N°. 1310. Zondag 25 Maart. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Texrl. GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 24 Maart 1900. De Ring Burg op Texel beeft in zijne ver gadering van 22 Maart 1900 besloten nog éénmaal en wel voor dit jaar dispensatie aan te vragen voor de gemeente te Oosterend, mits er geregeld beroepingen zullen worden uitgebracht op candidaten tot den H. D. of op zoodanige predikanten van wien men rede lijkerwijze hopen kan, dat ze haar zullen opvolgen. Naar wij vernemen, komt op de voor dracht voor hoofd der openbare lagere school te Bleiswijk als No. 1 voor, onze vroegere plaatsgenoot de heer M. Kikkert. 't Was Donderdag een ware feestdag voor de leerlingen der Algemeene Bewaarschool alhier en de ouders en belangstellenden, die waren opgegaan naar dat schoollokaal om de openbare les bij te wonen, die aldaar, zooals we in ons vorig nummer meldden, werd gehouden, 't Was den kinderen aan te zien, dat ze zich in de school recht op hun gemak gevoelden, ongedwongen werden door hen verschillende liedjes gezongen en spelletjes gespeeld, uit alles bleek, dat ze waren gewoon geraakt aan orde en regelmaat. Bij hun zingen en spelen genoten zij blijkbaar en de ouders en kindervrienden zeker eveneens. Een openbare les, zonder dat de kinderen werden onthaald, zou echter voor deze zeker niet een groote feestdag worden genoemd, al mogen ze er ook trots op zijn, zooveel ouderen rondom zich te zien, die belangstellend hun spel gadeslaan, vandaar was het zeker eene recht gelukkige gedachte van eene dame alhier, die onbekend wenscht te blijven, om een flink bedrag aan het bestuur der school ter hand te stellen, om daarvoor de kleinen te onthalen. In de leerschool werden ze onthaald op koek en limonade, terwijl elk kind bij het naar huis gaan bovendien nog een stuk chocolade en een sina'sappel werd overhandigd. Het danklied der kleinen na afloop van de les zal zeker door menig ouder zijn beaamd, terwijl zeker geen der aanwezigen onvoldaan zal zijn huiswaarts gegaan over het geziene, maar allen ten hoogste voldaan zullen zijn over de uitmuntende leiding der directrice en hare helpsters, die zoo vol liefde hare zware taak ten uitvoer brengen, ook zal zeker menigeen de milde geefster, ofschoon onbekend, dankbaar gedenken, door wier goedheid de kinderschaar zoo ruim kon worden onthaald. Oudeschild, 23 Maart. De sterke Oosten wind der laatste dagen jaagt niet alleen het water van de kust weg, doch hoopt ook tevens de zandrug voor de haven op Daardoor ondervindt de „Ada van Holland" nog al vertraging met het op tijd in- of uitstoomen. Voor de visschers is de barre Oostenwind echter nog erger, omdat de vloot niet kan uitzeilen om te visschen. De zee is op stroom thans voor de garnalenvisscherij te onstuimig en ook de Noordzeevisschers kunnen zoo niets uitrichten. De visschers ondervinden in hun bedrijf wel allerlei tegenspoed. Den Hoorn, 24 Maart. Aan de uitnoodiging tot oprichting van een Boerenbond hadden gisteravond een 22-tal ingezetenen van Den Hoorn en omstreken gevolg gegeven. De heer J. Kikkert Nz. opende de bijeenkomst met eene uiteenzetting van het doelhoofd zakelijk deed hij dit naar aanleiding van een reglement, dat men van eene dergelijke ver- eeniglng van elders had ontvangen. Doordat men evenwel in alles niet met dit reglement kon meegaan, kon in deze bijeenkomst nog geen reglement vastgesteld worden. De 22 aanwezigen traden allen als lid toe, zoodat de Boerenbond op dit oogenblik reeds 38 leden telt. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heerenJ. Kikkert Nz., A. A. Lap, S. Bakker, D. Bruin Jz., T. Bakker Cz. en D. Lap Bz. De verschillende functies zullen deze heeren onder elkander verdeelen, terwijl zij tevens het aanwezige reglement zoodanig zullen wijzigen, dat ieders belangen zooveel mogelijk zullen worden behartigd. Oosterend, 23 Maart. De heer C. H. Hille, offic. van gezondheid le klasse, onlangs ge plaatst bij de koloniale reserve te Zutphen, is overgeplaatst naar Maastricht ter verple ging van de naar die plaats geëvacueerd wordende reconvalescenten der koloniale re serve. Aan den zeedijk is aangedreven het onderiend van eene blazerschuit. Nadat eenige personen het eenigszins tegen den dijk hadden opgehaald is er aangifte van gedaan bij den strandvonder alhier. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche Regeering, op verzoek van interventie in den oorlog in Zuid-Afrika door de presidenten Kruger en Steyn gedaan, geantwoord inden geest van hetgeen door andere regeeringen werd gezegd, nl. dat zij het verzoek in ernstige overweging had genomen, doch dat zij, nadat uit de besliste verklaring der Engelsche regee ring de onmogelijkheid van interventie was gebleken, tot haar leedwezen aan het verzoek niet kan voldoen daarbij zich evenwel steeds bereid verklarende pogingen tot het herstel van den vrede te steunen. Men meldt aan de „N. Winsch. Ct." Voor eenige dagen is nabij Munster een hevige kloppartij ontstaan tusschen eenige Polen en kanaalarbeiders uit de gemeente Ylachtwedde. Een der Polen moet zoodanig zijn toegetakeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. De daders moeten in allerijl de vlucht naar Holland hebben genomen. Voor zoover aan het secretariaat bekend is, zijn thans 40 afdeelingen van „Volksweer baarheid" opgericht. Tot nadere aankondiging worden de brieven en overige poststukken, bestemd voor den Oranje Vrijstaat, verzonden via Pretoria. Afzenders die verzending hunner stukken over Kaapstad wenschen, zullen dit met dui delijk schrift op de adreszijde moeten aangeven in welk geval daaraan gevolg zal worden gegeven. In het Westland worden nu al contracten gesloten voor de levering van komkommers. De prijs per stuk is al een cent hooger dan verleden jaar. Op een stoomwasscherij te Haarlem kwam eene 21-jarige dienstbode in aanraking met een in beweging zijnde as der machine. Zij werd eenige malen rondgeslingerd en zoodanig inwendig gekneusd, dat zij spoedig daarop overleed Aan de grens! Hoe gestreng onze naburen te werk gaan tegen den smokkelhandel, bleek weder dezer dagen aan het grensstation Elten. Bij de visitatie had een Hollandsch werkman onge veer een half kilogram sigaren en een kilo gram tabak bij zich, benevens een spel onge zegelde kaarten. Dit alles had hij geborgen tusschen zijn kleederen. Van hem werden f 15.50 boeten f 2.50 invoerrechten geeischt, hetgeen hij niet kon betalen, waarop men hem naar Emmerik uitleverde, alwaar de man moet wachten, tot men zich oyer hem zal ontfermen. Te Goes worden de beste aardappelen verkocht voor den uiterst lagen prijs van 10 cent per 5 kop. Uien daarentegen doen daar 20 cent per vijf kop. De eerste Hollandsche snijboonen werden Dinsdag aan H. M. de Koningin aangeboden door den groentehandelaar den heer C. L. De Kok, Spekstraat te 's-Gravenhage. Te Amsterdam zal een proef genomen worden met een centralen schooltuin, dat is een kweekerij, waaruit de scholen nu en dan een voorraadje planten kunnen krijgen, die op de les zullen behandeld worden. Er zijn thans 251 predikants-vacatures in de Ned. Herv. Kerk, waarvoor slechts 22 candidaten beschikbaar zijn. Te Goes is voor Generaal Cronjé en zijne krijgsgevangenen f175 ingezameld. Muntbiljetten van f 10, bestaande uit aaneengeplakte ongelijke helften dus waar- delooze papieren zijn nn weer te Arnhem en te Meppel uitgegeven. Om palen bij boomen duurzaam te maken is petroleum uitstekend geschikt. Palen, die daarmee behandeld zijn, kunnen wel 25 jaar en nog langer duren. De heer G. Jacobs te Meppel heeft zijne benoeming tot adjunct-directeur van de Wees inrichting te Neerbosch aangenomen. H. M. de Koningin heeft aan den kleer maker A. Heinse te Rijnsburg f 40 geschonken voor het aanschaffen van een kunstbeen. In het krankzinnigengesticht Meerenberg te Bloemendaal, worden ruim 1300 patiënten verpleegd, ongeveer evenveel mannen als vrouwen. Het gemiddelde cijfer bedroeg in het afgeloopen jaar 1310. Onder de oorzaken van krankzinnigheid kwam het veelvuldigst voor misbruik van sterken drank: 42 pCt., en strijd des levens: 22.50 pCt. der gevallen. In de laatste jaren is het aantal patiënten, dat zich met arbeid onledig houdt, alleDgs toegenomen. Men schrijft uit Groningen: Voor de ruim 130 werkstakende sigarenmakers, die nog maar steeds hunne strike volhouden, begint het er duister uit te zien, nu meerdere fabrikanten besloten hunne werkplaatsen naar elders over te brengen. Zoo zijn er thans drie fabrieken naar Kampen verplaatst, éen naar Valkenswaard, en hebben nog twee fabrikanten het plan zich in de omstreken van Eindhoven te vestigen. Indien de werk staking nog eenigen tijd voortduurt, zullen meerderen fabrikanten het voorbeeld van die zes collega's volgen. Bij den uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort gaat onder den titel „Een Groot moordenaar" een nieuwe roman van Prinses Elsa ter perse. Vonden de romans van deze auteur bij het beschaafde lezend publiek steeds een gunstig onthaal, dit werk zal zeer zeker duizenden lezers vinden, wanneer men weet dat daarin Les Dessous van den Zuid-Afrikaanschen oorlog behandeld worden, zooals bij inzage van onderstaand schema van den inhoud zal blijken. „De zoon eener achtenswaardige koopmans familie (de Chamberlain's,) wil tot eiken pr\js hooger opkomen en om zijne verkiezing tot lid van het Parlement te verzekeren, koopt hij de stemmen voor een deel met het door een zijner broeders nagelaten geld, dat hij als voogd van diens onmondige kinderen beheert. De weduwe, die dit alles zeer goed doorziet, maar niet bewjjzen kan, werpt zich met hart en ziel in de vrouwenbeweging, om andere moeders voor dergelijke handelwijzen te vrij waren (dit is alles authentiek). Maar het ontvreemde geld zal weergegeven moeten worden en ofechoon het Kamerlid minister werd, nemen zjjne uitgaven steeds TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemon- naic inhoudende eenig geld, gevonden in de R. C. Kerk en een sleutel, gevonden in den Binnenburg.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1