behoorende bij het nummer van Maandag 1 Januari 1900. M slj Binnenland. Uitgevers: EANGEVELD DE ROOIJ. Inschrijving Nationale Militie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL-, Brengen ter openbere kennis, dat de mgumelQke ingezetenen, geboren in het jaar 1881, zich tor inschrijving voor de Nationale Mtlitie behooren aan te melden ter Gemeente-Secretarie tnsschen den lsten en 31sten Jannari 1900, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte acte, indien zij elders zijn géboren Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ten Raadhuize, op Zaterdag den 6 Januari 1900, des voormiddags te 10 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onderstaande artikelen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad No. 72), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wcn-dt gehouden lo'. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zpn beide overleden,wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2a. h|j, die, geen Ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, acht tien maanden in Nederland verblijf hield; So. h(j van wiens oudere de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het R(jk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde of van een woduwnaar in de Gemeente, waar hij woont. 3j. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hjj woont; 4o. van den buiten 'a lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'a lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar z(jn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2e. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3). de zoon van een Noderlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeescbe bezittingen of koloniën woont Art. 18, 1ste en 2e lid. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tuischen den lsten en 31sten Januari. B(j ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zjjn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. HQ, die eerst na het intreden van zijn 191e jaar, doch vóór het volbrengen van ztln 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bjj Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschr(jviDg, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2e zinsnede van art. 18. Z(jne insch ijvine geschiedt in het register van het jaar, waartoe h(j voigens zijn leeftijd behoort. Texel, den 14 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretarie. TEXEL, 31 December 1899. Naar wij vernamen behaalde P. J. de Braai, zoon van den heer C. A. de Braai alhier de vorige week het diploma voor Slöjd. (Karton- en kleiarbeid). Met een enkel woord willen wij onzen lezers er aan herinneren, dat de zoogenaamde „oude postzegels en briefkaarten" welke tot heden nog evengoed mochten worden gebruikt dan die van nieuw model vanaf 1 Januari niet meer gangbaar zijn, zoodat brieven met zulke postzegels gefrankeerd, zullen worden beschouwd als zijnde niet gefrankeerd en met boete-port zullen worden belast. Ieder die dus nog in 't bezit is van der gelijke zaken zorge, indien hij ze nog wil gebruiken zijn brieven enz. voor hedenavond 12 uur ter post te bezorgen. Tot. 1 Julia. s. kan men ze ten postkantore nog inruilen voor die van nieuw model, terwijl ze na dien datum enkel misschien nog waarde hebben voor verzamelaars. Dank zij de omstandigheid, dat in twee verschillende lokalen op denzelfden tijd eene muziekuitvoering werd gegeven en zeker ook wel tengevolge van de buitengewoon vuile straten, was Dinsdag de opkomst, zoowel in „de Vergulde Kikkert" als in hotel „Texel", waar respectievelijk het Fanfarecorps en de muziekvereeniging Trinitas eene uitvoering gaven, niet groot. Onder hen, die gewoon zijn dergelijke uitvoeringen alhier te bezoeken, zijn er velen, die van beide vereenigingen lid zijn, zoodat voor hen vooral het zeker verre van aangenaam zal zijn geweest in plaats van zooals anders van 2 concerten, thans van slechts ééne uitvoering te kunnen genieten. Eenige meerdere samenwerking tusschen beide vereenigingen is vooral op eene kleine plaats als de onze zeer gewenscht. Jammer vooral was die geringe opkomst voor de werkende leden der beide vereeni gingen en hunne zoo ijverige directeuren, die allen zoozeer hun best hadden gedaan om den toehoorders een waarlijk genotvol avondje te bereiden en zeker niet minder onaangenaam moet het geweest jzijn voor den heer Van der Borst die op de bekende schoone wijze een paar solonummers ten beste gaf en de dames Mets en Roeper, die ondanks de vuile wegen van elders hierheen waren gekomen, om den liefhebbers van goeden zang, eenige aangename oogenblikken te verschaffen door het op zoo schoone wijze ten gehoore te brengen van een tweetal liederen uit de operette „Duinroosje. Onder de nummers, die vooral in den smaak vielen, mag zeker genoemd worden het Kerst lied waarmede door het Fanfarecorps de avond werd geopend en dat naar men ons verzekerde allen zeer goed voldeed. Bedoeld nummer was niet op het programma vermeld. Na afloop van beide uitvoeringen bleef er als gewoonlijk nog een deel der aanwezigen in de verschillende lokalen, ten einde de avond te besluiten met het bal dat als slot van 't programma voor velen, vooral onder de jongeren een punt van beteekenis is. Bij den Penningmeester van 't Texelsch Comité tot het steunen onzer stamverwanten in Z.-Afrika is nog ingekomen^ lo. Collecte door eenige jongens te Oos terend zingende gecollecteerd bij de sledevaart van den Burg f 3,31. 2o. Collecte op 't bal van Trinitas tijdens het zingen van 't Transvaalsche volkslied f 0.83 Evenals vorige jaren werd ook dit ja op de gewone wijze het kerstfeest gevie met de kinderen der Chr. bewaarschool die der Zondagschool in hun lokaal in Weverstraat. Ook nu was geen kerstbo< opgericht doch allen werden goed ontha; en kregen een geschenkje om mee naar hi te dragen. Woensdagmorgen vergaderde de led der Holl. Maatsch. van Landbouw afd. Tej in het hötel „de Lindeboom." Zooals de Voorzitter in zijn openingswoo terecht aanmerkte, was de opkomst ni groot, hetwelk z. i. echter moest worde toegeschreven aan de slechte paden. I aanwezigen werden hartelijk door ZEd. we kom geheeten. De notulen der vorige vergadering doe den Secretaris daarop voorgelezen werde onveranderd goedgekeurd. Hierop werd mededeeling gedaandat aa den heer De Canter indertijd het verzoe. was gericht, om alhier eene lezing te houdei ov-er de brandassurantie der maatschappij doch dat nog steeds geen antwoord daaroj was ontvangen. Door den heer Bremer, agent dier maal schappij alhier, werd daarop medegedeelc eat hij genoemden heer indertijd had g< sproken, doch van deze had vernomen, dr hij hoe gaarne ook alhier eens daarover een lezing willende houden dit onmogelijk d jaar kon doen. Verder was ingekomen: Eene missive van ZE. den Minister va Binnenl. Zaken, behelzende mededeeling d: voor de wintercursus alhier was toegestaa eene subsidie van f 229. (aangevraagd w<' f 224.) Een schrijven van het hoofdbestuur di Holl. M. van Landbouw behelzende de med deeling dat door dat college voor genoemc cursus f 25. was toegestaan. Door 't toestaan dezer subsidies zal doi de afdeeling slechts ongeveer f 10. moete worden bijgedragen. De Voorz. deelt verder mede dat teng volge van de afwezigheid van den hei Houwen, omtrent genoemde cursus gee verslag kan worden uitgebracht. Door den secretaris wordt het oordeel d< vergadering gevraagd omtrent hetgeen moe worden gedaan, ingeval eens een volgen jaar geen voldoend aantal leerlingen zie voor een nieuwe cursus mochten aanmelde; (er moeten meer dan 14 leerlingen daarvoo zijn). Volgens een schrijven van den hee Nobel, moeten namelijk de leermiddelen, voo zoover ze zijn aangeschaft van rijks bijdragei dan ook weder aan het rijk worden afgedragen. Door de afdeeling is echter een deel aange kocht uit eigen kas. I'e secretaris meent dat dan ook een deel door de afdeeling kan worden behouden, met welk oordeel de meeste leden het blijkbaar eens waren. Naar aan leiding van een opmerking van een der leden, die in deze tot voorzichtigheid aanmaande, werd medegedeeld dat men plan had voor tot handelen over te gaan, vooraf de noodige inlichtingen enz. in te winnen, waardoor men aan de afdeeling geen schade zou be rokkenen. Aan 't bestuur werd daarna op gedragen te handelen zooals het zulks ge wenscht voorkwam. Door den Voorz. wordt verder nog mede gedeeld, dat geen stierenkeuring had kunne plaats hebben, doch, dat 75.— als premi was toegestaan aan den stier der afdeelinj terwyl in 't volgend voorjaar op Texel zul een keuring zou worden gehouden, waarvoe Bijvoegsel van de Texelsche Couranl (Jtty

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 3