. Aan het einde der „Roggesloot" liggen twee schuiten uit Zeeland, welker bemanning zich onledig houdt met het inzamelen van zaadmosseles. Deze mosselen zullen naar Zeeland worden vervoerd om aldaar in de Zeeuwsche wateren te worden geplast. Oosterend, 10 Oct. Zondagavond hield de afdeeling „Oosterend op Texel" van den Neder- landschen Protestantenbond hare gewone jaar vergadering tot afdoening van huishoudelijke aangelegenheden. Dergelijke vergaderingen z(ja in den regel niet aantrekkelijk genoeg, om eene groote opkomst te kunnen verwachten; ook hier waren slechts 31 leden aanwezig. De Voorzitter, de heer W. Bakker Kz. opende de vergadering, waarna de aanteekeniagen vu eenige vergaderingen werden voorgelezen en goedgekeurd. Na voorlezing van een schrijven van Ds. R. S. Kuperus, de leden hartelijk dank zeggende voor de eer hem in het afgeloopen boekjaar ten deel gevallen en waarbij de beste wenschen voor den bloei der afdeeling worden uitgedrukt, las de Secretaris het verplichte jaarverslag voor. Hieruit bleek o. m., dat het ledental thans het cijfer 91 noemt, en dat de afdeeling steeds op warme belangstelling, zoowel van personen van elders als van hier mag blijven rekenen en dat ook met vreugde teruggezien mag worden op de werkzaamheden in het tweede levensjaar der afdeeling. Hierna deed de Penningmeester rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Een drietal personen fungeerden als rekening- opnemer?, terwijl na onderzoek door den heer P. J. Bourns tot goedkeurig werd gerapporteerd, waartoe de vergadering besloot. Volgens rooster moesten als leden van het Bestuur aftredes de heeren C. G. Knijper en J. J. Bruijn, die beiden met 30 van de 31 uitgebrachte stemmen werden herkozen en hunne benoeming aanvaardden. De leden van het Bestuur moesten thanB de fuaetiëi verdeelea, waarbij alleen de Secretaris herbenoemd kon worden. Na deze handelingen werd medegedeeld, dat voor den tijd van 2 jaren tot Voorzitter was benoemd de heer S. P. Koning, tot Vico-Voorzitter de heer W. Bakker Kz., tot Secretaris de heer J. Daalder Dz. en tot Penningm. de heer J. J. Bruijn De heer P. J. Bouma bracht hierna als tolk der vergadering in hartelijke bewoordingen dank aan den aftredenden Voorzitter voor den Qver en de nauwgezetheid, waarmede hij, ook zelfs tijdens zijne ziekte, de afdeelingszaken had voorgestaan en behartigd en hoopte, dat zijn opvolger eenzelfde accuratesse zou willen betrachten. Verder werden door verschillende personen bemoedigende woorden gesproken en onge twijfeld heeft men de vergadering verlaten met de meening, dat de nog jeugdige afdeeling in het laatste jaar in bloei is toegenomen niet alleen, doch ook weldadig heeft gewerkt. Met de beste wenschen voor de Vereeniging droeg de heer W. Bakker Kz. het voorzitter schap aan zijn' opvolger over, waarna hij de vergadering sloot. Oüdesohild, 10 Oct. Ten Oosten van de haven zijn sedert eenige dagen enkele schuiten bezig met het korren naar oesters. Ofschoon de vangst niet groot is, hoopt men met het werk toch een weekgeld te kuanen besommen. Voorioopig wordt de vaagst in de oesterput bewaard, om later te worden verhandeld. Da zomerbebakening der vaarwaters in de Zuiderzee wordt weer grootendeels weggenomen en door winterbakens vervangen. Dit geschiedt vooral met het oog op het verlies, dat door het ijs 's winters aan de betonning wordt veroorzaakt. De aangerichte schade onder de betonning beloopt soms duizenden guldens. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1