Buitenland. I» de o&midd«iykó sab^keid vaa Oostsresd bestaat bij at pene gelegeabeid tot sebaatsea- rijde». Op de gewone plaats heeft mea geen goede baan is ordo kunten bresgea. Ease uitstekende gelegeaheid vindt men thans bij Oost op de zoogenaamda „Putten", 't Is hier evenwel zeer diep, zoodat het ijs tot voor de» strengen vorst der laatste dagen niet vertrouwd werd. Nu bestaat echter geen gevaar meer, zoodat zeker vele liefhebbers bii goed weder van deze gelegenhfid zullen picfneerea. Oosterend, 22 Dec. Gisteren werd de eerste algemeene vergadering der Ned. Visscberitj- vereeniging, waarvan ook hier eeae afdeeling gevestigd is, onder presidium van den keer Zwier Visserte Amsterdam gehouden. Dezelfde punten, die door Z. E. op de verschillende vergaderingen alhier behandeld zijn, werden besproken. Het Hoofdbestuur is samengesteld als volgt H. Kouwenkove», te Enkhuizes, Voorzitter W. Moelker, te Taole», Vies-voorzitterJ. de Waal, te Bruinisse, L. Wigbout, te Wieringen, P. Plaatsman Jz., te Oosterend op Texel, P. de Jong, te Bunschoten ea W. Walschmatn, te Workum, bestuursleden. De heer J. Zwier Visser werd met algemeene stemme» benoemd tot tijdelijk directeur. By de besprekingen in de Tweede Kamer over de begrootisg van Waterstaat betoogde de heer Staalman wederom de noodzakelijkheid eener haven te Orsterend op Texel. De Minister, de heer Lely, deelde mede, dat hij deze zaak gaarne zou behandelen naar den wensch van den heer Staalman, wanneer de besprekir gen omt rent het provinciaal subsidie tot een goed einde mogen leiden. Vlieland, 21 Dec. Giateravosd gaf het fanfarecorps zijne 6erste uitvoering in dit seizoen. Ofschoon genoemde vereeniging ia den laatsten tijd veel gelede» heeft door wisseling onder de werkende leden, heeft zij ziek toch ook nu weder flink gekweten. De verschillende i ummers toch face achttal) werden flink uitgevoerd, vooral „La Rceoaiaaissaiiee" en „Unter dem Doppel-Adler." D«» directeur, den heer Van der Bee, mag dan ook een woord van lof niet onthouden worden. De avond werd besloten met de opvoering vaa een toOEealstukje, getiteld: „Schuiven g&an ze" (auteur de heer W. Mats Tz.) Ook dit werd gegeven door de lede» va» het fanfarecorps, waarvan de msestan voor het eerst optraden. Het liep eekter flink van stapel en bracht de aanwezigen ia een recht vrooiyke stemming. Naar wij vernemen zullen b^ide offieieren, bestemd voor bijwosea dor krygsvarriefatingen in Zuid-Afrik?,, naar de Boeren gaan. Engeland weigerde. Ook zullen waarsshyoiyk twee offlsiren v»n het Indische leger, thans bij de Hoogere Krijgsschool gedetacheerd, naar Zuid- Afrika worden gezonden. (Hbld.) U,t een eatreü et i» de „Standaard" biykt, dat een artillerie-officier zija ontslag uit den Nederlandsehen krygsdienst heeft ge nomen, om aan de Boeren zij a diensten te gaan aanbieden. Men deelt oas mede, dat dit is de luitenant Keulemass, die etoa 14 dagen geleden op verzoek zya eervol ontslag uit 'a lands dienst gekregen had en die nu reeds op weg is naar Zuid-Afrika. (Vad.) Wat de vorige twee wialers niet gebeurde, is thans weer geschied, de bewoners van het eiland Urk zyn een week lang van alle post- gemeenschap met den vasten wal gescheiden geweest door het ys. Dinsdag 12 Dcc. kwam de postboot „Minister Havelaar" voor het laatst aan, de» volgenden dag reeds was de Zuiderzee vol ijs. Dinsdag 19 December werd de post per ysvlot van gtbr. De Groot van Kampen overgebracht. Zelden was het ver langen naar berichten zoo sterk als nu, omdat de gansche visschersvloot afwezig is, en ook, om het oorlogsnieuws te weten. Om Urk is nog veel dryfijs. Men schryft aan het „Hbld.": „Offieieel wordt gemeld dat ter hoogte van het lichtschip „Haaks" een stoomschip, geladen met rozyten, is in beslag genomen door den Britschen kruiser voor de zeepolitie „Hearty." Men verzekert dat het schip, dat op weg was naar Delagoabaai, door de Eagelsehen is in beslag genomen, daar men bevreesd was dat van de rozynen Boerenjongens zouden worden gemaakt." Niet slecht gevonden 1 De kapt.-commandant en de beide officieren der schutterij te Oldenzaal hebben hun eervol ontslag aangevraagd. Dit verzoek vond zyn grond ie het volgende. By gelegenheid van een brand verzette een wielryder zich met geweld tegen een op post staanden schutter, die van zyn meerderen bevel had ontvangen niemand te laten passeeren. De schutter werd omvergeroden en bekwam daardoor een verwonding. De burgeriyke autoriteiten maakten proces verbaal op tegen den schuldige-dernchtbr,nk te Almeloo veroordeelde hem tot 3 weken gevangenisstraf, doch het Hof te Arnhem, waarbij hij in appèl kwam, sprak hem vry. De officier#» van oordeel, dat zy bezwaarlijk hun plicht zullen kunne» vervullen, door do wet hun opgelegd, en hoogst moeilijk zoo niet onmogelijk met vrucht gevolg zulle» kuanea geven aan de vaa da burgeriyke autoriteiten ontvangen bevelen, achtten zich gedwongen hun ontslag aan te vragen. (Zw. Ct.) Een benauwd half uurtje. Op dea Nieuwen Maasmond, onder Broagelen, waren twee personen uit Dussoe op het ys aan het vissehess. Door den opkomenden vloed geraakte de ijsmassa In beweging en dreven zy weg. Pogingen om den oever te bereiken mislukten. Eerst een half uur verder werd hun hulpgeroep opgemerkt en werden zy met een roeiboot uit hun benarden levensgevaarlijke» toestand verlost. Te Zwammerdam verloor een ouderpaar in acht dagen vier kinderen aan diphteritis; nu is ook hun laatste kind gestorven, zoodat ze in twaalf dagen geheel kinderloos zyn geworden. Dat een rat gevaariyk kan zyn voor menschen, als zij honger heeft, is dezer dagen op treurige wyze gebleken. Het l'Ajarig kindje van juffrouw Bisschop, wonende Oosten burgervoorstraat 2 te Amsterdam in het onder huis, werd in slaap door e»n hongerige rat aangevallen, die het een stuk uit de wang en uit een der handjes beet. De dokter, die onmiddeiyk geroepen werd, was van oordeel, dat de wond aan de waag, vlak oader het oog, wel genezen zou, maar het handje zal waarschynlgk verminkt biyven. Op 7,8 en 9 Jaauari zullen te Leeuwarden groote ysfeesten plaats hebben ter herdenking van het 50-jarig bestaan der vereeniging „de IJsclub," aldaar. Ej» flinke daad. Bij het plotselinge dichtvriezen der Zuiderzee bleven 80 visschers- sehniten uit Spakenburg op vrij grooten afstand in het ys zitten. Met behulp van een ysboot gelukte het, hoewel met veel moeite, allen behouden ia de haven te brengen. Eerst later verraai men, dtfc op een afstand vat 2 uur, nog een schuit in het ys was bekneld geraakt. Voi moed togen eex 80-tal kloeke mannen ter redding uit, wien het eerst dea volgenden dag na velerlei gevaren mocht gelukken, de ingevroren schuit behouden in de Eem te sleepen. De vereeeigiugen De Yr(je Gemeente te Amsterdam en de Nad. Protestantenbond hebben een adres aan H. M. de Koaiegin ge zonden, waarin gevraagd wordt de indiening van eeu e wets voordracht, waardoor „de tot ifbggea van een eed of belofte, by uitzondering aan sommigen toegekend, of by de aanvaar ding van verschillende ambten verleend, ook tot alle andere personen en gevallen zal worden uitgestrekt, opdat niet langer het heeriyk beginsel, in art. 167 der Grondwet neergelegd, in de practyk geloochend en ge schonden worde." Men sehrpft uit Bennekom: Gistermiddag hebben jongens, die hout sprok kelden in het bosch by deze gemeente, op een eenzame plek een man bewusteloos midden op den weg gevonden. Zy waarschuwden arbeiders, die in het boseh werkten. Deze hebben den man op een kar naar Bennekom vervoerd. By onderzoek bleek dat hy in eiken pols een diepe wond had die daarop door de» dokter zyn verbonden. Per rytuig naar het ziekenhuis te Wageaisgen vervoerd, overleed de onbekende daar na kotten tyd. De man was naar schatting 40 jaar oud en droeg een rossigen knevel. Hy was slechts gekleed in flanellen hemd en broek. Zgm voeten waren in stukken van een zakdoek gewikkeld; schoenen had hy aan. Dezer dagen is te Amsterdam eene ver gadering geweest van houders van tenten, draaiwerken, gebak- en wiakelkramen, en alle eigenaars van inrichtingen, die belaag hebben by het bestaan biyven der kermissen. Onge veer tweehonderd kermiskooplieden en kermis reizigers waren aanwezig. Er is tot de vormieg eener vereeniging besloten en een voorloopig bestuur werd benoemd. Men zal y veren, waar dat pas zal geven, voor het behoud der ker missen en de handen ineenslaan om voor het vervolg te voorkomen dat, als gevolg der onder linge concnrentie, de prys der standplaatsen op de kermissen zoo hoog stygt als nuvaak het geval is. Da besprekingen leidden reeds tot het besluit, een adres te richten tot den gemeenteraad van Hilversum, met verzoek om wederinvoering der afgeschafte kermis. Men leest in ,Het Huisgezin" over de M. v. A. van den Minister van Oorlog: „Onze oudstrfiders wij schamen ons het te moeten zeggen blijven in de miserie en zullen wel in de miserie moeten sterven. Noch het besef van wat plicht gebiedt en dankbaarheid voorschrijft, nog het beschamend voorbeeld van België, hebben vat op dezen Minister van Oorlog, zoo miu als zij op vorige ministers hebben vat gehad. Aan een pensioen hoeven de mannen van het jaar '30 - gestadig slinkend hoopje niet meer te denken, en voor verhooging van het bedrag, dat de regeering jaarlijks bjj wijze van aalmoes toestaat, is „thans nog minder reden dan vroeger." „Waarom?" „Heel eenvoudigblijft de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" de jaarlfiksche colecte houden en dat is haar plan en rekent men daarbij de subsidie uit de schatkist, dan krijgen de oudstrijders reeds eon iets hoogere toelage lees aalmoes dan tot du3ver, omdat alweer verscheidenen der oudjes het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld. En nu zou het immers zonde van het geld zijn, die toelage nog meer te veihoogen, zoodat wat volgens 's mi nisters verklaring thans niet het geval is let terlijk met ieders behoeften rekening werd gehouden." Dat „letterlijk" is onbetaalbaartreurig." Het woord „vermist", dat zoo dikwijls in officieels Engelsche telegrammen wordt aange troffen, Is een woord met zeer rekbare beteekenis. Het kan beteekenen, dat soldaten gedood zijn, zonder dat hun ljjken gevonden zijn, eveneens, dat zij gevangen genomen werden, ook dat zjj deserteerden, eveneens kan het beteekenen, dat zij van de hoofdmacht afgeraakt en daarna ver dwaald zijn. In het Engelsche leger heeft dit „vermissen" van manschappen wel eens meer een groote rol gespeeld. Wellington schreef bijv. na den slag bjj Victoria: „Ik weet niet wat ik moet doen met de kwijtgeraakte soldaten. Gisteren hadden wjj 12000 man minder onder de wapenen dan vóór den slsg by Victoria. Z(j bovinden zich niet in het hospitaal, zyn niet gedood en ook niet in handen van den vyand gevallen. Ik geloof, dat zy zich in de dorpen in het gebergte verborgen hebben." Dit verbergen beteekent niets anders dan deser- teeren. En evenzoo kunnen wy het woord „ver missen" uit de officieele oorlogstelegrammen veilig vervangen door het oificieele woord „deierteeren." (Hbld.) Een correspondent van het „Central News" seint deze byzonderheden uit den slag by Magerfontein „Byna den geheelen dag konden we door onze veldkykers duidelijk een kleinen man met een vriendeiyk gezicht de stellingen van den vyand zien langs draven en de Boeren woest aanvuren. De kleine man was, naar men ons vertelde, commandant Cronjé, de beroemde yzervreter. „De officieren en manschappen van de Boeren waren alle geiyk gekleed in een soort van khaki linnen, dat byna dezelfde kleur had als de opper vlakte van de kopjes, en dit maakte zeer moeiefijk ze te ontdekken en altyd intijds hun plannen om in de flank te vallen te bespeuren. „De brigade van de garde viel in den loop van den dag eens byna in een hinderlaag." De Oorlog Naar men verzekert zyn in Engeland een groot aantal stoomtrawlers uit de vaart genomen wegens gebrek aan volk. Om te gemoet te komen aan het groote gebrek dat te Budapest onder 20.000 werkeloozen heerscht, heeft de Hongaarsche Regeering besloten, eenige groote werken, die eerst in het voorjaar zouden worden uitgevoerd, reeds nu ter hand te laten nemen. Ironie van het noodlot. De „Zuid-Afr. Ztg." bevat het volgende uit Johannesburg, dd. 4 Nov. Het gemeenteraadslid Jeppe, die eergisteren naar het tooneel van den stryd by Norvalspont is afgereisd, maakte voor ongeveer vier weken, toen hy zyn broeder, de generaal-consul voor de Transvaal ln Kaapstad een bezoek bracht, kennis met een Engelschen huzaren-kapitein Moller. By het afscheid nemen gat de laatste hem ais groet een „Tot weerziens in Pretoria over vier weken 1" mede. „öy natuuriyk als gevangene", antwoordde de heer Jeppe daarop. En merkwaardige ironie van het noodlot; de heer Jeppe had, by het begin van deze week werkeiyk de gelegenheid zyn spottenderwyze gedane profetie vervuld te zien, want de eerwaarde kapitein heeft met zyn ruiters als gevangene zyn intocht in Pretoria gehouden. (U. D.) Tengevolge van de strenge koude, die in de Cevennen heerscht, is een troep wolven op klaarlichten dag het dorp Pldon binnengekomen. Eenige jagers joegen hen in de bosschen terug. Het is misschien nog weinig bekend, dat de vader van president Ktüger geboren is te Sandersleben by Halle aan de Saaie (Duitschland) vanwaar hy op rypen leeftyd naar Znid-Afrika trok. In het naby Halle gelegen stadje Zörbig wonen nog een achterneef en een achternicht van Paal Ktüger. Be neef gefijkt zeer veel op zyn beroemden bloedverwant. De oorlog in Zuid-Afrika neemt zoo geheel en al de opmerkzaamheid van de Engelsche pers in beslag, dat zy van den verschrikkeiyken hongersnood, die weder in Indlë heerscht, in 't geheel geen notitie neemt. Volgens het laatste oificiëele telegram worden op dit oogenblik 1,358,000 menschen door den Staat van werk voorzien en gespyzigd, ongeveer 580,000 menschen meer dan voor drie weken. I Centraal-Indiê schynt over het algemeen minder van den hongersnood te lyden te hebbenzeer groot en daarby steeds toenemende is de nood i in Pimjab, Beraz, Rajputana en Ajmer. DeLon- garou ma

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2