Buitenland. Gemeenteraad te Texel. 7K In een barbierswinkel worden heel wat blikken ten hemel geslagen; waarheen moet men ook anders zijn oogen richten als men onder het mes zit! Een vindingrijk barbier te Amsterdam is daardoor op den inval gekomen het plafond van zijn winkel rentegevend te maken en op zijn ramen prijkt thans de aankondiging: „plafondvlakte te huur." Als de onderneming slaagt en de adverteer- lustigen van die buitengewone gelegenheid goed gebruik maken, is de barbier tevens van het onderhoud van zijn plafond bevrijd. Echt een mes, dat aan twee kanten snijdt. Te Noord wijk, waar in den laatsten tijd meermalen gevallen van brandstichting zijn voorgekomen zonder dat men den dader heeft kunnen ontdekken, heeft thans de ge meenteraad besloten een premie uit te loven van f 200 voor dengene, die zoodanige aan wijzing doet, waardoor de dader of daders wordt gevonden. In de vorige week zijn weder drie riet schelven afgebrand. Tengevolge van het heerschen der in fluenza onder de paarden der Utfechtsche trammaatschappij te Utrecht, is de dienst op enkele lijnen moeten worden beperkt en wordt dientengevolge de lijn Hoogelanden Ledige Erf slechts bereden van des morgens 9 tot des middags 5 ure. Te Friescheloo (Gr.) is het dienstmeisje N. H. ten gevolge van bloedvergiftiging over leden. Een gewonden vinger had zij gedoopt in ongezuiverd carbolzuur. Door het hoofdcomité van het Neder landse!) e Roode Kruis is thans in het geheel ontvangen f 206,239,34. Het personeel dei- beide Nederlandsche Roode Kruis-ambulances in Zuid-Afrika zal op 1 Juni bestaan uit 33 personen, waaronder 9 artsen. "Voorts wordt geen personeel uitgezonden. Waar de zwaluwen al niet nestelen Een merkwaardig plekje (zoo ondoelmatig mogelijk, zou men zeggen) koos een paar zwaluwen, dat uit het zuiden terugkeerde, onlangs tot nestelen uit, nl. boven op een electrische schel, die in de dienstbodenkamer is aangebracht en die geregeld iederen morgen Wordt gebruikt om een dienstbode te wekken. Ook de nabijheid van menschen in het kleine vertrekje schijnt het vertrouwelijke beestje geenszins te schuwen. Rustig blijft het bij de nadering van de binnentredenden zitten en tuurt met glinsterende .zwarte oogjes over den rand van 't nestje heen. („G. C.") Dwang in militairen dienst. Het „Centr. bad" voor Israëlieten in Nederl. schrijft „Een milicien, te Amsterdam in garnizoen liggend, wien de vorige week bevolen was, op een Zaterdag dienst te doen aan de Hembrug en zich te dien einde per spoor daarheen te begeven, ontving op zijn verzoek een schrijven van den opperrabijn aan den kolonel, dat de Joodsche godsdienst dit vervoer op den Sabbath aan zijn belijders verbiedt. Niettegenstaande dit advies, werd den betrokken milicien verlof geweigerd, omdat „de belangen van den dienst" zijn aanwezigheid vorderden 1 Aangezien hij zich niet aan dienstweigering wilde schuldig maken, begaf hij zich per spoor naar de aan gewezen plaats, van hoogerhand gedwongen, om te handelen in strijd met de nadrukkelijke voorschriften van zijn godsdienst. Wat blijft er op deze wijze over van de bij de Grondwet gewaarborgde vrije uitoefening van den gods dienst 1" President Kruger heeft aan vreemde consuls doen weten, dat Johannisburg zal worden verdedigd, maar hij wenscht geen enkele verantwoordelijkheid op zich te nemen voor beleedigingen van personen en eigen dommen. Hij heeft aan lord Roberts voorgesteld om gevangenen uit te wisselen. De Boeren hebben den tunnel van van Langsnek doen springen. Men seint uit Pretoria dato 18 Mei: Onder het geheele ten strijde trekkend volk is vast besloten den Engelschen tot het uiterste toe het verder binnendringen in deze republiek te beletten. Uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld dat de regeering eveneens besloten heeft niet in te gaan op voorstellen waarop de overgave zou kunnen geschieden. Te Berlijn is een monteur van Siemens en Halske door electiiciteit gedood. Hij maakte een proefrit mede met eene electrische loco motief, die hij zelf had helpen maken en dus nauwkeurig kende. Bij zulk proefrit wordt een stroom van 10,000 Volts "gebruikt en wegens deze groote sterkte waren bijzondere voorschriften aan alle mederijdenden gegeven. Toch was de monteur zoo onvoorzichtig naai de kruk te grijpen, om na te gaan of die in orde was, toen teruggereden zou worden en daartoe een kruk moest worden omgedraaid, zonder dat hem door den aanwezigen hoofd-" ingenieur last was gegeven. Hij kwam zoo doende in aanraking met een toestel, die als bliksemafleider dient, en werd door eenen zwaren electrischen slag getroffen. De 27-jarige oppassende man was terstond een lijk. Een expeditie wordt gereed gemaakt onder bevel van den scheepskapitein Bade, om te trachten, zekerheid te verkrijgen om trent het lot van Andrée met zijn ballon; het voornemen is, tevens naar Franz-Jozefs- land te stevenen, om te zien, of de hertog van de Abruzzen, die daar met de Italiaan- sche expeditie toeft, ook hulp noodig heeft. Telephoon in de gevangenis. Bij de behandeling van een strafzaak te Berlijn is gebleken, dat in een der gevangenissen aldaar de celbewoners met elkander kunnen spreken. Dit geschiedt door middel van de verwarmings buizen, die langs de vloeren loopen. Wat in een cel, tegen de buis aan, gesproken wordt, kan door den buurman, die zijn oor tegen de buis houdt duidelijk worden verstaan. Aldus had een voorloopig gevangene zijn buurman willen overhalen een valsche ver klaring af te leggen, en doordat die andere het geval aan den rechter meedeelde, werd de zaak ruclibtaar. Een opzichter, die gehoord werd, verklaarde, dat zoowel de beambten als de gevangenen zeer goed weten, dat aldus de gevangenen met elkaar kunnen spreken. In Wurtemberg is verleden week onbe rekenbare schade toegebracht aan de prachtig bloeiende vruchtboomen en wijnstokken, dooi de menigte sneeuw, die er gevallen is en duizenden boomen de takken geknakt heeft. Dr. Jameson is, naar uit Kimberley wordt geseind, tot directeur der De-Beers- maatschappij benoemd geworden en er is ook sprake van hem tot lid van het Parlement te kiezen. „Ziedaar de belooning,zegt de Londensche berichtgever der „Petit Bleu", „geschonken aan een echten bandiet, die de strop verdiend had, omdat hij de eerste zaden gestrooid heeft voor den tegenwoordigen oorlog en de ruwe verovering, welke er het gevolg van schijnt te worden." De „N. R. Ct." schrijft„Hoeveel salaris hem dat directeurschap zal opbrengen, weten wij zoo precies niet, maar een paar tien duizenden gulden toch stellig wel. En dan willen de menschen nog zeggen, dat de deugd niet beloond wordt op deze wereld." Vergadering van Dinsdag 22 Mei 1900, 's morgens 10 uur. Goedkeuring rekening Alg. Weeshuis 1899 en begrooting 1900. Aanbieding rekening Bank van Leening 1899 en 1900. Aanbieding begrooting onderhoud Waalder- weg 1900. Af- en overschrijvingen en betalingen onvoor ziene uitgaven dienst 1899. Verzoek subsidie voor pensioenfonds oude, zieke en gebrekkige vroedvrouwen. Pensioneering gem.-veldwachter. Voorz. de heer H. W. de Joncheere, burgemeester. Tegenwoordig de hoeren F. Keijser, C. Keijser Pz., Koning, Bakker, Lap, Roeper, Zijm, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de keeren Keesom en Mets. Secretaris de heer J. A. Wesstra, Na opening der vergadering worden de notulen dei- vorige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. De Voorz. deelt hierop mede: dat volgens opdracht van den Raad door B. W. benevens de daarvoor benoemde Commissie uit den Raad (de keeren Dros, Keesom, Koning en Mets) een schrijven was gericht aan den Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder inzake de te vragen wijziging in den treinenloop, waarin werd medegedeeld, dat men het niet in alle deelen met genoemde Kamer eens was. Het wenschelijke was daarin o. a. betoogd een sneltrein te doen vertrekken 's middags ongeveer 4 uur 10 uit Amsterdam, terwijl door genoemde Kamer voorge steld was een sneltrein uit Amsterdam een uur vroeger. Geen antwoord was op dat schrijven ontvangen en uit de nieuwe Zomerdienstregeling was gebleken, dat het verzoek van den Kamer niet was ingewilligd. dat het verslag over den toestand der gemeente over 1899 gereed was en bij de leden van den Raad zal eirculeeren dat 17 Mei 1900 kasverificatie was gehouden door B. W. bij den gemeente-ontvanger en dat boeken en kas in orde waren bevonden. Ontvangsten waren f 6S351.33 Uitgaven - 66103.SO In kas was f 2247.53. Ook boeken en kas bij genoemden heer wat betreft de havendirectie waren in orde. De ontvangsten bedroegen f 33.04. Uitgaven - 198.495 Nadeelig saldo f 165.45'. Bovengenoemde mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. ■Ingekomen was: Missive H. H. Ged. Staten, behelzende goedkeuring Kohier schoolgelden 2e kw. 1900. Een schrijven van Mej. KeesomDijt, bevattende de mededeeling, dat zij hare benoeming tot regentes Al". Weeshuis aanneemt. Een schrijven van den heer Ingenieur van den Waterstaat, den heer Caland, waarin deze mededeelt, dat door ZEd. zal worden voldaan aan het voorstel van B. W. om onder de onderhoudskosten der haven ook op te nemen de verlichting van het haventerrein. Een kennisgeving van den heer Bosman, te Alkmaar, van de zomerdienstregeling der //Ada". Aan 't verzoek van B. W., na ingewonnen advies van den inspecteur der posterijen, met betrekking der vervroeging van de 2de boot, was voldaan. Een schrijven van Ged. Staten behelzende goedkeuring rekening havendirectie 1899 in ontvangst f 7342.04, uitgaven f 7486.10', dus een nadeelig saldo van f 44.06'. Eveneens van de begrooting 1900. Ook deze ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat door de Commissie van onderzoek er van, bestaande uit de keeren Dros, Bakker en Keesom, rapport was ingekomen en zegt die Com missie dank voor het volbrengen van haar taak. Volgens die rapporten stelt de Commissie voor rekening en begrooting goed te keuren. Overeenkomstig dat advies wordt besloten. De rekening had tot ontvangst i 10531.90 en tot uitgaaf f 9429,10', alzoo een batig saldo van f 1102.79'. Het eindcijfer van ontvangst en uitgaaf werd bij de begrooting f 8271.04. Bedoelde rekening, loopende tot 1 Mei jl., werd ge steld in handen van eene commissie, om haar na te zien en er rapport over uit te brengen. Als leden dier commissie werden benoemd de heeren Dikkers (voorz.), Roeper en Lap (leden). t Voor van deze instelling af te stappen bracht de Voorz. een woord van dank aan HH. commissarissen dier instelling voor hun betoonden ijver voor de ver vulling van hun taak als zoodanig, terwijl tevens door ZEA. werd voorgesteld aan den directeur dier bank (den heer II. Flens) namens den Raad schriftelijk dank te betuigen voor de vervulling van deze dikwijls moeielijke t-aak, die door ZEd. met de grootst moge lijke eerlijkheid en accuratesse was vervuld. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Deze begrooting had tot eindcijfer van ontvangst en uitgaven f 653. Uitgetrokken was voor bazaltslag f 360. Het lossen er van- 24. Rijloon- 144. Arbeidsloon ,......- 125. Totaal f 653. Zooals bekend moet de gemeente de helft bijdragen in de kosten van onderhoud. Dit is een zaak geheel van administratieven aard. Enkele posten der begrooting waren overschreden, terwijl op andere weer iets was overgehouden. Voor gesteld werd nu de tekorten op enkele posten aan te vullen met hetgeen op andere posten over was. Met algemeene stemmen werden deze veranderingen goedgekeurd. B. W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen. Gewoonlijk is die betrekking eene nevenbetrekking en bovendien zou het zeker in de eerste plaats noodi" zijn, te denken aan eigen gemeente-ambtenaren, voor aan zooiets subsidie te verleenen. Overeenkomstig dat advies wordt met algemeene stemmen het verzoek afgewezen. Met het oog op de reeds vrij langdurige discussie over dit onderwerp in de vorige vergadering, acht de Voorz. het wenschelijk thans dadelijk tot stemming over te gaan. Op zijn vraag of nog iemand er het woord over verlangt, vraagt de heer Dros of door B. W. is uitgerekend hoeveel totaal met inbegrip van renten zal moeten worden betaald, voor de gemeente veldwachter den 65-jarigen leeftijd zal hebben bereikt. De Voorz. zegt dat dit niet werd gedaan. De heer Dikkers vraagt, hoe het zal zijn, wanneer de veldwachter eens naar elders vertrok. De Voorz. geeft ten antwoord dat dan, mits het niet in de eerste 3 jaren gebeurt, het kan afgekocht worden. De heer Dros acht het wel noudig bovenbedoelde berekening eens te maken. Door ZEa. was zulks ge daan en spr. komt dan tot de conclusie, dat ongeveer f 2400 zal zijn betaald in die jaren, zoodat gedurende bijna 10 jaar aan den veldwachter jaarlijks f 250 zou kunnen worden uitbetaald. De Voorz. dankt den heer D. voor die berekening, doch maakt de opmerking, dat niet kan worden bepaald hoe over zooveel jaar door den Raad zal worden besloten en een bepaalde pensioen-verordening voor een enkel persoon te bezwaarlijk is. De heer Dikkers maakt den heer Dros de opmerkin", dat deze zijne berekening maakt bij eene betalin" a?s premie van f 80 en de rente rekende a 4%, terwijl door de gemeente f 60 zou moeten worden bijgedragen en door dergelijke maatschappijen geen hooger rente kan worden gerekend dan 3%. De heer Dros antwoordt, dat dit verschil van minder beteekenis is, doch dat de hoofdzaak hierop neerkomt dat z. i. de te betalen premie veel te hoog is. Nadat ook door den heer C. Keyser Pz. was gewezen op dat verschil van f 20, waardoor het totaal bedrag in ieder geval een vierde minder zou worden, sluit de Voorz. de discussie over dit onderwerp. Op verzoek van den heer Zijm wordt deze echter nog toegestaan te vragen, hoe het zou zijn, indien men den veldwachter wegens wangedrag zou moeten ontslaan. Ook dan zegt de Voorz. zou het kunnen worden afgekocht. Het voorstel van B. "VV. om de veldwachter in een pens oenverzekering te doen hierop in stemming febracht iwerd aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, ie van de heeren Lap, Roeper en Dros. Verzoek mej. A. Dousma ontslag onderwijzeres te O osterend. Besloten werd haar eervol ontslag te verleenen ;ngaande 1 April jl. Benoeming onderwijzeres leervak k te Oosterend. Een 6-tal sollicitanten had zich hiervoor aangemeld, nl. de damesA. M. Mantje (echtgenoote van den heer A. Brans), M. R. Breman, Gr. Koning, H. Kuiper, D. Smit en A. Brans.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2