N°. 1325. Donderdag 17 Mei. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel. BRANDGEVAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Overwegende, dat bun gebleken is, dat de inrichting der schoorsteenen in sommige gevallen veel te wenscben overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan bet behoorlijk schoon houden daarvan; dat het, met het oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brandgevaar wenschelijk wordt geacht, daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht of aan de navolgende bepalingen, vervat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan „Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld of met ijzer of „zink bekleed is. „Art 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 98. De schoorsteenen, die gedurende „het geheele jaar gebruikt worden, moeten ten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „November en die, welke alleen des winters „gebruikt worden, ten minste éénmaal in het „jaar, in de maand Mei of Juni; worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezer artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 27 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 16 Mei 1900. Was de aanvoer op de vorige markten nog van weinig beteekenis en scheen het wel, of eerst de aanvoer op de le der groote lammerenmarkten van dien aard zou zijn, dat met recht van een markt en handel er op zou kunnen worden gewaagd, Maandag bleek het, dat men zich in dezen had vergist. De aanvoer voornamelijk van koevee was flink, jammer echter was de handel slechts matig, zoodat zeker menig verkooper min of meer teleurgesteld moest huiswaarts keeren. Naar men ons verzekerde werd die betrekkelijk groote aanvoer van hoornvee vermoedelijk grootendeels veroorzaakt door gebrek aan voldoend voedsel er voor, waardoor de vee houders zich genoopt zagen te trachten zich van dat nu voor hen overtollige vee te ontdoen. Eenige meerdere warmte en ten gevolge daarvan beteren plantengroei ware zeker zeer gewenscht. De aanvoer bestond uit1 paard, 41 koeien, 9 nucht. kalveren, 10 schapen, 49 lammeren, 18 schrammen en 67 biggen. Volgens de aan ons welwillend verstrekte opgave, konden de volgende prijzen worden besomd: voor kalf koeien f 125 a f 140; nucht. kalveren f 12 a f 13schapen f 18 a f 20; lammeren f 11 a f 11.75; schrammen f 16 a f 17 en biggen f 9 a f 10, Volgens een bericht in een elders ver schijnend blad, aan welker juistheid wij meenen niet te moeten twijfelen, herdacht Maandag jl. de heer Mets, kapitein van de stoomboot „Ada", den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst van genoemd stoombootveer was gekomen. Als scheepsjongen in dienst gesteld in 1860, werd de heer Mets op 1 Januari 1882, gezagvoerder der stoomboot. Hij had gemeend, niemand in kennis te moeten stellen van zijn dienstjubilé, zoodat het dan ook onbekend was. Ware dit niet het geval geweest, dit jubilé zou ongetwijfeld niet zoo onopgemerkt zijn voorbijgegaan. De heer Mets toch heeft zich gedurende deze veeljarige dienst de algemeene achting in ruime mate weten te verweryen. Het postvervoer tusschen Texel en Helder is nu reeds bijna 200 jaren aan de familie Mets toevertrouwd geweest en telkens van vader op zoon overgegaan. Van 11 tot en met 16 Mei zijn van hier uitgevoerd76 koeien, 32 kalveren, 48 lammeren, 7 schapen en 34 varkens. De Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts de heer T. Riet, geboren te Texel, zoon van Dr. J. Riet, vroeger predikant te de Cocksdorp op Texel. Oüdeschild, 15 Mei. De prijs, welke in de laatste dagen voor ansjovis betaald wordt op de Zuiderzee, is f 8.50 per 1000. Onder de Texelsche schuiten zijn er in de vorige week geweest met een vangst van 22000 stuks. Mocht dit zoo over het algemeen gaan, dan is de vangst zeer bevredigend. Oosterend, 15 Mei. Van de ansjovisvangers op de Zuiderzee heeft men over de verloopen week nog geene bijzonder gunstige berichten ontvangen. Gevangen werden 7000 a 11000 stuks, terwijl, naar men mededeelt, een visscher gelukkiger was, en in één nacht 16000 stuks ving. De prijs is 7.50 per 1000 stuks. Vlieland, 14 Mei. Van wege het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid is den heer T. Visser alhier een diploma uitgereikt, waarin verklaard wordt, dat hij aan de eischen, gesteld bij het examen voor opzichter bij den Waterstaat, heeft voldaan. Zijne opleiding genoot hij van den heer J. H. Mus alhier. De sneltrein 104, die Zondagmorgen 8,10 uur van den Helder vertrok, is bij het binnenrijden van het station te Schagen ge deeltelijk ontspoord. Een viertal wagens liepen van de rails, waarvan een tweede klas omver werd geworpen. In dezen waggon zaten geen reizigers. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan den weg en het rollend materieel is gering. De communi catie werd niet gestremd. De oorzaak van het ongeval wordt in het te vroeg verplaatsen van den wissel gezocht. Te Maastricht heeft men naar men meldt 9 personen naar het gasthuis ge bracht als hebbende de zwarte pokken. Al het goed dat zij bezaten, is verbrand. Het waren scharenslijpers, harmonikaspelers enz,, die van elders kwamen. In een noot onder een ingezonden ar tikeltje, voorkomende in het weekblad „Op voor Transvaalwerd het vermoeden gewekt als zouden verplegers van de Nederl. Roode Kruis-ambulances hun verplegingsdienst ver laten en de wapenen opgevat hebben1 Nu verzoekt de voorzitter van het hoofd-comité van het Nederl. Roode Kruis, de heer K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht mede te deelen, dat in de berichten of rap porten van de chefs der ambulances bij voor meld comité tot heden ontvangen, geen enkel woord voorkomt dat recht geeft tot een der gelijk vermoeden ten aanzien van het perso neel van het Nederl. Roode Kruis op de slag velden in Zuid-Afrika. Toen Woensdagavond de bediende van een winkelier te Haarlem een zending ont pakte, afkomstig uit Frankfort, kwam er plotseling door een gat uit een der kisten een levende slang en schoof over den grond, tot niet geringen schrik van de aanwezigen. Men wist het beest, dat op nijdige wijze zijn gespleten tong liet kijken, meester te worden en in een flesch te duwen, waar hij spoedig op sterk water werd gezet en daaraan natuurlijk den geest gaf. Het dier was zeventig centimeter lang en is vermoedelijk een gewone boschslang. Men veronderstelt, dat het ergens op een station of in den goederenwagen in de kist gekropen is. Een krasse oude. De oudste inwoner van Zundert (N.-Br.), John van Lieshout, werd den 9den 1 0 jaar oud. De man is nog zeer krasverleden week ging hij met zijne achter-kleinkinderen naar het veld, om aardappelen te poten. Te 's-Hertogenbosch is de zoon van den heer P., handelsreiziger aldaar, verdwenen. De jongen, die leerling is van de 3e klasse der H. B. Swas daar weggezonden om niet te mogen terug komen vóór zijn vader op school was verschenen. Tegen den dag dat deze thuis kwam was de zoon verdwenen, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1