laten si by ouderdom of invaliditeit tevens gewaarborgd te zyn. Deze rede, met gloed en overtuiging uitge sproken, werd zeer toegejuicht. De Edelachtbare Burgemeester betuigde dan ook Z.EIs. dank aan den Heer Zwier Visser en gaf de ver zekering, dat de schippers; en visschers ten allen tijde evenzeer op zyn kuip en steun zouden kunnen rekenen, als alle ingezetenen van ket eiland in kun bedryf. Ook deze woorden werden met veel applaus begroet. Door de® Heer Zwier Visser werden eenige door hem geschreven werkjes achter gelaten, die eerstdaags tegen gerisgen prijs verkrygbaar zullen gesteld worden. Zoodra een afschrift der statuten van den op to richten boxd zullen zyn ontvangen, zal de mogeiykheid worden overwogen of de Schippers- es Vissehersbond zich en bloc zal aansluiten by de vereenigiug, die stellig veel goeds voor de visschers zal kunus» uitW6rkes. - De ZeerEerw. Heer L. Stolk, ruim drie jaren als Pastoor hier werkzaam, wordt met ingang van 15 Dec. overgeplaatst naar Vlissisges Als plaatsvervanger van Pastoor Stolk is naar hier benoemd de Eerw. Heer A. Vinksn- stein, kapelaan te 's-Hage. Ofschoon de Heer Stolk zich weinig buiten zij se Parochie bewoog, wist hy zich toch ook aan ons dorp vele vriondea te maken onder de Protestantsche bevolking. Bij alles wat in het belang der jeugd of ten slgameeae nutte werd gedaan, liet Pastoor Stolk zich nooit onbetuigd. Eene goede gezondheid en een aangename werkkring zij den vertrekkende Pastoer dan ook van heeler harte geweuseht. Waal, 5 Dec. Onze vroegere plaatsgenoot, J. Raven, slaagde heden by het examen voor da vrye- en ordeoefenisgen der gymnastiek te Haarlem. (Pari. eor.) Oosterend, 5 Dec. By de Hervormde Ge meente alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer J. J. Bakker. De visschers van kier hebben het korren naar oesters voor dit seizoen geëindigd. De vangst is over het algemeen onbevredigend geweest; trouwens de vergunning voor dit werk vangt pas aan, als de beste tyd er voor verstreken is. Door menigeen wordt met verlangen uit gezien naar verbetering. Het garnalenvangen en koken is begonnen; de pryzen zyn nog verre beneden het middel matige. Dén Hoorn, 5 Dec. 't Was hedenmiddag erg stil op straat. Liepen de meeste kinderen het vorige jaar gemaskerd, heden waren er slechts weinigen. Om haif zes verschenen er enkele „straatvegers," zeker niet om 't genot der kleiae luidjes te verhoogen. Ook van avond was de ambitie voor St. NiGolaasspelen niet groot, zeker mede een gevolg van 't plan van sommige onzer ingezetenen, om 't feest van den oude Sint dienstbaar te maken aan de belangen onzer Zuid-Afrikaansche stamver wanten. 't Was een prachtige groep van twintig dames en heeren. Een hunner droeg het omkranste en aardig verlichte portret van oom Paul. Eea viertal dames belastte zich met het verkoopen van de door den heer Mets gedichte „Groet aan de Boeren." Flink, krachtig klonk het lied en het refrein „Gegroet gegroet God sta u by" klonk zelfs ernstig plechtig. De meeste heeren waren gebaard en hadden het geweer geschouderd. De patroongordel voor den borst maakte een kranig figuur. De vlaggen der beide republieken, door dames gedragen, droegen er niet weirig toe by de groep meer schilderachtig te maken. Oosterend, 6 Dec. Eenige jongelieden alhier hadden zich g.stereBnvosd verkleed als Trans vaalsche Boeren ca als zusters van het Roode Kruis en trokken, met de vierkleur voorop, van huis tot huis onder het zingen van de volksliederen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Liederen werden aangeboden, terwyi gaven „voor de Boeren" in ontvangst werden genomen. De netto ontvangst zal bestemd worden voor de Z. A. Vereeniging en afgedragen worden aan het Sub-comité alhier. Overigens leverde „Sint-Nicolaas" hier geen byzonders op. Oudeschild, 6 Dec. De Sint-Nicolaasviering had hier gisterenavond al een zeer kalm verloop, 't Aantal gemaskerden was niet groot, doch onder deze werden nog al eens nette costumes opgemerkt. Evenwel trok de Transvaalsche groep, of liever de stoet Transvaalsche en Vrjjstaatsche boeren en boerinnen, zeer de aandacht. Een hoornblazer, die deze functie ook al onder dienst hoelc uitge oefend, ging vooraan. Het portret van Oom Paul, zeer aardig geteekend door den Heer P. Veen, werd in den stoet meegedragen, even als de Transvaalsche- en VrtJstaatsche vlag. Ook het roode kruis was niet vergeten. Een toe passelijk lied werd gezongen en verkocht. De opbrengst kwam ten goede van twee nuttige plaatselijke instellingen, de Bewaarschool en het Admiraal de Ruy ter-fonds. Een en ander werd voorgesteld en uitgevoerd door de werkende leden der Rederijkerskamer „Heye", wie alle lof toekomt om op zulk eene wijze aan het aange name het nuttige te verbinden. Vlieland, 4 Dse. Ia de zittiag vaa den Raad dezer gemeente, welke Donderdag 80 Nov. j.I. 's namiddags drie uur gekoudea is, is o. m. door de daarvoor aangestelde commissie rapport uitgebracht betreffende de door haar voorgestelde horvormisgea ia de hef flag der gemeentelijke belastingen. Deze plaBKsa, welke de schoolgelden te hsffaa op de Zee vaartschool en de lagere school, de legesge'den, de begrsfegisrechtea ea hetsteigergeldbetreffjn, zullen de eerstvolgeade vergaderiag ia behaa- doling koines. Voorts is de heer K. R. Visser beëedigd ea de heer C. Zeylomaksr Sr. benoemd tot lid vaa het Burgeriyk Armbestuur. Eea landplaag. Ia Friesland komen tegenwoordig veel veldmuizen voor. Op eea stuk weiland ia de gemeente Ideradael werden in ééa dag niet minder dan 1300 gedood. De „Friesland" is onder bevel van den kapitein ter zee W. Römar ia de Delegoabaai aangekomen. Aan het strand oader Loosduiaon naby den toren der Delftsche waterleiding is aan gespoeld eea groote visch, pl. m. 10 meter lang, en 2 meter koog, w,wsehij slijk eea walviseh. Het plan bestaat deze vReh binnen kort te verkoopen. Vóór 10 December kunnen gegadigden zich tot den burgemeester vaa Loosduiaen wenden. Acht Woudrichemsche visschers, die kun strooperswerk uitoefenden onder Nedorhorst- den-Barg, zyn des nachts door de Rykspolitie bekeurd. Men zou er haast over gaas denken om van heel Woudrichem maar een ge vaa gesis te maken. [R. N.) De visschers te Lammer (Fr.) klagen zeer over de sehade van de vele zeehonden, die zich tegenwoordig is-; de Zuiderzee ophouden, de netten vernielen en de zich daarin bevindende visseh verslinden. Eau visschar had daardoor in één nacht meer schade, das hy ia dc geheele week had verdiend. Er zal is vele plaatsen opnieuw gepetio- Bosrd worden by de Regeeriag in zake het voeren van licht op de Zuiderzee. Verplicht is het voeren va® toplicht, doch dc visschers beweren dat dit voor hun vaar tuigen geheel ondoenlijk is. zy hebben dus nog altijd booglicht. Hebben er echter aan varingen plaats, dan moeten de visschers ket lootje lijder;, zy kunnen is rechtss niets doen, omdat zy geen toplieht hebben. Vandaar de wensch tot wgzigiag der wetteiyke bepalingen. Het gemeentebestuur eener groote en ryke gemeente, een onderwyzer met pl. m. 40 dienstjaren by zyn aftreden een hem passend cadeau willende vereeren, vraagt per advertentie in een der bladen uit den omtrek prijsopgaaf van een gouden bril, met of zonder étui. De som van f 25 mag in geen geval overschreden worden. (L. Dj Da plattelandsbevolking vaa Oveiysel staat bekend als een ras, dat nogal eens gauw geneigd is zyn rechten, als het dat niet met woorden af kan, met het mes te verdedigen. Tot nog toe hoorden we eekter slechts dergciyke staaltjes vak de mannek ei jokgens. Ook vrouwen en meisjes krijgen er nu lust in op die manier een twist te beslechten. TeDalfsen gingen n.l. twee jong® dochters elkaar met messen te iyf. Een van haar werd zoodanig verwond, dat ze geneeskuaoig moest worden behandeld. Tegen de daderes is proces-verbaal opgemaakt. Dat de gemoederen te Hilversum, waar in het laatst der maand Augustus wegens het afschaffen der kermis zulke ernstige ongere geldheden plaats hadden, nog niet tot kalmte gekomen zijn, blijkt wel hieruit, dat de bekend making „Gaen karmis, dan brand", welke in genoemde stad aangeplakt was, maar al te zeer waarheid bevatte. Werkeiyk werd tegen middernacht eene boerdery door het vuur aangetasten word weldra een prooi der vlammen. Ia koeverre inderdaad de brand verband houdt met de fameuse bedrsigisg zal nog wel dienen te worden uitgemaakt. Cholera. Mea leest in de „J. B.": Dr. C. Geipke te Pekaniongan meent een afdoend middel te hebben gevonden tot be steding der cholera, doch kerft langs allerlei wegen vergeefs beproefd daarmede overtuigende proeven te nomen onder wetenschappeiyke soströ's. Nog onlangs diende deze ijverige geneesheer op advies van den chef over den geneeskundigen dieast een r quest in aan den gouverneur-generaal om tot dit doel te geraket; hy mocht daarop evenwel nog geen beschikking ontvangen. Dr. Galpke is nu voornemens zelf naar Batavia te komen on hoopt hier dan een voordracht te houden over de bestriding van pest, cholera en lepra. De acht-en-twintig jonge dames die door bet Vrouwen-comité voor Zutphen en Omstreken opgecommandeerd zijn om onze goede stad ten behoeve van de gewonden in Zuid-Afrika af te fourageeren, slagen daarin uitstekend. Hoe kan het anders onder zulk een staf en met zulke troepen I Geen straat, geen plein, geen steegje, geen slopje is voor deze vrouwelijke fourageurs veilig. En overal krijgen ze wat. Soms doen za heel eigenaardige ondervindingen op. Aan twee dames, die ergens in een achterbuurt met inzamelen bezig waren, kwam een klein meisje haar half-centje brengen, dat ze gekregen had om snoepgoed te koopen. Een gewoon verschijnsel is, dat een dubbeltje gegeveu wordt met de boodschap„of de juffrouw d'r vijf cent'n wil afhold'n". In een andere straat een kleine demonstratie: een oude man, die ter eere van de inzameling het Transvaalsche volkslied zingt terwijl de heele buurt te hoop loopt, op het gerucht, dat de dames van't Roode Kruis er zijn. Giften in natura komen weinig voor; maar toch gebeurt het wel. Ergens werd den dames ,'n half ons zware pruimtabak" aangeboden voor de Boeren; en een andere zei, heel ernstig, dat h{j nog 'n paar goeie, sterke bottines had staan, die 'm wat klein waren geworden, die zou hy geven, tenminste, als moeder de vrouw 't goed vond. (Z. CJ Dat een waarschuwing bij den oorlog tusschen Engeland en den Transvaal om toch vooral neutraal te blijven niet overbodig was blijkt te Dlnxperloo, waar de Transvaalsche oorlog op heel kleinen voet dagelijks wordt afge speeld. Se leerlingen der openbare school hebben er iets op gevonden om den oorlog daar na te bootsen. Ces morgens vóór schooltijd en des middags dito verzamelen zich de jongens en meisjes om tegen elkander te strijden. De eersten moeten de Transvalers, de laatsten de Engelschen beduiden, vermoedelijk omdat deze zoo zwak zjjn en telkens op de vlucht gaan. De jeugdige Boeren z(jn gewapend met een spitsen peppelstok en staan onder streng toezicht van eenige oudere schoolmakkers. De strijd viel zoozeer in den smaak, dat men de verzameling van het regiment reeds met tromgeroffel hoort aankondigen. Ook hier viel menig kind van Albion in handen der Boeren, doch de gevangenschap duurt niet langer dan tot het oogenblik, dat het schoolhoofd In de handen klapt en het sein gegeven is dat met den aanvang der school de wapenstilstand gesloten is. Voor een reporter is het hier ook gemakkelijker om het laatste nieuws te vernemen, daar men van het doorsnijden van telegraafdraden en het houden van een censuur niets weet. De strijders zijn zelf zóó onschuldig dat zij niet weten of de aanval Ladysmlth of Glencoe geweest is. De school heeft er het voordeel van dat de kinderen vroeger dan anders voor de school present zijn.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2