Buitenland. Vlieland, 24 Aprii. De heer A. Visser Kz. alhier heeft in de afgeloopen week met gun stig gevolg examen afgelegd als 3 e stuurman (stoomvaart). Dr. Frederik van Eeden, de bekende schrijver, gaat zijn eigen brood bakken. Door hem is aan het gemeentebestuur van Bussum vergunning verzocht tot oprichting van een bakkerij op zijn kolonie „Walden". Ook verrijst daar binnenkort een smederij. Men meldt aan het „Vad." uit Katwijk aan den Rijn dat de jongelieden, die daar lid zijn van het fanfarecorps en als lid van de Ned. Herv. gemeente aangenomen moesten worden, van kerkelijke zijde het bericht ont vangen hebben dat dit van wege het fanfare corps niet kon gebeuren. In Zeeland vertoonden zich tengevolge der plotseling ingetreden warmte zwermen vliegen, zóóveel of het geregend had. Daal de menschen nog niet gei eed waren met vliegenfleschjes, vliegenpapier, naftalineblok- ken en andere vliegenvangers, zijn de diertjes „knap lastig." Als een groote bijzonderheid dient ver melding, dat Hendrik Vermeer te Pernis zijn 66ste jachtacte heeft aangevraagd. Deze krasse Nimrod is 81 jaren oud en voorziet nog in zijn eigen onderhoud met „bout" schieten. Eenige fabrieksarbeiders der firma Anker- smit Co. te Deventer, zagen midden in de rivier den IJssel een vrouw drijveneen van hen, Ch. de Klerk, iemand die reeds vele reddingen deed, kleedde zich fluks uit, begaf zich te water en bracht haar aan den kant, waar echter bleek dat ze reeds overleden was. Het lijk was dat van de 69-jarige fabrieksarbeidster de wed. B. aldaar. Bij onderzoek, door de politie ingesteld, is'nog niet gebleken op welke wijze de vrouw te water is geraakt. Daar „zit 't er aan"! Voor den dienst 1900 zal te Mijnshoeren- land geen hoofdelijke omslag geheven worden. Ook 'n postzegelverzamelaar! De heer De M vischhandelaar te Maassluis, is in 't bezit van 25 pond Nederlandsche en vreemde postzegels, vrucht van een 20-jarige correspondentie. Volgens een te Haarlem ontvangen telegraphisch bericht uit Tarijs is aan de inzending op de Wereldtentoonstelling aldaar van de „Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur" een le prijs toegekend. Een nader bericht van andere zijde meldt, dat aan den len prijs een bijzondere ver melding is toegevoegd, en dat de jury als definitive bekroning een eereprijs zal aan vragen. (O. H. Ct.) In den polder Geestmer-ambacht (N.-H.) is weder de oorlog verklaard aan de ratten. In alle dorpen in De Streek is een premie van 10 cent op elke rat gesteld. Bij hon derden worden deze, aan de groenten zooveel schade toebrengende dieren, ingeleverd. Onder St. Pancras staan de landbouwers tot gedeeltelijke dekking voor de uitgaven tot ratten verdelging 84 cent per H.A daarvoor af. Gemeente- en polderbesturen geven subsidie. Nabij Dordrecht zijn de 1ste luitenant M., een korporaal en tweo minderen van het corps pontonniers aan een groot gevaar ont snapt. rNabij de spoorwegbrug over de Oude Maas werd hun zeilboot, welke door krach- tigen wind en stroom uit haar richting was geworpen, aangeloopen door de sleepboot „Jo hanna", waardoor de mast brak en het vaar tuig omsloeg. Gelukkig wisten de opvarenden nog op de boot over te springen en zich te redden. Van bevoegde zijde deelt men mede Eerlang zullen de Staatsduinen, gelegen in de gemeenten 's-Gravenhage en Wasse naar, omringd worden,, met palen, waarop „Verboden Toegang art. 461 Wetboek van StrafrechtDeze afsiuiting betreft geenszins het wandelend publiek, maar heeft slechts ten doel, die schoone duinen tegen het verre gaand vandalisme van kwaadwilligen te be schermen. Het zal dus evenals vroeger allen wandelaars vrijstaan zich ongehinderd in de duinen te bewegenalleen kwaadwilligen, d. w. z. zij, die zich aan beschadiging van het hout en veldgewas en verder aan strooperij schuldig maken, worden uit de duinen geweerd. Het medenemen van honden is evenwel ongewenscht. Men kan thans te Amsterdam in Artis het merkwaardige schouwspel zien dat ooie vaars op den vlakken grond zitten te broeden, waar het bij deze dieren gewoonte is op daken, schoorsteenen enz. hun nest te hebben. Aan de vijver in den dierentuin zijn twee broedende ooievaarspaartjes te zien. Omstreeks half Mei zijn kleine ooievaartjes te wachten. Men zal dan deze diertjes eens van heel nabij kunnen beschouwen. Te Hornhuizen was een kind in het water gevallen. Terwijl de moeder een groot geweld maakte, maar niets ter redding deed, zou de kleine verdronken zijn, doch daar kwam de 83-jarige J. Poortema, zonder be denken ging hij te water en had de voldoe ning het kind van een anders wissen dood te redden. Het aantal werklooz.e diamantbewerkers te Amsterdam is de afgeloopen week weer sterk gestegen. Het kwam van 2208 op 2846. De oorzaak moet gezocht worden in het stilstaan van een paar fabrieken, die schoon gemaakt moeten worden. De laatstelijk door Scheveningsche reeders gevoerde processen voor het verkrijgen van schadevergoeding wegens het vernielen van vischwant door Engelsche smakken, zijn in Engeland alle verloren, hoofdzakelijk omdat bij de Scheveningsche visschers de vuren of seinlichten niet in orde waren. Jaren geleden werd er reeds door het college voor de zeevisscherijen uitdrukkelijk op gewezen, hoe die vuren behooren te worden aangebracht, wanneer het visschersvaartuig aan de vleet ligt, maar nog altijd wordt het voorschrift, dat internationaal is vastgesteld, in 't geheel niet of slordig opgevolgd. Willen de reeders zich in 't vervolg voor schade vrijwaren, dan is het hoog noodig, dat er van hunne zijdestrenge maatregelen worden genomen. Het Amerikaansche telegrambestellertje dat een groet van 30.000 schoolknapen voor president Kruger bij zich heeft, is niet in Den Haag aangekomen en zal er vermoedelijk ook niet meer komen, omdat de tijd te be perkt is. Bij zal waarschijnlijk direct scheep gaan naar Zuid-Afrika. Te Schiedam is een moeder van een talrijk gezin aan bloedvergiftiging overleden. Eenige dagen geledon had zij zich, bij het' schuren van eetvorken, aan een der scherpe tanden geprikt, waardoor zij een wondje aan een harer handen kreeg. Aanvankelijk werd daarop geen acht geslagen, doch toen de vinger en de arm begonnen te zwellen, werd geneeskundige hulp ingeroepen, die echter niet meer heeft mogen baten. Blijkens de jongste volkstelling heeft Amsterdam 512000 inwoners en volgens de registers van den Burgerlijken Stand 523,558 dus 11000 meer. Daar de uitkeering van het Rijk aan de geméente is vastgesteld op f 4.59' i per inwoner, zal dit verschil aan de gemeentekas een nadeel van f 50000 be rokkenen. Een bierhuishoudster op den Sumatraweg te Rotterdam kreeg bezoek van juff. C v. O. een 41-jarige vriei din, wonende op den West zeedijk, wier man op het oogenblik op zee is. Tijdens de visite, die ongeveer een halven dag duurde, viel het de bierhuishoudster op, dat haar vriendin zoo dikwijls naar het privaat ging. Toen zij weer derwaarts gegaan was, ging de bierhuishoudster kijken en vond juff. C. v. O. dood. Weldra bleek nu, dat de overledene stilletjes uit een kelderkast een flesch rum had weggenomen en die op het privaat had leeggedronken. Zij is in de rum gestikt. Een geneesheer constateerde den dood en het lijk is naar de loods voor drenke lingen overgebracht. Dezer dagen werd te Leiden een bank biljet van f 40 vertoond, dat door de Bank voor valsch verklaard is Het papier is dikker en zachter (wolliger) en het watermerk aan de keerzijde veel duidelijker dan bij echte bankbiljetten: het merk is blijkbaar niet in, maar op het papier gedrukt De kop van den leeuw is misteekend. De volgletters en nummers zijn slordig. Het biljet heeft den datum 5 November iS96 en de handteekening van den heer Pierson, die reeds eenige jaren vroeger als president was afgetreden. Men zij op zijn hoede! De heer M. I. Pos, te Pietersburg, (Zuid- Afrika) verzocht aan de drukkerij van het Doorgangshuis te Hoenderloo een 100-tal ex. van elke uitgave der „Preeken voor den Zondag" voor de burgers op het oorlogsveld. Het Genootschap tot heil van den Zondag gaf terstond machtiging 5000 nog voorradige en voorloopig wekelijks 100 exemplaren te zenden. Uit Italië werd door een'fNedeiiander-het verzoek gericht, om voor zijn rekening weke lijks 25 ex. te zenden naar het hospitaal te Pretoria en 25 naar de geyangenen op St. Helena. De gegageerde militair N., die ruim twee maanden geleden in een café op het Haringvliet te Rotterdam, op de buffetjuffrouw geschoten heeft, en dezer dagen zijn verdere straf daarvoor moest ondergaan, heeft aan de Koningin om gratie verzocht, mede onder teekend door de bewuste buffetjuffrouw, daal de liefdesbetrekking weder is aangeknoopt. „De door minister Pierson ontworpen wijziging van ons tarief van invoerrechten is door een onbescheidenheid publiek domein geworden," schrijft het „Huisgezin." „Die wijziging blijkt gedeeltelijk in protec- tionistischen geest, gedeeltelijk in fiscalen zin opgezet. Over het eerste verheugen wij ons van harte, tegen het tweede hebben wij geen bezwaar, indien en voor zoover het weelde artikelen betreft. Daarom komen wij reeds aanstonds en met klem op tegen een belas ting op thee van f 25 de 100 kilogram, dus 25 cent per kilogram. Door dit recht wordt niemand hier te lande gebaat; het is een zuivere belasting, die ook door den middel stand en den kleinen man zal moeten worden opgebracht, want het theeverbruik in die klassen is vrij aanzienlijk. En een weelde artikel kan thee toch bezwaarlijk worden genoemd. Bovendien achten wij het in onzen tijd van drankbestrijding niet raadzaam, volks dranken, die geen alcoholica bevatten, met een zuiver fiscaal recht te treffen. Door zijn vrouv vermoord? Maandagmiddag omstreeks 5 uur is te Gorinchem de paardenslager H. Edelbroek, in zijn woning op den Kortendijk vermoord. Zijn huisvrouw, waarmede de verslagene, naar men verneemt, in geen goede verstand houding leefde, wordt verdacht hem na een twist een steek in den rug toegebracht te hebbeD, waardoor de long geraakt is. Een kaasmes, waarmede de gruwelijke daad ver moedelijk verricht is, is door den commissaris van politie in beslag genomen. Het gerecht van Dordrecht is gearriveerd' en neemt de vrouw van den verslagene, als vermoedelijke daderes, in verhoor. (N. R. Ct.) De heer J. C. Tummers, hoofd dei- school te Erp, heeft 10 kinderen, van wie 6 als onderwijzer werkzaam zijn, terwijl nog 2 er voor worden opgeleid. 't Is om de markt te overvoeren Burg. en weth. van Amsterdam hebben, voor zoover 't in hun macht staat, ook den oorlog aan het corset verklaard op de open bare scholen mogen de meisjes niet meer aan de gymnastieklessen deelnemen, als zij een corset dragen, en zij mogen 't ook niet enkel voor den duur van die lessen afleggen. Als men nagaat, dat in het achtste leerjaar geen gymnastieklessen meer gegeven worden helaasblijkt hieruit, dat de onver standige ouders reeds aan kinderen van 13 jaren en jonger het corset te dragen geven. Blijven de ouders nu bij hun waan, dan missen de arme kleinen nog bovendien gymnastieklessen ook. (N. v. d. D.) Nog steeds bevindt lord Roberts zich te Bloemfontein en is Wepener omsingeld door de Boeren. Met het oog op de ontzet tingstroepen die er door de Engelschen werden heengezonden, is een groot deel der i oeren aangewezen om deze zoo mogelijk tegen te houden, terwijl de anderen de stad omsingeld houden en het de bezetting zeer lastig maken met een 4-tal kanonnen. De commandant uit Wepener moge heliografeeren, dat alles wel is, dit alles wel is zeker zeer betrekkelijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat de soldaten gedwongen zijn in de loopgraven te blijven, om hun leven niet te veel in de waagschaal te stellen. Is er in de Oranje-Vrijstaat nog geen sprake van vertrekken door de Engelschen, ook in Natal blijft het Engelsche leger nog steeds bij Ladysmith en bepalen zich de vijandelijk heden tot enkele kleine schermutselingen. De Boeren laten ook hier, evenmin als in de Oranje-Vrijstaat de Engelschen geheel met rust, terwijl onder het Engelsche leger het aantal zieken vrij groot moet zijn, misschien ook wel ten gevolge van de doorgestane koude en het gebrek dat men gedurende den tocht naar Bloemfontein heeft moeten lijden en de vochtige temperatuur, die er thans heerscht.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2