godsdienst behoorde. Dit is een fout zegt spr., ieder moet daarin vrij zijn. Eenigszins is dat echter re.-ds verbeterd. Dat ze de goud- en diamantvelden zelf niet hebben geëxploiteerd, kan hen maar ten deele als fout worden aangemerkt, omdat ze eerst beproefd hebben hier in ons land geld er voor te leenen, maar de thr ns zoo opgewonden .Neder landers toen hun brandkast gesloten hielden. Zij zijn er toen wel wat licht over heen gestapt ze aan de Engelsche kapitalisme af te staan. Verder hebben ze belasting geheven van de de eerste levensbehoeften. Dat is een fout, omdat daardoor de miugegoeden het meest worden gedrukt. Hun bekrompen kiesrecht is een fout, doch zeer begrijpelijk omdat ze anders door de Uit- landers zouden worden overvleugeld. In 't Ultimatum van Transvaal werd den uitlandcrs na 5 jaar verblijf in Transvaal liet kiesrecht toegestaan en dit .werd door Eugeland schande genoemd, terwijl zij zelf 10 jaar verblijf in Engeland eischen om daar kiezer te worden. In dat kiesrecht werd aanleiding tot den oorlog gezocht, de ware oorzaak ligt echter meer aan de kapitalisten als Rhodes, Chamberlain en anderen. Rhodes is de stichter der Heers- compagnie, een trust van de verschillende kleinere diamant-compagniün. Een onmiddelijk gevolg er van was oen vreeselijke daling der loonen van de diamant-bewerkers. Ekodes stichtte ook de Chartered Compagnie, volgens de Engelsche zeil een echte roe versbende. De aandeelen daarvan zijn in hooidzaak in handen van Chamberlain en de prins Van Wales. De dyuamiet-industrie in Transvaal moest worden onderdrukt, waut Chamberlain heeft belang in die industrie in Engeland. Al worden ook thans de Boeren overwonnen, dan nog zal de oorlog niet voor goc-d uit zijn, want de kinderen zullen hun ouders willen wreken. Wanneer we de telegrammen van overwin ningen der Boeren lezen, juichen wij, doch denken wij niet aan de Engelsche huurlingen die gedwongen worden te vechten en aan de moeders vnu deze. De Engelsche kapitalisten zeggen dat de Ilollandsche de grootste schurken zijn, terwijl deze het weer van hnn Engelsche collega's beweren. Het is niet de haat tusschen het Hollandsche ras en liet Engelsche, doch de strijd dei- kapitalisten. De Engelsche arbeiders steunen steeds hun medebroeders, ook alhier. We moeten strijden tegen eiken oorlog. Voor r e Transvaal wordt veel, geld verzameld, doch men vergeet te veel de eigen behoeftigen. Men spreekt schande over de dum-dumkogels doch in Atjeh worden dynamiet-patronen en repeteer-geweren gebruikt, die even verschrik kelijke wonden maken. Lafhartig noemt spr. het alhier spotprenten te maken op de koningin van Engeland, daar men er toch niet om kan worden vervolgd voor majesteitschennis. De koningin kan het niet helpen, dat men in haar naam zooveel verkeerds doet. Wij hebben geen recht schande te spreken over de Engelsche regeering, als wij niet pro testeeren tegen de handelingen van de onze in Atjeh. Wij zijn tegen elke oorlog en voor algemeene vrede. Algemeen kiesrecht is er uoodig overal en dan de bepaling, dat er door allen moet worden gestemd over oorlog of vrede. Gedurende de pauze, die thans volgde, werd gecolporteerd met diverse brochures over doel enz. der S. D. A. P. Na de pauze werd door den spreker meer het oog gevestigd op de Atjehoorlog, waarbij het recht niet aan onze zijde is. Elke mogendheid, zegt spr., die gaat koloniseeren doet dit voor komen steeds te doen om ook die volken de meerdere beschaving deelachtig te doen worden, maar men heeft geen recht dit te doen te vuur en te zwaard. Het standbeeld van J. Pz. Coen had volgens spr. moeten worden gemaakt in dezen geest: Coen, met de voet op een Javaan, die hij de punt van den degen op den strot plaatst, terwijl hij een bijbel onder den arm draagt en de blik naar boven richt, met het onderschrift: „alweer een beschaafd." Nederlandsch rechtsgevoel is alleen voor export niet voor binnenlandseh gebruik. Dit is duidelijk gebleken ook in de; Drcyfuszaak, terwijl de zaak Iloogerhuizen velen koud laat. Multatuli heeft reeds met kracht geijverd voor de belangen der Javanen. Van Kol doet zulks thans. De Atjeh-oorlog werd zoogenaamd begonnen omdat er zeeroovers in Atjeh waren, maar in welk land zijn die niet. Verdienen de Atjehers ook niet evengoed onze sympathie als de Transvnlers Evenmin als deze, zal men ook de Atjehers uitroeien. In die oorlog, zegt spr., wordt even barbaarsch gehandeld als in Zuid- Afrika. In eiken oorlog worden gruwelen gepleegd. Wij moeten protesteeren tegen eiken oorlog. Wij kunnen dit, door gebruik te maken van ons stemrecht en iemand te kiezen, die tegen uitbreiding is van oorlogstoerustingen, een ware voorstander van den vrede. Plotseling kan dat niet worden afgeschaft, maar geleidelijk wel. In den verkiezingstijd zullen ongetwijfeld vele candidaten zich aanbieden, ook de heer A. P. Staalman. Kiest hem niet, al heeft hij nog zulke mooie praatjes. Hij geeft zich uit voor den vertegenwoordiger van een speciaal militair district. Wij willen staatspensioen voor den ouden werkman, voeding en kleeding voor de arme schoolkinderen. Groot pensioen is niet noodig, 5 h 6 gulden is voldoende. Wanneer wij er echter om vragen wordt gezegd er is geen geld. Maar waarom worden de hooge pensioenen dan niet verminderd Waarom wordt er niet besnoeid op het oorlogsbudget Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Uit het luide applaus bij enkele opmerkingen gedurende de voordracht en na afloop er van bleek duidelijk, dat men op vele puuten het met spreker eens was, zoodat het woord van dank den spreker gebracht door den heer Neve namens de vergadering, zeker door velen werd beaamd- Na afloop wera aan de deur gecollecteerd ter vergoeding van de onkosten.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 5