Buitenland. overgehouden om nu een flinke boerderij in de kolonie Nederland te koopen. Gedurende de pauze, die thans gehouden werd, bestond gelegenheid inzage te krijgen van ver schillende kaarten, enz., terwijl tevens inlichtingen konden worden gevraagd. Na de pauze werd in 't bijzonder gesproken over Texas en de kolonie .Nederland" daarin gelegen. Spreker wijst er op, dat hoofdzakelijk met Hol- ndsch kapitaal een spoorweg werd aangelegd van het midden van de Vereenigde Staten, Kanzas Cliy naar de golf van Mexico, waar bereids het stadje Port Artur is ontaan. Door het belang, dat de Hollanders hebben by dien spoorweg, dacht men natuurlijk ook in de eerste plaats aan het stichten eener kolonie aan dien lijn. Se heer Kuipers, een hollander, die reeds 18 jaren in Amerika woont en uitstekend op de hoogte is van de grondsoorten, enz. had een geschikte streek voor een Nederlandsche kolonie aan dien lijn uitgezocht niet ver van Port Arthur. Een station was in 't midden daarvan aangelegd, zoodat niemand verder dan 2 uur van het station verwijderd was. Volgens een Engelsch blad moeten landbouw, tuinbouw en veeteelt er bloeien, terwijl het klimaat er volgens geneesheeren voor Nederlanders zeer goed is, Groenten kunnen er het geheele jaar worden verbouwd. Zuivelbereiding is er nog zeer primi tief. Voor melkboeren zou waarschijnlijk wel kans van slagen zijn. Se reiskosten bedragen van Bremen naar Port Arthur ongeveer f90 per persoon. Een boerenarbeider kan er binnenkort zelf boer worden, want slech's een vijfde deel van het land moet dadelijk worden betaald en er wordt dan wel zooveel op geoogst om ook de overige gelden op tijd te betalen. In Holland worden de boeren arbeider, in Amerika worden de arbeiders boer. Met dankzegging aan de aanwezigen voor hunne belangstelling, eindigde de spreker zijn rede, waarna nog gelegenheid werd gegeven tot het bekomen van inlichtingen, waarvan, voor zoover ons bekend, door niemand werd gebruik gemaakt. Van 4 tob en met 12 Oe*. zij a van hier uitgevoerd: 129 lammere®, 59 sehspe», 12 koeien, 2 stierea, 1 paard en 46 varkens. Ingevoerd werden 106 stuks jong rundvee. Volgens seteterst. annonce zal ook oss eiland eens bezoekt worden door de remos te eommissie tot aankoop van paarden voor 't leger. Belangstellenden messes wij te moeten aanraden niet te verzuimen de paarden die zij er gesehikt voor ashte», alsdan tea ver koop aan te bieden, en niet te lakt er mee te komen, daar alles in den voormiddag moet afloopen. Den Hoorn, 18 Oet. Niettegenstaande het gunstige weder hoeft men hst werk op ce Andre moeten staken. Nadat men de mast en nog wat ijzerwerk er af had gekaald is men maar g- ëindigd, omdat het sehip gaande weg dieper in 't zand geraakt. Oosterend, 13 Oet, Ia de huishoudelijke vergadering van „Nut ea Gosoegoa" warea, als naar gewoonte, slechts weinige leden aanwezig. Na openisg en voorleziög der notulen, die goedgekeurd werden, deed de Penningmeester rekening over het verloopes boekjaar. Hot bleek dat de kas ongeveer f 10 was voor uitgegaan. Besloten werd, om de bibliotheek wederom uit te breiden, waartoe een bedrag werd vastgesteld. Verder werd besloten, om voor de vergaderingen weder sprekers van elders uit te noodigen, terwijl in eene vergadering eene tooneelvoorstelling gegeven zal worden. Door het Bestuur werd medegedeeld, dat de vereeaigieg bezit een groot aastal tooneel- stukjes; men besloot, dat er getraekt zal worden, deze aan liefhebberij-gezelschappen voor ver minderden prijs te verkoopen. Nog werd besloten, dat tijdens de verga deringen in de zaal niet mag gerookt worden. Dit besluit zal stellig van invloed zijn op de opkomst der dames, die al zoo dikwijls over het lastige rooken hebben geklaagd. Van de ledenlijst waren afgevoerd enkele namen wegens overlijden en vertrek naar elders; een «equivalent hiervoor werd gevonden in de aanneming van 5 nieuwe leden. Het ledental bedraagt thans 74. Tot leden van het bestuur werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren J. Daalder Dz., L. Koning en J. J. Boeper, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Dirk van den Berg, ds Nederlandsche kampioen-worstelaar, zal ons land gaan ver tegenwoordigen bij de worstelwedstrijden om het wereldkampioenschap, die 1-30 November in Parijs gehouden zullen worden. Hij zal eerst nog deelnemen in Hamburg aan de wedstrijden. Naar wij vernemen, zullen de werk zaamheden aan 's Bps munt binnen enkele dagen hei vat worden en zuilen alsdan weder kwartjes en dubbeltjes worden geslagen met de laatste goedgekeurde beeltenis van H. M. de Koningin. (U. D.) lenige officieren der infanterie worden van 6 November af gedurende esse week te Amsterdam gedetacheerd om in ees technische» cursus ia eeae der rijwie'.fabrieken te worden bekend gema&kt met den bouw en de samen stelling van het rijwiel tot militair gebruik. Een notarissen-oorlog! Te Wormerveer ligt een brug over de Zaan in het Oversluispad. Sedert eenigen tijd echter is er een geschil ontstaan tussckea de hesrea Vaa Wermeskarke», notaris te Krommenie, Booaacker, notaris te Sckagen, eigenaar va® gaaoemda brug, ea lA®gebaerd, notaris te Wormerveer, en 't gevolg daarvan is nu, dat Zondagmorgen de bewoners van Wormerveer de brug vonden afgebroken. Da haer Van Wermeskerkea had dit op last van den hear Boonaeker in 't nachtelijk duister met eenige helpers opgeknapt. Ia Dea Hsag heeft eea juffrouw ver scheidene mrnschea weten op to lichten door verhalen over eea erfenis van eea paar millioen welke zij zou ontvangen. O. a. moet da „onderdirectrice" van het „pessioa" waar zij woonde (eea hotel met damesbediesiëg) haar f 1200 uit haar spaar pot hebben geleend! Als men van een erfenis spreekt kan me» sommige menschen toch maar alles wysmakeil Ia de „Soc.-Döm." wordt medegedeeld, dat bij da bahaadeliig der begroeting vaa Justitie ia de afdeelt gea der Tweede Kamer ter sprake gebracht zija le de herhaalde aan randing van het voreenigingsrecht in de laatste jaren, es 2a het partijdig optredea der politie bij werkstakir-ge». Het eerste punt ziet op de sigarenmakers te Brachten c» Dokkum, het tweede op de staking te Dordrecht. li de openbare zitting in December kan, volgsss het blad. een debat worden tegemoet gezien. Opgewekt wordt tot het houden van een meeting, den laatstea Zondag in November, „om het bedreigde verenigingsrecht onge schonden op te eisehen." Eon voer mest nuttiger das een land- bouwlezing. Uit dea gomsentersad van Ele. By de discuss'ëa over het tarief vaa tolheffisg werd tie weusch geuit, om het vervoer van mest vrij te stellen, tegen weike bevoordsoiicg van den landbouw uit de gemeentefondsen zich enkele stemmen verhieven. Daarop voerde Jin Zandbergen aan, dat van die bevoor deling meer vooibseldcs waren aan te halen in het subsid ëaren van land bon wcursussen en het hooger salari. ëren van ouderwijzers met lasdbouwakte. „Waarom zou men eu vrijdom van tol weigeret In een vrseht mest zit meer nut dan ia een landbouwiezing of landbouweursus. Mest doet evenveel nut als de theorie, die de schoolmeesters ver kondde!. Da voorzitter hoopt, dat de gevleugelde woorden van den heer Z. voor de nakome lingschap bewaard zullen biyves. Op de boerderij „E feriak," te Ussslo by Enschede, geraakte de me;r dan 80-jarige oude moeder in een onbewaakt oogenbiik met haar kleedoren tusscken de koppeling van de as eener dorsehmaehine, met het treurige gevolg, dat zij terstond dood was. Vermoedeiyk heeft Utrecht de eer de oudste inwoonster van ons land te huisvesten, n.l. mej. H. H. Mulder, die 29 Sapt. j.l. in goede gezondheid haar 103 less verjaardag mocht beieven. Er is zeker tot nog toe geen tijd geweest, waarin het aastal krangziunigen in ons land tot zulk eene hoogte geklommen is als in de dagen, welke wy uubsleven. Alle gestichten ter verzorging van deze arme ïyders, vooral voor de patiënten uit den mingegoeden stasd, zyn overvol.. Als eea bewijs daarvoor kan dissen, dat óór 14 dagen in de stichting van dezen aard in de provincie Golderland „Veld- wyk" te Ermelo, niet minder dan 12 patiënten wegens plaatsgebrek afgewezen moesten wor- dep. Treurig voor waai 1 De heer Buitenhof te Kiel Windeweer (Gr.) heeft, by wyze van proef, in't voorjaar een paar korven Italiaan sehe by en la'en komen. De uitkomsten zyn zeer gunstig. De minst bevolkte korven dezer byen zyn thans zwaarder dan de dichtstbevolkte van onze inlandsche bye* het hosmg-gewin is aanmerkeiyk grooter. De heer B. is daarom voornemens de inland sche soort voor de Italiaansehe te verwisselen. Of het ras echter zuiver biyft, wordt door velen betwyfeld, omdat kruisingen met de inlandsche soort zeker niet te voorkomen zyn. Te Sckagen is eene Verceaigiag van smeden opgericht, die zich ten doel stelt de belangen van smidsbazen en knechten te be vorderen. Buim 20 personen woonden de vergadering bjj. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heeren D. Boggeveen Lz., C. Bakker en Tates, te Sckagen, Wisaekerke, te Kolhora en A. van Bee; te Sint-Maarten.' De Vereeniging hoopt zich binnen eenigen tijd uit te breiden tot een „bond val smeden in Hollands Noorderkwartier. I» de duinen nabij den watertoren te Sehevesiagen is nu door een konynendelver een lijkje van een zevenjarig kind opgegraven. Het werd ter schouwing naar het politie posthuis s&by het Kurhaus gebracht. Baar er vermoeden bestond, dat dit lijkje zou zyn dat va» het sedert maanden vermiste knaapje Vaa Weezei, werden de ouders ter herkenning opgeroepen. Het lykje is inderdaad door de ouders her kend, in tegenwoordigheid van den gemeente geneesheer, dr. De Niet. Be herkenning berust op de geiykheid der klederen, het breukbandje, dat de knaap droeg, en de aanwezigheid ia een broekzak van tramkaartjes, door den vader aan zij e zoon tja meegegeven, toen hem dit op 25 April zyn eten had gebracht. Toen de moeder haar kind in dien afschuwe- ïyken toestand herkende, werd zy zoo geschokt, dat mei haar van de plek moest wegrukken en per rytuig huiswaarts vervoeren. Ook de vader was diep bewogen. De recherche te Utrecht, heeft door de aanhouding van den 24-jarigen R. de hand ge legd op een gevaarlijken oplichter. Ala heer ge kleed en zich goed wetende voor te doen, ge lukte het hem onderscheidene winkeliers te mis leiden. Om tot zjjn doel te geraken, ging h(j op de volgende wyze te werk: In een sigarenwinkel kocht hjj b.v. eenige kistjes vrij dure sigaren, nam dan een deel er van mede en liet de rest met de quitantie aan 6en door hem opgegeven adres bezorgen, waar hjj dan bleek niet bekend te zjjn, Op deze wjjze heeft h{j er meer winkeliers in laten loopen, daar alles van zijn gadiDg was. Toen hij werd aangehouden bevond hij zich in een koffiehuis, waar by met den eigenaar aan het onderhandelen was over eene groote party welke by, zoo als by zeide, voornemens was aan zyn vrienden te geven. Ook dat kunstje had by reeds meer vertoond en met succes, daar men er meestal geen bezwaar in zag hem f 25 of meer te leenen ten einde hem daardoor uit een tjjdelyke geld verlegenheid te redden. R. die zich ook wel luitenant ter zee noemt, is eigeniyk woonachtig te Amsterdam, waar hy even als elders op geiyke wyze moet zyn werk zaam geweest en heel wat van zich moet hebben doen spreken. Hy was een tyd lang matroos by de Kon. Neder). Marine en schynt tot een gegoede familie te behooren. Voorloopig is by onschadeiyk gemaakt. Dezer dagen kocht een boer aan den straat weg naar Hilligersberg een stuk weiland van een grondeigenaar te Rotterdam voor de som van f8000. Wegens de gunstige ligging voor een stratenplan was de bouwondernemer D. P. uit Rotterdam er spoedig op uit den grond van het boertje te koopen. Na lang marchandeeren werd do bouwondernemer voor f28000 eigenaar van den grond en stelde de boer als voorwaarde in het koopcontract dat de koopsom betaald moest worden zooveel mogeiyk in .klinkende- mum," en verder in muntbiljetten. P. hield zich aan die voorwaarde en kwam dezer dagen met zyn rytuig voor de uitspanning ,Da Romein" aan den Bergweg, waar de betaling plaats zou hebben. Veertig zakken ieder van f500 werden uit het rytuig geladen en op tafel voor den boer neergezet, benevens enkele pakken inhoudende 820 bankbiljetten van f25, alzoo gezameniyk bedrag van f28000 In plaats zich de koopsom door den kooper te doen voortellen, belastte het boertje zich daar zelve mede en begon het hem zoo te duizelen dat hy onophoudeiyk de tel kwyt raakte en soms zakken van 499 dan weer van 501 telde, Dat men in het café braaf pret had over het in guldens badende boertje, laat zich begrypen. Als antwoord daarop zei hy in navolging van Rotschild: ,Je moet nooit contant geld weigeren." (Schied. Ct.) Men seint 12 Oct. uit Parysde Secretaris der legatie van de Zuid-Afrikaansche Republiek bracht officieel ter kennis van de Franschs regeering, dat sedert gisteren de oorlogstoestand bestaat tusschen de Republiek en Engeland. De Boeren hebben 11 October om 5 uur, behalve Majubaheuvel ook Langnekpas bezet en zyn in zuideiyke richting voortgetrokken over de Ingogo-vlakte. (In het begin van Februari 1881 heeft in Langnekpas een treffen plaats gevonden tusschen de Transvalers en de Engelachen, waarby de eersten onbeduidende verliezen leden, terwyi de laatsten werden teruggeslagen met 173 man dooden en gewonden; kolonel Deane sneuvelde), Chamberlain's orgaan, de .Birmingham Post" zegt dat de oorlog alleen kan eindigen met alge- heele vernietiging van Transvaal, als zelfstandige Staat. Hadamard, Brryfus' neef, heeft aan een Belgischen journalist gezegd,Nu naderen wij het einde, want wy zullen het eerherstel ver- krygen zonder agitatie. Be gezondheid van dei kapitein is bevredigend; hy is zeer verzwakt maar geen enkel orgaan is aangetast. Hetplai is, zooals lk zeide, tot eerherstel te komen zonde: polemiek, zonder betoogingen.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2