Buitenland. Marktberichten. Pre d S kb e u r ten. In de Zandstraat te Rotterdam heeft een vermakelijk voorval plaats gehad. Toen de gevangenwagen door genoemde, straat holde, stortte een der paarden neder, waardoor oponthoud werd veroorzaakt. Terwijl een talrijk Zandstraatpubliek de werkzaamheden tot het op de been brengen van het paard aanschouwde, zag. men plot seling eén hand uit het luchtgat boven in de wagen te voorschijn komen. Dit gezicht werkte zóó op het goede hart van een der omstanders, dat hij met een welgemikten worp een zakje tabak in de hand van den gevangene wist te gooien, waarop de hand met de tabak verdween, waarschijn lijk om den bijbehoorenden mond met een pruimpje van den onbekenden gever te vullen. Toen de wagen zijn weg vervolgde, klonk het luidkeels uit de onbekende diepten van het gevreesde vehikel„zoo gaat ie goed, enz." Preventieve hechtenis, -Een rondschrijven is'gericht in de eerste plaats tot de leden der Rechterlijke Macht en de Balie in ons land, maar verder ook tot andere belangstellenden, met de uitnoodiging tot het stichten van een Vereeniging, die zich tot taak zal stellen de meening ingang te doen vinden, dat door een wettelijke regeling het kwaad gesticht door onschuldige preventieve hechtenis, door den Staat, die het berokkende, behoort te worden vergoed, en die inmiddels, zoolang deze wet telijke regeling ontbreekt,, aan hulpwaardige slachtoffers der' preventieve hechtenis zal trachten hulp te bieden. Opnieuw werd in overweging gegeven de bepaling dat voor elke naturalisatie aan 's lands kas honderd gulden is verschuldigd, aan te vullen in dien zin, dat on- en min vermogende van deze betaling zullen zijn vrijgesteld. Het gerucht als zou Nederlandsch werk volk in Engeland de plaats van stakende dokwerkers ingenomen en zoo ook het vertrek van transporten naar de Kaap bespoedigd hebben, blijkt onwaar te zijn geweest. Bier te Rotterdam zegt de „N. R. Ct." hadden wij er zeker toch wel van moeten hooren en nu blijkt ons uit betrouwbare inlichtingen, dat men er ook te Amsterdam en te Harlingen niets van weet. Dit met de beslist ontkennende verklaring van den secre taris der Shipping Federation te Londen zal wel voldoende zijn om het bericht als onjuist ter zijde te schuiven. Een zoogenaamde honigbeer, die te 's-Hertogenbosch zijn kunsten moest vertoonen, heeft daar een amateur-photograaf, die een „kiekje" van hem wilde nemen, nog al leelijk toegetakeld. Door dames, die meenen dat de naaister ook recht heeft op een weinig buitenlucht en vacantie, is aan den Naaisterbond te Amster dam geld gegeven om sommige van haar leden naar buiten te zenden. Reeds vijf naaisters profiteeren daar op het oogenblik van en er zullen naar alle waarschijnlijkheid nog meerdere volgen. („Het Volk"). In „De Natuur" geeft dr. Calkoen ver slag' van goedgeslaagde proeven genomen met groentezaden, die gedurende 20 minuten in een oplossing van 1 percent ijzervitriool ge weekt waren. De behandelde zaden gaven veel flinker planten dan de gewone zaden. Aanstaanden Zondag zal vanwege het „Comité" van Gerechtigheid' weder eene nationale Hogerliuis-betooging worden gehou den en wel op een weiland aan de Waldorp straat te 's-Gravenhage. Een drietal sprekers, waaronder een broeder van de veroordeelden, zullen het woord voeren Ook zal - dit wordt als een attractie medegedeeld, een getrouwe copie van het raam worden vertoond waardoor de inbraak heeft plaats gehad en wordt' gelegenheid aangeboden om zich te overtuigen of de sprong met het hoofd vooruit en de handen op de vensterbank al of niet te doen is. Vooral dit laatste deel van het programma zal, nu de argumentatie der heeren van het „Comité van Gerechtigheid" zoo zachtjes aan is uitgeput, wel gunstig op de opkomst weiken. Zoo'n beetje gymnastiek ter afwisseling van de lange redeneeringen moet bepaald in den smaak vallen. In „The Frèemans Journal" van 21 Juni, te Dublin verschijnend, komt het vol gende voor: Ik verneem uit zeer betrouwbare bron, dat de Ashanti-opstand het directe gevolg is van de directe bemoeiingen van dr. Muller, den welbekenden politikken agent van den Oranje- Vrijstaat te 's-Gravenhage. Dr. Muller woonde vele. jaren op de Goudkust' on heeft daar vele vrienden, zoowel Europeanen als inboorlingen. Door bemiddeling dezer vrienden en onge twijfeld door een handig gebruik van een gedeelte van het goud uit de aan Engeland toebehoorende mijnen in Transvaal, was dr. Muller in staat gesteld de grondslagen te leggen door het met succes ten uitvoer brengen van de intrige waardoor sir Arthur Hodgson in Komassi in een valstrik werd gelokt en toen omsingeld. De medeplich tigheid van dr. Muller blijkt zoowel uit het feit, dat de inboorlingen beter gewapend zijn dan vroeger en door het toepassen van wijzen van oorlogvoeren, die, hetgeen reeds werd opgemerkt, een verdachte overeenkomst vertoonen met die der Boeren. De Zuidafrikaansche bladen deelen mede, dat men in Transvaal getracht heeft een vrouwencorps op te richten. Een werfcommissie is den 12den Mei gevormd onder leiding van de dames Sara Eloft, Neethling en Joubort, die geweren en -revolvers zouden uitdeelen. In de vergadering, waarin besloten werd tot de vorming van het vrouwencorps werd verklaard, dat die jonge mannen, welke de wapenen niet hebben opgevat, maar vrouwenkleederen moesten aantrekken, terwijl do vrouwen vechten. Het voor Engelsch-Indië zoo gelukkig bericht is in Europa ontvangen, dat over vloedige regens daar ontvangen zijn. Te Machadodorp zijn, volgens den cor respondent van de „Daily News", vijf honderd Engelsche soldaten met hun officieren aange komen, die in den Vrijstaat gevangen waren gemaakt. Toen zij den speWwegwaggon van President Kruger voorbijgingen, salueerden zij en de President lichtte zijn hoed af. De koude is vinnig, maar de gevangenen worden goed verpleegd. „Public health" waarschuwt de bezoekers van Parijs voor het drinkwater, omdat er zooveel gevallen van typhus voorkomen en in sommige monsters van leidingwater uit de rivier de Vanne bacillen zijn aangetoond. Dit water schijnt dus voor verontreiniging vatbaar te zijn1 De inwoners hebben reeds den raad gekregen het water te koken, maar vreemdelingen behooren er aan te denken, dat ook groenten, die rauw gegeten worden en vruchten met het water besmot kunnen zijn en dat de oesters er soms in bewaard worden. De Shah van Perzie heeft op zijn reis naar de Parijsche tentoonstelling bij een bak kersjongen te Offenburg in Duitschland onaan gename gevoelens achtergelaten. De jongen stond met banketwaren te koop aan den trein en was uiterst verheugd, toen de versche taartjes bij eenige heeren uit het gevolg van den shah zeer in den smaak vielen en grooten aftrek vonden. Maar de bittere droppel bleef ook in dezen vreugdebeker niet uit. Deazia- tische waardigheidsbekleeders vergaten name lijk te betalen. Met tranen in de oogen zag de bakkersjongen den wegrijdenden trein en zijn lekkere taartjes na en kwam eerst tot bedaren, toen de in den omgang met vorste lijke personen ervaren station-restaurateur hem de troostrijke verzekering gaf, dat de taartjes zeker nog betaald zouden worden en dat misschien een van de briljanten, waar van de Perzische heerscher er zoovele heeft, bij de betaalde rekening gezonden zal worden. De politie heeft te Buenos Ayres 30 valsche munters gesnapt, die er in geslaagd waren vooi; 800.000 pond aan valsche bank biljetten in omloop te brengen. Naar het heet, heeft Lord Roberts tegen 1 September te Londen een gemeubileerd huis gehuurd en heeft hij al uitnoodigingen voor die maand aangenomen. Nu, dat kan geen kwaad; hij zal eenvoudig wegens ge dwongen afwezigheid die uitnoodigingen nog kunnen afschrijven, en in het huis kunnen zijn vrouw en dochters voorloopig intrekken. Andrée De correspondent te Berlijn van de „N. R. Ct.' seint: Volgens een bericht uit Kopenhagen aan de ,.Berl. Lokal Anzeiger", bevat een klein Noordsch blad, welks plaats van verschijning verminkt is weergegeven, een telegram uit do in het uiterste oosten van Finmarken gelegen stad Vardöe, in het Finsch gesteld en luidend „Andrée geredNadere ver klaring en bevestiging mag afgewacht worden Bij Atlanta, den Amerikaanschen staat Georgia, is een trein neergestort in een bergstroom, die de spoorwegbrug had wegge rukt. Een paar lampen in de wagens ont ploften en veroorzaakten brand inde wrakhoop. Vijf en dertig menschen verloren het leven. Te Depere, in Wisconsin, is een pleiziertrein op een goederentrein ingereden. Daarbij ver loren zeven menschen het leven en werden veertig gekwetst. Een orkaan, vergezeld van regenstroomen die tot tien inch in het uur stegen, heeft ontzaggelijk veel kwaad gedaan in de zuidelijke staten van Amerika, met name in Gorgia en Alabama, waar spoorweglijnen weggespoeld, oogsten vernield en boerderijen overstroomd zijn. De stad Mobile in Alabama is door het water der Mobilebaaai onder water gezet. Alle verkeer is gestremd en in het stijgende water zijn twee huisgezinnen omgekomen. Een vijfde deel van de kerken in beide staten werd van de daken beroofd. In verband met de bewering, dat ratten en muizen de ijverigste verspreiders zijn van de pest, heeft de gemeenteraad van Marseille een prijs van 5 centimes voor iedere rat en een van 2 'A centimes voor iedere muis uit geloofd, die dood of levend wordt ingeleverd. In de laatste twee weken zijn 502 ratten en 184 muizen ingeleverd. Een zangvereeniging uit Weenen heeft bij een bezoek aan Parijs een krans neerge legd op het graf van Ifeinrich Heine. De antisemitische gemeenteraad van Weenen heeft in dit feit aanleiding gevonden in een vergadering, waaraan de minderheid geen deel nam, te verklaren dat hij ten zeerste betreurt dat de zangvereeniging een hulde heeft gebracht aan den Joodschen dichter H. H., wien tot dusver elke Duitsche stad de eer van een gedenkteeken geweigerd heeft, en dat daarin geenszins de uitdrukking mag worden gezien van de gevoelens der bevolking van Weenen Het „Berl Tagebl." herinnert dat Schubert te Weenen de muziek op Heine's „Lieder" heeft geschreven en dat Keizerin Elisabeth voor den grooten dichter in haar park op Corfu een gedenkteeken heeft opgericht. Scliagen, 28 Juni. Aangevoerd: 16 paarden f 75 a f 225, 4 Stieren f70 a f150; 20Gelde- koeien f100 a f 140; 40 Kaltkoeien f 120 a f 185; Vaarzen f af 17 Nuchtere Kalveren f8 a f 17.52 Schapen f 14 a f 18.—; Lammeren f a f Bokken en Geiten f iaf 20 Varkens f 12.a f 15. 47 Vette Varkens f 88 a 42 cent per kilo 45 Vette Koeien f 150 a f 220; 45 Biggen f 5.— a f 10.— Kipeieren, f 2.50 a f 3.— Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.50. Leiden, 28 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 120 a f 252; 36 Stieren f 48 af 255; Yeulens stuk8 f af 138 kalfkoeien f 110 a f 265; Melkkoeien f 110 a 1265 62 Varekoeien f 91 a f 210; 130 Vette koeien f 120 a f 252; 98 Vette kalveren f 28 a f 70; 47 Magere kalveren f 4.50 a 18.00 Graskalveren f a f 623 Vette schapen f 16 a f 31.242 schapen (weide) f 12 a f 20.—5 Paarden f 90 a f 160; 85 Magere Varkens f 8 a f 13; Vette Varkens a ct. 201 Biggen f4. a f 13. 531 Lammeren f8 a 13. Londen, 28 Juni. Tor markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 100 Kalveren, 80 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.45 a f 0.70; Schapen en lammeren f 0.47 a f 0.95; Kalveren f 0.50 a f 0.77; Varkens f 0.42 a f 0.65. Zondag 1 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koop. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Ouclt child. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oo rend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cr ksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 23 Juni tot 29 Juni 1900. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDJacob Dijker en Neeltje Dauider (Oost). GEBOREN Janzoon van Pieter Kuiper en Harretje Bruin (Oosterend). A lij da, dochter van Lammert Vlas en Cornelia den Braven (Oudeschild). Janzoon van Biem Rozendaal en Cornelia Klaassen (Oosterend). Jacob zoon van Jacob Heerding en Harretje Zegel (Koogerveld). Willem, zoon van Dirk Maas en Catharina Mulder (Westermient). OVERLEDEN: Geene. O OBnaa fat c—m (Doop.)

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2