Buitenland. Marktberichten.1 1 Predikbeurten. ADYERTENTIËN. Te Goor hebben de gozamenlijke timmer lieden, metselaars en schildersknechts eene lóonverho'oging gevraagd van 12 op 14 cent. Slechts enkele patroons hebben dien eisch ingewilligd. De knechten, die een weigerend antwoord ontvingen, zoeken thans werk te Hengeloo, Enschedé en Gronau, alwaar het uurloon veel hooger en waar volop werk is. De werkliedentrein van Goor na^r Gronau biedt hun daarenboven een gunstige gelegen heid. Zekere J. C., te Leiden, die sedert eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw leeft, wilde Woensdagavond binnen gelaten worden in de woning, waarin de vrouw een onderdak heeft bekomen. De bewoonster hiervan vond dit niet geraden en weigerde hem den toegang, te meer omdat de man niot brand schoon was Hij geraakte hierdoor gebelgd en meende zijn woede te kunnen doen bedaren door het gebruik van enkele borrels, hetgeen natuurlijk een verkeerde uitwerking had, daar hij even na middernacht naar bedoelde woning terug ging en een achttal ruiten verbrijzelde. Deswege is hij door een agent van politie naar het bureel overgebracht, alwaar tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. Een paar landbouwers in den West polder aan de noordkust van Groningen hebben 500 éénjarige karpers aangeschaft uit Barnoichen, bij Berlijn. Zij zullen die visschen overbrengen in een achter hun boerderijen gelegen water, dat ontstaan is door ont graving van aarde voor den zeedijk van den polder. Voor een paar jaren brachten genoemde lieden hierin eveneens 500 karpers, welke thans tot voldoende ontwikkeling zijn gekomen en uitgeviscbt zullen worden. Met een door stoomkracht gedreven certrifugaal-pomp zal het water grootendeels worden verwijderd, om de visschen gemakkelijk te kunnen be machtigen. In Atjeh is weer gevochten. De corres pondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint Een ernstig gevecht heeft plaats gehad te Kóetagletjoet in Merdoe met een bende van Toekoe Peukan en Panglima Polem. Aan onze zijde werden er twee gedood, de onderofficier Mathijsen en 24 Javaansche soldaten licht gewond. De vijand liet 57 dooden en wapenen achter. Een ernstig ongeluk heeft te Dinksperlo plaats gehad Eenige leden van de hofhouding van den vorst van Salm-Salm uit het naburige Anholt maakten aldaar een rijtoer. Zij zaten in een prachtige equipage met twee paarden be spannen. Even buiten het dorp werden de paarden schichtig voor een tentwagen, waar door het rijtuig met paarden en passagiers in de Aalderbeek geraakte. Spoedig kwam hulp opdagen, doch slechts met veel moeite kon men de passagiers te voorschijn halen, die verschillende wonden opliepen. Een dei- paarden dat voor eenige weken voor de hooge som van f 1800 gekocht was, was onmid dellijk dood. Voortdurend komen groote troepen Britsche onderdamen, die uit Transvaal zijn uitgewezen, te Lourengo Marquez aan; 700 uitwijkelingen wachten op inscheping naar Natal op transportschepen Eenige duizenden anderen, de laatst aangekomenen, zullen waar schijnlijk tijdelijk te Lourengo Marquez blijven, in de hoop, dat de oorlog spoedig geëindigd zal zijn. Begin dezer week vloog de droogplaats van de forciet en dynamietfabriek van Herentals, in de Belgische provincie Ant werpen met een geweldigen slag in de lucht, In het heele stadje sprongen de ruiten. Twee werklui, die op de droogplaats bezig waren, zijn bij de ramp omgekomen Aan de „Standard" wordt uit Smaldeel gemeldDe proclamatie van lord Roberts schijnt weinig uitwerking te hebben gehad, want alle boerderijen zijn door de mannen verlaten. Vee en paarden werden in beslag genomen. De handigheid, waarmede de Boe ren met hun wagentrein ontsnappen, werkt waarlijk ontstemmend. Toen de Engelschen in Smaldeel aankwamen, bevonden de Boeren zich met hun ossenwagens op slechts vijf mijlen afstands van de Engelschen verwijderd. De correspondent van de „Times" binnen Mafeking noemt in een telegram van den 24stcn April, dat door een looper naar Oetsi is gebracht, den toestand in het dorp hoogst ernstig. De aard van het voedsel dat toen aan de troepen werd verstrekt, was ver beneden hetgeen noodig was om manschappen, die reeds door ziekte ondermijnd waren, op de been te houden. Hevige regens vermeer derden het aantal gevallen van kooi ts, malaria en typhus. Het was moeielijk de schansen in een gezonden toestand te houden en de ophooping van vuilnis en modder te verhinde ren. Het garnizoen zou in staat zijn het tot den 18den Mei uit te houden, maar het vooruitzicht was niet bemoedigend, want er waren veel vrouwen en kinderen in het dorp, die vreeselijk leden onder de ontberingen. De intendance hield een zekere hoeveelheid levensmiddelen in reserve, die de belegerden slechts in den uitersten nood zouden aan spreken. Voor Transvaal's tentoonstelling te Parijs zijn Vrijdag uit Pretoria 89 kisten te Mar seille aangekomen. Volgens de „Temps" was alles verzameld en verzonden door den Franschen consul generaal Aubert, het eenige lid der tentoonstellingscommissie te Pretoria, dat niet onder de wapenen was geroepen. De werkstaking onder de diamantbe werkers te Antwerpen, welke voor eenige weken ten einde scheen, begint weei op onrustbarende wijzeruim duizend loopen weer leeg, in verband met eene werkstaking aan een slijperij te Parijs. Zondagochtend vroeg is, naar men uit Ajaccio meldt, een gevaarlijke bandiet, Fornelli genaamd, door gendarmes gedood Deze boos wicht, die vijf jaren te Nimes gevangen gezeten had, was voor een paar weken ont slagen en naar Corsica teruggekeerd, besloten om zich te wreken op ieder, die indertijd bij zijn veroordeeling betrokken was geweest. Verleden week was hij al vast begonnen met een luitenant Dottori te vermoorden en een herder doodelijk te kwetsen. Men vond een lijst van 35 andere voorbestemde slachtoffers bij hem. De maire en de onderwijzer van Laiosa hadden, wegens zijn bedreigingen, hun post nedergelegd. De Vessuvius is in de laatste dagen aan het werken. De krater werpt groote massa's lava uit, terwijl groote steenklompen met groot geweld omhoog geslingerd worden. Het bovenste spoorwegstation en de rails der lijn hebben door een en ander te lijden gehad. Wervelstormen hebben op verschillende plaatsen in de Vereenigde Staten schade aangericht. In den staat Kansas zijn twee menschen gedood en 2d gekwetst, in de stad Garsa in Texas werden H3 huizen vernield, en zijn ook veel ongelukken voorgevallen, maar overal is de telegrafische gemeenschap gestoord, zoodat men zich geen denkbeeld kan vormen van de uitbreiding der ramp. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de bevolking van Orel voor 12000 roebels heeft ingeschreven om de onkosten te dekken van een detachement Russische vrijwilligers, die naar Transvaal vertrekken. Een kwaadwillige heeft in een dei- dynamo's van de Duitsche afdeeling der ten toonstelling in het Cliamp de Mars een handvol zand geworpen, in dier voege, dat groote stoornis en schade had kunnen veroorzaakt zijn. Het toestel dient ter verlichting van de groote poort der tentoonstelling op de „Place de la Concorde", die Zondagavond dan ook in de duisternis gehuld bleef. Het weegt 36.000 kilogram en heeft 150t paardenkracht. De daad moet gepleegd zijn door iemand, die kennis heeft van dergelijke machines, en des te spoediger hoopt men hem op het spoor te komen. Eenigen tijd geleden was het den Engel schen gewonen soldaten streng verboden te zwemmen in de Modderrivier bij Bloemfontein en schildwachts waren langs de oevers ge plaatst, om voor overtredingen te waken. Op zekeren dag bemerkte een der schild wachts een zwemmer, die hardnekkig doof bleef voor zijn bevelen, om aan land te komen en zich gevangen te geven. Eindelijk kwam de zwemmer uit het water en de woedende schildwacht snelde op hem toe, om hem te arresteeren. Doch de naakte man riep ver ontwaardigd Stommerik! Kun je niet zien, dat ik officier ben! Wij zullen niet vragen of er bij de ontvangst van vreemde vorsten niet veel comedie wordt gespeeld, maar dat de vorsten in ten minste één opzicht op tooneelspelers gelijken, blijkt uit het volgende staaltje. Keizer Wilhelm was Vrijdag voor negen uur in zijne gewone kleeding; te 10 uur was hij generaal der Oostenrijksche cavalerie en bleef dat tot 5 uur. Toen moest hij wegens de aankomst van den kroonprins van Italië te 5.i0 weer Pruisische uniform dragen, om 2 uur later gekleed te zijn in de uniform van het regiment van den hertog van York (dragonders). Bij de taptoe was de keizer weer Oostenrijksch generaal en na dit feest ging hij in Russische uniform grootvorst Koristantjjn afhalen. („Middelb. Ct.") Scliagen, 10 Mei. Aangevoerd: 5 paarden f 50 a f 140, Stieren f a f 357 Gelde- koeien f100 a f 170; 60 Kallkoeien f 130 a f210; Vaarzen 1 af 45 Nuchtere Kalveren f 6 a f20.-; 680 Schapen f 14 af 30 Lammeren f af; Bokken en Geiten f af 38 Varkens f 10.a f 16. 45 Vette Varkens f 38 a 40 cent per kilo 40 Vette Koeien f 160 a f 230; 80 Biggen f 6. a f 12.Kipeieren, 225 a 275 cent; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.50. Leiden, 11 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 119 a f 261 52 Stieren f 55 a f 260Veulens stuks f af 636 kalfkoeien f 108 a f 300 Melkkoeien f 108 a f 300 425 Varekoeien f 90 a f 216; 262 Vette koeien f 119 a f261; 67 Vette kalveren f 30 a f 78; 173 Magere kalveren f 3 a 20; 110 Graskalveren f 20 a f 63; 876 Vette schapen f 16 a f 32.406 schapen (weide) f 12 a f 21.Paarden f a f 291 Magere Varkens f 16 a f 42 Vette Varkens a ct. 713 Biggen f4.75 a f 14.— Londen, 10 Mei. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 75 Kalveren, 40 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.40 a f 0.67 Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.97 Kalveren f 0.52 a f 0.S5 Varkens f 0.37 a f 0.67. Zondag- 13 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuporus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 5 Mei tot 11 Mei 1900. ONDERTROUWD Jan Vlas (Oudeschild) en Antje den Braven (Eierland). Jan Stada (Amsterdam) en Hermina Koopman (Oude schild). Cornelia Huisman (de Westen) en Adriana Smit (den Burg). Almer Eelman en Cornelia Maria van den Berg (de Waal). Pieter Dros en Dieuwertje Keijser (den Burg). GETROUWDPetrus Johannes Hin (den Hoorn) en Antje Witte (Gerritsland). Jan Mantje en Antje Brans (Oosterend). Dirk Huisman (Spang) en Anna Maria Wegman (Eierland). Pieter List (Koogerveld) en Neeltje Selser (de Waal). Jan Burger en Antje Hillenius (Oudeschild). GEBORENJanzoon van Gerrit Schipper en Marijtje Platvoet (Oudeschild). OVERLEDEN: Jannetje Vos, 28 jaar, dochter vanPaulus Vos en Trijntje Visser (Oudeschild). Den 16den ]N£ei hopen wij te herdenken de 50-jarige Ecktvereeniging van onze zeer ge liefde Ouders, Groot- en Overgroot ouders, BIEM TIMMER en PIETERTJE DOGGER. P. SCHAGEN, Paterson. J. SCHAGEN geb. Timmer. S. TIMMER, Oost, A. TIMMER geb. v. d. Bijl. B. TIMMER, Muskigen. J. TIMMER geb. Roosedaal. A. TIMMER, Oosterend. Bevallen van een Zoon, A DUINKER—Eelman. P. H. Polder11 Hei 1900. Ondertrouwd PIETER I»ROS Albzn. en DIEUWERTJE KEIJSER. Texel, 11 Mei 1900. 14- Mr Mk. MC Uit naam hunner liefhebbende kinderen, klein- en achterkleinkinderen.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2