Buitenland. De Cocksdobp, 16 Mei. Volgens ingewonnen berichten vingen de visschers van hier, die ter ansjovisvangst zijn uitgezeild, in éénen nacht 1500 stuks ansjovis per schuit. Uit Bergen-op-Zoom meldt men, dat de ansjovisvangst daar zeer ongunstig is. De visschers brengen slechts tientallen stuks per getij mede, en het seizoen verloopt. Indien niet spoedig verbetering komt, zullen de visschers, die hooge pacht moeten opbrengen, een zeer nadeelig jaar hebben. De krankzinnigheid in ons land neemt steeds toe. Door het bestuur der „Vereeniging tot Christelijke Verzorging van krankzinnigen in Nederland" wordt voorgesteld, een vierde stichting op te richten. Ged. Staten van Noord-Holland namelijk hebben thans aan de algemeene vergadering dier vereeniging en dit is de reden tot dit ingrijpende voorstel de vraag gedaan aan het bestuur om opname van 50 patiënten gedurende tien achtereenvolgende jaren. Uit de gemeentekas van Bergen (N.-H.) is f 25 toegestaan voor de werklooze diamant bewerkers te Amsterdam. Mag dat? (R. N.) Altijd tegenstribbelen Onlangs werd door den Raad van Enschedé besloten het schoolgeld aan de openbare lagere scholen te doen innen door de hoofden. De kinderen moeten nu het verschuldigde bedrag in tien termijnen per jaar medebrengen. De invoering van deze regeling vond tegen werking, vooral van socialistische zijde en velen betaalden het bedrag niet. Van ge meentewege werd den ouders aangeschreven binnen 10 dagen het verschuldigde alsnog te voldoen, daar de kinderen na dien tijd anders niet meer aan het onderwijs kunnen deel nemen. Deze maatregel baatte niet veel sléchts weinigen betaalden, zoodat Zaterdag aan meer dan 200 kinderen de school is ontzegd, tot de ouders hun schuld zullen hebben voldaan. De vacht der schapen is een barometer hoe meer de wol krult, hoe mooier weer wordt het. („R. N.") Ook een Boeren vriend 1 Zondag hing het bulletin van de „Leeuw. Cfc;" over de inneming van Kroonstad door de Engelschen voor een winkel te Leeuwarden, achter een glazen plaat op een houten aan- plakbordje. Een snaak haalt het stuk papier van achter d9 glazen plaat vandaan, keert het om, schrijft .er iets op en zet het aldus, met de nieuw beschreven zijde naar het publiek gekeerd, .weer op de oude plaats. En nu zien de lezers, die na hem komen, .het „officieele" bericht, dat lord Roberts met veertigduizend Engelschen in de lucht was gevlogen Als een vuurtje ging het door de stad lord Roberts de lucht in met 4o 0Ü0 Engel schen met hem. Ied9r was tevreden. Zeker niet het minst de uitvinder van de „officieele" mededeeling. Een zestig getuigen in de zaak-IIogerhuis A. de Jong te Berlikum, P. T. Wassenaar, 11 S. Bakker, J. Bruinsma, J. Dijkstra, allen t<- Beetgum, en J. S. Sinnema te Engelum w.rzoeken ons den volgenden brief openbaar te maken, gericht aan den Hoogen Raad dei- Nederlanden en in het bijzonder aan Mr Laman Trip, raadsheer-commissaris in de revisie der Hogerhuis-zaak. EdelAchtbare Heeren. Aangezien ondergeteekenden getuigenis dei- waarheid in genoemde instructie hebben afge legd ten gunste der gebr. H. en ten nadeele van de nieuw aangewezen daders, betreffende de bekende inbraak bij G. Baitsma, te Britsum, zijnde A. Dijkstra, P. v. Dijk en S. Albeida. Overwegende, dat de Hooge Raad de getui genissen van ondergeteekenden voor waarde loos heeft verklaard en die van genoemde daders voor echt erkend; zoo protesteeren wij tegen bovengenoemde handelwijze en verzoeken alsnog de zaak te brengen waar het behoort, namelijk voor een gerechtshof. Alsdan zijn wij allen bereid, ónder eede de waarheid voor de zooveelste maal te ver klaren. Wij zijn overtuigd als er eindelijk recht in Nederland in deze zaak wordt gedaan, dat de gevangenisdeuren voor de onschuld worden ontsloten. (Volksdagblad). Het aantal vossen schijnt dit voorjaar in Drente sterk te zijn toegenomen, en op vele plaatsen zijn deze brutale en slimme roovers een groote last voor de houders van pluimgedierte. De hoeveelheid eieren, welke zij voor hun onderhoud wegkapen, is ontelbaar, doch daarop wordt nog minder gelet. Anders wordt het, wanneer ook hoenders en eenden spoorloos verdwijnen. En dat deze ook lang niet meer veilig zijn, ondervond deze week de land bouwer G. Hilbolding, te Zandvoort, toen hij des morgens niet minder dan 9 eenden miste. Welke schade de wildbaan lijdt, tengevolge van de roofzucht van deze sluwe dieren, is niet na te gaan. Men moet het zien, wanneer zulk een vossenhol, waarin zich gewoonlijk om dezen tijd 4 a 5 jongen bevinden, wordt uitgegraven, om eenigszins een oordeel te kunnen hebben over de verwoesting, welke deze dieren aanrichten onder hazen, patrijzen en ander wild. Het groot aantal overb'ijfse- len van hunne maaltijden is dan een sprekend getuigenis van de royale wijze, waarop zij leven. Aan een brief van een geacht landgenoot te Elandslaagte door de Engelschen gevangen genomen, wordt het volgende ontleend (de brief is van 7 April 11. en verzonden van het schip „Mongolian") Na een betrekkelijk dragelijk verblijf aan land, werden de gevangenen van Flandslaagte, vermeerderd met een groot aantal menschen van Cronjé, opnieuw op een transportschip gezet, ditmaal op de „Mongolian", waar de toestand nog ellendiger dan vroeger op de „Catalonia" en de „Manila" was. De gevan genen zijn letterlijk op elkaar gesmeten. Het voedsel is karig en slecht. Men kan zijn kleeren niet reinigen. Bovendeks mag men ternauwernood een oogenblik vertoeven. Benedendeks is het niet uit te houden. De atmosfeer is er benauwd en stinkend. Het krielt van ongedierte. Slapen in de hangmat is dan ook hopeloos werk. Bezoeken, zelfs van den -consul-generaal van Nederland, zijn streng verboden. Petities hadden tot het afzenden van den brief niets uitgeweikt Aan een bij den voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ont vangen schrijven van den consul der Neder landen te Lorenqo-Marquez, den heer Pott, is het volgende ontleend „De per „König" aangevoerde zendingen zullen dezer dagen verzonden worden, alles is nog niet uit de lichters geland Met ge noegen heb ik vernomen de diverse zendingen in zeer goede orde te Pretoria zijn aange komen en al draag ik ook weinig er toe bij toch zal ik, waar het van mij afhangt, zorgen, dat verdere zendingen in even goede conditie blijven aankomen en kunt u zonder schroom op die zorgen rekenen, die met alle liefde worden gewijd aan het menscblievende doel, waar zij bovendien strekken ten dienste der gewonden en zieken der wakkere federale machten der beide republioken. „Ook ik geloof dat de oorlog nog lang zal duren, tenzij de burgers geheel mismoedig en verzwakt worden en totaal verbasteren, wat God verhoede en wat ook niet waar schijnlijk is. „Het aantal gewonden is intusschen nog niet groot gelukkig." Naar „Het Volk" mededeelt bestaat het plan tot de oprichting te 's-Gravenhage van een nieuw groot dagblad met ochtendeditie, waarvan de meer bepaalde strekking zal zijn het verdedigen van de industrie tegen de eenzijdige richting, die thans op sociaal gebied wordt ingeslagen doordien men de Staats bemoeiingen te ver wil drijven. Een half millioen gulden wil men hiervoor bijeenbrengen, waarvoor allereerst een be staande groote drukkerij zou worden aange kocht. Het initiatief daartoe is genomen dooi de heeren D. W. Stork te Hengelo, S. C. Korteweg te 's Gravenhage, mr. H. P. C. Z. de Kruyff Jr. te Amsterdam, C. J. H. Muller firma wed. P. Smits en Zn.) te Utrecht en W. H. Pieters (Huding en Pieters) te Rotterdam. Als hoofdredacteur van 't nieuwe dagblad zal optreden mr. L. J. Plemp van Duiveland, thans lid van de redactie van de „N. R. Ct." Volgens een particulier telegram moet Mafeking door de Boeren zijn ingenomen. Door de Engelschen onder generaal Buiier werd Dundee bezet. Men maakt zich in Engeland zeer onge rust omtrent den toestand in Ashantie, waar het aantal strijders tegen de Engelschen reeds op 50000 wordt begroot en die gewapend zijn met mitrailleuses en repetecr-geweren, terwijl een groote hoeveelheid kru t als koop waar in het land is gebracht, voordat de regeering daartegen een verbod heeft uitge vaardigd. Het regenseizoen, dat nu aanbreekt, is mede zeer ongunstig voor Europeesche troepen en het vervoer van levensmiddelen en krijgsvoorraad acht men bijna onmogelijk. Men kan thans veilig aannemen, dat de Vrijstaat voor de zaak der Boeren verloren is, nu volgens verschillende berichten ook Kroonstad in Roberts' handen gevallen is. De zetel der regeering is naar Lindley (ten Z.-O. van Kroonstad) overgebracht (naar wij rneenen werd in een vroeger bericht Heilbron als zoodanig genoemd). De Boeren zien blijkbaar niet veel heil meer in een verdediging van den Vrijstaat, hetgeen valt op te maken uit de herhaalóe berichten dat zij hunne hoofdmacht naar Vaalrivier terugtrekken en aldaar verschansingen opwerpen. Volgens een bericht uit Brussel staan de kansen op vrede in Zuid-Afrika thans vrij gunstig, althans moet het vrij zeker zijn, dat het verzoek om interventie van Boerenzijde te richten tot de regeering van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, door den president gunstig zal worden ontvangen. De Kroonprins van Italië is op zijn reis naar Berlijn leelijk bestolen. Te Bazel bemerkte men nl. dat de bagagewagen van den Kon trein ontbrak. Een ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat de wagon in Italië geheel was leeggeplunderd. Behalve de Bagage van den Kroonprins bevatte de wagon tal van kostbare geschenken voor de verschillende leden van de Duitsche familie. De staking van de wevers en spinners in Oost-Vlaanderen breidt zich uit. In Gent besloten drieduizend werklui te staken, hoe wel de patroons hadden toegestemd in de benoeming van een commissie om de grieven te onderzoeken. In zestien van de twintig fabrieken wordt gestaakt. Ook te Ninove zijn een zeshonderd vrij willige of gedwongen stakers, spinners, die die 2 frank per dag eischen, terwijl de patroons slechts fr 1,85 willen geven. De patroons hebben zich vereenigd en hun fabrieken gesloten. De beschrijving, die de beroemde Ameri- kaansche geschiedvorscher Motley in zijn „Rise of the Dutch Republic" van Almaars verdediging tegen de spaansche overmacht (1573) gmft, wordt door de „Volksstem'- overgenomen om het benarde Nederlandsche ras in Zuid-Arika moed in te spreken in zijn worsteling op leven en dood tegen den Brit- schen veroveraar. „In deze dagen" aldus leidt de „Volks stem" Motiey's klassiek hoofdstuk in „in deze dagen van worsteling van een paar

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2