N°. 1335. Donderdag 21 Juni. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag-avond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD LI j, Parkstraat, Burg op Texel. LAMMEREN-MARKT. TEXEL, 20 Juni 1900. Zooals door velen werd gevreesd, waren ook Maandag de prijzen der lammeren op de 5e der groote lammerenmarkten alhier lager dan men zulks zich aanvankelijk wel had voorgesteld en de handel in dat jonge wolvee was dan ook met recht stug te noemen. De markt wordt overvoerd, beweert men, niet alleen dat hier veel meer lammeren worden geteeld dan in vroeger jaren, doch ook elders legt men er zich meer op toe en personen, die vroeger geregeld lammeren voor hun bedrijf kochten, teelen ze nu zelf geheel of ten deele, geen wonder dus dat in zoo'n geval de prijzen achteruit moeten gaan. Was de vraag naar lammeren gering, die naar schapen bleek van meer beteekenis en de aanvoer was blijkbaar onvoldoende om aan de vraag te voldoen. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 1215 lammeren, 60 schapen, 42 koeien, 4 kalveren, 3 paarden, 9 schrammen, 57 big gen en 8 geiten. Omtrent de prijzen, die gemiddeld konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor lammeren f 7 h f 8.50, schapen f 15 a f 21.50, koeien f 110 f 135, kalveren f 10 k f 11, schrammen f 14 a f 16 en biggen f 9 a f 10. Naar men ons mededeelt werden gister door den tuinier M. Langeveld Mz alhier, reeds rijpe aardbeziën geplukt van den kouden grond, iets dat, als men het vrij koude voorjaar in aanmerking neemt, zeker vlug mag worden genoemd. Zooals reeds door ons in ons vorig nummer werd vermeld, werden door onze Katholieke medeburgers groote toebereidselen gemaakt voor een luisterijke ontvangst van Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Msgr. Botte- manne. Ter bepaalder tijd betrad Z.D.H. gister middag den bodem van ons eiland, opgewacht door vele kerkelijke autoriteiten, een keurig - nette eerewacht te paard, waarvan zeker een tweetal ruiters zeker het meest de aan dacht trokken door hunne kleeding; alsoud- Zouaaf, hadden zij zich ter eere van deze zeker bij uitstek daarvoor geschikte gelegen heid, gestoken in hun daarvoor vroeger als zoodanig gedragen kleeding. Na een bezoek te hebben gebracht aan het R. C. kerkgebouw te Oudeschhd, kwam Z. D. H. ongeveer 6 uur aan den burg aan en werd voor de pastorie aldaar ontvangen door een zangkoor, hetwelk een toepasselijk lied deed hooren, terwijl keurig net gekleede meisjes Z. D. Hs. pad be strooiden. Er was veel volk op de been om getuige te zijn van die hartelijke ontvangst. Van tal van woningen waaide de Nederlandsche driekleur met of zonder wimpel. Hedenmorgen had de plechtigheid plaats, waarvoor Z. D H. hierheen was gekomen en hedenmiddag zal Msgr. Bottemanne weder van hier vertrekken, op gelijke wijze uitgeleide gedaan als waarop Z. D. H. werd ontvangen. De versieringen voor deze gelegenheid aangebracht verdienen ten volle een woord van lof. In afwijking van vroeger was dit maal enkel gebruik gemaakt van natuur- bloemen. De beide eerepoorten maakten een, goeden indruk en deden de vervaardigers alle eer aan. Vooral echter de versiering van het kerkgebouw wekte de bewondering op der talrijke bezoekers. Waren we reeds vroeger in de gelegen heid onzen lezers te kunnen berichten, dat gedurende de kermiswéek in het lokaal „de Vergulde Kikkert" door het Hollandsche Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volks vlijt een drietal tooneelyoorstellingen zouden worden gegeven en konden wij toen reeds er bij opgeven, dat het plan bestond op de openingsvoorstelling op te voeren „Het Zan gersfeest", uit achterst1, annonce blijkt, dat dit plan zal worden verwezenlijkt, terwijl de stukken gekozen voor de uitvoeringen op de beide volgende avonden ongetwijfeld ook bij velen in den smaak zullen vallen. Het gezel schap is alhier niet onbekend en we mogen er zeker gerust aan toe voegen niet onbe mind, zoodat ongetwijfeld mag worden ver wacht, dat ook niet over gebrek aan belangstelling bij het kunstminnend publiek zal behoeven te worden geklaagd. Naar wij vernemen is het gezelschap over 't geheel genomen hetzelfde als dat van verleden jaar en werd het bovendien nog door nieuwe krachten versterkt. De wakkere directie is wel berekend voor haar moeitovolle taak en verdient zeker ten volle dat haar streven met succes wordt bekroond. Oudeschild, 20 Juni. In het café van den Heer Bijl op de haven was het gisteren morgen viij druk. Personen, daartoe uit Amsterdam overgekomen, hadden werkkrach ten noodig voor het lossen van booten met erts en konden 45 man gebruiken. Doordien er liefhebbers genoeg waren, kon niet iedereen worden aangenomen. Aan hen, die voorloopig geen plaatsing konden bekomen, werd f2 als vergoeding gegeven. Op het terrein der Koningin Wilhelmina- Bewaarschool zal, bij gunstig weer, ter gelegen heid der opening van de tentoonstelling, ons zoo gunstig bekend Texelsch fanfarecorps zich des namiddags doen hooren. Nog dagelijks komen belangwekkende voorwerpen voor deze tentoonstelling in. Van elders werd reeds veel meer ontvangen dan voor drie jaren. Op de Zuiderzee, bij Enkhuizen, werd een visscher door den bliksem getroffen, waar door hij geheel stom en lam geslagen werd. De ongelukkige is te Enkhuizen binnenge bracht. Weervoorspellingen 1 Volgens prof. Falb zal men dezen zomer niet over te groote hitte, maar wel over te veel regen hebben te klagen. Voor Juli voorspelt hij groote onbestendig heid in de eerste helft koel weder, in de tweede helft normale warmte, in de le en 4e week veel regen, geen week achtereen geheel droog. In Augustus zal het bijna altijd minder warm zijn dan de gemiddelde temperatuur voor die maandde eerste dagen regenachtig en de tweede helft zeer nat, zelfs met sneeuw in hooge streken. En men denke niet dat September dat alles goed zal maken alweder luidt de voorspelling: nat en koud, slechts enkele mooie dagen. Bij haar bezoek aan Utrecht willen de Koninginnen ook de munt bezichtigen. Bij die gelegenheid zal er een herinnerings medaille geslagen worden, waarop aan de eene zijde de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhelmina en aan de andere een inschrift, aan het bezoek herinnerende, voorkomt. Indien de guldenstempel, die ophetoogen- blik te Parijs vervaardigd wordt, voor dien tijd gereed komt zullen ook guldens met den nieuwsten beeldenaar van H. M. geslagen worden: De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft den dienstweigeraar D. de Bruyn ditmaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maanden. Gelijk bekend is, werd hij verleden jaar voor een dergelijk feit tot één jaar gevange nisstraf veroordeeld, welke hij heeft ondergaan. Noord-Holland telde 1 Januari jl. 983,212 bewoners, waarvan Amsterdam 523,557, Haarlem 64.836, Helder 26.308, Zaandam 21.164, Hilversum 19.485, Alkmaar 18.373, Velzen 10.719 en Hoorn 10.647, Te Middelburg zocht men dezer dagen overal naar een spoorloos verdwenen twee jarig kind, tot men het te middernacht vond in het ouderlijk huis, onder de bedstede, slapende met poes in de armpjes. Op het graf van wijlen den heer E. Gerdes te Doetinchem, is een monument geplaatst, waarvan de kosten werden gedragen door de Zondagsschoolkinderen in Nederland. Op het monument staat te lezen: E. GERDES. Ter gedachtenis van den dichter van „Er ruischt langs de wolken." De Zondagsschoolkinderen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging en aanvulling van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staatsloterij. Meermalen is het voorgekomen, dat ge deelten van loten, waarop prijzen waren ge trokken, öf verloren waren gegaan, öf waren vernietigd, in de meening dat daarop geen prijzen waren gevallen. Volgens art. 12, laatste lid, kon dan geen uitbetaling volgen en enkele malen vervielen op deze wijze vrij aanzienlijke bedragen aan den Staat. Daar de door belanghebbenden als vermist opgegeven loten binnen den bij art. 12 be paalden verjaringstermijn van drie jaren niet ter betaling zijn aangeboden en ook niemand anders beweerd heeft eigenaar van de ver miste loten te zijn, mag men aannemen dat die loten werkelijk toebehooren aan hen die die betaling vroegen. Het komt den Min. van financiën wensche- lijk voor, dat voor dergelvke gevallen een weg worde geopend om de hardheid der slot bepaling van art. 12 zooveel mogelijk weg te nemen. Bij de bestaande wettelijke bepalingen, nu niet meer de collecteur maar de Staatschul denaar is van den op het vermiste lot ge vallen prijs, moet elke uitbetaling worden geweigerd, ook in gevallen waarin die vroeger meestal plaats had en waarin de billijkheid die thans eveneens zou eischen. De voorgedragen wijziging der wet van 1885 strekt om aan deze eischen van billijk heid te voldoen door eene bepaling, waarbij de Kroon zich voorbehoud om, nadat de ver jaring zal zijn ingetreden, de uitbetaling te bevelen van prijzen of premiën, gevallen op vernietigde of vermiste loten of gedeelten van loten, wanneer de uitbetaling dier prijzen of premiën gevraagd is voor het intreden der verjaring en de belanghebbenden het waar schijnlijk hebben gemaakt dat zij de daarop rechthebbenden zouden geweest zijn. Verder wordt voorgesteld aan den maat regel terugwerkende kracht te geven tot 1 Ja nuari 1886. Deze bepaling zal meer dan waarschijnlijk eene uitgave vereischen van hoogstens f 10,000 a f 12,000. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Admrtentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat de 6e of laatste lam mer enmarkt, ten gevolge de kermis, zal gehou den worden in de Nieuwstraat te den Burg en dat het aanvoeren van lammeren en ander vee langs den gewonen weg, door de Weverstraat, zal moeten plaats hebben. Texel, den 19 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1