Buitenland, Oosterend, 11 October. Volgens dc Staats courant is cm onzen vroegere* postbode, de* keer J. J. de Boer, thaas woonachtig te Zuidhaffel, ee* jaariyksch peasioea toegekead vaa f181. Naby Breukele* is gistermorgea de va* Utreckt komeade goedereatreia 1200, die ziek wegeas reparatie aaa de brug bi} Breukelea op verkeerd spoor voortbewoog, ia de* vaa Amsterdam komenden passagierstreia 101 geloopee. Door dea dikkea mist warea de op oaveilig gestelde sigaaloa aiet opgemerkt. De uitwerkiag van dea sckok was verschrik- keltjk. Beide locomotievea vlogen uit de rails ea de eea werd letterlek tot spliaters geslagen. De andere met den ziek daarachter bevindenden bagagewagen kwamen ia dea weg terecht. Als leeuwen stonden zij tegenover elkander, zoo meldt ons eea ooggetuige. Ook vier andere wagens werden totaal verbrijzeld. Is alzoo de materiëele schade zeer groot, omtrent persoonlijke ongelukken vernamen wij niets. Alleen liep één reiziger een schram over zijn hand opdeze gelukkige afloop mag zeker een wonder heeten. „Tel." Volgens den Haagsehen correspondent der „N. G. Crt." zou L9 Blanc in den loop van een paar jaren voor ongeveer f 60.000 uit de zilverkamer der Koningin hebben verduisterd. Dezen winter zullen in 300 gemeenten pl.m. 10.000 jongelieden deelnemen aaa de vr^willige oefeningen in den wapenhandel. De uitkomsten met deze oefeningen in vorige jaren verkregen, worden ia het leger, blijkens de rapporten, vrij algemeen als onvoldoende be schouwd. („A, Ct.") Te Oldemarkt is een vermoedelijk geval van Aziatische Cholera voorgekomen, waarom de burgemeester dier gemeente tegen het gebruik vaa water uit vaarten, slooten, esz. anders dan nadat dit gekookt is, waarschuwt. Te Brielle viel een meisje, dat met haar breiwerk naar huis ging, met het noodlottige gevolg, dat een breinaald haar door den neus ia de hersens drong. Het arme kind is kort daarop overleden. De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1900 te bezigen, zal zijn: by den ijk en herijk van maten ea gewichten, de letter k ia den gewonen schrijfvorm: bij den ijk ea herijk vaa gasmeters, de koninklijke kroon. Uit Vlaardingen: Het gaat met de haringvisscherij in ééa woord, bedroevend, had men nog eenige hoop, dat by andere weersgesteldheid de vangsten beter zouden worden, men is ook daarin teleurgesteld. Enkele reeders en bemanningen die op besomming varen en tamelijk wat aanbrachten, hebben, doordat de haring erg duur is, goede verdiensten, doch het zijn er zeer weinig. Aaa den wal is 't ellendig gesteld. De kuipers zullea weldra niets meer te doen hebben en voor losse werklieden is er zoo goed als niets te verdienen. Ook de schipperij maakt het zeer slecht, daar er niets te varen is. Ais de schepen de laatste reizen niet gelukkiger zijn, staat er een slechte tyd voor de deur. Te Winterswijk hebben zich voor de be trekking van amanuensis en concierge aan de Rijks Hoogere Burgerschool jaarwedde f 600 met vrije woniBg vuur en licht 306 (drie honderd en zes) personen aangemeld. Ontduiking der postwetl Vele vrachtrijders in Twente hebben de gewoonte brieven, bestellingen bevattende van particulieren uit hun woonplaats mee te nemen waarop zy dan by de leveranciers elders pak jes ontvangen, die zy hunne klanten tegen vergoeding van vracht thuis bezorgen. Dit was ook den directeur van het postkantoor te Vriezenveen bekend, waarom hy zich gis teren naar Almeloo begaf. Op zy* aaawyzing werden door de marechaussee een groot aan tal brieven by twee vrachtrgders van Vriezen veen, die hier vertoefden, in beslag genomen en tegen hen procesverbaal opgemaakt, op uitsluitende bevoegdheid tot het vervoer van brieven en papieren, beneden het gewicht van 5 hectogrammen. 9e firma D. Kruysmulder Cz. te Amster dam deelt mede dat zy van de directie der marine een opdracht heeft ontvangen tot levering harer golfstillende olie voor de schepen type-Utrecht. Het feit verdient vermelding, omdat tot nu toe deze olie voor onze marine uit het buitenland werd betrokken. Ziek vleesch. Terwgl vóór korten tyd een aan miltvuur gestorven koe te Alkmaar was ingevoerd, is den éde dezer 's avonds, wederom een dood rund, hetwelk geruimen tyd ziek geweest en op stal by een landbouwer in de Schermer gestorven was, by den slager D. K., wonende aan den Omwal, in huis ge bracht, om na behooriyk te zijn toebereid, den ingezetenen ter consumptie te worden aangeboden. Genoemde slager scheen de zaak echter niet aan te durven,althans een deskun dige werd ontboden, hetgeen tengevolge had, dat het cadaver van dit rund den 5de onder politie-toezieht is vernietigd. Het vleesGh was totaal groent Alweer een bewys, dat streng toezicht op levensmiddelen meer dan noodlg is. Handelsinformaties! De heer J. Manasse; sigarenhandelaar te Tie), verzocht aan de Kamer van Koophandel pogingen aan te wenden, ten einde het daarheen te loiden, dat de brievengaarders ten platten- lande informaties moeten geven omtrent de soliditeit der ingezetenen van hun dorp. Het verzoek werd afgewezen. Reeds vroeger is medegedeeld dat da heer Kylstra als predikant by de Hervormde Ge meente te Rottevaile (Fr.) bedankte, met het doel om een kolonie te stichten te Laren in Noord-Holland. Hp heeft daar 12 hectaren bouwland aangekocht, 't Overige is bosch en heidegrond. Voorloopig zullen zich daar vier gezinnen en twee ongehuwde personen vestigen terwyi er een gobouw zal worden gesticht, waarvan de kosten op f 6000 worden geraamd. Door 't verbouwen van groenten en zaden alsmede door 't inleggen en verduurzamen van groenten en vruchten zal men trachten brood te verdienen. De vegetarische leveas- wyze zal worden gevolgd. Niet iedereen Weet, dat de kanarie, die zoo fraai en gezellig dingen kan, ook vry leer zaam is in andere dingen dan de muziek. Te Goes leeft zu'k een vogeltje, dat, als „de vrouw" aan 't naaien is, gewooniyk by haar zit. Zegt deze nuik zal wesr een speldje noodig hebben, dan pikt het diertje uit een daarby staand bakje of schoteltje een speld en geeft die aan zijn meesteres. Wy vernemen uit vertrouwbare bron, dat er plannen worden voorbereid, een eatio- aie inschryving te openen, met het doel gelden bp een te brengen, voornameiyk voor den aankoop van Roode Kruisartikelen, welke naar Zuid-Afrika zullen gezonden worden, terwyi een deel der gelde» zal gereserveerd worden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van in den strpd gevallenen. Het plan gaat 1 slechts voor een deel uit van ds „Neierlandsehe Zuidafrikaaasche Vereenigisg." Het voorloopig comité, dat in deze werkzaam is, heeft reeds een party verbandartikelen naar Transvaal doen afzenden. Zooals men weet is dat ook door het Roode Kruis geschied. (Hbld. By de gehouden zomeroefeningen der dd. schuttery te Sneek heeft een schutter zich tweemaal zonder verlof of daartoe gegeven bevel, op eigen gezag uit de gelederen ver- wyderd. Hy grondt zyn heengaan op de wet, die voorschrift, dat de oefeningen niet langer dan twee uren mogen duren. De schuttersraad heeft hem echter voor die feiten gedagvaard. Thans heeft dezelfde schutter zyne wapens en kleeding eigendunkeiyk ingeleverd zonder dat zyne dienstjaren volbracht zyn. Volgens zyn zeggen heeft hy geen ambitie in den dienst, bevallen hem de commando's niet en kan hy den tyd niet missen, dien de dienst vraagt, 't Spreekt van zelf, dat de zaak hier mede niet uit is. Beetgenomen. Aan een kanaal waren twee personen aan het vissehen. Toen een veldwachter naderde, ging de oudste van het tweetal aan den kaal. De veldwachter zette hem mear dan een nur lang over velden en wegen, maar ook over sloten na, tot de vis- scher eiadeiyk ia een weide ging uitblazen. „Ikikbekeur je", zei de dienaar der wet, zwaar hijgend. „Waaromwaarom „Omdatomdat je vischt zonzon der visckakte." „Maar ik heb, ik heb een akte." „Laat, laat zien." „Hiehiehier." „Wawaarom ben je dan zoo hard weg geloopen „Ik...ik mag toch loo...pen zoo hard als ik wil." Het geval was, dat de andere visscher, de broer van dengene die wegliep, geen visck akte had. (Utr. Dbld.) Edelmoedige vrper zyOch, Adolf, er is iets versehrikkelpks gebeurd 1 PApa heeft gespeculeerd op de beurs en alles verloren 1 VerloofdeDan lieve Anna, wil ik hem jou ook niet ontnemen! Dahlia's, knolbegonia's en andere laat- blosiende knol- en bolgewassen moet men in het oog houden. Zoodra de vorst dreigt, neemt men ze op, snydt de bloemen af, droogt de knollen of bollen en plaats die in droog zand op een droge vorstvrye plaats, waar de tem- p ratuur regelmatig is. Ia alle gevalle moet alles in de eerste helft dezer maand geborgen worden, wyi 15 en 16 October beruchte vorstdatums zyn. Krupp beeft een dreigbrief gekregen, dat zjjn fabriek zou worden in brand gestoken. Hg heeft daarop aan zijn werklieden doen mededeelen dat indien aan die bedreiging uitvoering werd gegeven, de fabriek niet zou worden herbouwd. Hij was oud en rijk genoeg om rustig te willen leven. In een groot deel van Rusland heeracht nog altijd hongersnood en het ergste is, dat de oogst niet aan de verwachtingen voldoet. In de provincie Archangel heerscht gebrek aan voeder voor het vee en in de zuidelijke provinciën is de graan- en aardappeloogst mislukt. Door het onvoldoende voedsel heerscht op vele plaatsen scheurbuik en men vreest voor het uitbreken van de pest in de meest geteisterde dorpen. Tot nog toe zijn te Oporto, volgens de officieels gegevens, 131 gevallen van pest voor gekomen, waarvan 43 met doodelijken afloop. In Britsch-Indië moet nu reeds aan om streeks 200,000 menschen van regeeringswege voedsel worden verstrekt. In Denemarken doet zich, na het einden der groote arbeidsuitsluiting, die zoo velen broodeloos maakte, het opmerkelijk verschijnsel voor, dat men gebrek aan arbeidskrachten heeft, wegens opeenhooping van niet uitgevoerde bestellingen. Men meldt dat er op dit oogenblik op Malta en op het nabijgelegen kleine eiland Sozo 140 lepralijders waarvan slechts 17 mannen en 10 vrouwen afzonderlijk worden verpleegd terwijl de overigen zich vrjj bewegen. Er is wel een leprozenhuis in aanbouw, maar de vol tooiing daarvan vordert zeer langzaam en mid-Inge derwijl levert de toestand groot gevaar op. leze In Napels heeft de politie kennis gekregen p h van het bestaan eener bende, die op zeer eigen-L aardige wijze valschheid pleegde. Zjj maakte er namelijk haar werk van, valsche paspoorten ie vervaardigen teneinde misdadigers de gelegen heid te geven veilig over de grenzen te komen. Tot die bende bleken eenige gegoede kooplieden, hotelhouders en zelfs stedelijke ambtenaren te behooren. Bij een van hen zijn de werktuigen, en hulpmiddelen voor hun bedrijf gevonden. Deze lieden zitten thans grootendeels achter slot. 8?ra" De Daily Mail" ontvangt uit Kaapstadink: het bericht, dat de regeering van Oranje-Vrijstaatm a achthonderd ton kolen, voor de Kaapkolonieit de bestemd, heeft doen aanhouden. De Imperalisten! hebben dit bericht met veel ontsteltenis ver nomen. De kolenmijnen van Dundee voorzagen tot dusver de Britsche vloot, maar door het wegloopen der Kaffers is de Natalsche kolen- productie sterk verminderd. Het beslag leggenl op dezen nienwen kolenveorraad zal bovendien] het spoorwegverkeer in de Kaapkolonie schadei

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2