Buitenland. Bij eau slager te Gorkura is eet étalage genmkt, toepasselijk op de groote gsbeurte- nissea va* dud dag. Het zij a drie varkeaskoppea, iaboereakool geplaatst, mot opsebriftosRhodes, Chamber- leis es Milser. Een varken, voorstellende Jameson, met een paar jonge Eagelseke biggen, wroeten in het goud. E Transvaalsslas Boer te paard voert een vlag, waarop staat: „Wacht u voor pie-posketp." Boven dit alles staan Kruger en andere Trassvaalsehe helden. Do diesstweigersnde milicien Wendt is bu overgeplaatst van het garnizoen te Haarlem by den hospitaaldienst te Naarden. Te Sshaesberg by Heerlen brak Zondag avond een felle brand uit in de boorhutten, die daar dienen voor de kolenmynontginning. De brand ontstond in de oanaiddelijke nabyheid van den paardenstal. De vlammen breidden zich uit tot de bureau's en het sehsehtgebouw, waarvan de toren en en verder de boormachine en locomobiel die in het gebouw waren, geheel vernield werden Het dak van het ketelhuis brandde geheel af Een paard in den stal kwam in de vlammen om. De materieele schade, die door assuran tie wordt gedekt, wordt op ongeveer f 20.000 geschat. Uit Kwiatsfceul wordt gesehreven Het aantal bedelaars en zoogenaamde koop lieden neemt in deze streek weder aanhoudend toe. Welk gebruik door sommigen van de ingezamelde aalmoezen gemaakt wordt, bleek dezer dagen. Een vaste wekeiyksehe bezoeker verkeerde in zoo verregaanden staat van dronkenschap, dat hy biykbaar reeds met het water had kennis gemaakt eu door den veld wachter achter slot moest gezet worden om zpn roes uit te slapen. Moord op groote schaal! De wed. Tros te Middelsluis (by Numans- dorp) kwam tot de onaangename ontdekking dat er niet minder dan 34 kippen van haar vermoord lagen. Waarschy&iyk is een hond de dader, zy deed by de politie aangifte. De heeren Lioa Cachet, mr. Nanniaga Uiterdyk en Noordtzy hebben een aantal land- genooten uitgeaoodigd om zitting te nemen in een comité, dat zal trachten bij vertegen woordiging of regeering des lands of by beide er op aan te drisgea al het mogelijke te beproeven, ten einde langs diplomatieken weg aan het bleadvergietea in Zuid-Afrika een eind te maken, met behoud van de vryheid en onafhankeiykheid der Zuid-Afrikaansehe Republieken. Zy, die de uitnoodiging tot zitting nemen in het eomité aannemen, zy» opgeroepen tot eene brjeeakomst, op aanstaanden Zaterdag in hst Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht te houden, om te beraad slagen wat verder te doen staat. Een der grootste aannemers te Vlissingen, de heer H. J. GaaderheijdeB, is in staat van faillissement verklaard. Het passief moet ongeveer Vk ton gouds bedragen, terwyi het actief gering is, daar d9 onroerende goederen zwaar belast zijp. Voor enkele kleine bazen aldaar, die er by betrokken zyn, is dit een gevoelige sls-g bovendien zyn een aastal werklieden broodeloos. Het is historisch, dat Msandagmiddig op een der Arnhemsche openbare scholen een leerling kwam met een briefje van moeder, waarin aan bet hoofd der SGhool verzocht werd, den jongen naar huis te sturen als het tegen drie uur slecht weer werd. Die ongelukkige 13e November 1 (Am, Ct.) De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voor zoover die niet reeds vroegei zyn ingetrokken, met ingang van 1 Jaausri 1900 buiten gebruik zij* gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zyn voor de fraskeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge- deelteiyk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvoldoende gefrankeerd beschouwd en met het verschul digde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaar ten en briefomslagen worden na 1 December niet meer verkrygbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot Juli aanstaande tegen frankeer zegels, respectieveiyk briefkaarten ei omslagen van geiyke waarde der uitgiften van J898 en 1899 worden ingeruild. By het op de hoogte brengen van een gedeelte bovenbouw der nieuwe yzeren brug over de Brouwersgracht naby de Gedempte Palmgracht te Amsterdam, brak een sluit- schalm van het hefmateriaal juist toen het gevaarte byna op de hoogte was. Met donderend geraas viel het kolossale stuk ijzerwerk te water; De opzichter der Gemeente, de keer J. Alders, dig zich hier juist bevond, redde door een kloeken sprong in de gracht zpn leven. Twee werklieden by het lichten werkzaam werden gekwetst, een aan het been en een aas den arm. De schade voor den aannemer, de heer J. Gelens, is zeer aanzieniyk. De directie en uitvoerders van het werk kunnen zich niet voorstellen, waaraan dit oagevai moet geweten worden, daar toch voor het definitieve lichten, het hefm&teriaal 4 maal beproefd is. Waarmede moet met kippen voederen om veel eieren te verkr^gea, ook in ruityd en den winter? In „Avieultura" leest my de navolgende antwoorden le. Van den Heer Ant. J. de Groot-Ciarys te Steenbergen N. Br.: „Ik voeder des morgens Clevslauds'-Egg'smeal en des namiddags Muis en raapte van 17 April tot 27 September, dus in 5'A maand, 597 eieren van 6 hoenders, niettegenstaande ik erg broeds soort heb; dit mag toch wel bizondsrgunstig genoemd worden." 2». Van den Heer J. van Buul te Kaats heuvel d.d. 3 November j.l:. „Het Clevelaad'sEfg'snaeal bevalt my het beste, mjjae kippen leggen trots het vergevor derde seissosn en den rui nog vele en groote eieren; het Eggsmeal werkt verrassend." 3e. Van den Heer Jan van Empel te Boxtel dato 2 November j.l.: „Ik voeder mijne kippen des morgens Cleve- land's-Egg'smeal en des namiddags Mais en verkryg van 11 kippen per week nog tusschen de 50 en 60 eieren niettegenstaande zy in vollen rui zijn en reeds wtêr nieuwe vcêren krijgen. Zy zyn zoo rood als bloed, alsof het in Mei is. Andere kippeahouders by my in de buurt die asder oehtendvoeder geven krygen geen eieren, en de kippen zyn daarenboven ziek van den rui; dit is het beste bewys en de proef op de som. In de .Harmonie" te Groningen werd Zondag avond eene eigenaardige hulde gebracht aan de dappere Boeren. X. en Y., een paar zéér bekende onbekenden, hebben een lied geleverd, dat by het Groningsch publiek erg in de smaak is gevallen en zeker evenals de eersteling, uit beider brein ontsproten het alom bekende Koninginnelied binnenkort in 't geheele land zal worden gezongen. Het luidt: Stamgenooten, houdt je dapper In den zwaren'strfld voor 't recht, Nu nog ééns den Brit verdreven En voorgoed is 't pleit beslecht 1 Vecht als wij eeDs tegen Spanje, Voor je vrijheid, grond en taal! Houdt je dapper, houdt je dapper Sm(jt den Rooinek uit Transvaal! Weest ook ditmaal sterk en moedig, Toont nog eens uw groote kracht. Slaat John Bull den arm te pletter, Schiet ze neer, zijn legermacht Maak je los van 't Britsche tergen En vermoordt den dwingeland. Houdt je dapper, enz. Het moest driemaal herhaald worden, en werd ten slotte door het geheele publiek met groote geestdrift meegezongen. De geheele opbrengst van het lied (er werden eenige honderdtallen verkocht vijftig cents per stuk) was voor de Boeren bestemd. Omtrent het onweer van j.l. Zaterdagavond zoo schrijft men aan de ,N. Gr. Ct." valt nog het een en ander te zeggen, dat ongetwijfeld in hooge mate de aandacht der weerkundigen zal trekken. Nadat het reeds den geheelen middag zoo af en toe, o. a. boven Eelde, Ide, Ternaarloo, Peize, Rode enz. had gedonderd, kwam tegen den avond als eensklaps de bui, vergezeld van een hevigen wind, met geweld opzetten. In den dampkring hearschte naar alle richtingen eene sterke electrische spanning, want zonder ophouden schieten de bliksemflitsen door de lucht en gaven een tooverachtig effect tusschen de takken der ontbladerde boomen. Eensklaps werd hier en daar een eigenaardig riekende witte damp waargenomen van groote uitgebreidheid. In hoe verre deze damp verstikkende eigenschappen had, valt moeielijk te zeggen; maar een lelt is het, dat In de velden van Tinarloo, Roden, Peize, de Leek en hoogstwaarschijnlijk nog in andere aan grenzende streken, een aantal witte ganzen, eenden en kieviten dood op het land zijn gevonden, o. a. in Peize als 't ware op een hoopje van zes stuks. Aan te nemen dat deze vogels door het hemel vuur zijn getroffen, nu ze over eene zóo groote uitgestrektheid werden aangetroffen, gaat niet wel aanmaar wat dan ook de oorzaak mag zjjn, het feit is hoogst merkwaardig en verdient onge twijfeld door deskundigen nader te worden toe gelicht. Het departement van oorlog te Londen heeft 'n telegram ontvangen uit Zuid-Afrlka, waarvan de openbaarmaking ia geweigerd. Het gerucht loopt, dat generaal White onderhandelingen heeft aan geknoopt over de voorwaarden der capitulatie van Ladysmlth en men meent zeker te weten, dat de gewonden, die onder toestemming van gene-aal Joubert per trein vervoerd zijn, hebben medegedeeld, dat het garnizoen geheel gedemo raliseerd is en dat zelfs verscheidene gevallen van insubordinatie zjjn voorgekomen. Een ernstig ongeluk heeft in de Fransche Jura plaats gehad. De houtkooper Janet, wo- nendo te St. Laurent, wilde zich per rijtuig met zijn vrouw en zyn dochtertje naar de jaarmarkt te St* Claude begeven, toen by een wending van den bergweg het rytuig omkantelde en van een hoogte van twaalf a vijftien metsr in den afgrond stortte. De heer Janet en zyn vrouw waren onmiddeliyk dood, het kind word levensgevaariyk gekwetst, terwyi het paard eveneens gedood werd en het rytuig geheel werd vernield. De politie te Hamburg nam een veertien- jarigen jongen uit Nordhauzen 'j gevangen, die van zijn moeder 800 mark weggenomen had om naar Transvaal te gaan en tegen de Engel- schen te gaan vechten. Hy wapeDde zich tot aan de tanden en kocht ook oen paard. Toen echter zyn geld op was wilde hy het paard weder verkoopen, doch viel toen in handen der politie. Be Britsche marine zal worden voorzien van een nieuw kanon van een kaliber van 12 inch, dat een waar monster moet zyn. Het kanon kan van Dover op de Fransche kust schieten. Men kan het richten tot op een afstand van 16000 yards (negen tot tien myi). Het projectiel weegt 850 pond, de springlading 83 pond en de schietlading 167,5 pond. Het stuk zelf is 5 ton zwaar en 41 voet lang; het kost 10,000 pd. st. De Engelsche Regeering heeft 450 van deze kanonnen besteld, waarvan er reeds 150 gereed zyn. Volgens een bericht aan de Times" zullen de Engelsche officieren, die by Nicholsonsnek in den slag zyn geweest, voor den krygsraad worden gebracht na den oorlog. In Barcelona is het tot een uitbarsting ge komen. De Kamerleden voor Catalonië hebben in de laatste weken heel wat moeite gedaan, om de Regeering te bewegen wat minder hard op te treden tegen hen, die weigerden belasting te betalen. Doch Silvela was niet te vermurwen. Zyn houding had zooveel invloed op de Kamer, dat een voorstel der Catalaacsche afgevaardigden, om de belasting-weigeraars in vrijheid te stellen, met 118 tegen 89 stemmen verworpen werd. Uit Washington wordt geseind: Admiraal Watson meldt dat de Amerikaansche kruiser «Charleston" den 2en November op een koraalrif ten noordoosten van Luzon is vergaan. De bemanning is veilig aan land gezet op het eiland Kamuguin. Zy is met geweren gewapend. De inlanders zyn der Vereenigde Staten vriend- schappeiyk gezind. Admiraal Watson seinde naar Hongkong om adsistentie. De berichten over de wry ving tusschen Rusland en Japan luiden tegenstrijdig. De corres pondent van de «Times" te Tokio spreekt tegen dat er een ernstig geschil zou bestaan. Er was onlangs eenige opwinding over het koopen van land door Japanners op Korea, maar dat ging de Japansche Regeering niet aan. Daarentegen schryft de redactie der «Times" zelve, dat de mededeelingen van haar Peterburgschen corres pondent nopens Rusland's bedryvigheid ten op zichte van Herat en Kasjgar de beurs drukten, en zoo ook het bericht over de wry ving tusschen Rusland en Japan. Erkend wordt, datEngelaDd in ernstige moeilykheden met Rusland kan rekenen op Japan's hulp, maar daartegenover staat, dat een oorlog tusschen Rusland en Japan verwikkelingen in Europa kon medebrengen, waar Engeland by betrokken zou kunnen worden. Uit Londen werd 16 dezer gemeld: Thans zyn in Zuid-Afrika 18000 man verstorkingstroepen aangekomen. Uit Kaapstad wordt van 11 dezer gemeld, dat de Boeren aan de door generaal Yule ontruimde stad Dundee in het Noorden van Natal den naam Meyersdorp hebben gegeven naar generaal LucA Meyer. Te Kaapstad loopt het gerucht, dat generaal Cronjé is teruggetrokken van Mafeking en dat hy nu zyn legermacht doet optrekken naar Kimberley. Te Kaapstad wordt gesproken van een voor- waartsche beweging der Engelsche troepen om Kimberley te ontzetten. De afwezigheid van tydlngen te Londen uit Transvaal veroorzaakt daar groote onrust; talryke belangstellenden bevinden zich in den omtrek van het departement van oorlog en geven luide hun ontevredenheid te kennen; het stilzwygen wordt toegeschreven aan de noodzakeiykheid, waarin Buller verkeert, om de troepenbeweging geheim te houden, door de aanwezigheid van talryke spionnen. Ter gelegenheid van een militaire oefening van de Keulsche luchtschlppersafd. brak tenge volge van den sterken wind het touw van een opgelaten ballon, tengevolge waarvan deze met twee sergeanten de wyde ruimte invloog. Na een by uitstek gevaarlyken tocht werden beide inzittenden, toen de ballon door het openen van den ventilator byna den grond weder bereikt had, uit den korf geworpen, doch vielen zoo gelukkig neer, dat zy geen noemenswaardige verwondingen bekwamen. De ballon verdween daarop voorgoed in de hoogere luchtlagen.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2