Vrijzinnige Kiesvereniging BURG. Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADVBRTBNTISN. Algemeene Vergadering Nalatenschap van eil bedeelde Te Haarlem overleed onlangs het zooge naamde „ippslenvrouwtjs", eea bejaarde, arme stamperd, maar meameeade. Taams is echter gebleken, dat zij eea som van f 8000 ia con tanten bezat, hetwelk de ambtshalve aaage- stelde curator ia de onbeheerde nalatenschap ia haar huisje op het Nieuw Heiligland vond, onder linnengoed, turfmolm, ia een emmertje, eaz. Vrouw Visser geaoot nog eea onderstand van f 2 50 's weeks vaa de Doopsgezinde ge meente, ea heeft haar „vermogen" blijkens een gevonden testament, niet vermaakt aan de familie van haar overleden „echtgenoot", doch uitsluitend aan hare familie. N w s. Eea kort bericht, dat veel doet raden, is het volgende: Te Veendam is uit een sloot het lyk opgehaald van eea ouden arbeider. De man zou den volgenden dag opgenomen zijn geworden in 't armenhuis. Het bestuur der Weesinrichting Ncerbosch, heeft in zijne vergadering van 2 Maart 11. besloten mede met het oog op den klimmenden leef tijd van den directeur een 2 an adjust- directeur te benoemen. Deze zal aan de zijde van dea heer Joh. van 't Lindenhout het toe zicht hebb8H over alles; terwijl aan den heer Jaeob van 't Lindenhout is opgedragen de zorg voor de drukkerij, binderij, boerderij. Tot 2aa adj.-direeteur is benoemd dc heer G. Jacobs te Meppel. Bovendien is bosloten dat aan elk der verdere medearbeiders en arbeidsters een instructie zal gegeven worden, die zij moeten onderteekenen, opdat niemand ia de toekomst zich kan veront schuldigen, wanneer er iets mocht voorkomen dat niet in den haak is, door te bewerenIk heb zulks niet geweten, het is mij niet gezegd. Naar wij uit goede bron vernemen, moet by de B8geering het plan bestaas de exploitatie van alle Nedsrlandsehe Spoorwegen, eerst een paar jaren in handen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te geven, alvorens de spoorwegen in eigen beheer bij het Rijk te doen overgaan. De heer van Hasselt, gedelegeerd lid van da H. S. M. zou alsdan als directeur-gCn eraal der Nederlandsche Spoorwegenoptreden. (Z. C.) MoOi legaat! f, r Door wyieh mej. De Both te Bocholt, is aan de R. K. kerk te Harreveld (Gelderland) ver maakt al haar eigendommen in die buurtsshap, bestaufde uit 6 boerenplaatsen en een wind- koreiemolen met huis en erf. Door een asstal Nederlandsche buizen- fabrikanten is een rondschrijven verzonden aan architecten, waarin zy verzoeken: „Wil in uw bestekken niet meer voorschrijven het gebruik van Eagelsche buizes, doch hiervoor in dn plaats stellen; inlandsch fabrikaat van" goede qualiteit." Wy meenen, voegt „Arehitectura" hieraan toe, dit verzoek met warmte te moeten onder steunen. 't Is niet noodig, aan dezen steun den uitleg te geven, alsof hy voortsproot uit algemeenen afkeer van alies wat Eagelsch is. Wy weten uit eigen aanschouwieg, dat het Nederlandsche materiaal in prysèn hoedanigheid ten volle mot hst buitenlaedsche kan wed- y veren. Waarom dan al dat geld den Es gelachen fabrikanten in handen te spelen? Te E «schei?heeft de politie een gepen* sionneerd koloniaal gearresteerd, die in het vroege morgenuur eene fabrieksarbeidster, die zich naar de fabriek begaf, had mishandeld. Aan de-politie zeide hy „dat het meisje van den duivel bezeten was." Spiritus in den schoorsteen! In dewoning van den Engelsehen gezant aan het Hooge Westeinde in Den Haag had Zondag een vrij ernstige ontploffing plaats. Een der bedienden had in een kachel een groote hoeveelheid spiritus geworpen om de brandstoffen gemakkelijk vuur te doen vatten. Hy verwy derde zich daarna om de spiritus te doen doortrekken. Toen hy echter terug keerde en met een lucifer de kachel wilde aanmaken bleek de spiritus in den schoorsteen te zyn getrokken. Deze vatte vuur met het gevolg dat de schoorsteen uit elkander sloeg en de stukken in de tuinen van de buren terechtkwamen. Ook in de kamer werd groote verwoesting aangericht. ,In,de rubriek „Militaire zaken" van de „Arnh. Ct." leest men: De „Staatscourant" van 1 dezer bevat het „Verslag van den ifloop der lichting voor de militie van 1899." Naar men weet, werd op bedoelde lichting voor het eerst de wet tot afsehafficg van de plaatsvervanging toegepast. Naar men tevens zich herinneren zal, ontwaakte tegeiyk met de ophefüig van het rempUganten-privilegie de liefde voor de vrijwillige dienstneming als milicien, en wel in zoodanige mate, dat de Wet er by te pas moest komen, om die spontane voorkeur, welke er erg verdacht uitzag, aan het publiek belang te toetsen. Het plan-Coolci viel ei zoo bleef de werking van de persoonlijke dienstplicht-wet voor het vervolg verzekerd, wat intusschen niet ver hinde'd heeft, dat nog eens eventjes 80 plaats vervangers of nummerverwisselaars op clande stiens wyze zyn kunnen binnengeloods ge worden. Da notaris heeft alle eer van zyn werk. Biykens bovenbedoeld verslag toeh werden niet minder dan 80 vry willigere by de militie van de lichting 1899 aangenomen, waarvan alleen in Noordbrabant (I)50. Dat men het recht heeft van spontane voor keur te spreken, biykt wel het best uit het feit, dat vroeger een vry williger by de miiitie als een vreemdsoortig wezen aangezien werd en als unicum geboekstaafd stond. In een telegram uit Kaapstad van den6»n wordt gezegd, dat het manifest dei Hollandsche kerk, zich uitsprekende ten gunste van de volledige onafhankelijkheid der beide Republieken, onder de Engelschen bitterheid verwekt. Sit manifest wordt beschouwd als een uitdaging, want in veler oogen is de Hollandsche kerk, niettegen staande hare protesten, een politiek lichaam, dat grooten invloed heeft door de geheele Kaapkolonie. In ieder geval is dit party kiezen van deze machtige congregatie een nieuw bewijs, dat de toestand in de Kaapkolonie verre van zuiver is. Sprekende over den opstand van de Kaap kolonie zegt de ,N. Rott. Ct.", dat alles er op wfjst, dat het land tusschen Kaapstad en Se Aar in opstand begint te komen, en Victoria West, een district waar de spoorweg naar Be Aar doorheen loopt, wordt uitdrukkeiyk genoemd onder de oproerige districten. Al zijn die opstan delingen voorloopig niet in staat veel tegen de Engelschen te doen, alleen reeds het feit dat de verbindingsiyn tusschen Roberts' troepen en de basis dwars door een oproerig gebied loopt, zegt voldoende hoezeer die verbindingsiyn ieder oogen- blik bedreigd wordt. Se correspondent van de .Daily Telegraph" bevestigt, dat van de kanonnen, in Cronjé's lager door de Engelschen buitgemaakt, de sluitstukken weggenomen waren, vermoedeiyk zyn die in de rivier geworpen. Uit de omstandigheid dat er veel Martini Heni y's in het Boerenkamp gevonden zyn, maakten dé -Engelschen op, dat de Boeren gebrek hadden aan Mauser's, maar eenige krygs- gevangenen verzekerden hun, dat veel Boeren by voorkeur met de Martini's schieten in plaats van met de Mausers. Se berichtgevers verhalen nog, dat kort nadat het groote konvooi bij Watervaldrift door de Boeren vermeesterd w&s, Robert's troepen een tydlang op rantsoen gesteld werden. Er was nog wel versch vleesch, maar geen beschuit, enz, Een der correspondenten is niettemin verrukt over de .verwonderlijkgezonde gezichten" van de soldaten. Maar mêt. de paarden schynt het minder goed gestéld te; zyn, en daarop komt het vooral niet minder aan. Be oorlog kost aan Engeland per week 24,000,000 gulden of 'per dag f 3,428,571.40 of per uur f 142,85714, Elk uur dus anderhalve ton gouds, dat kan men met recht een buijgermans kapitaal noemen. Te Nordhausen is het hoofd eener school gevangen genomen onidat hy de spaarbank der jongensscholen, die hy onder zyn beheer had, ten eigen bate had gebruikt. Het bedrag is 15,000 mark en de man had bovendien nog veel geld van anderen in bewaring, daar hy algemeen vertrouwen genoot. Het Parysche blad .Lantaarn" meldt, dat voor eenige dagen in een Fransche oorlogsbaven zeven torpedo's door den invloed der atmosferische electriciteit in de lucht gevlogen zyn. Men heeft de daardoor teweeggebrachte schokken voor donderslagen gehouden en eerst na eenlgen tyd de oorzaak van de knallen kunnen vaststellen. Daar de Engelsche Regeering uitging van de gedachte, dat de oorlog in Zuid Afrika slechts een paar maanden zou dureD, stak zy de soldaten in katoenen of dril khaki. In Zuid-Afrika is het nu reeds 's nachts koud en binnenkort breekt de winter aan met zyn zeer koude nachten, zoodat er gevaar bestaat dat vele soldaten bevriezen zullen, indien niet spoedig voor warme kleeding gezorgd wordt. Men verzekert, dat de reservisten en de miliciens, die uit Engeland te Kaapstad aan komen, voor het grootste gedeelte niet bestand zyn tegen de vermoeienissen van den militairen marsch. Be vischstoombooten .Amalie" en .Grete" zyn uit de Noordzee niet teruggekeerd te Geeste- münde. Men vreest, dat ze in een van de laatste stormen zyn vergaan. Elke boot was bemand met tien koppen. Te Kaapstad komen geregeld gevangenen van de Modderrivier aan, waaronder een aantal vrouwen, die doorgaan voor uitstekende schutters. Er zyn op het oogenblik volgens de .Standard" 3360 gevangenen te Kaapstad, zy worden aan boord van verschillende schepen in de haven gebracht, die naar gelang ze vol zyn naar Simons- baai vertrekken: Be gevangenen deden by Be Aar een poging om te ontsnappen, die mislukte. Te Mafeking ziet het er, naar het schynt, met de belegerden maar droevig uit. Be mond kost raakt op, uit KimberHy is echter een sterke troepenmacht tot ontzet van de stad uitgetrokken. Maar in een rechte lijn is de afstand nog een 300 K.M. En er is wel een spoor, maar die zal bezwaariyk nog te gebruiken zyn. Ban zullen de Boeren de Engelschen den"overtocht over de Vaal betwisten en het zal te bezien zyn of deze ontzetters van het zuiden uit Mafeking heter zullen weten te naderen dan 'die]' ongelukkige Plumer, van wien nu al byna vyf maanden wordt gehoord, dat hy uit het noordenjzuidwaarts trekt om Mafeking te ontzetten en dat hy niets doen kan. Be Boeren, die by Veertien Stroomen staan, hebben waarschyniyk tot de belegeraars van Kimberley behoord. Luccheni, de moordenaar van de Keizerin van Oostenryk, is, na zyn aanslag op den direc teur der gevangenis te Gerève, opgesloten in een donkere cel, gelegen onder de kelders van de gevangenis. Hy is daar veertien dagen gehouden. Toen hy er uitgelaten werd, werd hy door het daglicht onpasseiyk. Hy gaat nu naar een and re cel, waar hy in strenge afzondering, zonder eenig verkeer zelfs met zyn bewaarder, en zonder werk, opgesloten biyft tot 30 April, zyn verzoek om bezigheid is afgeslagen. Na 30 April biyft de strenge afzondering voortduren, maar dan krijgt hy werk. Be correspondent van de .Bally News" te Sterkstroom heeft president Steyn te Bloemfontein geïnterviewd. Be president zeide hem, dat er vóör de capitulatie van Pretoria dingen zouden gebeuren, waarover Europa verbaasd zou staan, er by voegende dat de tegenwoordige stryd slechts kinderspel is, vergeleken by dien, welken in Transvaal zal worden gevoerd. Schagen, 8 Maart. Aangevoerd: 6 paarden f 75 a f 150, Stieren f a f 20 Gelde- koeien f 120 a f 155, 42 kalfkoeien f 110 a f 200; 3 Vaarzen f45 a f 170 Nuchtere Kalveren f 5, a 13; 650 Schapen f 14 af 21.; Lammeren f af; Bokken en Geiten f a f S3 Varkens f .8 - a f 13.— 40 Vette Varkens37 a 89 cent per kilo; 40 Vette koeien f 160 k f 235, 42 Biggen f6.— a 8 50; Kipeleren 2,50 a 3 00 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,60 a 0,65 Leiden, 9 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 118 a f 248 16 Stieren f 62 a f 205 Veulens stuks f af; 126 kalfkoeien f 112 a f 237; Melkkoeien f 112 a f 237; 180 Varekoeien f 85 a f 204; 188 Vette koeien f 118 a f248; 61 Vette kalveren f 35 a f 80,; 134 Magere kal veren f 4 a f 14.Grassalveren f af. 183 Vette schapen f 16 a f26.—; 86 Schapen (weide) f 11 a f 20,—; Paarden f af 250 Magere Varkens fll a f 28; Vette Varkens a ct. 212 Biggen f4,— a flO.— Zondag II Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur Bs. Schbödeb. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffep. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niïssink. Oosterend. Voorm. 10 uur Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden. Coeksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. kalf tien Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboou. Donderdag 15 Miart. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kupêbüs. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken «tand der Gemeente Texel van 3 Maart tot 9 Maart 1900. ONBERTROUWB: Jacob Wetsteen en Jansje Peper (Eierland), Jan van der Vis (Haarlem) en Grietje Ellen (Oost). Pieter van Lenten en Pietertje Rikkenberg (Eierland). GETROUWBGeene. GEBOREN: Jan, zoon van Hendrik Adrianus Kikkert en Hendrik je Zegel (Zuidhaffei). Pieter Cornelis, zoon van Biem Vlaming en Pietje Timmer (Oost). OVERLEDENAnthon Barhorst, 80 jaar, weduw naar van Grietje Scheerder (Eierland): Ondebtboüwd: 1. WETSTEEN en J, PEPEB. Coeksdorp, 8 Maart 1900. op Haandag 12 Haart a.sM 's avonds 8 uur in het Calé Den Eurg. 1. Bekenfng en verantwoording 1899. 2. Verkiezing van een Lid v/h Bestuur. 3. Voorstellen, HET BESTUUR. Punten van behandeling:

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2