N°. 1315. Donderdag 12 April. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 11 April 1900. Pas op de kleintjes. Deze uitdrukking zoo tal van malen gebezigd, willen wij toe roepen aan hen, die nog niet geheel hebben voldaan aan de verplichting hen door de wet opgelegd tot betaling hunner belastingen. Wij willen er nl. ^ag herinneren, dat aan't einde dezer^^and -dl aanslagen in de bedrijfsbe lasting geheel moeten zijn betaald en men bij niet voldoening aan zijne verplichting in deze, gevaar loopt op niet-kostelooze wijze aan te worden herinnerd. Onder hen, die voor eenige dagen met gunstig gevolg het examen aflegden voor over gang van de 1ste naar de 2e klasse der Rijks-landbouwschool te Schagen, behoort ook de jongeheer W. S. Keijser van de Waal. De veeuitvoer van 7 tot en met 10 April bedroeg 41 koeien, 30 kalveren, 2 schapen, 37 varkens en 2 paarden. Oudeschild, 9 April. Zaterdagavond ver gaderde in de K. W. B. de Schippers- en Visschersbond. Er werd besloten om eene bijdrage van f 2.50 te verleenen aan het Hospitaalschip, dat tijdens de haringvissctierij op de Noordzee vertoeft. Vervolgens kwamen ter sprake het opruimen wrak „Harrow" en 't opnieuw rekwesteeren over verlenging van den termijn van vrijstelling voor het oester korren. Men wenschte dit te doen in aan sluiting met de afdeeling der visscherij- vereeniging te Oosterend. Met algemeene stemmen werd besloten, in zake de vlootrevue bij Pampus, aan geene andere revue mee te doen, dan aan die, welke reeds voor lang door den Heer Zwier Visser werd ontworpen. Nog werd besloten in den a. s. zomer eene tentoonstelling te organiseeren van oudheid en merkwaardigheden. Oosterend, 9 April. De afdeeling „Oosterend op Texel' van de Nederlandsche Visscherij- vereeniging hield jl. Zaterdag eene zeer druk bezochte vergadering in het lokaal van den heer W. Koppen. Nadat de heer P. Plaatsman, voorzitter der afdeeling, met een kalm en waardig woord de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan den heer J. Zwier Visser, Directeur der vereeniging, die in het kort de aangenomen statuten besprak. Aangezien deze uit 50 artikelen bestaan, wordt slechts het volgende medegedeeld: De vereeniging stelt zich ten doelvoor te staan de belangen van de visschers, van den handel en van de nevenvakkenaan te kweeken het gemeenschapsgevoel en op te wekken tot onderlinge samenwerking op te richten en in stand te houden een pensioen fonds voor oude visschers, voor weduwen en weezen. Medegedeeld werd, dat er bij de Regeering een visscherspensioenfonds in be werking is. De leeftijd voor het lidmaatschap is 16 jaar. De contributie bedraagt voor schippers f 1.50, voor knechten f 1 en voor donateurs minstens f 1. Voor den handel zal een wettig gedeponeerd merk ingevoerd worden, terwijl de schuiten der leden een zwarten bal in het zeil zullen voeren en aan boord dienen te hebben een zwarte vlag met witten bal. Iedere afdeeling houdt minstens 2 ver gaderingen per jaar. Na behandeling van een en ander bleek uit de mededeelingen, dat de vereeniging, die reeds 27 afdeelingen tèlt, vele vrienden heeft, doch ook vijanden kan aanwijzen. Jammer werd het gevonden, dat door de tusschenkomst van de Burgemeesters van Wielingen en van Edam de voorgestelde groote visschers-vlootrevue, waarmede men aan Koningin, Regeering en Volk een beeld bad willen geven van de belangrijkheid der Nederlandsche visscherij, waarschijnlijk niet door zal gaan. H. M. heeft de Haar aangeboden revue nog niet kunnen aanvaarden, omdat genoemde Burgemeesters een Zuiderzee-visschers-vloot- revue willen samengesteld zien en daartoe buiten de vereeniging om het initiatief hebben genomen. Doch de afdeeling Enkhuizen heeft met hare circulaire het bit op de kiezen genomen en spoort de leden der vereeniging aan, om getrouw te blijven aan haren grond slag en aan geene andere vlootrevue deel te nemen, dan aan die, welke door de visschers zelve is samengesteld en geene inmenging te dulden in de besluiten voor deze vereeni ging te nemen, behoudens eerbiediging van Hr. Ms. beslissingen. En als alle afdeelingen denken en handelen als die van Enkhuizen, van Wieringen en van Oosterend op Texel, dan zal er zeker van de revue der heeren voornoemde Burgemeesters weinig of niets terecht komen. Uit de verdere mededeelingen bleek, dat men ook op andere wijze de vereeniging en haren ijverigen Directeur verdacht tracht te maken. Nadat nog vele aanwezigen zich voor het lidmaatschap hadden opgegeven, sloot de voorzitter de vergadering met dankzegging aan den Heer Zwier Visser voor zijn optreden en met de beste wenschen voor de vereeniging in het algemeen en voor de afdeeling in het bijzonder. verscheidene jonge visschers van hier plaatsing gevonden op verschillende stoombootjes en nog meerderen zien met verlangen uit om ook hier of daar een baantje te vinden en de Noordzee vaarwel te kunnen zeggen. Nu, veel liefelijks levert het visschersleven dan ook in de laatste jaren niet op, waarom velen zich dan ook gelukkig zouden achten, indien zij op het land enkele guldens per week zouden kunnen verdienen. Oudeschild, 10 April. Door schipper L. Vlas is gisteren bij het garnalenvisschen op stroom, in zijn net een vischtorpedo opgehaald, die verleden jaar bij de oefening der Marine schepen op de reede verloren ging. Het voorwerp werd met den meesten spoed naar het Nieuwediep gebracht. Voor bergloon wordt gewoonlijk f 250 betaald. Schipper Blom bracht een oud anker aan, dat ring noch stok meer had en misschien ettelijke jaren onder water had gelegen. De Cocksdorp, 11 April. Gisteren nacht bemerkten de lichtwachters van den Eier- landschen vuurtoren een rooden gloed in het Oosten. Ze vermoedden, dat er een groote brand in Friesland woedde. Vlieland, 9 April. Jl. Vrijdag gaf het fanfare-corps zijne tweede uitvoering. De verschillende muzieknummers werden afge wisseld door voordrachten van den heer Dijk. 11 ad deze eene zeer goede keuze gedaan, de voordracht er van was het niet minder. H et glanspunt van den avond lag echter in de opvoering van een tooneelstukje, getiteld „De minnaar in de kleerkastHierin traden op behalve de dames A. Visser en M. van Rossum de heeren J. H. W. Veenhoven, H. Dijk en J. J. Wels, wien ik allen mijn welgemeend compliment maak. Immers, allen, die aanwezig waren, zullen het met mij eens zijn, dal het spel haast niet natuurlijker had kunnen zijn en dat deze avond onze wintervermakelijkheden op een waardige wijze besloten heeft. Bij de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden een bedrag inge komen van f 1,135,759,4175. Uit Den Haag wordt geschreven Sedert eenigen tijd wandelt onze Koningin korter of langer in het Haagsche Bosch, gewoonlijk vergezeld van een hofdame en een ordonnance-officier, terwijl het rijtuig van H. M. op eenigen afstand volgt. Donderdagochtend geschiedde dit ook, en toen zag de Koningin twee kinderen, hoogst armoedig gekleed en schreiende, op een bank bij elkaar gehurkt. Wat er aan scheelde? werd gevraagd. Ze hadden zoo'n honger, was 't antwoord. En al schreidende vertelde de oudste van de twee, dat eerst moeder was gestorven en toen hun marmotje, waarmede zij langs den weg kunstjes deden. „Maar ga dan naar vader," voegde de Koningin haar toe, maar de kleinen verklaarden na eenig aarzelen, dat vader hen toch weer op straat stuurde om te bedelen, De Koningin gaf toen bevel om de kleinen in Haar rijtuig naar een verzorgingsgesticht te brengen aan den Loosduinschen Weg en begaf zich zelf te voet naar Haar Paleis. Een man van 92, en eene vrouw van 90 jaar, wonende in den Jordaan te Amster dam, hebben hun 70-jarighuwelijksfeest gevierd. Bij het vernemen van het overlijden van den commandant-generaal Joubert, heeft H. M. de Koningin een brief van rouwbeklag aan mevr. de weduwe Joubert geschreven. Bij het afbreken van een woonhuis, toebehoorende aan den herbergier A. Hurks, te nivAnhrmt stint een der arbeiders op een steenen pot. Bij onderzoek bleek aat ae pot bevatte een dolkmes met het jaartal 1438 er op. Ook was nog eenig vergaan papier aanwezig. Een treurig ongeluk heeft bij Mussel- kanaal plaats gehad. Daar woont in een armoedig hutje van plaggen de 83-jarige weduwe Manning met haar 44-jarigen zoon. Terwijl deze nu een boodschap deed te Stads kanaal, geraakte de woning in brand. Toen de naaste buurman, die op ruim 5 minuten afstand woont, op de plaats des onheils kwam, trapte deze de deur oogenblikkelijk in. Te laat helaas, alles stond reeds in lichte-laaie. En toen de vlammen uitgewoed hadden, vond men de verkoolde overblijfselen van een menschelijk wezen, yan de oude vrouw. De zoon kwam kort daarna terug. Te Amsterdam hebben de bakkersge zellen den arbeid weer eens gestaakt, slechts enkele patroons, die de eischen der stakers loonsverhooging inwilligen, konden doorwerken. Het meerendeel der Amster dammers moesten het 's morgens zonder warm cadetje stellen. Volgens een later bericht is de werkstaking thans geëindigd. De Nederlandsche worstelaar Dirk van den Berg heeft deelgenomen aan een inter nationalen worstelwedstrijd in de zaal Milnche- ner Kindt te München en is daar als over winnaar uit het perk getreden. Onder daverende toejuichingen van het publiek, dat op 3000 toeschouwers werd geschat, werd hem de 1ste prijs overhandigd en het enthousiasme steeg ten top, toen te zijner eer het Transvaalsche Volkslied werd gespeeld. Op de Mauritskade te 's-Gravenhage had "Woensdag een komisch voorval plaats. Een peloton miliciens was onder bevel van een lsten luit. op zijn terugweg naar de kazerne toen plotseling een voorbijkomende slagersjongen riep„peloton halt 1" Alle lands verdedigers stonden eensklaps kaarsrecht stil midden op de Mauritskade. De jongen, het onverwachte succes van zijn bevel ziende, verdween in een zijstraat en genoot van daar de uitwerking van zijn kwajongensstreek. De luitenant, een oogenblik in de war ge bracht door het onverwachte oponthoud, wendde zich tot den eersten den besten lachenden toeschouwer met de woorden„mijn- TEXELSCHE COURMT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 10 April. In den iuatofcön tijd heb bon

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1