B^itefal&ncL Marktberichten. pbedikbbpbtbnT~ advbbtkntiBn. IW jM-JMuntshtkUA**»! 21 Maart 1900 Hotel en Café „de Zwaan" X N. L PERRIN. Den Hoorn, 14 Mrt. Be keer B. Boon, ld onderwijzer te Amsterdam, vroeger alhier, komt voor op da voordraekt voor Hoofd der Sshool te Velsea. Man deelt aan 't „N. v. d. D." mede, dat bij de Commissie va» Proefaemisg proeve» wordea genomen met kard staloa granaten, gevuld met pikriaezuur. Hot kaliber is 15 e.M. Deze granaten springen ia sekervea van voldoead8 grootte, om met groote snelheid (p. m. 50O M.) zijwaarts te worden wegge slingerd, es kebbea eea vernielende uitweikisg. Zij kunnen dieses voor m^sgraaaat ea voor splisterwerkiïg. Algemeen wordt hard staal verkozen bovea gietijzer, dat ia te kleiae stukkea uiteenspat. De milieiea Waadt, bekead om zijne dienstweigering wegensTolstojaaBsefeegemoeds- bezwaren ea deswege iagedeeld bij dea hos- pitaaldieast te Naardaa, keeft au vrgwillige dieastaemiag voor 6 jaar aaagevraagd. Bij ket hoofdeomité van ket Ned. Roode Kruis is aog ontvangen f 1291,11 (waarvan f 1200 van het Roode-kruis-fonds ia Miaesota) makende thans ia ket gekeel f 204,027,32, De administratie der S;aatsspoorweg- maatschappij heeft eeae som van f 10,000 uitgekeerd aan zekeren Hitz, te Wijk-Mwstrickt, die bij een spoorwegongeluk ten vorigen jare een beenbreuk heeft bekomes, waardoor hij voor zijn geheele leven verminkt is geraakt. Ten einde te trachten het gebruik van sterken drank zooveel mogelijk tegen te gaan, werd bij wijze van proef aan boord van Hr. Ms. pantserdeksehip Zeeland gedurende de reis aaar ea in de Westindische wateren en op dea terugtocht de geldslgke vergoeding voor het afstaan van het raatsoea jenever verhoogd van 3 tot 5 eest, terwijl bovendien niemand zich voor esn bepaalden tijd behoefde te ver bisdes. Door verschillende omstandigheden was het resultaat niet van dien aard, dat daaruit een juiste gevolgtrekking kon worden gemaakt. Ia verband hiermede heeft aan boord van verschillende naar buiteagaatsbe- stemde oorlogsschepen op grooter schaal eea herhaling der proefneming plaats. Men meldt uit 's Graveahage Een nieuwe oplickterstruc Een winkelier hier ter stede, die echter toch ook blijk heeft gegeven niet al te nauwkeurig toe te zien op het door hem ontvangen geld, kreeg in betaling een oogeaschijnlijk in vieren gevouwen munt biljet van f 10. dat hem eerst later bleek te zQn de helft van zulk een biljet. De politie is met het feit in kennis gesteld en doet pogingen om zooveel mogelijk te beletten, dat andere winkeliers de dupe worden van een soortgelijke vergissing Naar men aan de „N. Rott. Crt." meldt, is wegens plaatsgebrek hier te lande een armlastige krankzinnige opgenomen in het gesticht te Munster-Bilsen (België), nabij Maastricht. Op de aanvrage voor het beirokken gemeentebestuur om de gewone bijdrage van rijk en provincie in de kosten dier verpleging, is gunstig beschikt. De Haagsehe rechtbank veroordeelde een man uit Noordwijk-aan-Zse, die, boos geworden omdat men hem met een harden sneeuwbal in het gelaat wierp, een joegen een messteek inden rug toebracht, tot vijftien gulden boete. In een particuliere correspondentie uit Atjeh aan een geacht ingezetene te Leiden het volgende Vindt u het niet aardig, dat de Atjehers, en in het algemeen de inlanders, gelooven, dat wij, de Nederlanders, den Eagelschen zoo klop geven in Zuid-Afrika? De overwinningen van de Boeren hebben werkelijke invloed op de toestanden in Atjeh. Voor de Atjehers zijn de Boeren ook Hollan ders trouwens, ook meer beschaafde vreem delingen verkeeren in die meeningtoen de „Koningin Wilhelmina" eenige weken geleden in Algiers was, kwamen daar verscheidene oud-soldaten zich big den commandant aan bieden, om mee te gaan naar Zuid-Afrika om tegen de Eagelschen te vechten 1 Te Utrecht is Woensdag op het terrein der beetwortelsuikerfabriek de schoorsteen omdat hij niet goed trok wegens gebrekkigheid, omvergehaald moeten worden. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van den burgemeester, de wethouders Coblijn, Rsgay De Beaufort en Mees, den directeur der gemeentewerken Nieu- wenhuis en den heer Breebaart. De schoorsteen had een hoogte van 34 M. Om den reus te doen vallen, had men hem aan de oostzijde van onderen uitgebroken en dit gedeelte toen met palen gestut. Om 10 uur werden de palen in brand gestoken. Niet lang duurde het, of het gevaarte helde en viel met een doffen plof in de klei neer, waarbij het in drie stukken brak. Een donkere wolk van roet en puin steeg op. Naar het „U. D. verneemt, zal de nieuw op te richten schoorsteen drie meters hooger worden opgetrokken. Onder Castricum sprong een man van den stoomtram Haarlem—Alkmaar. Hij kwam er onder en werd zoo goed als middendoor gereden. De man was sedert 14 dagen gehuwd. Men schrijft uit den Haag Niar wij vernemen hebban mevr. van Loon en gravin van Limburg Stirum het voornemen de voor de gevangen Boeren bestemde boeken, kledingstukken, enz. lie, evenzeer als gelde lijke bijdrage», in onverwacht groote hoeveel heden van alle zij iea toestroom» 1, niet door tusschenkomst van Eigelsehe comité; te ver zenden, doch rechtstreeks van bier naar Kaapstad aan het Nederlandsch consulaat- generaal. De aoodige stappen worden thans gedaan om van de Britsche regaerisg te verkrijgen, dat zij onzen cor.sul-generaal te Kaapstad machtigt, de bedoelde zaken aan de krijgsge vangenen uit te reiken. De uitslag dezer pogingen, alsmede de juiste datum van ver zending en de gekozen scheepsweg, zullen nader worden bekend gemaakt. O/er het blind vertrouwen, dat nog velen tegenwoordig in z.g. wonderdokters stellen, lezen we in de „Friesehe Courant" het vol gende bericht uit Surhuisterveensterheide. Als patiëitea bij hunnen arts geene of liever eeae niet spoedige genezing vinden, wenden zij zich vaak tot een kwakzalver in den omtrek. Ji, dikwijls geschiedt dit, zonder ooit eerst den dokter de kwaal te hebben laten onderzoeken. Voor kleine kinderen vooral wendt men zieh ia deze streken tot de „dokteresse van Rotte- valle", eene vrouw, die, zooals men beweert, vele kinderen heeft gerezeï(?) Als een kind ongesteld is, gaat een buurman of ook wel de vader haar bszoeken en deelt haar omstan dig de kwaal mee. De „dokteresse" geeft medicijnen en menigen raad. Of zij zich daarvoor goed laat betalen? Ook ouderen geneest zij en zoo werd onlangs van eene vrouw verteld, die de som van tien gulden met haar „verdokterd" had en nu radicaal genezen was. Ouderen wenden zich in dezen echter liever tot het boertje van Suameer. Deze geeft ook wel raad en medicijnen, zonder den patiëat te zien, doch hem bezoeken de patiëitea ge woonlijk. En nu en dan hoort men eens van iemand, die door dat boertje van zga inge beeld^?) kwaal genezen is. Lieden met wer kelijke kwalen worden echter het slachtoffer hunner lichtgelovigheid. De .Temps" ontving bericht uit Londen, dat de opstand onder de Africanders, die twee regimenten door lord Kitchener gezonden, op 60 K.M. afstand van de Aar versloegen groote ongerustheid veroorzaakt. Volgens eerf bericht uit Londen aan het Journal des Débats liep aldaar het gerucht, dat lord Roberts te Bloemfontein is aangekomen en Mafe- king door de Boeren ingenomen. De .Daily Mail" verneemt uit Pretoria dat Vrfldag de consuls der vreemde regeeringen bijeengeroepen waren tot het houden eener conferentie waarop z)J werden ultgenoodigd de bemiddeling van de door hen vertegenwoordigde regeeringen te willen inroepen, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. De Figaro" neemt vier brieven op, van Emile Zola, O. Pi quart, Joseph Reinach en Alfred Dreyfus, waarin zy protesteeren tegen de amnestie wet, nu by den Senaat in behandeling. De brieven zyn gericht aan den voorzitter der senaatscommissie. Dreyfus eindigt zyn verzoek,Ik smeek den Senaat, my myn recht te laten op de Waarheid, op de Gerechtigheid". Zes groote firma's te Hamburg hebben een contract geteekend voor de levering voor 15 Maart van drieduizend mantels en evenveel rybroeken voor het Boerenleger. De betaling is in goud geschied. De aflevering moet te Antwerpen plaats hebben. De .Bally Mail"-man te Lorerqo Marquez beweert te weten, dat Johannesburg niet zal verdedigd worden, doch door middel van electrische mynen in de lucht zal vliegen, zoodra de Engelsche troepen naderen. Reuter seint, dat de Kaapsche opstandelingen zich versterkt hebben by Zorrenskuil, Omdraaivlei, Elandsbuis en Grootmodderryk, evenals by Prieska. Zy moeten in het bezit zyn van geschut. In de richting van Vosburg zyn reeds voorposten gevechten geleverd. In Carnavon, waar de Nieuw- Zeelandsche bereden inlanterie Donderdag haar intrede deed, hoorde men hevig schieten in die richting. De .Manch Guardian" voorziet groote moeieiykheden voor lord Roberts als de winter in het land is. Het blad voegt er by, dat een speciale commissie uit Londen gezonden, de eventueele vredesvoor waarden zal regelen. Te Londen is een zonderling gestorven, die zyn familie tien millioen pd. st. nalaat. Hy had zyn fortuin gemaakt met grondspeculatiën in Chicago, doch was naderhand naar Londen ge komen en leefde daar zeer teruggetrokken op een zolderkamertje in de Reform Club, dat hfj byna nooit verliet. Van zfjn familie kwam slechts een nicht hem wel eens spreken; zy werd dan in de gang te woord gestaan, doch zelfs dit blflk van vriendschap was den zonderling zoo onaan genaam, dat hy van haar erfenis van 2000 pd. st. een nul schrapte. Eens telegrapheerde hy aan een andere nicht in Amerika, hem te komen opzoeken, doch zy kwam niet en dit scheelde haar een vermogen. Een paar onbekende bloed verwanten werden by zyn dood met de mede- deeling verrast, dat zy tot erfgenamen waren benoemd van etteiyke milloenen. - In België heeft een trein een vertraging van een kwartier ondervoeden door het zeker zeldzame geval, dat een groote patrysj'op het licht van de locomotief was aangevlogen, de lamp verbryzeld en het licht uitgedoofd had. Een baanwachter zag, dat de locomotief zonder licht reed en maakte onveilig sein, waarop de machinist den patrys nog levend uit de lantaarn haalde. Por merend, 13 Maart. Aangevoerd 156 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 931 nucht. kalv. f5 a 17; 283 vette Varken» 37 h 42 ct. per kg 136 magere Varken» f 12 if20; 247 Biggen f6 a f9—1395Schapen en Lammeren; 887 Runderen en 2 Stieren. Kip-Eieren f 2,50 a f3,- p. 100. Vette koeien, pryahoudend, handel matig, f 0.50 f 0,64 per k.g. B' Magere koeien lager in prö», handel stug, f80 f 150 per stuk. Melkkoeien pryshoudend, handel matig, f 110 f 190 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend handel matig, f 0.70 i 0 90 per K.G. Nuchtere kalveren, pryshoudend, handel vlug. Vette varken», prijshoudend, handel matig. Magere varken» en biggen pryehoudend, handel stug. Vette schapen pryshoudend, handel vlug f 18 a f 27 per stuk. Overhouders, pryshoudend, handel matig, f 14 k f 22 per stuk. Zondag 18 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur Bs. Sohbödér. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffep, Waal. Voorm. 10 uur D3. Smits. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niïssink, Oosterend. Voorm. 10 uur Hr. Van Zweden. Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden. Ooeksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. kalf tien Bs. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. Donderdag 22 Maart. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avoads half 7 Dj. Kdperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. hopen Jb. KEIJSER Dz. en A. KEIJSER EELMAN den dag van hunne 127»-jarige Echt- verteniging te herdenken. Hun liefhebbend kind, ANNA. Burg, Texel, 15 Maart 1900. vyn hartelijken dank aan allen die biyken lUt van belaDgstelJiüg toonden met myn 90sfe« geboortedag op 4 Maart jl. G. LAMMERS en Familie. P. H. Polder, Texel. De ondergeteekende bericht by deze dat hy het Hotel „DE ZWAAN" heeft overgedaan aan den Heer J. N. I. PERRIN die hy by de ingezetenen ten zeerste aanbeveelt onder dankzegging van het genoten vertreuwtf, JJw Dw. Dr., C. A. BROEKKAMP. Naar aanleiding van bovenstaande annonce, beveelt ondergeteekende zjjn by het geachte publiek ten zeerste aan, hopende door nette bediening zich het door zyn voor ganger genoten vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend, Uw Dw. Dr., ii

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2