N°. 1307. Donderdag 15 Maart. A0. 1900 Nieuws- en A.dvertentiebladc Binnenland» Dit blad vericUjnt Woensdag- en Zaterdagavond. AienHtmtHUpriit per S MaandtN Voer bw Brac 10 Oti. - Frr.net per poet door ge heel Nmuui 4K Ote. - Naar tuiiu ea andere landen met Terheeging dor gerte'a. Adverteatlin vöör II air op den dag dor altgave. Priji der Aduritniiin Van 1 tet S regel» 10 Ote. - Iedere regel meer I Ote. Oreete lettere en Vignetten werden naar plaaternimte berekend. Bewlennmmere t Ote. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVIRTENTIEN wordeiaangononion 1»y do TJitgmrt LANgEVILl k DE RQOIJ, Parkstraat, Bpaaot Tmbl BANK VAN LEEMNG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis dat de Gemeentelijke Bank van Leening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, s dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid bestaat tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden en dat de niet afgeloste panden te zijner tijd in het [openbaar zullen worden verkocht. Texel, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. Se BURGEMEESTER van TEXEL herinnert bïlanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de itt. 18 en 14 der wet betrekkelijk het Veeartsenij- :undlg Staatstoezicht, luidende: .Wanneer zich bij eenig stuk vee" - waar onder ook varkens worden verstaan, .ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte .openbaren, is de houder of hoeder verplicht, .daarvan onmlddelflk kennis te geven aan den .Burgemeester der gemeente, waar het vee .zich bevindt (art. 18). ,Een stuk vee, dat verschijnselen eener be smettelijke ziekte vertoont, moet onmiddellijk .door den eigenaar, houder of hoeder van het .overige vee worden verwijderd en zoolang .afgezonderd gehouden worden, tot dat daar- .omtrent door den Burgemeester, in overleg ,met den districts-veearts of, bij afwezigheid ,van dezen en van een districts veearts-plaats- vervanger, in spoedeischende gevallen met .eenen geëxamineerden veearts overeenkomstig ,de bepalingen dezer wet zal beslist z(jn (art. 14). Overtreding van art. 13 wordt gestraft met jeldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 iet hechtenis van ten hoogste een jaar of geld- iete van ten hoogste f 500, terwijl roerende oorwerpen (waaronder ook vee wordt verstaan), ïaarmede de overtreding heeft plaats gehad, Wonds of zoodra mogelijk in beslag worden inomen en door den rechter bij veroordeeling irbeurd worden verklaard en voor zooveel in it belang der gezondheid of ter wering van unletting noodig, de vernietiging of het on- ihadelijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 10 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. :an AN be- rer- ?an I tjes sen >rdt TEXEL, 14 Maart 1900. De Vrijzinnige kiesvereeniging [vergaderde bteravond in bet Café „Den Burg". [Doordien de Secretaris afwezig was, werden i Notulen der vorige bijeenkomst aangehouden 1 later. -)• rekening en verantwoording over het Dloopea jaar werd vervolgens voorgelezen [bleek uit, dat een batig saldo van f 10.81 Jwezig was. AOt lid van het Bestuur (in plaats van den •er De Jongh, die niet herkiesbaar was) Td gekozen de Heer Jae. J. Roeper te den die zich de benoeming liet welgevallen, ia eenige besprekingen van huiskoudelijken 1 werd vervolgens de vergadering door Voorzitter gesloten. Mocht misschien door een deel der leden 't Rut en de bezoekers der zoogenaamde •■gewone vergaderingen dier vereeniging vermoed, dat de laatste lezing voor dit on reeds heeft plaats gehad, door anderen naar ons bleek, de opmerking gemaakt, nog een 5j lezing zou volgen, want, zei door dei Voorzitter was geene enkele jerking er over gemaakt, dat ket de laatste geweest was ia dit seizoen. Ofschoon zulks misschien meestal wel zal worden ge- dun, is het echter natuurlijk geen vereischte en mag er gerust zoo noodig van dien regel, als die bestaat, worden afgeweken. Met zeker heid kunnen we thans mededeelen, dat op dien avond nog geene beslissing was genomen, doch dat gisteren door het bestuur werd bepaald, dat men dit winterseizoen zou volstaan met 4 „lezingen" ('aet aantal door het reglement gtë.scht). Voornamelijk met het oog op het reeds vrij gevorderd seizoen werd genoemd besluit genomes. Naar wij vernemen werd door het bestuur der afd. Texal van H. M. v. L, bericht ont vangen dat de Proviieiale Commissie voor de Veefokkerij ia Noord-Holland voornemens is op een nader te bepalen dag in April op Texel eene stierenkeuriBg te houden, voor welke keuring een bedrag van f 200 is ge reserveerd. De afd. „Texel" van het N. O. G. zal a. s. Zaterdag te half elf v. m. eene vergadering houden in het logement „de Oranjeboom". Door den heer J. de Jongh zal ingeleid worden het onderwerp „Blijft óéaterwijl de heer J. Mak eene bijdrage zal geven. Uit goede bron vernemen wij, dat bij het Fanfarecorps het plan beslaat om op den 2 an Faaschdag alhier eene uitvoering te geven. Waal, 13 Murt. D# heer G. Kompers, vroeger Hoofd der School alhier, thans in gelijke betrekking te Si. Faicras, komt voor op de voordracht voor Hoofd der School te Velsen (N. H.). Oudeschild, 13 Maart. De bewaarschool alhier bevatte gisteren een menigte belang stellenden, vooral van jeugdigen leeftijd, ge komen om de lichtbeelden te zien, die de Heer Meijering, van Haarlem, zou te aan schouwen geven. De vergadering, die met psalmgezang en gebed werd aangevangen en gesloten, genoot niet alleen van de vele fraaie lichtbeelden, betrekking hebbende op Transvaal en den huidigen oorlog, maar ook van de duidelijke verklaringen, die de Heer Metering er by ten beste gaf. Nu en dan zong de heer M. met krachtige bcritonstem een lied of bespeelde de accordeon- cither of de cornet a piston, welke instrumenten hem niet vreemd bleken te zij». Toen ket beeld der Koningin verscheen, werd geestdriftig ket „Wien Neerland's bloed" aangeheven. Het portret van P*ul Kruger werd met een daverend handgeklap begroet en weerkloak door de zaal het „Kent gij dat volk vol heldenmoed". Bij de vertooni»g van Buller's beeltenis, riep een krachtige stem uit het publiek „Weg met Mem" en aanstonds ve-dween het beeld. Na de pauze werden beelden uit het Nieuwe Testament vertoond, waarbij de keer Meijering de noodige verklaringen gaf en tal van be schouwingen aan deze verklaringen vastknoopte. De spreker toonde zich voor zijne niet gemakkelijke taak ten volle berekend en mocht ziek in de onafgebroken aandacht van het publiek verheugen. Was er veel te zien, ook veel van het gesprokene verdient overdacht en bewaard te blijven. Oosterïnd, 13 Manrt. Zaterdag jl. werd eene korte vergadering gekouden door de leden vnn ket alhier bestaande Ziekenfonds. Slechts 27 leden waren met den Directeur aanwezig. Het doel der vergadering was enkele kleine reglements-wijzigingcn, hoofdzakelijk de redactie betreffende, aan te brengen, terwijl van meer ingrijpenden aard was een voorstel van het Bestuur om aan behoeftige zieken gedurende zes weken f 2 per week uitkeering toe te staan. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij bleek, dat de aanneming van het voorstel tot financiële moeieljjkhcden zou kun nen leiden, werd ket voorstel met groote meerderheid van Btemmen verworpen. Hierin werd de vergadering gesloten. It de Gereformeerde Kerk, alhier, werd Zondagavond jl. een bidstond voor Zuid-Arikn gehouden. Aai het einde er van werd eene collecte gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de in Holland gebleven betrekkingen van in Zuid-Afrikn vertoevende Nederlanders. De Cocksdorp, 13 Maart. De O. L. sckool te Midden-Eierland is gesloten wegens de omstandigheid, dat het Hoefd dier school door de iifltitnza is aangetast. Het getal griepiyders te De Cocksdorp neemt merkbaar af. Sterfgevallen kwamen gelukkig niet voor. Hoewel reeds bfj herhaling tegen de praktijken der zoogenaamde kwartjesvinders is gewaarschuwd gelukt het dien heeren toch nog immer slachtoffers te maken. Zoo bezochten een 5 tal dier te Amsterdam thuis behooreide luitjes Utrecht en hadden reeds spoedig een landbouwer, die een paar varkens had verkocht geheel geplukt. Toen zij kort daarna in eene tapperij op een graankooper dezelfde operatie waren begonnen, werden zij echter door de politie overvallen. Vier hunner wisten evenwel te ontsnappen, de andere werd evenwel naar het politiebureau overgebracht, waar eenige valseke kaarten en een fi nke buidei met zilvergeld op hem werd bevonden. Wij lezen in de „Telegraaf". De Naamlooze Vennootschap Verecnigde Zeepfabrieken te Rotterdam, kield in d'Geel- vinck uitdeeling van de prijzen die den geluk kigen gebruikers van Stuiverszeep, enz. by verloting waren te beurt gevallen. Ongeveer 500 pryzen en premies zyn in Amsterdam gevallen, de hoogste was f 60, de laagste f 1. Het was druk in de Gaelvinck en de directie van bovengenoemde Naaml. Venn, verrichtte een dankbaar werk. Menig huismoedertje was er, die in deze tyden van werkeloosheid wat biy was met haar prys. By het bianenkomen werd deu winners een bon uitgereikt, goed voor een kop koffi» of chocolade of iets anders. Dat dit in goede aarde viel behoeft niet te worden betoogd. By de uitgevers van de „Haarl. Ct." is ingekomen f786.25, zynde de opbrengst van een te Teheran (Ferzië) gehouden collecte „ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelde Afrikaanders. Dat wil ook staken Een 7-tal meisjes van 16 17-jarigenleeftyd, werkzaam op de touwslagery van den heer K, S. v. d. Brugge te Vlaardingen staakten Donderdagmiddag ket werk. Zy gingen de stad uit en keerden niet terug voor Vrydag, kare ouders in doodeiyke ongerustheid achter latende. Zij beweerden den nacht by Hille- gersberg doorgebracht te hebben, waar een familielid der jeugdige staaksters moet wonen. Door B. en W. van Rotterdam zyn aan versckillende nieuwe straten namen gegeven, die betrekking hebben op den thans gevoerden roemryken stryd in Zuid-Afrika. Rotterdam zal nu voortaan hebben een Martinus Sieynstraat, een Cronjé3traat, een Bothastraat, een Schalk Burgerstraat, e»n Pretorialaan, een Bloemfonteinlaan, enz. De Eigelsche ziekte Btkynt dus plaats ge maakt te hebben voor Afrikaansche ziekte. Uit een rapport van Dr. L'ngbeek, chef der eerste ambulance, aan den voorzitter vnn het Ned. Roode Kruis, biykto.n. het volgende: Voedingsmiddelen zyn niet meer noodig, maar moor „versnaperingen", d.i. thee, koffi», wij», Fr. brandy, sigaren, tabak en vooral suiker en siroop zyn allereerst aangewezen. Kleercn zoo sehryft hy maken da dames- comité's zelf hier. Verband hebben we genoeg, ontbrekende medicynen levert oaB de apotheek der N, Z. A. S. IIL TEXELSCHE COURANT, xsL

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1