Buitenland» Maandag werd op den Duivelsberg, nabij Berg en Bal, in staande bonding, leuneeda tegen een boom en met den anderen arm uitgestrekt, gevonden bet bevroren lijk eener dame, die Zaterdag te voren in de nabijheid daarvan den weg gevraagd bad gaar den Duivelsberg. Het lijk ward te Wijier begraven. Door J. Van der Ends, loteling voor de nationale militie uit Nootdorp, en diens vader W. Van dur Eide, werd bezwaar iagebraeht bij Gedep. Siate» van Zaid-Holland tegen de op 23 Oet. te Delft voor de gemeente Nootdorp gehouden loting voor de nat. militie, op grond dat de ingesebrevenea van die loting niet in alphabetisske volgorde zijH opgeroepen, zoodat J, Van der E. voornoemd moest loten vóór de ingeschrevenen Degenhart en Dorp. Dit bezwaar is door Gedeput. Staten onge grond verklaard. Verder is osgegroad verklaard bet bezwaar tegen de loting voor de gemeente Zoeterwoude ingebracht door M. Witsenburg en A. Dijkman op grond dat door twee personen betzelfde nummer zou zijn getrokken volgens de invulling in het inschrijvingsregister, hetwelk echter eene foutieve invulling bleek te zij«. Gepakt. Te Nijmegen werd een Duitscher, zekere C., gearresteerd, wegens openbare dron kenschap. Nu heeft de politie overal de voor zulk volkje onaangename, maar overigens lcffelijke gewoonte, om even in het Politieblad na te kijken of ze soms nog meer op hun kerfstok hebben. De Nijmeegsehe politie deed dit ook en het bleek, dat sinjeurs aanhouding verzocht werd wegens diefstal van een paard ten nadeele van een landbouwer te Phalsdorf, in Buitschland. Het paard had hij verkocht en het geld opgemaakt. De man is ter beschikking van de justitie overgebracht naar Arnhem. Twee landbouwers uit de naaste omgeving van Assen leverden in de vorige week varkens af aan een opkooper. Elk bracht een zeker aantal varkens, welke door eikaar werden ge wogen. By de afbetaling kregen beide leveran ciers verschil over twee der varkens, daar beiden in de meening verkeerden, dat het zwaarste der dieren het z^se was. Daar geen van beiden van toegaven wilde weten, bleef de zaak, nadat de marechaussee er mede in kennis was gesteld, voorloopig rusten. Gisteren echter werd esse schikking tusschen de beide landbouwers getroffen, waarbij het verschil in prijs tusschen da beide varkens, f 2 60 be dragende, bestemd wer voor de Traasva&lsehe Boeren. (A. Ct.) Het eerste slachtoffer, maar zeker niet het laatste heeft het ijs reeds Zondag gevorderd. De dertie8jarige B., te Duiven, begaf zich, voor zijn moeder, die in zij a nabijheid was, het ko~< beletten, op een diehtbevrores diepe sloot, bekend onder den naam van deBreede Graaf. Mi'dsnop gekomen, zakte hij eensklaps door den verraderlijken bodem en verdween voor de oogea zijner radelooze moeder en van enkele anderen in de diepte. (Arnh. Ct.) Men schrijft uit de Groninger Veen koloniën, dat de strenge vorst velen daar heeft overrompeld. Ia de venen zitten nog tal van schepen met turf voor Holland en Friesland. Ook de vele schippers, die na de aardappel campagne nog een vracht turf wilden kalen, zij a in het veen bljjven hangen. Het ijs in de kanalen is echter nog verre van betrouwbaar. In een ingezonden stuk in de „N. R. Ct." deelt J. mode, dat hy zich naar aanleiding van het stukje in de „N. R. Ct." van 26 Nov. j.l. waarin werd beweerd dat men den Boeren door het zesden van tabak geen dienst bewees, tot den gezant Dr. L-yls heeft gewend. Deze antwoordde, dat het zenden van tabakzakjes, gevuld of ongevuld, den Boeren zeer welkom is. Wat betreft de bewering, dat de Boeren aas hun inlandsche tabak de voorkeur geven, dit moge in het algemeen waar zyn, doek op het slagveld zal, zegt Dr. Leyds, de iaheemsche tabak wel niet voor het oprapen zyn. De hooge invoerrechten zyn volgens Dr. Leyds geen bezwaar, indien de zendingen direct aan de regeering worden geadresseerd en als voor kaar bestemd. Is dat geval vervallen de hooge rechten. Ook aas schoenwerk hebben de Boeren groote behoefte, en aan pantoffels voor de gewonden. Te Nyega (Fr.), waar de 80-jarige roeier K. W. sedert jaren reizigers over den Wyden Rijn zette, is deze de vorige week onder zyn werkzaamheden plotselisg gestorven. Nadat de man een poosje geroeid had, merkte de inzittende reiziger, dat de grijsaard achterover in zyn vaartuigje viel en zich aiet weer op richtte. Op zyn geroep om hulp kwam men spoedig in een ander bootje aanroeien en ont dekte men, dat de man plotseling was overleden. Op zyn gerpep om hulp kwam men spoedig in een ander bootje aanroeian en ontdekte mei, dat de man plotseling was overleden. Zoo moest hy dus, die zoo velen in een lange reeks van jaren had overgebracht, zelf ia zijn bootje thuis worden gebracht. Dezer dagen speelde de Fransche Opera te 's Hertogenbosch. Een korist van het personeel had aldaar een minder aangename ontmoeting. Nauwelijks in de Noordbrabantscbe hoofdplaats gekomen, werd hy overal op straat gevolgd door een heer, die, op de vraag wat dit beduidde, slechts antwoordde dat hy den korist verkoos te volgen waarheen hy ging. Later werd hij door een tweeden heer aangesproken, die, zich bekend makende als inspecteur van politie, hem uitnooaig- de mede te gaan naar het politiebureau. De verbaasde koorzanger nam de vryheid te vragen waarom hy met de politie mee moest, daar hy zyn geweten geheel vry achtte. In antwoord werd een politie-agent gewenkt. Tusschen dezen en den inspecteur in werd hy nu naar het politie bureau geleid, gedurende den tocht aangekeken door een tot honderden aangegroeiden menigte. De yverige inspecteur meende in dan korist te zien een wegens mtsdiyf in den omtrek ge signaleerd persoon. Ten bureeie kon de ten onrechte aangehoudene bewyzen wie hy was, wat trouwens overbodig was, daar een ambtenaar van politie, vroeger in den Haag werkzaam, hem herkende. Na deze verschyning kon hy met of zonder aanbieding van verschooning in vryheid heengaan. CHOCOLADE .VICTORIA. REGINA." Gegroet, gy stryders op het veld! Voor u is alles goeds besteld. Wat men ook op u lade, Staat vast, waar elke kogel raakt, Waar alles bliksemt, dondert, kraakt, Daar krygt gychocolade 1 Gy dient in 't dappre Britsche heer En strijdt voor Englands valsche eer, Tot 's Afiikaanders schade. Die Boeren vangen d' ezels op, Door schrik bevangen, in galop, Doch gy krygtchocolade 1 Wel kost die oorlog menig held En wordt de zege u duur gesteld, Doch dat 's niet alles schade! Wanneer gy dapper rooft, verbrandt Wat gy daar vindt in 't Boerenland, Dan krygt gy chocolade 1 Het vaderland bouwt op uw trouw; Met trots blikte op u 'd oude vrouw By 't houden van parade, Zoo biyft dan immer trouw gezind, En schiet de Boer u lam en blind, Eet smaakiykchocolade 1 De lanciers moorden woedend voort, Weerloozen worden koel doorboord. Men noemt dit 'n promenade! Straks grypt kanonnenkoorts hem aan, Zoodat geen enkle meer blfjft staan. Toch krygt menchocolade De groot9 heeren, die met bloed En rgkdom van 't geroofde goed En suhand zich overladen, Zy brengen u, hoe lam g(j zQt, En al uw ledematen kwyt, Een pakjechocolade Is 't land maar eerst Britsch eigendom, Dan klinkt en blinkt uw roem alom. Voor Boerengeen genade John Buil steekt onder d'ünion Jack Goud, edelsteenen in zyn zak, En gy krygtchocolade I H. C. K. (Vry naar het Hoogduitsch van „Otto Schoost.") Hamburg, 5 Dec. 1899. In de ,Ned. Sport" schryft iemand: ,In ons land bestaat sedert eenige jaren een zonderlinge neiging om het Engelsche voetbal spel zóó populier te maken, dat alle andere sport er by achterstaan moet. Myn zoon is een harts- tochteiyk liefhebber van voetbal. Ik was in myn jonge dagen een groot liefhebber van schyfschieten. Vergeiyk ik nu deze twee soorten van uitspan ning, dan kan ik niet nalaten, voor het genot en het nut van het voetbalspel de schouders op te halen. ,Nu zyn de Britten verbazende voetballers; maar nog nergens is gebleken, dat de Engelschen de Boeren uit hun posities hebben kunnen schop pen, terwyi wel bewezen is, dat de Boeren de Gordon Highlanders, de Irish fuseliers en hoe ze verder heeten mogen van hun plaats en van de been kunnen schieten. ,Is er te Pretoria e6n volksfeest, dan behoort tot de voornaamste nummers op het program schyfschieten op groote afstanden, en geen voet bal-,match". ,Onze jongelui zullen spoedig meer algemeen kennis moeten maken met het soldatenleven. Velen gaan by voorbaat by de vooroefeningen, voordat ze in dienst treden, en daarom zou ik het veel practischer en gezonder tevens vinden, als het schyfschieten meer algemeen werd be oefend. We h9bben wel geen kopjes, om ons verdekt op te stellen by esn eventueelen vyan- deiyken inval, doch da theorie van den heer Rovers is ook de myne; maak alle mannen in ons land weerbaar, en men zal zich wel twee maal bedenken, voordat men onze neutraliteit schendt. De stryd in Zuid-Afrika bewyst, wat kleine volken doen kunnen, als zy weerbaar zyn. Daarom, jongens van Nederland, oefent u minder in het schoppen naar den bal (fan in het gebruik van het geweer: een sport, die veel aangenamer, veel interessanter en veel nuttiger is!" Volgens een officieel telegram heeft de opperbevelhebber Sir Eedvers Buiier een belang rijke nederlaag geleden, Hy verloor 10 kanonnen. Reuter seint uit Ladysmith van 5 December, dat Hollandsche vrouwen in lichte japonnetjes van de omringende heuvels naar de belegerde stad zien. Elko week zien de belegerden in de liniën der Boeren dames, die klaarbiykeiyk uit Pretoria komen om hun verwanten te bezoeken. Officieel is te Pretoria bekend gemaakt, dat in het gevecht by Stormberg 672 Engelschen krygsgevangen zyn gemaakt. Het aantal gesneu velden en gewonden van den vyand is onbekend. Zaterdag gaf Methuen bevel aan de artillerie om op te rukken naar de Magersfonteinheuvels, die sterk verschanst waren. Zondagmorgen begon het bombardement der positie; den geheelen dag werd hevig gevuurd. Maandagmorgen werd het gevecht hervattoen verlieten de Engelschen hun kamp. Be artillerie richtte een vreeseiyk vuur op de verschansingen. De infanterie trok voorwaarts om den vyand uit zyne positie te verdryven, maar ontmoette een doodeiyk geweervuur. De Engelschen leden zware verliezen. De Boeren behielden hun stellingen en noemden 41 gevangenen. Dinsdag was Methuen in eene zeer versterkte positie en zeide minstens 12000 man tegenover zich te hebben. Volgens particulieren berichten is de legermacht van Methuen totaal verslagen. De Amerikaan Pollock heeft een prys van 100.000 frs. uitgeloofd voor dengene, die ter wereld tentoonstelling van 1900 het doeltreffendste werk tuig inzendt om schepen en passagier *1 wie in volle zee een ongeluk treft, te redden. Uit de erfenis van een overlede zangeres, Alice Berthier, die te Parys geveild werd, kocht een andere artiste een pakje oude partituren. In de partituur van de ,Marjolaine" van Lecocq vond de koopster 18,500 francs in bankbiljetten, die zy aan de familie der overledene heeft terug gegeven. ,E1 Imparcial", een Madridsch blad, deelt nu de juiste cyfers mede der Spaansche verliezen in den oorlog op Cuba. Zy.zyn als volgt gegroe peerd. Op het slagveld gedood 2355, aan bekomen wonden gestorven 1391, aan de gele koorts be zweken 20629, op andere wyze gestorven, voor- nameltjk door den hongerdood 30120, vermisten 74, te zamen 54569. Dit ontzettend hooge cyfer, dat de verliezen van Dultschland in den Fransch-Duitschen oorlog met het dubbele overtreft, toont dus aan, dat slechts 7 percent soldaten gesneuveld zyn, tegen 98 pet. ongelukkigen, die bezweken zyn ten gevolge van ziekte en ontberingen. Het zyn cyfers, die wel te denken geven en vooral aan Engeland. Als een staaltje van onovertroffen brutaliteit kan gelden hetgeen Cecil Rhodes, die te Kimberley nauw zit ingesloten, aan een vriend te Londen heeft geschreven, dat by Juni a. s. in Engeland terug zal zyn. ,Wjj zullen", schryft hy uit Kimberley, „dit zaakje dan hebben klaar gespeeld en waarschyniyk doende zyn, een algeheele rege ling te treffen." Twee jongelieden uit de groote wereld te Nieuw-York, Perrine en Dowdell, hadden geschil over een jonge dame en zouden het gewapender hand uitmaken. Zjj deden zich elk aan een boom binden, dicht genoeg by en staande om hen onder eikaars bereik te laten. Alleen de rechterarm bleef vry en zoo bestookten zy elkander met knuppels, tot ze niet meer konden. De genees- heeren staan voor hun leven niet in Een van de gevangen officieren te Pretoria schryft in een brief, waarvan de „Times" een gedeelte opneemt: .Sinds ik u het laatst schreef zyn wy, de officieren, overgebracht naar de modelschool. Het is hier geriefelyker, daar het een goed inge richt gebouw is met een groote zaal, waar wy allen eten, en klasse-lokalen, in elk waarvan 8 onzer slapen. Wy worden zeer goed behandeld en kiijgen allerlei benoodigdheden. Het eten is overvloedig, ofschoon eenvoudig, en wy mogen het aanvullen door dingen die wy koopen. Verder hebben wy elk van de Regeering ten geschenke ontvangen een stel burgerkleeren, een tanden borstel, een flanellen hemd, een paar sokken, een paar muilen, een bed, deken, peluw, bretels en een handdoek. Zoo hebben wy het, naar gy ziet, vry comfortabel, en het eenige wat ons hindert is de beperking van onze vryheid." By een baron Brlncard te Parys, een groot liefhebber en verzamelaar van oudheden, werd verleden Donderdagavond een groote kist bezorgd. De baron was afwezig. De kist werd afgeladen en de mannen, die haar brachten, vertrokken. De vrouw van den huisbewaarder, de kist be- kykende, bemerkte, dat het deksel los zat, lichte het op en zag er een man in zitten, zy sloeg het deksel dicht, zette zich op de kist en begon te schreeuwen, tot haar man toeschoot, die met behulp van buren den beteuterden dief in spe aan de politie overleverde. Sedert heeft men ook een der medeplichtigen in handen gekregen.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2