Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. ADYERTENTIËN. Bedroevende verschijnselen Ook de stichting „Veldwijk" teErmelozal weder vergroot moeten worden. Het aantal krankzinnigen neemt dermate toe, dat ook thans weder spoedig de beschikbare ruimte ontbreekt. Het plan bestaat twee paviljoenen te bouwenéén voor patiënten derde klasse en één paviljoen voor verpleegden eerste en tweede klasse. Gebeten op de Engelschen Telegrammen uit Suriname melden, dat de stemming van de Nederlanders daar sterk vijandig voor de Engelschen is. Engelsche onderdanen zijn in de gevangenis zoo ergerlijk behandeld, dat zij in opstand zijn gekomen en een der cipiers doodgeschoten hebben. Te Utrecht doet zich het geval voor dat een schuttersplichtige, wegens gemoeds bezwaren, weigert zijn burgerplichten te ver vullen. Het gevolg hiervan is, dat hij reeds herhaalde malen is beboet geworden en zich thans in de schüttersprovoost bevindt, omdat hij in gebreke is gebleven de hem opgelegde boeten te betalen. Een groote uitgestrektheid bosch onder Ambt Almelo, toebehoorende aan den heer Van Regteren Limpurg, is verbrand. Naar wij vernemen is door het bestuur der Ned. Zuid-Afr. Ver. wederom 500 pd. st. telegraphisch naar Kaapstad gezonden, ten behoeve der krijgsgevangen Boeren. De Soc. Democraten hebben de Afd. van den Bond van Nederl. Onderwijzers aldaar, uitgenoodigd tot medewerking aan het „Mei feest". De Afd. heeft die invitatie aangenomen. Zoo ziet men welken koers het al meer en meer, ook openlijk, uitgaat, maar in Den Haag ziet men van al deze dingen niets. Of juister: men wil ze liever niet zien. („Stand.") Met primo April is, naar men verneemt, een sterke daling der steenkolenprijzen te verwachten. Men spreekt vaneen vermindering van 15 cent per H. L. („De Ned.") Mevr. De Pré - Theunissen, onlangs te Nichtevecht overleden, heeft bij uitersten wil haar buitenplaats „Zwaanswijk" bestemd voor èen tehuis voor onbemiddelde dames van goede familie, boven de 45 jaren, die daar geheel kosteloos huisvesting enz. vinden. Voorloopig kunnen er 15 dames plaatsing vinden. Secretaris van het bestuur der stichting is de heer Joh. D. Haije, Heerengracht 580 te Amsterdam. Voor de stichting wordt een directeur en directrice gevraagd. De verzendingen voor de Nederlandsche afdeeling der Parijsche Tentoonstelling zijn thans in vollen gang. Van de groote industrie in ons land, zoo als gebrs. Stork Co. te Hengelo, de firma A. F. Smulders te Rotterdam, zijn vele wagen ladingen reeds naar Parijs vertrokken. Nog nimmer is door de Nederlandsche ma chinefabrikanten op zulk een uitgebreide -schaal aan een expositie deelgenomen. Is dit een gelukkig verschijnsel te noemen, toch zijn er aan de anderen kant geen geringe moeielijkheden aan verbonden, met het oog -op de reusachtige afmetingen, van de stukken en het enorme gewicht. Met het opstellen der zware machines, gaan weken heen, en nog zijn ze niet allen aangekomen, terwijl over drie weken reeds de tentoonstelling wordt geopend. Voor de variatie weer een millioenen- erfenis Uit Birdaard (Friesland) wordt aan de „Leeuw. Ct." geschreven In de. laatste helft der 18e eeuw vertrok uit deze streken een persoon naar Oost-Indië, die verwant was aan een stam der Kingma's, waarvan in de dorpen Birdaard en Wanswerd vooral verscheidene nakomelingen wonen. Groote rijkdommen wist hij zich in Indie te verwerven, zoodat hij omstreeks 1806 als millionair aldaar overleed Het Gouvernement in Oost-Indië hield die nalatenschap onder zijn beheer, gebruikte haar later voor het uitvoeren van groote werken en van de rechtmatige erfgenamen hier te lande werd geen notitie genomen. Zoo luidt kort het verhaal, dat hier in den laatsten tijd vaak gehoord wordt. Hoewel volgens 't getuigenis van oude lieden hier vroeger wel eens deze en gene uit den Kingma's stam over bedoelde nalaten schap in de Oost heeft gerept, een grondig onderzoek in die zaak had men tot nu toe niet ingesteld. Dat schijnt nu echter te -zullen geschieden. Bijeenkomsten worden gehouden, oude doopboeken en andere docu menten nagesnuffeld, familie stamboomen ge maakt, rechtsgeleerden e. a. geraadpleegd. „Sigaren per meter" worden door een fabrikant te Amsterdam ten verkoop aange boden. Gelukkig zijn zij ook per decimeter te bekomen I De „Volksstem" van 3 Febr. zegt Daar de eenige uitwerking van de vreeselijke lyddietbommen schijnt te zijn de slechte dampen die zij veroorzaken, hebben onze manschappen getracht een middel te vinden om de bedwelmende hoedanigheden van de dampen te overkomen. Men heeft bevonden dat een dronkje water en azijn uitstekend goed is om de slaperigheid, welke volgt op eene blootstelling aan de dampen, te verdrijven. Aan een brief van den Vrijstaatschen tolk Poulteney, welke te Bloemfontein is ontvangen, ontleende de correspondent van de „Daily News" de mededeeling, dat de bur gers vast vertrouwen dat zij de Engelschen kunnen terugslaan. Zij zijn te Kroonstad met een groote gecombineerde macht, waar over generaal Joubert in persoon het bevel voert en hebben in de stad een grooten voorraad levensmiddelen opgezameld. Zij zijn vast besloten daar stand te houden. Er worden verschansingen gebouwd die de stelling tot een ware vesting maken, alle beschikbare kanonnen zijn daar opgesteld. Zoowel Vrij- staters als Transvalers moeten vastbesloten zijn het Britsche leger te beletten de rivier over te steken. Volgens de „Herald" hopen ook de aanvoerders der Boeren dat zij het voortrukken der Britsche legers zullen kunnen stuiten. De voorposten der Boeren strekken zich aan weerszijden van den spoorweg uit tot de Modderrivier. Op Porte Rico heerscht hongersnood: de prijs der levensmiddelen is 50 100 pCt. gestegen. Men vreest troebelen. Een jonge huismoeder te Belfast, mrs. Armstrong, vernam dezer dagen, dat haar echtgenoot, die als gemeen soldaat diende in het 2e batailon Royal Highlanders in den slag bij Magersfontein was gesneuveld. Zij schrikte op het vernemen dier tijding zoo hevig, dat zij op de plaats dood bleef. Zij laat drie kinderen achter. Nadat een paar buren een collecte hadden gehouden voor de arme kleinen, werd het geval aan koningin Victoria medegedeeld. Van Windsor Castle kwam spoedig een brief met een gift van... 2 pond sterling! (24 heele guldens). Lord Roberts seint 24 dezer uit Bloem fontein Gisteren reden twee colones, een kapitein en een luitenant van de garde op acht mijlen van het kamp aan de Modderrivier zonder escorte, toen zij beschoten werden door een klompje Boeren. De luitenant werd gedood, de anderen werden ernstig gewond. Een dei- gewonde officieren wenkte met zijn zakdoek waarop de Boeren hun te hulp kwamen en hen naar een boerderij droegen. Reuters correspondent te Springfontein seint dat president Steyn is afgezet en in zijn plaats de Vrijstaat wordt bestuurd door een commissie, die te Kroonstad haar zetel heeft. Lord Roberts heeft den heer Fraser, lid van den Volksraad van den Vrijstaat, aangesteld tot administiateur over het dooi de Britten ingelijfde Vrijstaatsche gebied. mder de zaken die de Boeren bij Lady- smith achterlieten, was ook, volgens den correspondent van de „Daily Mail", „de am bulancewagen van de Koningin van Nederland, die Joubert als een eigen rijtuig gebruikte." De grootmoedigheid van Engeland „The Financial News" heeft gesproken van „de grootmoedigheid welke Engeland aan den Oranje Vrijstaat heeft getoond en die de vloek van Engeland is geweest." De heer Boissevain, hoofdredacteur van het „Handelsblad", de lijdensgeschiedenis van den Vrijstaat herinnerende, looft een prijs van 10 pd st. (f 120) uit aan den Engelschman, die kan aantoonen waarin „die grootmoedigheid" bestaat. De schrijver mag zelf de drie leden van de jury benoemen, die uitsgraak zullen doen mits de heer Boissevain hun berede neerde uitspraak mag publiek maken en critiseeren. De Keizerin-weduwe van China blijft voortgaan met haar anti-vreemdelingen-poli tiek. De ergste vreemdelingen-haters van haar onderdanen worden thans overstelpt met onderscheidingen. Hen-Tung, waarschijnlijk de bitterste tegen stander van al wat Europeesch is, heeft de drieoogige pauweveer ontvangen, een onder scheiding die in de laatste tachtig jaar niet verleend werd. Li-ping-hang, die op aandringen der Duitsche regeering ontheven werd van het gouverneur schap van Shantung, is benoemd tot den eersten rang, en Yu-hsien nog een afgezette gouverneur van Shantung, werd benoemd tot gouverneur van Shan-si. Als een bewijs hoe ook in Oostenrijk- Hongarije met de Boeren gesymphatiseerd wördt, diene het volgende schrij ven, dat door een bloembollenhandelaar ontvangen werd „Hoe tevreden gij mij ook het vorige jaar met uwe zending Jongquilen en Hyacinten gesteld hebt, die thans in prachtigen bloei staan, en die mij groot genoegen geschonken hebben, zoo houd ik het toch voor mijn plicht, u de besliste verzekering te geven, dat gij mijn klandizie en al uwe andere klanten, ten minste in Bukowina-Czernowitz verliezen zult, indien gij in uwen catalogus, die den volgenden zomer verschijnt, weer bollen met Engelsche namen opneemt. Dat gij u hier naar richtet In een redevoering aan het feestmaal van de „Muncipal Associations" te Londen (Zaterdag) zinspeelde Minister Ritchie op de beweringen in sommige Fransche bladen dat Engeland, na den oorlog met Transvaal tot een goed einde te hebben gebracht, een aanval op Frankrijk zou ondernemen. De Minister verklaarde zulke beweringen voor onwaar. Elk Engelschman, zeide hij, wenscht op vriend- schappelijken voet te staan met zijn buren aan de overzijde van het Kanaal. Geene Regeering zou een dag langer kunnen aan blijven, als haar bedoelingen in strijd waren met de wenschen van het volk in dit oüzicht. De vrede is Engelands grootste belangd Het land wil dat de betrekkingen met de vrienden op het vasteland nooit anders dan zeer hartelijk zullen zijn. Amsterdam, 26 Maart. Aangevoerd 346 Run deren, le kwal. 60 k 64 ct., 2de kwal. 56 ct., 3de kwal. 50 ct. per KG. 140 Melk- en Kalf- koeien f 100 k f 220Graskalveren f a f 253 nucht. Kalveren f 6 a f 8 Schapen f af Lammeren f a f 552 vette Yarkens 37 a 40 ct. per KG. Pui-mereud, 27 Maart. Aangevoerd 164 vette Kalveren 65 k 85 ct. per KG.787 nucht. Kalveren f 7 a f 17; 275 vette Varkens 39 a 43 ct. per KG.84 magere Yarkens f 13 a f 20304 Biggen f 6 k f 9.501518 Schapen en Lammeren 397 Runderen en 2 Stieren Kip-Eieren f 2.50 a f 3.per 100. Vette Koeien, lager in prijs, handel stug f 0.50 k f 0.63 per KG. Magere Koeien, lager in prijs, handel stug, f 70 k f 140 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, f 115 k f 180 per stuk. Yette Kalveren, lager in prijs, handel stug, f 0.65 a f 0.85 per KG. Nuchtere Kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend, handel stug. Magere Varkens en Biggen prijshoudend, handel matig. Vette Schapen prijshoudend, handel vlug, f 16 a f 29 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 13 a f 21 per stuk. Londen, 26 Maart. Ter markt zijn aangevoerd: I 1100 Runderen, 9000 Schapen en lammeren,! Kalveren, 60 Varkens. Men noteert Runde-1 ren f 0.40 a f 0.70; Schapen en lammeren f 0.521 a f 0.92; Kalveren f 0.a f 0.Varkens! f 0.40 a f 0.60. Zondag- l April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorin. 10 uur de Hr. Van Zweden! Nam. 3 uur de Hr. Van Zwedei| Cocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Nam. 2 uur Ds. Smits. (Avondmaal). GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom| Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. Donderdag 29 Maart. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds Rooseboonr DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal). Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. V Geboren: KBIJNTJE, dochter vaJ P. v. d. KLOOT en B. DROS. Chicago Ills. 12 Maart 1900. Algemeene Kennisgeving. V Geboren JAN HENDRICUS zoon van| J. RIJK en A. RIJK—Graaf. Burg, Texel, 27 Maart 1900.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2