Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur t en. Naar wij vernemen werd onze vroegere plaatsgenoote, Mej. Johanna Keijser, thans onderwijzeres te Heiloo, benoemd tot onder wijzeres te Bussum. Oudeschild, 8 Juni. Met drie stoombooten en zes tjalken werden gisteren naar de Leidsche markt vervoerd 5248 lammeren, 94 schapen, 16 koeien, 8 kalveren en 6 varkens. De voor de visschers meest gevaar opleverende stukken van het wrak der in de Zuider Haaks gezonken Engelsche stoomboot „Harrow", zullen binnenkort door 's Rijks Waterstaat worden weggeruimd. Het terrein zal aldaar dus in den a. s. herfst reeds geen gevaar meer opleveren. Eene elders aangekochte groote tjalk is hier nabij den dijk yan den Prins-Hendrik polder gebracht, om door de hier gevestigde scheepssloopers te worden uit elkander ge nomen. 't Is zeker te wenschen dat deze onderneming voor de daarbij betrokken per sonen voldoendewinst mag opleveren. Tot keurmeester van het zeegras, dat door personen van hier voor de gemeente Wieringen zal worden gemaaid, is aangesteld onze plaatsgenoot, de Heer Joh. Hemelrijk, alhier. Men mag deze keuze wel eene gelukkige noemen, omdat de Heer Hemelrijk zeker niet zal nalaten om, zooveel in zijn vermogen is, te bewerken dat de hier wonende wierdrogers en maaiers langzamerhand in gunstiger con ditie geraken. Oostebend, 8 Juni. De garnalenvisschers van hier hebben voor dit saizoen deze bezig heid gestaakt en zullen gedurende den zomer en het najaar hun geluk weder beproeven op de Noordzee. Geleek het in Januari en Fe bruari of de garnalen een goeden winter zouden geven, later werden de vangsten aanmerkelijk minder, terwijl de prijzen laag bleven, zoodat gedurende de 6 maanden, dat de visschers dit werk verrichtten, de ver diensten voor hen aanmerkelijk beneden het middelmatige zijn gebleven. Met de ansjovisvangst op de Zuiderzee gaat het in den laatsten tijd vrij goed, terwijl de prijzen tot f 9 per duizend zijn gestegen. Er zijn visschers, die thans reeds meer hebben verdiend, dan in het yorige jaar gedurende den geheelen vischtijd. Bij de uitgevers Yan Holkema en Wa- rendorf te Amsterdam verschijnt een nieuwe geïllustreerde editie van de werken van Justus van Maurik. Het Rijks-Museum te Amsterdam werd gedurende de beide Pinksterdagen bezocht door 12000 personen, een getal, dat te voren nog niet op Pinkster behaald is. Blijkens de onlangs vastgestelde kiezers lijsten telt het kiesdistrict Helder voor de Tweede Kamer voor dit jaar 6333 kiezers, over de verschillende onderkiesdistricten ver deeld als volgtHelder 3086, Texel 935, Vlieland 120, Terschelling 548, Wieringen 488, Anna Paulowna 462, Zijpe 577, Callants- oog 86 en Petten 31; en voor de Provin ciale Staten 4657 kiezers, nl. Helder 3057, Texel 934, Vlieland 120 en Terschelling 546. De heer W. H. van Zanten Jr., te Leiderdorp, belast zich, zooals men weet, met het inzamelen van sigarenpuntjes voor de oude zeelieden in de Prins Hendrik-Stichting. Nu dit „zaakje" vier jaar bestaat, geeft hij daarvan zelf de volgende beschrijving Geregeld zend ik elke week een kist, inhoudende 174 onsen tabak naar Egmond aan Zee. Van tijd tot tijd gaan er ook sigaren en boeken heen, die mij door de vrienden, en niet te vergeten door de vrien dinnen van den ouden zeeman, gezonden worden. Heeft de directeur van de P. H. Stichting van een anderen kant tabak ont vangen, wat nog al eens gebeurt, dan houdt de zending van hier tijdelijk op, anders zouden de oudjes, ik wil nu niet zeggen te veel, maar toch wel wat overvloedig krijgen, en tabak moet eene versnapering blijven. Den 3den Maart 1896 verzond ik de eerste tabak aan de P. H. Stichting, en den 4en Maart 1900 waren er p. m. 24.300 onsen tabak door mij gezonden. Tweeduizend vier honderd en dertig kilo tabak, gemaakt van sigarenpuntjes, is geen kleinigheiden toch was ik in de gelegenheid, bovendien een flinken voorraad in het magazijn op te leggen. Doch laat men gerust doorgaan met ver zamelen, want ik hoop het gratis verschaffen van tabak uit te breiden, door ook aan de oudjes, verpleegd in andere gestichten van liefdadigheid van elke richting, van tijd tot tijd, en liefst dikwijls, wat te bezorgen. Ook boeken, tijdschriften, feuilletons voor lectuur en plaatjes om te kijken, zijn erg welkom, terwijl schoone couranten, bij de zendingen gevoegd, schijnbaar zoo'n nietig heid, door de massa's een aardig stuivertje opbrengen. Onlangs is gemeld, dat aan het strand te Schiermonnikoog was aangespoeld een flesch, waarin zich een in het Engelsch geschreven briefje bevond, inhoudende, dat het stoomschip „Cresyl' snel zinkende was enz. en men een stervenden jongen zeer zou verplichten hiervan bericht te zenden aan zijne ouders, Richard Pearsall te Cyclone, Texas. Volgens thans van het Amerikaansch consulaat te Amsterdam ontvangen bericht is genoemd stoomschip veilig te Huil gearri veerd, zoodat weder een flauwe grappen maker aan het werk is geweest. Woensdag ontspoorde trein 155 bij 't binnenstoomen van het station Uitgeest. Hoewel de machine totaal onderste boven viel, werden machinist en stoker gelukkig niet gekwetst en waren onmiddellijk bij de hand om het vuur te dooven. De bagage wagen en een rijtuig eerste klasse werden deerlijk gehavend. Een wonder mag het heeten, dat er niemand der inzittenden werd gekwetstdaar de trein vol reizigers zat. De conducteur Vink scheen zich nogal ernstig bezeerd te hebben, daar door den hevigen schok een zware koffer op hem viel. Gedurende de Pinksterdagen werd Zand- voort bezocht door ongeveer 80.000 vreem delingen. („A. Ct.") Omtrent een Dinsdag voorgevallen spoor wegongeluk aan het station Elburg, dat al zijn er ook geen persoonlijke ongelukken te betreuren van vrij ernstigen aard blijkt, bevat de „Zw. Ct." de volgende bijzonderheden De wissel, die veilig stond moet even vóór het binnenkomen van trein 9.42 uif Zwolle door een arbeider er werd aan den weg gewerkt op onveilig zijn gesteld, waardoor de trein op het deode spoor liep. De wissel is circa 150 M. van het station verwijderd en de machinist had tijdig kunnen stoppen, als hij den verkeerden loop van den trein had opgemerkt. Toen de trein op de gewone hoogte remde, was het te laat en stiet deze tegen een wagen met kalveren, die door het stootblok, de goederenloods en het achterste gedeelte van den zijmuur van het station werd gedrongen. De machinist sprong op het laatste oogenblik van den trein en kwam met eenige schrammen op het gelaat vrij. De veewagen is geheel in het gebouw ver dwenen, doch de locomotief is, toen zij tot aan het gebouw was genaderd, tot stilstand gekomen. Do machine leed weinig schade de veewagen werd totaal vernield. De meeste dieren konden uit hun benarde positie gered worden. Slechts vier kalveren moesten het ongeval met den dood bekoopen. Het station is nogal toegetakeld. De voor kant heeft bijna niets geleden, doch van een achterzijhoek is een groot gedeelte wegge slagen. De wachtkamer derde klasse, een gang en een bovenvertrek werden geheel vernield. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Er wordt door pikeurs in Friesland vaak geklaagd, dat er zoo weinig belangstelling meer bestaat voor harddraverijen op de korte baan en van de zijde van paardenhouders èn sportliefhebbers èn van de zijde van het publiek. Voor een groot deel is die weinige belangstelling de schuld der pikeurs zeiven, wellicht mede van de eigenaars der deel nemende paarden. Er wordt te veel gekon keld en overleg gepleegd. Duidelijk bleek dit Dinsdag weder op de harddraverij te Heerenveen, uitgeschreven door de Vereeniging voor Volksvermaken. Bij de twee laatste ritten moest de pikeur den appelschimmel- hengst Napoleon II uit alle macht tegenhouden om den zwarten ruin Joris den prijs te laten winnen. Iemand, volslagen met het harddraven onbekend, kon het opmerken, zoo in het oog- loopend geschiedde hier de uitvoering eener vooraf gemaakte afspraak. Er is bericht ontvangen, dat de Boeren stand houden nabij Hatherley, 19 K. M. ten oosten van Pretoria, aan de lijn Pretoria- Delagoabaai met het doel tijd te winnen. Zij brengen de Engelsche krijgsgevangenen over naar Nooitgedacht in Elandsvalei, een zeer ongezonde streek. Ondertusschen zijn er reeds een 1000-tal gevangenen aldaar aan gekomen met 250 Boeren ter bewaking. Het heet, dat de Afrikaanderbond be sloten heeft, de Engelschen in geheel Zuid- Afrika op het gebied van handel en nijverheid te boycotten reeds zou voor honderdduizend pond sterling geteekend zijn ten gunste van de vestiging van Hollandsche firma's aan de Kaap. De gewelddaden der stakende trambe ambten te St. Louis worden met den dag brutaler. Twee jonge dames die in den tram zaten, werden door de stakers er uit gesleept, geheel ontkleed en door de straten gejaagd. 1000 burgers hebben zich tot een politiewacht georganiseerd. Er is ook een compagnie van millionnairs gevormd. Abbó Daens heeft een dagblad opge richt onder den naam van Christendemocraat. Het is in het Vlaamsch geschreven en is hoofdzakelijk gericht tegen de conservatieve fractie Woeste. Te Havanna zijn 800 gevallen van me- laatschheid geconstateerd. Een eilandje aan de zuidkust van Cuba zal worden ingericht, om de zieken te isoleeren. President Steijn rukt met een groote legermacht naar Winburg op. Over eengrooten afstand ten zuiden van de Vaal is de spoorlijn door de Vrij staters opgebroken. Van de hoofdartikelen in de Engelsche bladen aan de overgave van Pretoria gewijd, is het volgende ontleend, aan dat van de „Daily News" „Hoewel de oorlog nog niet over is en wij onderscheid moeten maken tusschen de over gave van Pretoria en de overgave van het Transvaalsche leger, moeten wij president Kruger en generaal Botha dank wijten, dat zij hun bedreiging om te Johannesburg en te Pretoria de menschheid versteld te doen staan, niet hebben volvoerd." De Vessuvius is weer in volle werking. Reusachtige rookkolommen stijgen uit den krater en onafgebroken hoort men het gerommel der ontploffing. Professor Semnota, het hoofd van het observatorium, heeft getracht den krater te onderzoeken, maar de groote hoeveelheden zware steenen die de vulkaan schier onafgebroken opwerkt, maken de nade ring te gevaarlijk. Een allergeweldigst on wed er met hagel slag heeft het Spaansche dorp Romerol geteisterd. Op sommige plekken lag de hagel een meter hoog. De geheele oogst is verloren. Iets dergelijks wordt bericht uit Toledo, waar 25 centimeter hagel op de straten lag. Sdiagen, 7 Juni. Aangevoerd: 2 paarden f 30 a f 75, 2 Stieren f 80 a f157: 30 Gelde- koeien f100 a f 140; 40 Kalfkoeien f 100 a f 175; 10 Vaarzen f 60 a f 80; 32 Nuchtere Kalveren f 7 a 1 20.400 Schapen 118 a f 27 Lammeren f a f' Bokken en Geiten f j— af 30 Varkens f 10.a f 15. 31 Vette Varkens f 38 a 41 cent per kilo 45 Vette Koeien f 160 a f 240; 60 Biggen f 6. a f 11.Kipeieren, f 2.25 a f 3.— Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Leiden, 8 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 257; 48 Stieren f 48 af 275Veulens stuks f af 200 kalfkoeien f 100 a f 258 Melkkoeien f 100 a f258 87 Varekoeien f 91 af 218; 193 Vette koeien f 114 a f 256; 115 Vette kalveren f 30 a f 65; 130 Magere kalveren f 4 a 19.50; Graskalveren f a f 927 Vette schapen f 16 a f 31.387 schapen (weide) f 13 a f 22.Paarden f af 176 Magere Varkens f 14 a f 35 Vette Varkens a ct. 523 Biggen f5. a f 13.— 8236 Lammeren f 6 a 14.50. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 2 Juni tot 8 Juni 1900. ONDERTROUWD Jan Burger (Oudeschild) en Marretje Kok (Gerritsland). GETROUWDJan Stada (Amsterdam) en Hermina Koopman (Oudeschild). Arie Cor nells Rab (den Burg) en Jannetje Mets (Oudeschild). Cornelis Visser (den Burg) en Dirkje Duinker (P. H. Polder). Dirk Koning (Oudeschild) en Trijntje Duinker (P. H. Polder). GEBORENAntjedochter van Dirk Bakker en Antje Tuinder (Oost). Anne, zoon van Jan Blom en Meis Griek (De Cocksdorp). Annctatje, dochter van Simon Gomes en Neeltje Dijt (den Burg). Jacob Johannes zoon van Cornelis Zijm en Grietje Schraag (Noordhaffel). OVERLEDENAnne Blom, 2 dagen, zoon van Jan Blom en Meis Griek (de Cocksdorp). Zondag 10 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Nam. 2 uur de Hr. Barends. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Room. 's Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2