N°. 1319. Donderdag 26 April. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 25 April 1900. Tot gemeente-geneesheer te Midden-Beem- ster werd Maandag benoemd, onze vroegere plaatsgenoot de Weled. Zeergel. Heer dr. C. Aug. KeijSer. V De aanvoer 'ter markt bestond gister alhier uit 1 paard, 27 koeien, 22 pinken, 44 schrammen, 107 biggen, 1 schaap en 1 lam. Bij stuggen handel kon worden besomd voor koeien f 125 a f 160, pinken f 50 a f 60, schrammen fl4afl5en biggen f 9 af 10. Gistermorgen bij gelegenheid van de zoogenaamde groote voorjaarsmarkt, alhier, werd tevens op het marktplein van wege de Provinciale Commissie voor de Veefokkerij in Noord-Holland een keuring gehouden van stieren. Waren er naar het oordeel van sommigen onder de aangeboden stieren waar lijk goede exemplaren, de jury bleek het met die beoordeelaars niet eens te zijn en kon onder de aangeboden exemplaren geen enkel vinden, dat haar goedkeuring kon wegdragen. Eene groote teleurstelling was zulks zeker in de eerste plaats voor de eigenaars der dieren, die niet alleen niets ontvingen van de beschik bare premiegelden (f200), doch die zich tevens zagen teleurgesteld wat hun oordeel betreft over hun eigendom. Nu de stier van de Holl. Maatsch. van Landbouw weer naar elders is verzonden, is dus op Texel geen enkele stier meer, die door bovengen. Commissie wordt goedgekeurd. Gaarne had zij gezien, dat de afd. „Texel" der H. M. v. L of particulieren genegen waren een premiewaardige stier alhier te plaatsen, aangezien haar echter bleek, dat de kans daarop uiterst gering is, of liever dat dit wel niet zal worden gedaan, wordt dooi de commissie er ernstig over gedacht, hier een 2-tal van zulke stieren te stationeeren voor eenige weken. Den stierenhouder zou dan een zeker bedrag worden gegarandeerd. Zij zou de stieren kosteloos voor dien tijd in bruikleen afstaan, en tot het bepaalde bedrag, indien minder werd ontvangen aan dekgeld, de ontvangsten aanvullen. Werd er meer ontvangen, dan zou dit ten goede komen van den stierenhouder en niet van de commissie. In geval van schade zou die dus alleen komen voor rekening van de commissie voornoemd Met een veehouder alhier werden reeds onder handelingen aangeknoopt, die, indien we wel zijn ingelicht, veel kans hadden met goeden uitslag bekroond te worden. Voor de keuring waren naar hier over gekomen een 6-tal heeren nl. 3 leden van bovengenoemde Commissie voor de Veefokkerij en 3 keurmeesters. Gisteravond hadinde „VerguldeKikkert" eene gewone vergadering plaats der leden van het „Nut" alhier. Als gewoonlijk op dergelijke vergaderingen, kon ook thans niet over groote opkomst worden geroemd Door den voorz werd de vergadering ge opend met een woord van welkom tot de opgekomenen en tevens medegedeeld, dat de heer Bax, die alhier dezen winter nog eene spreekbeurt zou hebben vervuld, ten gevolge van ziekte verboden was dit te doen, dat de heer Brantsma, ofschoon eerst ook door ziekte verhinderd, later nog was opgetreden, terwijl de pogingen door den penningmeester gedaan om nog een spreker alhier te krijgen zeker wel zouden zijn geslaagd, doch dat met het oog op het reeds vergevorderd seizoen besloten was het maar met 4 lezingen dezen winter te doen. De notulen der vorige vergaderingen werden hierop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer C. A. de Braai. De punten van beschrijving dier vergadering werden hierop nagegaan en aangezien slechts een 2-tal dier punten meer bepaald van belang werden geacht, om daaromtrent de afge vaardigde het oordeel der vergadering te doen weten, werden deze in't bijzonder behandeld. Dit waren punt XVI. Voorstel van 't hoofdbestuur, dat de Maatschappij zou toe treden als lid der vereeniging tot het houden van voordrachten met Lichtbeelden. Aangezien het op die wijze ook mogelijk zou zijn alhier sprekers te krijgen, die hunne voordrachten met lichtbeelden illustreerden, waardoor zeker de belangstelling in die lezin gen nog zou worden verhoogd, werd den afgevaardigde opgedragen dit voorstel te steunen. Verder punt XVIIIVoorstel van het departement Jelsum-Cornjum, om te besluiten dat aan departementen, die hoogstens 25 leden hebben, toe te staan f 1 af te staan aan 't hoofdbestuur in plaats van f 1.60 per lid. Ook dit voorstel werd door de leden zeer op zijn pas gevonden, zoodat den afgevaardigde werd opgedragen ook dit to steunen. De overige punten gaven geen aanleiding tot het geven van een bepaalde opdracht aan den afgevaardigde. Tot commissarissen van de Algemeene Bewaarschool werden benoemd de heeren J. C. Visser en A. Langeveld Pz. Eerstge noemde in de plaats vem den heer C. J. Rab, die had gemeend voor die betrekking, reeds zoovele jaren door hem vervuld, thans te moeten bedanken, terwijl laatstgenoemde volgens rooster als commissaris moest aftreden, doch weer dadelijk herkiesbaar was. Mede werden aanbevolen de heeren A. Dros Albz en Ph. Viessin g. Uit het verslag van genoemde inrichting over 1899/1900, hierop voorgelezen door den heer Wesstra, bleek dat de toestand over 't algemeen bevredigend was. De cursus was geopend met 38 leerlingen en in den loop van 't jaar gestegen tot 56. 16 leerlingen hadden met April de school verlaten om naai de O. L. school over te gaan. Het schoolverzuim, hoofdzakelijk ten gevolge van de weersgesteldheid, was het grootst in Januari, Februari en Maart, doch overigens van weinig beteekenis. Dank zij de persoonlijke dienstplicht en de daaruit voortvloeiende opheffing van het remplaqanten-fonds, had de inrichting de milde gift van f 100 ontvangen, terwijl eene feeste lijke bijeenkomst eene nieuwe opbrengst gaf van f 72.92 In het bestuur kwam geen verandering. De voorz. zegt de heer Wesstra en de verdere commissarissen dank voor hun taak en spreekt den wensch uit, dat ze niet al te zeer met moeiten en bezwaren zullen te kampen hebben. Uit de rekening van den penningmeester, die hierop door deze werd voorgelezen, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 545,32 en de uitgaven f 531,56, zoodat een batig saldo was verkregen van f 13,76, terwijl het jaar was aangevangen met een nadeelig saldo van f 47,08'. De begrooting voor het jaar 1900 1901 had tot eindcijfer van ontvangst en uitgaven een bedrag van f 184,76. Door den voorz. werd den penningmeester den dank der ver gadering gebracht voor zijn gehouden beheer. Aangezien niets meer te behandelen bleek, sloot de voorz. de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opbomst. De uitvoer van 20 tot en met 23 April heeft bestaan uit: 48 koeien, 34 kalveren en 78 varkens. Naar wij vernemen werd met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot brievenbesteller alhier, onze plaatsgenoot Jb. Boon Jbz. Naar wij vernemen zal thans worden overgegaan tot het doen circuleeren der lijsten voor de afdeeling Volksweerbaarheid alhier voor enkele weken opgericht. Zooals bekend kan ieder, zoowel heer als dame tot die ver eeniging als lid toetreden en haar steunen. Het doel er van, ons volk „weerbaar" to maken in den goeden zin van 't woord wordt zeker door bijna ieder toegejuicht, zoodat met grond mag worden verwacht, dat het aantal leden sterk zal stijgen. Ieder teekene voor eene vaste jaarlijksche bijdrage, minstens van 25 cent, doch voor 't doel is het zeker alleszins gewenscht, dat zij, die iets meer kunnen afstaan er voor dit niet nalaten, doch door eene ruime bijdrage toonen, de vereeniging naar hun vermogen te willen steunen. Zijn wij wel ingelicht, dan moet het plan bestaan zoo mogelijk Zaterdag a. s eene ver gadering te houden te Oudeschild, om ook aldaar propaganda voor de vereeniging te maken. Door den heer A. Dros Albz. werd heden, naar men ons verzekert, eene flinke hoeveelheid kievitseieren afgeleverd bestemd voor H. M. onze geëerbiedigde koningin tijdens haar verblijf in Amsterdam. Den Hoorn, 23 April. Zeker wel iets dat niet dagelijks voorkomt. Bij den veehouder P. Jb. Bakker, alhier, heeft een kalf van verleden jaar, dus pas een jaar oud, een flink kalf ter wereld gebracht De Cocksdorp, 24 April. Dezer dagen werden in de Eierlandsche duinen twee minia- tuurplanten gevonden nl. een exemplaar van den den (Pinus silvestrus) en van de spar (Pinus abies). Naar sommigen willen zouden de zaden dezer planten door vogels naar hier zijn overgebracht. Volgens anderen zouden ze reeds op ons eiland gegroeid zijn, toen dit nog niet van het vasteland was gescheiden. Oosterend, 24 April. De heer G. Witte, die, zooals in uw voiig nummer gemeld werd, eenige oude munten heeft gevonden, heeft op de vindplaats nog eens nauwkeurig gezocht en wederom enkele dergelijke stukken kunnen opzoeken. In de nabijheid werd mede ge vonden een stuk e bijna vergaan leder en een hoopje vergane tabak, zoodat de oude geld stukken stellig in een tabakszakje bewaard geworden zijn en zoo op genoemde plaats bij elkander gevonden konden worden. In het laatst der volgende maand zal onze Gemeente tot het doen van waarne mingen bezocht worden door de volgende vogel- kundigen van naamMr. R. Baron Snouchaert van Schauburg, Luitenant C. Btolk en van Oort, student in de Zoölogie. Oudeschild, 25 April. Door de goede zorgen van den Heer Beumkes, havenmeester alhier, zijn nu op verschillende punten van het haven terrein reddingmiddelen aangebracht om, zoo iemand te water mocht geraken, den drenke ling terstond een reddingboei te kunnen toe werpen of met dreg of lijn te kunnen be hulpzaam zijn. Hulde aan de Havendirectie, die zoo spoedig zorgde dat een en ander werd aangeschaft en beschikbaar gesteld. Bij de Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging is tot Zaterdag ingekomen f 1.157.495. De zestigjarige schilder H. F. Daens, die Vrijdagmiddagmiddag bezig was aan het verven op het plat van perceel 28, aan de Keizersgracht te Amsterdam, had het ongeluk, toen hij op een afdak wilde stappen, daarbij een misstap te doen, met het gevolg, dat hij van het circa 6 meter hooge plat met het hoofd naar beneden op een steenen vloer viel. De ongelukkige wiens schedel verbrijzeld werd, was terstond dood. Het lijk werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. TEXELSCHE COURAHT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Buna Cts. Franco per post door ge heel Nederl/ 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1