N°. 1306. Zondag 11 Maart. A". 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad vericlMjat Woensdag- ei Zaterdagavond. AitHHtmtHUprü» per 8 maanden Voor six Bom SO Ots. - frame per peet door ge heel Nedihamb 4S Ote. - Naar Ambkxa cb andere landen met verbaegine der aorta's. Advertentlin vóór lt aar op dea dag dor altgave. Prlje der Advertentitn Van 1 tot S regels 10 Ots. - Iedere regel meer Ots. droete letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers l ots. per nammer. ABONNEMENTEN aa ASVERTENTIËN wordei aangenomen fey Ëitgtters LANGEVIL1 ft BE ROOU, Parkstraat, Boa® op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeporeeid ten Raadhuize een zilveren sigaren- pijpje, gevonden nabjj de Koog, een gouden ring, gevonden nabjj de Waal en een zilveren ringetje, gevonden op de Groeneplaats. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat btj hen is ingekomen een verzoekschrift van Jean Nicolas Isidore Perrin, wonende te dek Bdeg, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein ln de gelagkamer en het onmiddellijk daar aan grenzend vertrek, van het logement ,de Zwaan", staande aan do Gravenstraat aldaar, wjjk B No. 478. Texel, den 9 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheebe, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. Ce BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL; Gelezen eene missive van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dato 3 Maart 1900, late Afdeellng, No. 16/2435; Brengt ter algemeone kennis, dat onder dag- teekening van 28 Februari 1900, No. 42, het volgende bericht aan zeevarenden Is uitgevaardigd: Schietoefeningen op de Harssens, Beede van Texel, 3de Dietrict. Volgens rmdedeeling van den Minister van Oorlog, dato 26 Februari jl., zullen ln de eerste belft der maand Maart 1900 eenige scherpe schoten worden gedaan uit één kanon van SO cM. van het fort op de Harssens. Het onveilige terrein ligt in een driehoek, gevormd door het fort en twee denkbeeldige Ijjnen in de richting N. 35° O. en N. 75° O., tot op 9000 M. afstand van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal een roode vlag van het fort geheschen worden van minstens één uur vóór den aanvang der oefeniDg, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de rich tingen waarin gevuurd zal worden, terwjjl een Btoomboot de schepen zal waarschuwen en zoo noodlg hulp verleenen aan kleinere (zeil-) vaar tuigen om bulten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den Ingang der haven en op de battery Vischmarkt te Helder opgesteld zyn, waarop vermeld staat in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwjjl nabjj het Torpedo- magazjjn aldaar en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen als volgt: rood en witte vlag beteekent N., wit en zwarte vlag N O,, zwarte vlag O. .(Zie ,Ned. krt." No. 201)." Texel, den 9 Maart 1900, Se Burgemeester voornoemd, H. W. SE JONCHEERE. TEXEL, 10 Maart 1900. Het departement van het Nut alhier hield tateren avond zyne 4e vergadering ln dit seizoen, •oor het Bestuur was tot spreker voor die gelegen- «ld de heer Mr. G. S. Brantsma van Arnhem ittgenoodigdi Genoemde heer is hier geen onbe- 'ende en zyn optreden werd dan ook, biykens velen die van hier en andere dorpen waren PP gekomen, zeer gewaardeerd. ..(1 Na een woord van welkom door den Voorzitter, bJm beer H. W. de Joncheere, hield de heer rantama eene causerie over het Tooneel of beter "jzegd over de Tooneelwereld. Boch niet het zondere leven van acteurs en actrices, zooals licht zou verwachten, was het onderwerp, 't spreker ter behandeling had gekozen, maar was een kykje op de vast voorkomende «heden op het tooneel, wat hy gaf. nu dwaasheden treft men het meest aan in de stukken, welke men .Braken" noemt. Ze worden veelal 's Zondags avonds in de groote steden gegeven en door velen met graagte gezien, want .men" geniet by de opvoering ervan, al is het geen waar kunstgenot, dat men smaakt. In zulke stukken treedt altyd een held of eene heldin op, en deze wordt steeds verleid door een valschaard, die den held of de heldin met schoone beloften en mooie praatjes ongelukkig maakt. Zoo'n held teekent b. v. het eerste het beste papiertje en ondervindt daarvan de treurige ge volgen vier bedryven lang, doch in het5ebedryf komt de vergelding. Ban krygt de bedrogene het zyne terug en wordt de valschaard, tot vreugde der toeschouwers, ontmaskerd. Vooral het galery- publlek leeft met hen, die optreden mede. Het is een en al bewondering voor den onschuldig veroordeelde of den bedrogene en vol afschuw en haat voor den bedrieger of den verleider. Meesteriyk schetste de heer Brantsma den breed- sprakigen held met zyn verlakte schoenen en de arme heldin, steeds builende op het hoofd van haar kind. In byna ieder stuk loopt de heldin in een sneeuwstorm en het is opmerkeiyk, dat de sneeuw juist altyd op haar valt, terwyi het twee stappen verder helder is. Men zou haar haast toeroepen, ga wat op z(j, doch al deed zy het, het zou haar niet baten, want de sneeuw zou haar vervolgen evenals de maan, die haar biyft beschynen of ze zich rechts of links van het tooneel begeeft: En het tooneelklnd Is nooit een natuuriyk kind, dat speelt als een ander, het bestaat alleen om moeder te grieven door haar op de metst onmogeiyke en ongepaste tyden te vragen naar zyn vader, die „zit" of op andere wyze weg is. Spreker gaf voorts zyne juiste en geestige opmerkingen over den notaris, den komiek en de boeren op het tooneel en deelde mede, hoe aldaar eene schipbreuk en eene redding, altyd juist by een vuurtoren, worden voorgesteld. Als men een en ander zoo hoort beschryven, moet men zich er over verwonderen, dat zoo velen naar zulke tooneelstukken nog altyd opgaan, en toch, ze trekken het publiek, dat zich voor de opvoering er van als verdringt om kaarten te krygen. Na de pauze toonde de heer Brantsma de kunst van natuuriyk vertellen uitstekend te verstaan. Hy gaf .Zyn zilveren Bruiloft" en ,het Blné," twee monologen en „de Angstavond" door Falk land, eene novelle. Be hoorders genoten by de keurige voordracht en gaven daarvan door een luid applaus by her- baling het bewys. Aan het slot der byeenkomst was de Voorzitter dan ook de tolk der aanwezigen, toen by den spreker met de harteiykste bewoordingen be dankte en hem een „tot wederzien" toeriep. Bruk sprekende over het gehoorde en den vluggen, goedbespraakten redenaar, die de kunst van voordragen zoo uitstekend verstaat, ging men zeer voldaan huiswaarts. Naar wij veraemea werd door tussehen- komst van oszea plaatsgenoot, des keer W. Pieper, voor de person e», die ziek op Ttxel hadden laten aanwerven voor bootwerker te Amsterdam, de som van f 800 ontvangen om onder ken te verdeelen als vergoeding voor de teleurstelliag door ken ondervoeden ea den verzuimden tijd, enz. rn ze niet als bootwerker konden worden geplaatst. Elk der deelkebbers kon dus f 10 in ontvangst nemen, terwijl nit een schrifteiyke mededeeling bleek, dat zoodra de gelegenkeid daartoe bestond er eenige te plaatsen, men ken koopte aan te nemen. De Heer H. Mty^ring, evangelist law. Zending van N.H. zal de volgende week met zijne sckoone liektbeelden ook ons eiland be zoeken. Pracktige platen nit Transvaal, het heilige land en tafereelen nit den bQbel koopt kjj te laten zien. Achtereenvolgens zal hy optreden te Oude- schild, maandagavond half aeht in het gebouw der Bewaarschool. Dinsdagavond kalf acht in de Herv. Kerk te de Waal. donderdagavond half aeht in de Herv. Kerk te den Hoorn. Te Ondesehüd zal 10 ets entrée geheven worden ten bate der Bewaarschool. De Cooksdorp, 9 Maart. Naar men ons mededeelt heeft de keer Buning, üehtwaehter aan den Eierlandscken vuurtoren, voor die betrekking bedankt, na sleekts enkele maanden in functie te zijn geweest. De lijst der premieverdeeling onder de verbruikers van Stuiverszeep en Stuiverszeep poeder werd ons toegezoiden. Volgens opgave viel de koofdprys f 100 ditmaal te Apeldoorn, terwijl verder prgzen van f 25, f 10, f 5 en f 2.50 vielen te Arnhem,'Meppel,Kerkwerve, Giesstndam, Dordrecht, enz. enz. De lijst ligt aan ons bureau ter inzage. Te Hoek-van-Holland wordt een stoom boot, voor Amsterdam bestemd, gelost met behulp van werklieden uit 's Gravendeel een gevolg van de staking der bootwerkers te Amsterdam. De bemanning der boot trachtte de arbeiders tevergeefs te bewegen ket werk te staken. Een flinke politiemacht is tegenwoordig bjj de werkzaamheden. Ofschoon er in de laatste jaren in Fries land langzamerhand minder turf werd gegraven dan vroeger, toen zy nog byaa de eenige brandstof was, is deze tak van industrie toek nog van veel belang. Dit kan hiernit bljjken, dat in 1898 werden gegraven: in de kooge venen omstreeks 1 225,000 dubbele hectoliter lange of lichte, turf, in de lage venen (buiten de gereglementeerde veenpolders) 808.000 hectoliter zware spon- of baggelaarturf en in de gereglementeerde veenpolders 1,572 000 dubb. hectoliter van laatstgenoemde soorten. Ia de veenderyen waren werkzaam ruim 6000, allen Nederlanders. Een gezin te Meppel was byna het slachtoffer geworden van het ontsnappen van kolendamp uit de vulkachel, waarvan in den voorafgaanden nacht de Eckuif gesloten was. De man, zyne vrouw en een negenjarig kind lagen reeds in bewusteloozen toestand. De pogingen der geneesheeren, om de levensgees ten weder op te wekken, gelukten by de vrouw en het kind betrekkeiyk spoedig, maar by den man gelukte het eerst na veel moeite. Een oudje van het jaar 1880. Ia den ouderdom van 94 jaren overleed te Utrceht in het r.-k. oudemannen- en vrouwenkuis in de Spoorstraat, de onder alle oudstryders zeer bekende Aatonia Claassens, wed. van Jacobus Loffild. Waarop die Aatoiia Claassens roemen kon Op iets, waarop voorzeker niet velen hnrer sekse kuanen bogen, nnmeiyk van te hebben meegemaakt alle veldtochten vnn ket jaar 1830. Ia dien ver verwyderden tyd was zy het, die onzea oud-stryders voorzag van de noodige lafenis, waartoe haar beroep vai marketeatster haar in staat stelde. Zoo langzamerhand heeft zy heel wat vrienden en bekenden zien wegsterven, en dat zy niet een van de eersten was, biykt uit het getal levensjaren, dat zy bereikte. (U. D.) Mevrouw J. K. S. Kaol, we luwe van den heer G. Lusseau, in leven predikant te Wijk aan Zee, heeft, naar de „E. Ce." meldt, haar gekee.'e fortuin, dat op meer dan twee millioen gulden wordt geschat, by niterste wilsbeschikking bestemd voor twee in het leven te roepen stichtingen, een tot verpleging van oude zeelieden en een tot opneming van onbemiddelde bejaarde dames. Er is in België reeds geruimen tyd met eene bezorgdheid geconstateerd, dat zoowel quantiteit als qualieit van mager vee op de Belgische markt slecht is. De veeboeren, dit wel iaziende, drongen reeds by versckilleide gelegenkeden aan op het beramen van middelen den Belgischen veestapel te verbeteren. Op advies van de Byks-inspccteurs-veeartsen heeft nu, volgens het aH. v. A.", de Belgische Minister van Landbouw besloten, de grenzen te openen voor ket Franscke en Hollandsche vee. TEXELSCHE COURANT, is de

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1