Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. In de vestibule van het postkantoor te Rotterdam werd aangehouden de 28-jarige koopman H. P., uit Berlijn, verdacht van poging tot moord en roof aldaar gepleegd. Zijn aanhouding en uitlevering was telegra fisch verzocht. Hij was in gezelschap van een Duitsche vrouw den vorigen dag uit Amsterdam gekomen en had in een logement aan de Boompjes gelogeerd. In de „Standaard" is de wenschelijk- heid uitgesproken van het zenden van een predikant naar de gevangenen op St. Helena. Thans deelt de heer Bijleveld, voorzitter van het Chr. Boerencomité, mede, dat vanwege het comité reeds is besloten tot uitzending van een predikant, dat het met een predikant in onderhandeling is en dat het hoopt, spoedig te kunnen berichten, dat hij gaat. Op last der justitie is de schietbaan, waar de schutterij, rijkspolitie enz te En schede hare oefeningen houdt, gesloten, daar naar aanleiding van de klacht van iemand in de nabijheid wonende, dat een kogel in het dak van zijn huis terecht is gekomen, eerst een onderzoek moet worden ingesteld-, 't Is voor de pas opgerichte „Schietvereeni- ging Enschede—Lonneker" een tegenvaller. Een aantal stationeerende koetsiers te Amsterdam hebben den Raad verzocht, de jongste verpachting der staanplaatsen te ver nietigen en een herverpachting uit te schrijven. Zij beweren dat er geknoeid is door „het groote en mindere personeel" waardoor de gemeente een schade lijdt van f 14000 in 5 jaar. (R. N.) Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft, naar „Het Volk" meldt, in zijne jongste ver gadering besloten een som van duizend gulden beschikbaar te stellen voor de uitgesloten sigarenmakers te Groningen. Een goed werk. De leerlingen der meisjesschool voor m. u. 1. o. te Schiedam, zijn in 't bezit gesteld van kaarten, bevattende 20 hokjes voor bijdragen van 5 cents elk, om te laten invullen door familie en kennissen. De ontvangen gelden zijn bestemd om onbemiddelde ziekelijke kin deren in de gelegenheid te stellen, in een of andere vacantiekolonie hunne gezondheid te herkrijgen. Te Amsterdam is door een comité, dat zich bijzonder interesseert voor het lot der krijgs gevangen Boeren, van den Nederlandschen consul te Kaapstad het volgende schrijven ontvangen „In antwoord op uw schrijven van 6 April heb ik op 27 April getelegrafeerd, dat het best zou zijn mij geld te zenden. Er zijn hier op het oogenblik circa drieduizend krijgs gevangenen, terwijl er ruim tweeduizend naar St. Helena zijn verzonden. In drie hospitalen hier bevinden zichpl. m. 400 zieke en gewonde krijgsgevangenen. Ik werk te zamen met het hier opgerichte comité en wij voorzien ook de krijgsgevangenen te St. Helena van het noodige. Er is door de Afrikaners in deze kolonie veel gedaan om het lot dier ongelukkigen wat te verzachten, maar er wordt enorm veel geld gevorderd Amok maken 1 Begin dezer week was onder eenige Java nen, aan boord van het stoomschip „Prins Willem I", te Amsterdam, een twist ontstaan, door dat eon van hen wat beleefd was ge weest jegens het meisje, gekozen door een ander Javaantje. Er ontstond eene vechtpartij, die zoo ernstig werd, dat de nachtportier van de maatschappij „Nederland", Ter Reehorst genaamd, tusschen- beide moest komen om de vechtenden te scheiden. Ter Reehorst had dit reeds gedaan, toen plotseling een der Javaansche emigran ten onder het geroep „Amok" op Reehorst afsprong en hem een steek met een mes toebracht. Op het hulpgeroep van den verwonde kwamen eenige burgers en politieagenten toeschieten. De gewonde werd naar het Gasthuis ge bracht, waar hij ter verpleging werd opge nomen. Onmiddellijk werd door den heer Hazenberg, hoofdinspecteur van politie, en den heer Elhorst een onderzoek ingesteld en de dader in arrest gebracht. De toestand van den gewonde is niet levensgevaarlijk. Uit Kotta-Radja is van 9 April aan de „Sumatro-post" geschreven „Zoo langzamerhand komen er toch meer en meer hoofden hun onderwerping aanbieden. In het Geudongsche heeft o. a. Hakirn Pentoe zich aan onze zijde geschaard. Het is aardig om te hooren hoe de Atjeher zich den Atjeh- oorlog toen en thans in figuurlijken zin voor stelt. „Hij vergelijkt den oorlog met een grooten boom, die zijn wortels in de bergen heeft en zijn takken over de Atjeh-vallei uitstrekt, om hier opnieuw wortel te schieten en jonge spruitjes te doen ontstaan. Vroeger, zegt hij, waren het de jonge spruitjes, die steeds door de compagnie werden uitgeroeid, en dit was monnikenwerk, want de boom bleef bloeien en nieuwe lootjes kwamen weer te voor schijn. Thans echter dringt de compagnie tot in de bergen door en vernielt daar de groote wortels van den boom en nu moet die boom wel sterven en vergaan. „De Atjeher heeft hierin gelijk; het moet ons streven zijn het met wortel en al uit roeien van dien boom des tegenstands. De redactie van „De Grondwet" ont ving in de vorige week Donderdagavond met de laatste post een briefkaart uit Grave, welke daar volgens den poststempel op 17 Sept. 1886 op de post was gedaan, 18 Sept. daaraanvolgende te Rozendaal was aange komen en nu eerst na 14 jaren is besteld Men seint uit Pretoria 18 Mei. Er is een officieele nota uitgevaardigd, waar in den consuls der neutrale mogendheden wordt medegedeeld, dat de Regeering be sloten is, de Witwatersrandmijnen tot het uiterste toe te verdedigen, omdat het grootste deel van het niet meestrijdende volk onder danen zijn van neutrale mogendheden, maar in geen geval stelt zich de Begeering ver antwoordelijk voor eenige schade of nadeel dat aan personen of eigendommen zou kunnen worden toegebracht. De Boeren schijnen zich nog te roeren in de buurt van Kroonstadt. Een kleine afdeeling huzaren werd Vrijdag beschoten uit een hoeve, waarop de witte vlag waaide. De Boeren moesten met kanonnen verdreven worden, waarop de hoeve in brand werd gestoken. Eene afdeeling bereden infanterie, die trachtte een Boerenconvooi te vermeesteren, „werd gedwongen naar het kamp terug te keer en." Zij werd beschoten bij Doornkloof, waar een vrij sterke Boerenmacht scheen te staan. De Standard-correspondent bericht dat de tunnel bij Laingsnek slechts bij het begin en het einde is vernield geworden. Wel waren overal boringen gedaan met het doel om den tunnel in zijn geheel te doen springen doch de constructie bleek zoo degelijk te zijn dat ernstige schade niet kon worden toe gebracht. De hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat is voor de vierde maal verplaatst: nu naar Vrede, dat in zeer bergachtig terrein in den uitersten noordoostelijken hoek van den Vrij staat gelegen is, op de hellingen der Drakens bergen, slechts 30 tot 45 kilometer hemels breedte van Standerton, Volksrust en New castle. Een Brusselsch blad meldt dat de heer Hadamart te Brussel een huis voor zijn schoonzoon, Alfred Dreyfus, heeft gehuurd. Onder de dokwerkers te Antwerpen dreigt een algemeene werkstaking tengevolge van de veroordeeling tot een jaar gevange nisstraf van Fabri, den president van den Soc. Dokwerkersbond, die naar Frankrijk is uitgeweken. Sedert eenige dagen heeft men aan het departement van koloniën te Londen geen berichten ontvangen van de Goudkust en men meent algemeen, dat de toestand te Coomassie zeer ernstig is. Volgens een bericht uit New-York aan „Morning Leaderzijn daar in de eerste vier maanden van dit jaar 120 duizend landver huizers geland, terwijl er bovendien 75 duizend werkeloozen rondloopen. De ridders van den arbeid beginnen weer verdere beperking van de immigratie te bepleiten. -■ In een kolenmijn nabij Luik is het werk gestaakt. De stakers eischen 5 pet. loonsverhooging. Men verwacht, dat de be weging zich zal uitbreiden. De door de Bondsvergadering met bijna algemeene stemmen aangenomen Bondswet betreffende de invoering van de verplichte ziekten-, ongevallen- en militaire verzekering, is bij volksstemming van het Zwitsersche volk met 337,575 tegen 156,H29 stemmen verworpen. De politie te Parijs heeft een onderzoek ingesteld naar het incident, dat /aterdagavond op de tentoonstelling is voorgevallen Een Engelsch exposant had het bulletin van het ontzet van Mafeking voor zijn uitstalling ge plakt en door zijn onderhoorigen het God save the Queen'; laten zingen. De Fransche werklieden en enkele Fransche bezoekers waren daar niet van gediend en het scheelde weinig of een vechtpartij was er het gevolg van geweest. De Franschen stelden zich voorloopig tevreden mot het uitroepen van „Leve den Boeren! De commissaris-generaal zal nu een regle ment uitgeven, dat alle politieke betoogingen verboden zijn op de terreinen der wereld tentoonstelling. De vrijheid van het woord is niet alleen in Engeland, maar ook in de Kaapkolonie tot een leus teruggebracht. Te Kaapstad heeft de aankondiging van een congres, waarop tegen de inlijving der beide Repu blieken geprotesteerd zal worden, een waren storm teweeggebracht; de „loyalisten" dreigen met ernstige ongeregeldheden in geval het congres doorgaat. Te Parijs zal de phonograaf als getuige dienst doen. Een muziekuitgever had van een Duitsch componist een liedje gekocht, maar weigerde te betalen omdat hij ontdekte dat het sprekend leek op een Amerikaansche compositie Prof. Dubois, directeur van het conservatoire, werd als deskundige gehoord en bevestigde deze bewering. Tot nader bewijs bood de gedaagde aan, de rechters in raadkamer beide liedjes door de phonograaf te doen hooren. De Rechtbank heeft dit bewijs middel goedgekeurd en den dag voor deze merkwaardige bewijsvoering bepaald. Terwijl het bewaren van eieren door chemische procédés reeds hier en daar wordt toegepast, heeft men in Amerika reeds reus achtige opslagplaatsen van eieren ingericht. Wanneer wij een blad mogen gelooven, dat den naam draagt van „Ice and Refrigeration", moeten de verschillende eieren-depóts, die reeds in Amerika bestaan, te zamen 2,855,060 eierkisten bevatten, inhoudende 907,800,000 eieren. In Chicago wordt het conserveeren van versche eieren het meest toegepast. Men vindt er magazijnen met 700,000 kisten. In New-York breidt deze industrie zich eveneens uit, evenals te Philadelphia, in welke steden men 205,000 en 200.000 kisten vindt. Bedorven eieren zullen hiermede tot de onmogelijkheden gaan behooren. Scliagen, 23 Mei. Aangevoerd: 11 paarden f 80 a f 220, 2 Stieren f 65 a f 20 Gelde- koeien f100 a f 135; 30 Kalikoeien f 130 a f 175; 10 Vaarzen 1 70 a f 95; 16 Nuchtere Kalveren f 5 a f23.200 Schapen f 23 a f 28 1125 Lammeren f 7 af'12.50; Bokken en Geiten f3,a f 6 35 Varkens f 13.a f 16. 18 Vette Varkens f 38 a 40 cent per kilo 41 Vette Koeien f 150 a f 24560 Biggen f 3. a f 6.Kipeieren, f 2.25 a f 2.75Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.47. Leiden, 25 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 115 a f 256; 86 Stieren f 46 af 225; Veulens stuks f af 194 kalfkoeien f 115 a f 275; Melkkoeien f 115 a f275 171 Varekoeien f 86 a f 205; 275 Vette koeien f 115 a f 256; 79 Vette kalveren f 33 a f 80; 110 Magere kalveren f 4 a 19; 29 Graskalveren f 20 a f 56; 1086 Vette schapen f 16 a f 31.404 schapen (weide) f 13 a f 20.Paarden f a f 233 Magere Varkens f 14 a f 36 Vette Varkens a ct. 311 Biggen f6. a f 13.— Zondag' 27 Kei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 19 Mei tot 25 Mei 1900. ONDERTROUWD Simon Hemelrijk en Kla- zina Backer (Oudeschild). Cornelis Visser (den Burg) en Dirkje Duinker (P. H. Polder). Dirk Koning (Oudeschild) en Trijntje Duinker (P. H. Polder). Arie Cornelis Rab (den Burg) en Jannetje Mets (Oudeschild). GETROUWDPieter Dros en Dieuwertje Keijser (den Burg). Cornelis Huisman (de Westen) en Adriana Smit (den Burg). Almer F.elman en Cornelia Maria van den Berg (de Waal) Pieter van Schijndel (Helder) en Johann c Behagen (Oudeschild). GEBOREN Dirk. zoon van Pieter Bakker en Stijnfje v u don Berg (den Burg). Pieter Martinne, zoon v .n A rii L mgeveld en Alida Hendrina Ponger (den Buig). OVERLEDEN: Geeuc.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2