Hoofdelijke Omslag. Kimstmesthanclel. Bericht van Dros C°. Streng verboden lir I Buitenland. Marktberichten. PAARDEBOOKEN. ÜK DIENSTBODE. eer) goed WERKPAARD, ^Ondergoederen j dcNafuur-V/offën1 Predikbeurten. ADVERTENTIËN. J. K WIUKLER. Yerboden eieren te zoeken op het „Waardstuk" van Uit Bloemfontein wordt geseind dat 3 compagniën infanterie en 2 compagniën be reden infanterie bij Reddersburg ten oosten van Bethanië door de Boeren werden omsin geld en gevangen genomen. Het juiste aan tal gevangenen wordt niet opgegeven doch zal vermoedelijk volgens de „9 elegraaf" wel 800 bedragen. Bij Boshof (bij Kimberley) werden een 70-tal Boeren door een groote overmacht der Engel- schen aangevallen en na een verwoed gevecht gevangen genomen. Woensdag werd te Brussel op den Prins van Wales, die zich in den trein bevond naar Keulen, een aanslag gepleegd. Een ruim 15-jarige knaap lostte een drietal schoten op den Prins met een revolver zonder hem echter te raken. De berichten uit de Oranje-Vrijstraat luidden over de Boeren vrij gunstig. Terwijl lord Roberts toch door gebrek aan paarden als anderszins verhinderd wordt verder te trekken, wordt zijn legermacht van verschil lende zijden verontrust en komt het bericht dat de verbondenen met een vrij aanzienlijke macht over de Modderrivier zijn getrokken ten oosten van Bloemfontein, van een terug trekking naar Transvaal dus geen sprake. De Boeren, die na hun vermeestering van het convooi bij Miellispruit, naar men meende waren afgetrokken, bevinden zich nog op dezelfde plaats, terwijl de Engelschen, die op hen waren afgestuurd om ze verdrijven, onverrichterzake hebben moeten terugkeeren. Verder maken de Engelschen zich zeer bezorgd voor het gevaar dat hen dreigt dooi de waarschijnlijkheid, dat de Boeren zullen trachten de verbindingslijn van Roberts met de Kaap af te snijden, waardoor de toevoer van levensmiddelen, enz. zeer zou worden bemoeielijkt. Ook in de Kaapkolonie schijnt het voor de Engelschen nog niet overal veilig. Ten gevolge van den ernstigen toestand, die in het Noord westen der Kaapkolonie is ontstaan door den opstand der Afrikaanders, moet de 8e divisie, die eerst te Oost-Londen zou worden ont scheept thans in Kaapstad aan wal gaan. Eerst zullen deze troepen dus moeten dienen voor de onderdrukking van den opstand voor aan verder trekken kan worden gedacht. Uit Bucharest wordt gemeld, dat 6000 Rumeensche Joden gereed staan naar Palestina te trekken. De reiskosten zouden gedragen worden door Joodsche bankiers en den Zionis- tischen bond. Voor inrichtingskosten en reiskosten moet een bedrag van anderhalve ton bijeen zijn Men weet echter nog niet, hoe de Porte de nieuwe bevolking van Pales tina zal ontvangen. En daar komt het juist op aan. Cronjé is dan toch met zijn krijgsmak kers naar St. Helena gezonden op de besmette transportschepen. Aan de Kaap durfde de Engelsche Regeering ze niet houden. De zeereis zal onder de lialfzieke bemanning van afgetobde gevangenen wel de noodige opruiming houden 1 En op St. Helena zullen er ook nog genoeg dood gaan, ver van hun dierbaar Zuid-Afrika. Wij hebben zegt de „N. R. Ct." een brief gelezen van een Iersch Parlementslid, die van deze „deportatie" sprak als infaam en barbaarsch. De uitdrukkingen zijn sterk, maar verdiend. Men beklaagt er zich te Pretoria over, dat in brieven, welke daar komen van de krijgsgevangen Boeren, de proclamatie van lord Roberts is ingevouwen. In het gebouw van de drukkerij Blake- ley te Chicago is een lift waarin zich dertig zetters bevonden verongelukt. Men was reeds drie verdiepingen gezakt, toen plotseling een droge knal werd vernomen en de lift met bliksemsnelheid omlaag stortte Alle werk lieden werden daarbij gewond, sommigen ernstig, doch geen enkel levensgevaarlijk. Iemand die in Kaapstad van Transvaal is aangekomen verklaarde dat de mijnen van Johannesburg opgevuld zijn met dynamiet. Reitz en de mijncommissaris Kleinhaus blijven beslist de vernieling van Johannesburg eischen, tegen don wil van Kruger en Botha in. Als de Engelschen in Johannesburg kwamen, zei Reitz, „zullen zij het vinden als in 1681, dat is gelijk gemaakt met den bodem." In Oost-Siberië is een nieuwe godsdien stige secte gesticht, die veel volgelingen maakt. Deze secte vereert Judas Iscariot, dien zij den eenigen waren discipel van Christus noemt, omdat hij over zijn fout berouw toonde en zich er voor ophing. De aanhangers der secte moeten zweren op dezelfde wijze testerven, als hun priesters er last toe geven. Te Edinburg is de grootste distilleerderij afgebrand. In het gebouw bevonden zich 50.000 vaten whiskey, die geheel zijn vernield. De schade beloopt eenige millioenen. Een bataillon van de Iersche Munster Fuseliers is te Londen aan het muiten ge slagen, omdat zij de kazerne te ongeriefelijk en te slecht geventileerd achtten. Zij ver brijzelden eenige honderden ruiten. Men vreest, dat de muiterij zich aan andere Iersche bataillons zal mededeelen. Wel een weinig vroeg. Het post zegelverzamelaarsorgaan de „Philatelic Mes senger" heeft Transvaal en Oranje-Vrijstaat bij Engeland geannexeerd. Onder het hoofd „Britsch Zuid-Afrika" wordt in het laatste nummer achter de namen van de beide Repu blieken vermeld „ingelijfd in 1900." Een luitenant van het garnizoen te Versailles, die onlangs de polytechnische school heeft verlaten, gaf Zaterdag 11. op de vijver des Suisses te Versailles eene voorstelling met door hem uitgevonden zoogenaamde waterschaatsen, die hij op de tentoonstelling zal exposeeren. Volgens zijn eigen bewering gaat men met die schaatsen veel gemakkelijker en stabieler en met minder gevaar over het water dan met gewone schaatsen op het ijs. Scliageu, 5 April. Aangevoerd: 8 paarden f 100 a f 175, 2 Stieren f 100 a f125; 30Gelde- koeien f 110 a f 157; 50 Kalfkoeien f 120 a f210; Vaarzen f a f 80 Nuchtere Kalveren f 8 a f 14; 490 Schapen f 16 a f23; Lammeren f af; Bokken en Geiten f af 37 Varkens f 11.a f 16. 25 Vette Varkens f 36 a 40 cent per kilo 38 Vette Koeien f 160 a f 230; 90 Biggen f 6. a f 8.—Kipeieren, 225 a 275 centEenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.50. Leiden, 6 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 303; 13 Stieren f 65 a f 372Veulens stuks f af 316 kalfkoeien f 110 a 1 275; Melkkoeien f 110 a f 275; 220 Varekoeien f 92 a f 215; 265 Vette koeien f 118 a f244; 71 Vette kalveren f 23 a f 81174 Magere kalveren f3 a 22Graskalveren f a f 931 Vette schapen f 17 a f 30.308 schapen (weide) f 12 a f 21.Paarden f a f 428 Magere Varkens f 14 a f 35; Vette Varkéns "a ct'. 497 Biggen f4.50 a f 1 Londen, 5 April. Tor markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 60 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.55 a f 0.67 Schapen en lammeren f 0.53 a f 0.90; Kalveren f 0.55 a f 0.90; Varkens f 0.37 a f 0.65. Zondag- 8 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef'. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. (Voorbereiding voor het Avondmaal), 's Avonds half S uur Ds. Smits. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. Donderdag 12 April. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds Rooseboom- DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. R IJ K S P O S T S P A A R B A i\ K. Aan het postkantoor Texel en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Maart Ingelegd f 3853 73s Terugbetaald - 8633.10. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2102. Aan het postkantoor Vlieland en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Maart Ingelegd 1 173.38 Terugbetaald - 435. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 94. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 31 Maart tot 6 April 1900. ONDERTROUWD: Pieter Dalmeijer (den Burg) en Elisabeth Knol (De Cocksdorp). GETRÖLTWD: Jan Daalder (Haarlem) en Cornelia van der Vis (Oosterend). Gerrit de Vries en Christina Toonstra (Oosterend). GEBORENPieterzoon van Arie Kok en Aaltje Jonker (den IToorn). Cornelisje Trijntje, dochter van Klaas Lips en Tetje List (den Burg). OVERLEDEN: Geene. Getrouwd: JAN S. BREMER en ELISABETH IT. A. GAJENTAAN, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 5 April 1900. ondergeteekende geeft bij ||y"®Sr deze kennis, dat hij door het Minis terie van Buitcnlandsche Zaken te Brussel- tijdelijk belast is met de waarneming van het BELGISCH VICE-CONSULAAT alhier. D. W. Coninck Westenberg. De SECRETARIS van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat afdrukken van bet kohier van den Hoofdelijken Omslagvoor die Gemeente dienst 1900, van af 26 dezer ter Secretarie verkrijgbaar zijn tegen betaling van 15 cent per exemplaar. Texel, den 21 Maart 1900. De Secretaris voornoemd, J. A. WESSTRA. De ondergeteekende be- veelt zich-beleefd aan voor het tutkloppen van kleeden. JOH. RIJK. ~Volgende week aanvoer van verschillende partijen G GEUS Hz. Mevrouw WAGEMAKER vraagt tegen 1 Mei eene flinke Zich persoonlijk aan te melden. eieren te zoeken op do landerijen in eigen dom en gebruik bij ondergeteekenden. Wed. P. Pz. SMIT. R. S. SMIT Pz. S. C. EEEJ\£.A.iN~ vraagt te koop liefst Merrie, geschikt om van te fokken, of een nog onbetuigde. Aanbieding met prijs wordt ingewacht. Fabrieks- Berk lilu t-hitlbH V£EN) li Ca van 4

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2