V olksweerlaarheid, Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Gedurende de maanden APRIL en MEI Predikbeurten. ADVERTENTIËN. toe en vraagt hij zich af hoe hij zich redden zal voor oneer. Daar komt de troonopvolger hem in vertrouwen mededeelen dat hij ver loren is, indien hij hem niet aanstonds helpt aan een millioen. Geen geldschieter vertrouwt hem meer hij heeft valsch gespeeld en moet volstrekt het stilzwijgen koopen van den man die dit ontdekte. Tooneel tusschen den lichtzinnigen prins van den bloede en den eerzuchtigen staatsman. Proces van 's prinsen voormaligen vriend, den lijfgarde-kolonel, die ter wille van het koningshuis alle schuld op zich laadt. Maar het geld moet er zijn en Chamberlain besluit den prins voortaan tot zijn machteloos werktuig te maken door hem te redden. Hij brengt hem tot Cecil Rhodes, den avonturier en déze redt beiden door zijne mijnfondsen, maar op voorwaarde dat men hem voortaan blindelings gehoorzamen zal. Afrika moet onder zijne heerschappij komenterwijl Engeland in naam daarover heerscher zal zijn en Rhodes en Chamberlain de schatten van het zwarte werelddeel onder zich en hunne handlangers zullen verdeelen. Korte geschiedenis der „CharteredCompany", Jameson s inval en de smeulende oorlog. Tusschen dit alles in romantische figuren en liefdes drama's. Er loopen te Kroonstad geruchten, dat de Boeren, onder bevel van commandant Olivier, den Engelschen onder generaal Ga tacre nabij Bethulie (gelegen in het Zuiden der Oranje Vrijstaat) slag leverden. De En gelschen werden met zware verliezen terug geslagen, velen zijn gevangen genomen. Deze geruchten worden officieel bevestigd- De burgers concentreer en zich te Kroonstad en zijn in grooten getale aanwezig. Dinsdag is commandant De Wet er gearriveerd. Naar de „Times" uit Lorengo Marquez verneemt bestaat het plan de Transvaal en Vrijstaat tot één gebied te maken, waarvan Kruger de president en Steyn de comman dant-generaal zou worden. De leider der Noordpool-expeditie Birke- land, meldde Zaterdag telegrafisch aan het Ministerie van Landbouw te Christiania, dat van de vijf leden zijner expeditie vier door .een lawine bedolven werden, toen zij, ondanks zijn vermaning, de spits van de Hadde-toppen trachtten te beklimmen. Alle vier werden onmiddellijk uitgegraven, twee nog levend, de beide anderen dood. Amerikaansche millionnairs. De heer Joseph Leiter, bekend speculant te Chicago, de heer Gates, fabrikant van ijzer en koper draad, en drie anderen, hebben vijf dagen en vijf nachten gespeeld. Men begon in een spoortrein. De eerste inzet was f 185,000 welken Leiter won, die echter aan het eind nagenoeg evenveel had verloren als gewonnen De heer Gates verloor ruim een millioen gulden. In Engeland is men ons land voor, wat betrelt de regeling van de aansprakelijkheid der werkgevers voor ongelukken, hun perso neel overkomen bij de uitoefening van hun bedrijf. Bij tweede lezing is thans aangeno men het wetsontwerp, waarbij de patroon ook in de landbouwbedrijven aansprakelijk wordt gesteld. Een deputatip van predikanten van de Nederduitsch-Gereformeerde Kerk heeft Za terdag bij Sir A. Milner haar opwachting ge maakt om verzet aan te teekenen tegen het wegzenden van de krijgsgevangenen naar Sint- Helena. Milner antwoordde, dat slechts een gedeelte daarheen werd gezonden en enkel omdat men niet genoeg bewakers in de kolonie kon vinden. Een Hollandsch predikant zal hen vergezellen. Als een wonderlijke speling der natuur kan van Aalst gemeld worden, dat op den stal van een landbouwer een veulen geboren is met 4 witte pooten en witten staart, terwijl de romp pikzwart is. De Engelsche regeering maakt zich blijk baar gereed voor een hardnekkig voortzetten van den krijg, niettegenstaande alle pogingen tot tusschenkomst. In Duitschland kocht zij een grooten voor raad munitie, 100,000 Mausers en 50 batte rijen snelvuurkanonnen aan. In Duitschland, waar de vaccinatie ver plichtend is, zijn in 1898 slechts b sterfge vallen door pokken veroorzaakt, terwijl in Engeland, waar de bond tegen de vaccinatie krachtig werkzaam is, de ziekte zich uitbreidt. Van 1 Maart tot 81 Mei 1898 ontstonden er volgens prof. Prokst te Huil 13 brandpunten v$n pokziekte, die, 47 geyallen met 11 sterf gevallen tei-oorz'aakteh. De „Globe"' zegt: „Als het einde van den oorlog daar is, zal Kruger schitteren door zijn afwezigheid en een of ander lieflijk thuis, in Amsterdam waarschijnlijk, zal een schuil plaats aanbieden aan den despoot en den buit, dien hij door zijn geknoei heeft afgezet aan de Uitlanders, wier ijver Transvaal gemaakt heeft tot wat het is." De overige Engelsche bladen verschillen in hun appreciatie niet veel met deze, hun waardige collega, meesmuilen over Kruger's „dood of onafhankelijkheid" en bewerend-dat in militaire kringen zwaar gewed wordt, dat den lsten Mei het Engelsche leger te Pretoria zal zijn. Buiten verantwoording der Redactie. Geachte Heer Redacteur! Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het onderstaande in uw geëerd blad. Tegen a.s. Donderdagavond worden (volgens eene advertentie in dit nummer) mannelijke ingezetenen van Texel opgeroepen, om eene afdeeling te vormen van de vereeniging „Volks weerbaarheid." Het is aan het voorloopig Co mité gebleken, dat sommigen in de meening zijn, dat eene afdeeling van „Volksweerbaarheid" en eene Schietvereeniging eene en dezelfde vereeniging is. Men verkeert in deze meening, omdat de Heer D. Mentz (natuurlijk te goeder trouw) handteekeningen heeft verzameld van hen; die lid wenschten te worden van eene Schietvereeniging, terwijl hij later in een inge zonden stuk in de Texelsche Couranten personen opriep, om eene afdeeling te vormen van „Volks weerbaarheid. Het Comité vindt het wenschelijk. door middel van uw veelgelezen blad even in het licht te stellen, dat eene Schietvereeniging en eene afdeeling van „Volksweerbaarheid" twee ver- eenigingen zijn, die geheel onafhankelijk van elkaar kunnen bestaan. Van het Hoofdbestuur ie een schrijven ont vangen, dat men beginnen moet met eene afdee ling te vormen van „Volksweerbaarheid." dat „Volksweerbaarheid" zich ten doel stelt de weerbaarheid van het volk te verhoogen en dat dat doel kan worden bereikt door te trachten eene Schietvereeniging op te richten, verder over te gaan tot het in 't leven roepen van eene gymnastiekvereeniging en wat verder op den weg ligt van Volksweerbaarheid in't alge meen. Het blijkt dus, dat de oprichting van eene Schietvereeniging het ónmiddelijk gevolg kan zijn van de. oprichting van eene afdeeling „Volksweerbaarheid." Zij, die dus Donderdagavond ter vergadering- komen in de „Lindeboom," worden verzocht lid te worden van eene afdeeling „Volksweer baarheid," maar zijn nog volstrekt geen lid van eene Schietvereeniging. Hoe moer personen echter lid van eene afdee ling zijn, hoe meer contributie wordt er geïnd en hoe meer steun kan aan eene Schietvereeni ging worden verleend. Ieder, die lid wordt van eene afdeeling „Volks weerbaarheid," bepaalt zelf het bedrag zijner contributie. Het minste bedrag is 25 c.ts. per jaar. 't Spreekt van zelf, dat in de a.s. Algemeene Vergadering de Voorzitter de zaak nog wel nader zal toelichten en dat op alle vragen, zooveel mogelijk, antwoord zal worden gegeven. Toch heelt het Comité gemeend, dat het goed was, de personen, die als lid van eene afdeeling „Volksweerbaarheid" willen toetreden, al voor loopig eenigszins te moeten inlichten. U dankzeggende voor de plaatsing hoogachtend enz. J. de Jongh, Secretaris v/h voorloopig Comité Scliagen, 22 Maart. Aangevoerd: 6 paarden f 75 a f 200, Stieren f af; 16 Gelde- koeien f100 a 1 150; 70 Kalfkoeien f 120 a f 190; Vaarzen 1 af 170 Nuchtere Kalveren f 7 a f 16 400 Schapen f 14af 23; Lammeren f a f Bokken en Geiten f af 45 Varkens f 8.a f 13. 40 Vette Varkens f 37 a 40 cent per kilo65 Vette Koeien f 165 a f 240; 60 Biggen f6. a f 9.50Kipeieren, 225 a 275 centEenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.50. Leiden, 23 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 114 a f 243; 5 Stieren f 60 a f 210Veulens stuks f af 337 kalfkoeien f 110 a 1 245; Melkkoeien f 110 a f 245; 223 Varekoeien f 85 a f 205; 153 Vette koeien f 114 a f243; 54 Vette kalveren f 36 a f 80194 Magere kalveren f 4 a 15Graskalveren f a f 457 Vette schapen f 16 a f 26.235 schapen (weide) f 11 a f 19.Paarden f a f 286 Magere Varkens f 13 a f 31 Vette Varkens a ct. 320 Biggen f4 a f 12.— Londen, 22 Maart. Ter markt zijn aangevoerd Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 50 Kalveren, Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.—Schapen en lammeren f 0.55 a f 0.90Kalveren f 0.45 a f 0.86Varkens f 0.— a f 0.—. Zondag- 25 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Koog. Nam. half 3 Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. V oorm, 10 uur de Hr. Niessink. Oosterencl. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden Nam. 3 uur de Hr. Van Zweden! 6ocksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barends. (Voorbereiding). GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. Donderdag 29 Maart. Oosterend. s Avonds 7 uur Ds Rooseboom- DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. HeeïL°°P)' Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 17 Maart tot 23 Maart 1900. ONDERTROUWD: Jan Daalder (Haarlem) en Cornelia van der Vis (Oosterend). Gerrit Peper (Eierland). Jan van der Vis (Haarlem) en Grietje Ellen (Oost). Pieter van Lenten en Pietertje Rikkenberg (Eierland) GEBORENPieterzoon van Jacob Arie ITen- kes en Neeltje Boon (Ongeren). Aagje. dochter van Cornelis Barhorst en Betje Hopman (De Cocksdorp). Martinus Sijbrand, zoon van Martinus Arnoud Langeveld en Elisabeth Catharina Eelman (den Buroj Guurtjedochter van Jacob Boon en Dirkiê Koning (Oudeschild). OVERLEDEN: Aagje van der Ploeg 61 jaren, weduwe van Jan Gieles (den Burg) Joan Keinier George Coninck Westenberg 81 jaren weduwnaar van Bregje Boerhorst Kikkert (den Burg). Geboren: PIETERTJE, dochter van JAN DAALDER Mz. en CATH. DAALDERSchipper. Alkmaar, 21 Maart 1900. Ondertrouwd JAN S. BREMER en ELISABETH IJ. A. GAJENTAAN. Amsterdam22 Maart 1900. Kinkerstraat 240. Getrouwd J. WETSTEEN en J. PEPER. O ocksdorp, 22 Maart 1900. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 81 jaar, onzen innig- geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer J. K. G, CONINCK WESTENBERG, in leven Notaris te Texel en oud-Rent meester van wijlen Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Hendrik der Nederlanden. Texel, 23 Maart 1900. Uit aller naam, D. W. CONINCK WESTENBERG. Heden trof ons een zware slag door het afsterven van onze innig geliefde dochter en zuster, A NT JE KEES, na een geduldig lijden van 10 weken, in den ouderdom van 41 jaren en 7 maanden. Haar diepbedroefde Moeder, Zusters en Broeders. Burg, Texel, 25 Maart 1900. Mannelijke ingezetenen van Texel, boven de 16 jaar, worden bij deze (zie ingezonden stuk in dit nummer) tot eene bijeenkomst opgeroepen in „de Lindeboom" op Donderdag 29 Maart a. S. 's avonds 8 uur, tot het vormen eener afdeeling van „Volksweerbaarheid." Namens het voorloopig comité, J. DE JONGH Secretaris. zal de vrachtwagen van den ondergeteekende driemaal per week rijden, nl. MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Woensdags geen gelegenheid voor vervoer van kalveren. J. M, Jz, WITTE, Cocksdorp» Tï TT TT (Doop).

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2