i i i Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. ADYERTENTIEN. Vlieland, 1 Mei. In den afgeloopen nacht is in het Oostgat bij Terschelling gezonken de Duitsche schoener „Johanna". Van de equipage, bestaande uit vier man, is de kapitein verdronken, terwijl de anderen behouden te Terschelling zijn aangekomen. Te Lisse en Omstreken is onder de bloembollenarbeiders een werkstaking uitge broken, die als altijd, een loonsverbetering ten doel lieeft. Aangezien juist in dezen tijd dezen tak van handel in vollen gang is, kan zulks groote verliezen na zich sleepen voor de handelaren. Eene verrassing voor de kaartentellers aan de algemeene volkstelling was het dezer dagen, toen zij op eenige kaarten van een Zeeuwsche familie, behalve de gevraagde inlichtingen, ook de photografische portretten vonden van de verschillende leden van het huisgezin. Het was een photograaf, die op deze wijze het nauwkeurigste beeld van zich en de leden van zijn gezin meende te kunnen verschaffen. „Het Volk" blijft van gevoelen, dat men thans voor de Hogerhuizen gratie moet vragen. Den weg, door mr. Van den Bergh en „Het Vad" aanbevolen, om door Ringnia van meineed te beschuldigen, een „novum" te zoeken, dat tot een nieuwe aanvraag om revisie zou kunnen leiden, dien weg wil „Het Volk" niet weer ingeslagen hebben. Wie zich daartoe wil laten verlokken, zegt deze courant, met het weten; wij echter verlangen dien lijdensweg, waarbij men telkens het hoofd stoot op den hooghartigen onwil onzer hoogere rechtscolleges, om het werk van hun eigen collega's van onwaarde te verklaren, niet weer op te gaan. De verloting bij gelegenheid van de Haarlemsolie paardenmarkt zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 27 Juli. Het getal loten is bepaald op 25,000, a f 1 per lot. Onder de gemeente Swalmen is een kermisreiziger, die, dronken zijnde, in zijn wagen licht had ontstoken, met den wagen levend verbrand. 5 Jarig kind als brandstichter Aan den rijksveldwachter Sanders en den gemeente-veldwachter Slijkhuis is het gelukt om de oorzaak op te sporen van een te Rheden gewoed hebbenden brand De 5-jarige knaap A. van Beek heeft bekend het schuurtje achter de woning van zijn vader met lucifers aangestoken te hebben, terwijl hij des avonds hetzelfde bij zijn grootmoeder heeft gedaan, die hem mede had genomen omdat zijn vaders huis was afgebrand. Deze roekeloosheid heeft ten gevolge gehad dat 5 woningen in de asch werden gelegd en 8 gezinnen thans zonder dak zitten. Toen te Rotterdam de Liverpoolboot de Koningshaven binnenvoer, met, als gewoonlijk, een sleepbootje voor en een achter zich, ten einde in de Binnenhaven naar haar ligplaats te worden gebracht, dreigde door de sterke deining, een roeiboot, door twee personen bemand, tusschen de Liverpoolboot en het aakschip „Maria" uit Emmerik, liggende tegenover de Anjei straat, beklemd te geraken. Een der mannen, in de roeiboot, dit gevaar ziende, sprong onmiddellijk overboord, bevreesd als hij was verpletterd te zullen worden, doch helaas de ongelukkige zonk en verdween in de diepte. Zijn metgezel kon hem niet redden en ontkwam te nauwernood met zijn roeiboot, daar het volgende oogenblik de Liverpoolboot tegen het aakschip aanvoer, juist toen de roeiboot dit laatste schip voorbij was. Het aakschip bekwam nagenoeg geen averij. Intusschen was het ongeluk van den wal opgemerkt door een schipper, de politie werd gewaarschuwd, en met grooten spoed togen zes agenten terstond aan het dreggen. Ge- ruimen tijd waren zij bezig, maar het mocht hun niet gelukken den drenkeling op te halen. Hoogstwaarschijnlijk is zijn lijk door den sterken stroom weggevoerd. De „Post" meldt van den 27sten uit Bloemfontein Wij hebben statistieken ontvangen van het Fooge Commissariaat der Poeren, waaruit officieel blijkt, dat het totaal der Bóeren- strijdmacht in December bedroeg 54,800 man, behalve 5000 opstandelingen- Het totaal op den 13den Maart bedroeg slechts 26,500 man. De verliezen der Boeren vóór dezen laatsten datum bedroegen6500 aan gevangenen, 8000 aan dooden en gewonden, terwijl er 14,000 om onbekende reden zich aan den strijd hebben onttrokken, van wie officieel gezegd wordt, dat zij naar huis zijn gegaan. Volgens de correspondenten van de Londensche bladen is het in den Oranje- Vrijstaat volkomen rustig, zoodat de Britten van alle kanten naar Bloemfontein kunnen terugkeeren, na de bezette stellingen krachtig te hebben versterkt. Nergens hebben de Boeren ernstigen tegenstand geboden, zoodat de weg openstaat naar Ladybrand. Men vertelt natuurlijk weer dat de terugtrekkende Boeren ontzenuwd zijn. Volgens den correspondent van de „Daily News" te Lorenqo Marques zouden zelfs vijfhonderd Boeren uit Veertien- stroomen naar huis zijn gegaan, ondanks de pogingen om hen tegen te houden. Latere berichten omtrent de ontploffing in de Begbie-gieterij te Johannesburg toonen aan, dat het verlies aan menschenlevens veel grooter was, dan eerst gemeld werd. Dertig personen werden gedood, vier-en-vijftig ge wond. De overheid is er van overtuigd, dat de ramp niet aan het toeval te wijten is tal van arrestaties hebben plaats gehad. Men schrijft uit Stockholm Professor van Nordenskjöld, die zich langen tijd in Petersburg opgehouden heeft, doet van daar de interressante mededeeling, dat men in Russische kringen ijverig in de weer is met de uitrusting van eene groote arktische expeditie, wier taak het zal zijn, zoo mogelijk een her haling te leveren van de beroemde Nordens- kjölden'schen Vegavaart 1878 1880. Als leider der. expeditie zal de bekende Russische Siberië-vaarder Baron Toll fungeeren. De keuze van het schip, waarmede de expeditie zal vertrekken, wordt door prof. Nordenskjöld een zeer gelukkige genoemd. Alle middelen voor de uitzending der wetenschappelijke onderneming zijn door particuliere Maecenen van Petersburg bijeengebracht. Het doel van de reis is, zooals reeds gezegd, een hernieuwde vaststelling van de z.g. Noord- Oostpassage een terdege voor zijn taak berekende staf van wetenschappelijke mede werkers heeft tot taak, de Noordelijke grenslijn van Azië in haren geheelen omvang op geografisch, geologisch en biologisch gebied te onderzoeken. O. a, zal de expeditie gecom bineerde diepzee-peilingen in het als „Nordens kjöld zee" getitelde gedeelte van den Arkti- schen oceaan verrichten. Daarnevens zal men natuurlijk niet verzuimen, ijverig uit të kijken naar voorwerpen, die over het lot van Andrée en zijn tochtgenooten ophelderingen kunnen verschaffen. Te Biberist, bij Soleure (Solothurn) Zwitserland, is brand ontstaan in een hut. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat drie kinderen, 3, 4 en 9 jaar oud, in de vlammen omkwamen. Men heeft niets van de slacht offers teruggevonden. Donderdag zijn op het tentoonstellings terrein te Parijs twee werklieden van een groote hoogte pletter gevallen. Een arbeidde aan den Eiffeltoren Een derde werd opeen werkplaats op 't Champ de Mars bij een ontploffing gekwetst. Naar aanleiding van de moeilijkheden wegens het overboord zetten van overleden passagiers ook wanneer deze niet aan be smettelijke ziekten gestorven zijn, |hebben, naar men uit New-York meldt, de groote TransAtlantische Stoomvaart-maatschappijen beslist, dat voortaan aan boord harer schepen steeds al het noodige voorhanden zal zijn voor het balsemen van lijken en dat reizigers, die zulks verkiezen, kosteloos hun doodkist zullen mogen medenemen. Dezer dagen vonden gendarmes bij de spoorbaan van Pougnies in Henegouwen een uitgeput, half verhongerd man, die verhaalde ap weg te zijn naar Parijs om een erfenis te innen van 3 millioen frcs booswichten hadden hem 44 frcs., al wat hij had, ontstolen en daarom beproefde hij te voet zijn doel te bereiken tot hij er bij neerviel. De deernis waardige had een brief bij zich van eenen Parijschen notaris Boyer, hem kennis gevende van de nalatenschap hem vermaakt door eene voorname dame, die hij bij den grooten Bazaarbrand drie jaar geleden had gered Medelijdende zielen hebben den man in staat gesteld zijne reis voort te zetten. De correspondent van de „Pall Mali Gazette" te Pretoria deelt de volgende bijzon derheden mede over de toebereidselen die daar getroffen worden met het oog op een langdurig beleg „Het lijdt geen twijfel, of de vermeestering van de verdedigingswerken van Pretoria zal voor de Engelschen een zeer moeielijke taak zijn. De forten zijn op de meest wetenschap pelijke wijze gebouwd en de toegangen tot de stad zijn geducht verdedigd. Er zijn mijnen gelegd op goede plaatsen het grove geschut is in stelling geplaatst, die de geheele vallei van de renbaan bestrijkt. Met een aantal electrische lichtwerpers kan men den geheelen omtrek, verscheidene mijlen in het rond, verkennen. De voorraden van levensmiddelen- en krijgsvoorraad zijn ontzaglijkeen magazijn alleen bevat 50,|:Ü0 zakken mais, en de groote importeurs hebben geweldige reserve-voor waarden voor rekening van de regeering. Wat de waterkwestie betreft, men behoeft slechts enkele steken met de spade in den grond te doen, om het te vinden. Uit een particulier schrijven het volgende Tot stijving van uw goeden moed voor de zaak der Boeren kan ik nog vertellen, dat kolonel Goerko (die zeker wel een van de knapste officieren zal zijn, anders zou het Russische gouvernement hem niet met zoon zending belasten) beweerde, dat, indien slechts een derde van de macht, die de gefedereerden op de been kunnen brengen, volhoudt, de Engelschen er nooit komen. Texas is door zware orkanen geteisterd, waardoor o. a. het spoorwegverkeer ontred derd werd. Een twaalftal menschen hebben het leven verloren. Amsterdam, 30 April. Aangevoerd 449 Run deren, le kwal. 60 k 64 et., 2de kwal. 54 ct 3de kwal. 50 ct. per KG. 70 Melk- en Kalf- koeien f 120 a 1 220Graskalveren f a f 131 nucht. Kalveren f 7 f 9 Schapen f f Lammeren'f k f 621 vette Yarkens 36 a 39 ct. per KG, Purmereiid, 1 Mei. Aangevoerd 300 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.432 nucht Kalveren f7 k f 17190 vette Varkens 38 a' 43 ct. per KG.; 151 magere Yarkens f 11 a f 20; 252 Biggen f 6 a f 9.—3379 Schapen en Lammeren701 Runderen en Stieren Kip-Eieren f 2.60 a f 3.per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel stun, f 70 a f 165 per stuk. Melkkoeien lager in prijs, handel stug, f 110 k f 190 per stuk. Yette Koeien, prijshoudend, handel matig f 0.50 k f 0.62 per KG. Yette Kalveren, prijshoudend, handel matig, f 0.60 k f 0.80 per KG. 6 Nuchtere Kalveren, prijshoudend, handel stug. Vette Varkens, prijshoudend, handel matig. Magere Varkens en Biggen prijshoudend, handel stug. Yette Schapen prijshoudend, handel vlug. f 18 k f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 15 k f 24 per stuk. Zondag 6 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. 'Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. hall 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Op Zaterdag 5 Mei 1900, hopen onze geliefde Ouders A. SCHAATSENBERG en F. SCHOENMAKER hun vijftig-jarige Echtvereeniging te herdenken. XJit naam hunner dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen, C. Barhorst. J. Barhorst. ■f H Op den 6 Mei hopen onze geliefde Oom en Tante, JAN Sz. BOON en ANTJE FORMER hun 20-jarige Echtvereeniging te her denken. Hun Nichtjes en Neefje, DORATHEA FORMER. FROUWTJE FORMER. PIETER FORMER, F. SCHAATSENBERG. F. BARHORST. C. SCHAATSENBERG. A. BARHORST. Eierland, Mei 1900. i

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2