N°. 1311. Donderdag 29 Maart. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texil. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1900/1901, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 23 Maart tot en met den 21 April a. s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. TEXEL, 28 Maart 1900. Gisteravond vergaderde in het hotel „de Oranjeboom" de commissie tot oprichting van eene vereeniging min of meer in den geest van het Witte Kruis. Deze vergadering was belegd met het doel voorloopig statuten en reglement er van op te maken en verder eenige besluiten te nemen voor de verdere regeling. Na artikelsgewijze statuten en reglement te hebben behandeld, werden beide voorloopig vastgesteld. We nemen er alleen uit over, dat de ver eeniging den naam zal dragen van „Filantroop' dat ze zich enkel zal bepalen tot den Burg en omstreken, voor zoover gelegen in wijk B. Het hoofddoel der vereeniging is den leden en verder waarlijk behoeftigen ook al zijn ze geen lid, in geval van ziekten kosteloos versterkende middelen te verstrekken en in bmikleen af te staan de door de vereeniging aan te schaffen verplegingsartikelen. De con tributie voor de leden werd bepaald op minstens 50 cent per jaar, terwijl donateurs, die zich voor een zeker bedrag 's jaars willen ver binden hoogst welkom zullen zijn. Binnen korten tijd, nader per advertentie bekend te maken, zullen door de ^commissie persoonlijk bij de ingezetenen van den Burg lijsten worden aangeboden met verzoek zich te willen verbinden voor eene bijdrage als lid of als donateur. Leden der vereeniging kunnen zijn zoowel mannelijke als vrouwelijke personen, woonachtig in wijk B. Personen buiten den Burg woonachtig worden verzocht zich bij een der leden der commissio als lid of donateur aan te geven. Op nader bekend te maken datum zal eene algemeene vergadering worden gehouden ter benoeming van een definitief bestuur en vaststelling van reglement, enz. - Bij Kon. besluit werd met ingang van 1 April a. s. benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, standplaats Utrecht, onze vroegere plaatsgenoot de heer C. J. Rab, thans veearts te IJselstein. Als een bijzonderheid wordt ons mede gedeeld, dat door een schaap van den heer Kok te den Hoorn dat verleden jaar 4 jammeren bracht, ook dit jaar weder een 4-tal Jammeren werden ter wereld gebracht. Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente komen voor 937 namen voor, zijnde 5 minder dan verleden jaar. Er kwamen namelijk 56 nieuwe kiezers er bij, terwijl er 61 van de lijst werden afgevoerd. Van 20 tot en met 26 Maart werden van hier uitgevoerd: 19 koeien, 12kalveren, 5 schapen en 19 varkens. Koog, 26 Maart. Benoemd tot onderwijzer te Nijensleek, gemeente Vledder, de Heer K. Heeroma alhier, die met 1 Maart jl. als Reserve Sergeant uit den dienst met groot verlof is teruggekeerd. Waal, 26 Maart. Het aantal schoolgaande kinderen nam in de laatste jaren toe en heeft nu het cijfer 41 bereikt. In '97 waren er slechts 23. Omdat met 15 Jan. jl. het vereischte aantal niet op de lijst stond, kon er, volgens de wet op het L. O. geene onderwijzeres worden aangesteld. Als eene bijzonderheid kan zeker worden vermeld, dat de 12 nieuwe leerlingen, allemaal meisjes zijn. De juffrouw, hem verkeerd begrijpende, tastte met de hand in haar beursje, om hem een drinkgeld te geven. „Neen," riep Janmaat, „zoo is het niet bedoeld, dat bedoel ik," en fluks pakte hij het meisje om den hals, gaf haar twee zoenen op de frissche koonen en verwijderde zich onder het gelach der omstanders, met een sierlijke buiging en een kort „saluusies". Iemand te Groningen is een fortuintje misgeloopen; een ander heeft het gekregen. De man had een oude kast gekocht voor f 8. Zijn vrouw was met het meubel minder ingenomen, en aangezien een rechtschapen Nederlander onderworpen is aan den wil van zijn vrouw, deed hij moeite om er weer af te komen tegen den kostenden prijs. Dat gelukte hem: iemand die zijn huis bezocht, kreeg de kast. Zij werd thuis aan een gron dig onderzoek onderworpen, en men vond in een lade ongeveer f 3000 aan efiecten met vele, niet afgeknipte coupons. Moraalals men iets koopt, nazien wat men gekocht heeft of: houd de vrouw er buiten Oudesohild, 27 Maart. De oudste kinderen der Koningin Wilhelmina Bewaarschool trek ken den 1 April naar de openbare school, terwijl tal van kleintjes dan voor 't eerst de bewaarschool zullen bezoeken. Donderdag 29 a s., des namiddags te 3 uur, zal in genoemd lokaal een openbare les worden gegeven en tal van spelletjes worden uitgevoerd. Gewoon lijk zijn er van dergelijke openbare lessen steeds velen getuigen. Ook nu worden weer de ouders der op de bewaarschool zijnde kleintjes uitgenoodigd, terwijl tevens alle do nateurs worden toegelaten. Oosteeend, 27 Maart. De heer Joh. Bremer, zoon van den heer P. K. Bremer alhier, zal aangesteld worden als 4e stuurman bij de Kon. Paketvaart-maatschappij en als zoodanig voor geruimen tijd naar Oost-Indië vertrekken. De garnalenvisschers hebben in de laatste twee weken slechte zaken gemaakt. Door het ongestadige weder kon men bijna niet visschen en was het weder eenigszins gunstig, dan was de vangst nog zeer gering. Ook de Noordzeevisschers hebben weinig verdiend, niet alleen in de laatste weken, maar gedurende den ganschen winter. De kleine schuiten, die zich geruimen tijd met het vangen van alikruiken bezig hielden en hiermede nog weieens een goed weekgeld konden besommen, hebben dit werk gestaakt en zullen thans met rogvisschen brood trachten te verdienen. Men leest in de „Tel.": Dronken of zich dronken houdende heertjes vielen gisteravond een naar huis keerend dametje erg lastig in de Kalverstraat te Amsterdam. Zoo ver gingen de heertjes, dat ze hét meisje den hoed afrukten en achter een houten afsluitheining gooiden van perceel 31, het magazijn van gummi-artikelen van de firma Martin Schiff. Daar stond de schoone. Over de schutting klimmen ging natuurlijk niet op. Eenige net gehandschoende galante ridders keken wel eens over de heining, maar het hoofd deksel van de ruw bejegende juffrouw bleef waar het was. Gelukkig naderde daar een ferme, flink uitziende matroos. „Ik zal je wel helpen, juf," klonk het uit zijn zeemansmondin een wip was hij over de schutting en binnen twee tellen terug met een galante buiging hethoedjeteruggevend. Rood van doorgestane angst wilde het juffertje verder gaan, maar Janmaat hield haar toen vast. „En ik nou klonk het uit zijn mond, goedig lachend. Ten gevolge van den hoogen prijs der steenkolen en de in het voorjaar, als het vee naar de weiden gaat, te wachten daling der spoelingprijzen, waardoor het branders- bedrijf gevoelig wordt getroffen, zijn reeds eenige branderijen te Schiedam buiten werking gesteld, en meerdere branders moeten voor nemens zijn dit voorbeeld te volgen. Te Apeldoorn heeft een vrouw getracht haar man te vergiftigen door hem een panne- koek met muizentarwe te doen opeten. De man bemerkte de onsmakelijke korrels weldra en gaf de zaak in handen der politie. De echtelieden leefden sedert eenigen tijd in onmin. Door de marechaussee is de vrouw gevan kelijk naar Zutphen overgebracht. Een heer te IJmuiden, die zich onge oorloofde familiariteiten tegenover zijn dienst meisje verloorloofde, werd door haar met een gloeiend strijkijzer over het gezicht geaaid. Mijnheer moest zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling stellen. Het meisje werd uit zijn dienst ontslagen. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni ging is tot heden ingekomen f 1.110.475.20, Aan de N. R. Ct." wordt het volgende schier ongelooflijk bericht gezonden: Te Cannes was een landgenoote reeds winters achtereen in een hotel met Engelschen samen. Zij sprak haar Fransch enEngelsch zoo goed, dat die menschen niet wisten dat zij een Hollandsche was. Dezer dagen kwam dat uit. De Engelschen naar den hotelhouder, eischende: zij er uit, of wy allen 1 Vrijdag doorkruiste een vrouw met een paar kinderen de straten van buurt Y V te Amsterdam en trachtte met zingen eenige centen op te halen. Allen waren zeer sober en onvoldoende tegen het gure weer beschut. Vooral het jongste meisje, dat op moeders arm gedragen werd, zag blauw van de koude. De arme kleine had slechts een dun versleten katoentje aan. Dit treurig aanzien wekte het medelijden van een uitdraagster in de Jacob van Campenstraat, zij nam van haar voorraad een lekker warmen mantel en stopte daar de kleine in, wat met tranen van dank baarheid door de arme moeder werd aangezien. Deze liefdedaad der uitdraagster werd door andere bewoners opgemerkt en nu kwamen uit verschillende huizen vrouwen aanloopen; ieder met wat bijzonders voor de zingende vrouw en haar kindertjes, terwijl menig geldstukje in het bakje werd gedaan. De arme zangeres had een goeden dag 1 TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Tot en met den 15 April a. s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, den 22 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1