Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. By Dorst, onder Oosterhout, is een brand in de bosschen uitgebroken, die zich, aangewakkerd door een stevige bries, over een afstand van een uur uitbreidde, tot de vlammen den Bredaschen steenweg bereikten en geen voedsel meer vonden. De brand woedde tot vier uren 's middags en trok een groot aantal nieuwsgierigen uit den geheelen omtrek. Ruim honderd tachtig bunders zijn verwoest. Te Lisse en omstreken hebben de bloembollenarbeiders het werk gestaaktzij eischen hooger loon. Volgens „Het Vad." zal te Rotterdam eerstdaags een staalgieterij in werking treden. De goede tijden, dat er op verborgen plaatsen schatten gevonden werden, schijnen toch niet heelemaal voorbij te zijn. De timmerman L. J. Veen, Von Zessen- straat 50, te Amsterdam, was bezig met eenige werkzaamheden bij de verbouwing van perceel Hooge Kadijk 8, aldaar. "VVie beschrijft des sloopers verwondering, toen hij achter een plank boven de bedstede, in den muur verborgen, een holte ontdekte, waaruit twee zakjes met geldstukken te voorschijn kwamen. Het bleken zilveren Nederlandsche munten te zijn uit de 17e eeuw, tezamen ongeveer 9 K. G. wegende. De vinder stelde de vondst onmiddellijk aan den eigenaar van het huis ter hand, die twee der munten aan den eerlijken vinder gaf. Voor dezen laatste is de vondst echter nog grooter buitenkansje art. 642 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat de vinder de eene helft, de eigenaar de andere helft van den gevonden schat krijgt. Te Leeuwarden zijn Vrijdag tusschen de 7000 en 8000 kievitseieren aangevoerd, tegen ruim 21,000 verleden jaar op gelijken datumeen gevolg van de gure weersge steldheid. De prijzen wisselden van 13 tot 17 cent per stuk. Ongeveer 5000 stuks zijn „op avontuur" naar Londen verzonden, omdat, ingevolge de jachtwet, na 5 Mei de verkoop van kievits eieren verboden is. Goedkoope briefkaarten gevraagd De Kamer van Koophandel te Utrecht is voornemens tot de regeering het verzoek te richten hier te lande voor locaal verkeer briefkaarten b v. van 112 cent in te voeren. Er is nu geen verschil tusschen den prijs van den stadsbrief en van de briefkaart. Een droevig ongeluk had in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats. De remmer Auit Apeldoorn wilde van een rangeerenden trein afspringen, maar kwam onder den trein en werd totaal verpletterd, De ongelukkige was 22 jaar oud, ongehuwd, en nog slechts drie weken in dienst der maatschappij. In den Haag schijnt men van de Open bare brandschellen nogal eens misbruik te maken. In het verslag der brandweer over 1899 komt althans het volgende voor H et aantal noodelooze alarmeeringen was ongunstiger dan in 1898. Wanneer het publiek het misdadige dezer noodelooze alarmeeringen inzag, en behulpzaam wilde zijn de over treders te ontdekken en aan het gerecht over te leveren, zouden deze baldadigheden spoedig ophouden. Nu komt het vaak voor, dat zelfs volwassen personen niet alleen met een lachend gezicht staan te kijken naar het aanrukken der brandweer bij een baldadige alarmeering, maar ook dat zij de pogingen, aangewend om de daders te ontdekken, tegen werken." Een 37-tal „huizen" te Amsterdam wenschen Burg. en Weth., aldaar, onbewoon baar verklaard te zien. De heer J. De Kleijn te Ginniken is in het bezit van een kanarievogel, die uitge broed werd in Mei 1879 en alzoo weldra 21 jaar oud zal zijn. Een paar jaar geleden zong het diertje nog lustig, doch thans zingt het niet meer. Het is stijf en aan een oog blind, doch het wordt goed verzorgd. Te Amsterdam licht een man op klompen de lui op met de onware bewering, dat hij „het Staphorster boertje" is. Veel verliezen de menschen, die zich laten beetnemen, natuurlijk niet bij den ruilde klompenkwakzalver helpt ze met zijn onzin evenmin als do „echte met zijn schijnge leerdheid." Toch waarschuwt de politie tegen den valschen kwakzalver wel wat te veel eer, dunt ons, zegt de „H, Ct." De politie heeft nuttiger werk te doen dan te zorgen voor de eerbiediging van 't „handelsmerk van iemand, die feitelijk (zij 't door een draai straffeloos) de wet overtreedt. Droogmaking der ZuiderzeeGelijk een commissie, belast met het onderzoeken van een ge-wichtig plan als het droogleggen der Zuiderzee betaamt (pessimisten beweren zelfs dat de commissie tot haar jongsten snik aan het plannenmaken zal blijven) is dit lichaam druk bezig met onderzoeken, overleggen, bespreken enz., van dit grootsche werk. Zaterdag hielden de heeren onder presidium van mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, in het Gouvernemenstgebouw te Leeuwarden een langdurige vergadering. Na afloop van de besprekingen dineerden de heeren ten huize van hun voorzitter. Op initiatief van de bloembollenvereeni- ging „Onderling Belang" en de vereeniging „De Tuinbouw" is door de verschillende bannebesturen in den polder Het Grootslag een maatregel getroffen om aan den ratten- plaag paal en perk te stellen. Op het vangen dezer dieren is thans eene premie gesteld, welke menigeen zal opwekken een aantal van die dieren in het bezit te krijgen. Zaterdag 1.1. werden te Lutjebroek reeds een 10 tal exemplaren ingeleverd. Tusschen Bunde en Maastricht is een gevangene, verdacht van diefstal van een paard, uit een in volle vaart zijnden trein gesprongen. De hem begeleidende marechaus- cees lieten onmiddellijk den trein stil houden en vonden den man ongedeerd op den weg staan. Onnoodig te zeggen dat hem de ge legenheid werd benomen om ten tweede male den gevaarlijken sprong te ondernemen. Voor de getrouwde paren hebben de spoorwegtarieven in Noorwegen een bijzon dere berekening. Zij rekenen man en vrouw wel niet als één, maar laten hen toch samen slechts anderhalve vracht betalen. Ons dunkt, dat onze spoorwegmaatschap pijen, nu ze zooveel goedkoope reis- en retour- biljetten uitgeven, deze bepaling ook wel konden invoeren. Uit Pretoria wordt gemeld, dat het ge- heele aantal Engelsche onderdanen, dat ver gunning heeft gekregen om daar te blijven, 121 is, waaronder 59 vrouwen zijn. Het personeel van de waterleiding en van de electrische lichtinstallatie is echter niet in deze cijfers inbegrepen. Een fabriek te Manchester stelt in het laatst van Mei al haar werklieden in staat, een bezoek aan de Parijsche tentoonstelling te brengen. In den-nacht van 26 op 27 Mei zullen drie booten 2000 werklieden over brengen naar Calais, waar extratreinen hen naar Parijs zullen brengen. De „Cape Times", een officieus orgaan van Sir Alfred Milner, geeft interessante bijzonderheden over de verliezen van do Engelschen in Zuid-Afrika. Het blad schrijft: „Omstreeks half Februari konden de ver liezen door ons leger in den tegenwoordigen oorlog geleden, in de volgende cijfers uitge drukt worden. Gevangen 3000, gestorven door ziekte 4000, gesneuveld 14450, gedood door ongeluk 100, gewond 43350. Derhalve een totaal van 6490» man. Anderzijds blijkt uit de te Kaap stad ingekomen berichten, dat de in de slagen van Rondevalsdrift en Koedoesrand geleden verliezen het cijfer van 5700 man hebben bereikt." De door de „Cape Times" erkende cijfers leveren, zooals men ziet, een totaal van 70600 man. Daarbij zijn niet gerekend de manschappen van het garnizoen van Lady- smith, die men wegens uitputting huiswaarts heeft moeten zenden. En wie kan zeggen wat de toekomst nog in haar schoot bergt? De catalogus van de Parijsche tentoon stelling zal bestaan uit 18 deelen en de eigenaars der firma „Pears Zeep' hebben zich verzekerd van een annonce op de om slagen dier deelen voor de som van 2500 pd. st. (f 30.000). Met 1 Juli treedt in geheel Rusland de wet in werking, die nog maar in een deel des lands geldt, waarbij de verkoop van alle geestrijke dranken staats-monopolie wordt. Uit Bombay wordt van den 26 April gemeld De cholera richt vreeselijke verwoestingen aan in het hongerlijderskamp bij Gadrah, waar eenige duizenden Indianen zijn ver zameld. Yerleden Woensdag werden niet minder dan 150 lijken uit het laager ver wijderd, terwijl nog een honderdtal onbegraven bleven liggen. En tegenover dergelijke toe standen, die het medelijden hebben opgewekt zelfs in het buitenland, had de heer Balfour dezer dagen den moed, in het Britsche Parlement op de vraag of de Regeering dan aan Engelsch Indië niet wat geld wilde voor schieten, te antwoorden, dat de Regeering daarginds zich tot dusverre zelve best kon helpen Hoe een paard gehecht kan wezen aan den man, die hem oppast, blijkt uit een bijzonderheid, die gemeld wordt van „Diamond Jubilee", het bekende paard van den prins van Wales, dat in den Derby (den voornaam- sten ren in Engeland) moet loopen en daarin volgens velen een goede kans heeft Het wil zich alleen door den jongen, die hem altijd oppast, laten berijden en dan snel loopen. Als een ander dan die jongen, al is het de beste jockey, hem rijdt, dan toont hij grooten tegenzin om te loopen. Daarom zal het paard in den grooten ren ook door den jongen, die het oppast, worden gereden Te Amiens was de koetsier van een gevangenwagen, dezen op een binnenpleintje van het rechtsgebouw latende staan, in een wachtkamer met gendarmen staan praten. Toen de zitting afgeloopen was en men de gevangenen naar hun kerker terug wilde brengen, was de wagen verdwenen. Het bleek, dat een 20-jarige, maar oude kennis der justitie, zekere Soyez, bijgenaamd Zout korrel, er mee was weggereden, tot Pont de Metz toe. Toen men hem inhaalde was het paard zoo uitgeput, dat men een ander moest inspannen. De dokters te Krakau hebben besloten hun zieken aan hun lot over te laten, als hun honorarium niet verhoogd wordt. De „Sonntags-Zeitung" vraagt, of het goed gezien is van de dokters, als het ware hun werk zaamheid aan den meestbiedende te verkoopen. Katoenen huizenIn de Vereenigde Staten is er met allen ernst sprake van voortaan huizen te bouwen van katoen. Men gebruikt hiertoe groen katoen van slechte qualiteit, de in velden verstrooide bosschen, zelfs het opveegsel der fabrieken, waarvan men een pap maakt, die zoo hard wordt als steen. Van buiten wordt het bouwkatoen bestreken met een stof, die het ondoordring baar maakt voor regen. Om een katoenen huis te bouwen is de helft minder tijd noodig dan voor een steenen huis het katoenen huis is tegen brandgevaar beveiligd en zal twee derden minder kosten dan een ander. Wat een gouden toekomst voor de huisjes- melkei s. Amsterdam, 7 Mei. Aangevoerd 420 Run deren, le kwal. 60 a 66 ct., 2de kwal. 55 ct., 3de kwal. 50 ct. per KG. 70 Melk- en Kalf- koeien f 120 k f 220; Graskalveren f a f 95 nuclit. Kalveren f 7 k f 10; 51 Schapen f 18 k f 28101 Lammeren f6 a f 10 596 vette Varkens 38 k 40 ct. per KG. Purmerend, 8 Mei. Aangevoerd 379 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.355 nuclit. Kalveren f 8a f 17; 240 vette Varkens 39 k 43 ct. per KG.166 magere Varkens f 12 a f 24; 337 Biggen f7 k f 10.3690 Schapen en 1850 Lammeren 286 Runderen en 19 Stieren Kip-Eieren f 2.60 a f 3.per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel matig, f 80 h f 160 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, f120 k f 180 per stuk. Vette Koeien, prijshoudend, handel matig f 0.50 k f 0.64 per KG. Vette Kalveren, lager in prijs, handel stug, f 0.60 k f 0.80 per KG. Nuchtere Kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere Varkens en Biggen hooger in prijs, handel vlug. Vette Schapen prijshoudend, handel vlug, f 20 a f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel vlug, f 13 k f 23 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel matig, f 5 a f 13 per stuk. Londen, 7 Mei. Ter markt zijn aangevoerd: 1200 Runderen, 9000 Schapen en lammeren, 5 Kalveren, 25 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.45 a f 0.70; Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.97 Kalveren f 0.a f 0.Varkens f 0.37 a f 0.67. Zondag 13 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn's Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2