Buitenland. van beroep zeker wel met grond mag worden verwacht, dat men zich een bezoek aan die openingsvoorstelling niet zal behoeven te beklagen, doch dat het menigeen zal nopen ook een of beide volgende avonden de dan te geven tooneelvoorstellingen bij te wonen. Oosterend, 12 Juni. Bij P. Witvliet in den polder het Noorden is eene postduif op gevangen, die een ringetje om den linkerpoot heeft, waarop 18 E 99 109. Op de 3e groote slagpen van den rechtervleugel is gestempeld W 7262. Het diertje wordt zorgvuldig op gepast en is voor den eigenaar beschikbaar. Door J. Dogger Jz. van Oost is eene flesch gevonden bij de Oostkaap, waarin eene kaart van Professor O. Gilson van het Zoölo gisch Instituut te Leuven in België, tot onderzoek der stroomrichtingen in de Noord zee. De kaart draagt het Nr. 172 en is aan het adres van Prof. Gilson opgezonden, voor zien van de gevraagde inlichtingen. Oudeschild, 12 Juni. Schipper J. J. Boon haalde in zijn garnalennet van den zeebodem een buitengewoon zwaar been omhoog, ver moedelijk afkomstig van een Mammouth. 't Zal o. m. te zien zijn op de spoedig te openen tentoonstelling. Beroepen bij de Herv. Gem. alhier, Ds. G. J. Brutel de la Rivière, te 's Gravenmoer. Ook van hier is een schuit ter robben jacht uitgezeild. Maandag tusschen 6 en 7 uur greep te Helder eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats, die groote ontsteltenis veroorzaakte en alge- meene ontroering wekte. „De politiagent Cupido is door een marinier vermoord", zoo ging het van mond tot mond en in minder dan geen tijd had deze jobstijding zich dooi de gemeente verbreid, 't Geval werd overal met veel deelneming bepraat en gansche drommen menschen zag. men optrekken naar het Westplein, waar het feit gebeurd was, om te trachten het fijne van de zaak te weten te komen. Uit de bijzonderheden, die daaromtrent werden vernomen, bleek, dat een 2-tal mari niers, pas aangekomen met Hr. Ms.^ fregat „Koningin Emma", in vroolijke stemming langs den Kanaalweg passagierden en min of meer onder den invloed van de gebruikte borrels tot baldadigheden waien overgegaan, waarop de hulp der politie werd ingeroepen. Alleen de agent le klasse S. Cupido bevond zich op het bureau aan het Westplein. Met behulp van eenige vletterlieden werden de vechtersbazen in de arrestantenkamer gebracht aan 't bureau Westplein. Spoedig bleek echter, dat de deur niet voldoende was gesloten, want terwijl de agent de namen noteerde van hen, die hem hadden geholpen, sprong een der gearresteerden, de marinier 2e klasse H. Oerlemahs, als de echte woesteling, een scherp mes in de vuist, uit zijn cel te voorschijn. De vletterman J. Sin- jewel, die in de vestibule was, ontving een paar steken, doch wist te ontkomen. Inmiddels was Cupido toegesneld en had de marinier gegrepen. Voordat hij er echter op verdacht kon zijn ontving hij reeds vier messteken, waarbij een slagader werd door gesneden. Met moeite wist Cupido zich nog naar buiten te sleepen en om hulp te roepen. De woesteling gaf hem ook hier nog een por en rende weg als een razende, hier en daar zijn mes op de steenen slijpende en ieder bedrei gende. Eindelijk na veel moeite slaagde men er in door een gelukkige steenworp tegen zijn arm hem het mes te doen loslaten. Tal van burgers snelden nu toe en grepen hem om hem daarna op niet zeer zachtzinnige wijze naar het bureau terug te brengen en goed op te sluiten. De inmiddels ingeroepen geneeskundige kon niet dan den dood constateeren van den onge- lukkigen agent, die de algemeene achting genoot en een vrouw en een kind achter laat. De moordenaar stond volgens geruchten bekend als iemand, die tot alles in staat was. Hij is afkomstig uit Wouw (N. B.) en pas 28 jaar oud. Hij is zwaar geboeid vervoerd naar het wachtschip. De zeekrijgsraad is reeds met het onderzoek aangevangen. Voor ruim 20 jaren verliet een man in de gemeente Smallingerland (Frzijne wettige vrouw en liet sedert niets van zich hooren. Nu is hij plotseling in zijn vroegere woonplaats teruggekeerd, wendde zich tot zijne echtgenoote en eischte van haar, dat zij hem zou volgen. Echter een ander had reeds de plaats van den echtgenoot ingenomen en deze was niet genpgen zoo maar afstand van zijn vrouw te doen, terwijl ook de vrouw zelve daarin geen zin heeft. De terugge keerde echtgenoot heeft nu de hulp der justitie ingeroepen. Donderdagavond moesten te Vlaardingen de schutters, bij de oefeningen in het liggende, exercitiën met het geweer uitvoeren. De heer F'. ten Kate, vroeger onder wijzer te Bodegraven, thans in den Transvaal, deelt in „De Bazuin" o. a. mede, dat een vrouw te Buffeldoorn de vreeselijke tijding ontving, dat al haar 5 zoons op één dag in één strijd gesneuveld waren. Binnenkort verschijnt de 20e druk van Hildebrand's „Camera Obscura." De thans bijna 86-jarige schrijver, prof. Beets, heeft zelf de proeven voor de nieuwe uitgaaf na gezien. Een onderwijzer in de gemeente Sappe nneer, die met het gemeentebestuur een ge schil had over het betalen van de zegelgelden op de betalingsbevelschriften, had daarbij de tusschenkomst ingeroepen van den Commis saris der Koningin in de Provincie. Thans heeft hij van den Commissaris de mededeeling ontvangen, dat volgens het oordeel van Gedeputeerde Staten deze zegelkosten ten laste van de gemeente behooren te komen, wijl het zegelrecht van bevelschriften behoort tot de kosten op de betaling vallende, welke, tenzij anders is overeengekomen, op grond van art. 1431 van het Burgerlijk Wetboek, ten laste komen van den schuldenaar. In gelijken zin werd in 1887 beslist dooi den toenmaligen Minister van Financiën en van Binnenlandsche Zaken. Eenige weken geleden is door eenige vrouwen een adresbeweging georganiseerd om aan de Synode der Ned. Herv. Kerk te verzoeken ook aan de vrouwelijke lidmaten het stemrecht in de kerk toe te kennen. Daartoe werd een woord van opwekking ge richt tot de vrouwelijke lidmaten, om haar aan te moedigen zelf de zaak ter harte nemen en zich eenige inspanning te getroosten tot verkrijging van hare gelijkstelling met de mannelijke lidmaten der Kerk. De medewerking der vrouwen en ook die van verschillende predikanten is totnogtoe vrij bevredigend. Vele lijsten met handtee- keningen komen voortdurend in. Toch is het wenschelijk, dat nog meer nog veel meer vrouwen zich wenden tot Mevrouw Yersluys—Poelman, 2e Oosterpark straat 221, Amsterdam om adreslijsten aan te vragen en er in haar' kring mee te werken Laten dus nog velen dezen strijd helpen strijden laat de uitspraak der vrouw in haar eigen zaak zoo krachtig en zoo ondubbel zinnig mogelijk zijn. De lijsten kunnen uiter lijk tot 1 Juli circuleeren. De Synode komt na 15 Juli bijeen en voor dien tijd moeten de lijsten gerangschikt, de namen geteld worden om met een gezegeld adres te worden opgezonden. (Ingez.) Agent van politie in 't park te Rotter dam: Mijnheer, heeft u ook een potlood voor me te leen? Jawel, beste vriend. Agent (zich in postuur zettend)Nouuwes naam Ik zag je zooeven bloemen plukken. Onder de to behandelen punten voor de vergadering der Mij. tot bevordering van landbouw en veeteelt, in de provincie Zeeland komt o. a. voor: „Het is wenschelijk, een gedeelte der gel den, die in deze provincie door rjjk en pro vincie worden beschikbaar gesteld, ten be hoeve der verbetering van den veestapel, te gebruiken tot het aanmoedigen van de op richting vanschietvereenigingen. Was reeds lang door Boerenvrienden den wensch gekoesterd, dat de verbindinglijn van lord Roberts zou worden afgesneden, waardoor deze misschien zou worden gedwon gen terug te trekken, thans is eindelijk de zoo welkome tijding daar, dat het den dap peren strijders voor vrijheid en recht gelukt is de telegrafische gemeenschap tusschen Pretoria en Kaapstad te verbreken en een deel der spoorlijn tusschen Bloemfontein en Kroonstad over eene lengte van ruim 20 mijlen op te breken. Deze verbreking is echter niet zonder verliezen (aan Engelsche zijde ten minste) geschied. Volgens gewoonte echter, wanneer er aan die zijde eene nederlaag wordt geleden, werd ook het bericht daarvan weer een paar dagen opgehouden en eerst 11 dezer bekend gemaakt, dat er den 7den apn gevecht had plaats gehad, waarbij 17 man, waaronder 2 officieren, der Engelschen sneuvelden en 77, waarbij 5 officieren, werden gewond, terwijl de overigen werden gevangen genomen. Hoeveel er werden gevangen genomen wordt echter niet gemeld. Te rekenen naar het aantal dooden en gewonden kan echter ook dit aantal nogal van beteekenis zijn. De omstandigheid, dat niet aan het bericht wordt toegevoegd, zooals zulks gewoonlijk plaats heeft, dat het verlies aan Boerenzijde zeer groot is, doet vermoeden dat het Engelsche bataillon in een hinderlaag is gelokt. Waar heen men deze gevangenen en de verleden week genomen millionairs zullen worden vervoerd, is nog onbekend. De Boeren zullen evenals vroeger ook nu wel raad weten ze op een veilige plaats te brengen. Volgens sommige Engelsche bladen is dat afsnijden der verbindingslijn niet van groote beteekenis, andere echter vreezen, dat lord Roberts zich er door genoopt zal voelen een groot deel van zijn legermacht uit Transvaal terug te zenden, om eerst Vrijstaat en Kaap kolonie beter te zuiveren van vijanden, daar het gebrek aan voldoende levensmiddelen zich spoedig zal doen gevoelen en dat hij alleen in Pretoria en Johannesburg eene bezetting zal achterlaten. In dat geval zouden de Boeren in Transvaal hun handen meer vrij krijgen. Paul de Cassagnac verwijt in de „Auto rité Europa en in het bijzonder Frankrijk, dat zij geen hand hebben uitgestoken om paal en perk te stellen aan Engelands han delingen tegen de Boeren. Van de wijze, waarop deze oorlog gevoerd wordt, zegt hij Wat is schandelijker dan de wreedheid, waarmede de Engelschen, niet tevreden met het vee en de paarden van de hoeven te stelen, bij Bloemfontein deze hoeven ver nielen? Wanneer gebeurde het, dat in oor logstijd de woningen van de ten strijde ge trokken mannen te vuur en te zwaard ver woest werden, terwijl er zich slechts vrouwen en kinderen in bevinden? Het is laaghartig het is afschuwelijk 1 Wilde volken zouden geen ellendiger wraak bedacht hebben. De volgende vermakelijke geschiedenis deelt de „N. Rott." mede, als tegenwoordig in militaire kringen in Engeland veel opgang makend Eenigen tijd geleden telegrapheerde sir Redvers Buller om hem zoo spoedig mogelijk 50 manden champagne te zenden, van het merk, dat hij gewoon was te drinken, doch met bepaald verzoek op de manden te ver melden, dat ze gevuld waren met ricinuolie wonderolie tegen het snoepen waar schijnlijk. Tegen den tijd dat de wijn te Durban kon aankomen, schreef Buller aan den etappe commandant aldaar, dat hij 50 manden met ricinuolie verwachtte en dat deze zoo spoedig

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2