Buitenland. Vlieland, 2 Juli. De heer J. Klijn is met ingang yan 1 Juli benoemd tot geagreëerd klerk ten post- en telegraafkantore alhier. Donderdagnacht om 121'2 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de groote houtzagerijen van Gebroeders Fruytier, aan de Heerenvest te Haarlem De werklieden hadden om 9 uur de gebouwen, zoover men weet, in goede orde. verlaten en voorbijgangers,, die om 12 uur passeerden, merkten nog geen onraad op èen kwartier later brak het vuur uit en greep met zooveel kracht om zich heen, dat aan blusschen geen denken was, hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was en met 16 slangen water werd gegeven. Alle gebouwen, waarvan de meeste uit hout zijn opgetrokken, brandden tot den grond af. Alleen het steenen voorgedeelte voor 3 jaren geleden nieuw gebouwd en waar de kantoren zijn gevestigd, is blijven staan. Toch slaagde men er in, de brandkast te redden Aan de machinerieën werd groote schade toegebracht, terwijl voorts een groote voorraad hout, waaronder eenige partijen van particu lieren en een 2000-tal kisten, die ter aflevering gereed stonden, een prooi der vlammen werden. Eerst om 3' s uur was men het vuur meester. De heeren Fruytier zijn op beurspolis ver zekerd, doch lijden groote schade, daar het bedrijf in den drukken tijd van het jaar stil moot staan. Een nieuw Hogerhuis-proces. Onder dit opschrift leest men in het „Volksblad" „Naar wij vernemen, heeft mr. Z. v. d. Bergh, die voor korten tijd een langdurig onderhoud heeft gehad met den minister van justitie over de zaak Hogerhuis, bij den officier van justitie te 's-Hage oen aanklacht ingediend wegens meineed tegen Ringia, een der hoofd getuigen in het proces tegen mr. Troelstra. „Ts het gewaagd te onderstellen, dat er tusschen deze aanklacht en het onderhoud met den minister eenig verband bestaat? Naar men verneemt is van het plan om den predikant dr. Aalders uit Elburg naar St. Helena te zenden tot het verleenen van geestelijken bijstand 'aan de krijgsgevangen Boeren op dat eiland, moeten worden afgezien. Voor de betrokking van onderwijzer aan de school te Oosterhaule (Fr.) jaarwedde f 50O, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Vóór enkele jaren kon men er niet één krijgen.- Door de politie te 'sGravenhage is proces verbaal opgemaakt tegen een los werk man, wonende aan Z. O Buitensingel, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen en uitgeven van valsch geld. De man is overgebracht naar de strafgevangenis. Zijne vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid. In de laatste dagen waren in Den Haag in verschillende deelen der stad nagemaakte kwartjes in betaling gegeven. Op een brief van iemand uit Nederland aan een krijgsgevangene op St. Helena schreef de censor: „Your letters will be stopped, if they continue to discuss the merits of the war. (Uwe brieven zullen opgehouden worden, als gij voortgaat de mérites van den oorlog te behandelen.) Dit moge als waar schuwing dienen voor hen die aan krijgsge vangenen schrijven en wenschen dat hun brieven de adressanten bereiken. Naar men aan het „U. D. bericht, heeft de Vereeniging tot verbetering van Armen zorg te Utrecht besloten de kinderen, door haar op de weesinrichting Neerbosch geplaatst, terug te nemen en elders te plaatsen. Op de reede van Vlissingen heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de Engelsche stoomschepen „Vanda" en „Tenedos" Eerstgenoemd, komende van Londen en geladen met stukgoed voor Brussel, zonk binnen tien minuten; de bemanning, tien man, redde zich met eigen boot; de vrouw van den kapitein kon nog juist bijtijds gered worden. Het stoomschip „Tenedos" van Bilbao, verkreeg weinig schade en is den volgenden morgen naar Antwerpen opgestoomd. Een ingezetene van sloten, bij Amster dam, had een waterfiets vervaardigd. Bij het beproeven daarvan in de ringvaart hadden de vervaardiger en een metgezel nauwelijks daarin plaats genomen of het stuk ging naai de diepte. Dank zij de vlugheid van eenige toeschouwers, die onverwijld in een schuitje ter. redding togen, werden beiden nog intijds op het droge gebracht. Men schrijft uit Zuidwolde. Een onzer milicien-verlofgangers, een zekere Kok, woonde in de laatste jaren, als zoovele arbeiders, in Pruissen en was," daar hij vroeger niet op de jaarlij ksche inspectie was verschenen, als deserteur aangemerkt. Toen hij zich dezer dagen aanmeldde, werd hij dadelijk gearresteerd naar Assen en daarna naar Arnhem gezonden, waar hij zich eerlang voor den militairen rechter zal hebben te verantwoorden. We weten niet of onkunde of onwil hier de oorzaak is, maar laten zij, die in gelijke omstandig heden verkeeren en hun vaderland Dog niet voor goed denken te verlaten, leering trekken uit het, naar wij hopen, zachte vonnis. De firma Wm: H. Muller Co. deelt aan de „N. R. Ct," mede, dat zij besloten heeft ven af heden de schepelingen voor de onder haar beheer staande stoomvaartmaat schappijen en reederijen niet meer aan te nemen door bemiddeling van derden. De schepelingen kunnen zich na dezen datum aanmelden aan de daarvoor ingerichte af deeling. Dit is zegt het blad een zeer heilzame maatregel. De zeelieden worden hierdoor onttrokken aan de macht van de huurbazen en zij krijgen nu direct te doen met het kantoor waarvoor zij varen. Zij zullen dan niets meer behoeven te betalen om een plaats op een schip te krijgen en aan dezelfde af- deeling waar zij zonder willekeur worden aangeworven zal advancer.oot onverkort worden uitbetaald. Yanaf 29 Maart tot 29 Juni, zijn inde gemeente Zuidscharwoude ingeleverd 2590 doode ratten. Bij de Utrechtsche politie is sedert een paar weken de flets in gebruik, speciaal tot verbetering van het toezicht in de buiten wijken en de contröle. I et gevormde wiel rijderscorps bestaat behalve de Inspecteurs en de recherche, uit 16 personen die dagelijks, onder leiding van een der inspecteurs, in uniform gekleed tochten door de stad maken, ten einde met hun ijzeren ros zooveel mogelijk vertrouwd te worden. Het corps voldoet heel goed en het heeft in spoedeischende gevallen reeds goede diensten bewezen. In het ,jVolksblad' van Oost-Goorecht komt de volgende advertentie voor„Weide gevraagd voor 2 vaarzen en eene dienstmeid." Hospitaal-kerkschip „De Hoop Naar aanleidingvan het bericht omtrent de gespannen verhouding tusschen Hollandsche en Engelsche. visschars, heeft baron Van Geen aan den schipper van .„de Hoop" geseind, Lerwick - onmiddellijkere verlaten en daar niet terug te keeren, doph zoo 'noodig Aberdeen als naaste haven aap te doen. De czaar in Nederland Het bericht omtrent een bezoek van den czaar aan Nederland wordt uit Petersburg bevestigd door het bureau Herold. Het hoofd eener school zond een meisje dat drie schooltijden i verzuimd had, naar huis om een briefje. Hij ontving het volgende: Mijnheer U stuurt mijn dochter naar huis om een briefje, waarom zij i is thuisgebleven. Wij moesten voor familie omstandigheden naar onze ouders en kondon haar niet achterlaten, omdat ik hier geen familie heb, maar ik ver zoek u beleefd, wanneer het weer voorvalt, of ik ze dan bij u te logeeren kan brengen. Uit Loosdrecht schrijft men: Onlangs waren eenige heeren hier komen visschen, toen een hunner een snoek wist te bemachtigen op eene wijze, die in de ge schiedenis der edele vischsport niet dikwijls zal voorkomen. Bij het vastplanten nl. van een stok in het water, teneinde het vischbootje stil te doen liggen, bemerkte genoemde.heer.dat hij op iets hards stootte; hij haalde den stok dus weer binnen, en ziet, daar zat een snoek aan van een paar pond, door de kieuwen er aan vastgespeerd. Dat er een hoeratje voor den gelukkigen visscher opging, die zijn vangst triomfantelijk aan zijn stok medevoerde, laat zich gemak kelijk begrijpen. Twee jonge Hollandsche café-chantan- artiesten, Eduard Bamberg, de kleinzoon van den onlangs overleden tooneelspeler, en Carel Slier, gaan van Rotterdam loopen naar Parijs. Zij nemen als eenige bagage hun ge kleeds zwarte pakken in een rolletje mede, omdat ze wellicht in dien tijd hier en daar zullen optreden. Want zij willen gedurende den tocht in hun onderhoud voorzien, Bamberg door zijne liedjes te zingen en Slier door te spelen op een van de talrijke instrumenten, die hij geleerd heeft. Ze verwachten veel van de uitwerking hunner muziek op de boerenBamberg zou schrijven aan den burgemeester van Rijswijk, die zjjn grootvader heel goed gekend heeft, om een bewijsje, dat ze zingen en spelen mogen in de Antwerpsche koffiehuizen. En dan hebben ze natuurlijk veel vrienden in dat groote, internationale korps van café-chantant-artisten, om hun gastvrijheid vermaard. De jongelui stappen Maandagochtend om zes uur den Dordtschen straatweg op zoo loopen zij over Roosendaal naar Antwerpen, over Brugge en Gent naar Brussel, en over Bergen en Mons naar Parijs. Zij zullen hun cabotins-avonturen opschrijven en door autoriteiten laten waarmerkendan hopen zij interressant genoeg te zijn om op de tentoonstelling engagement te krijgen. De jonge Eduard steekt grootvaders portret in zijn zak„die was zoo beroemd overal, dat ze in 't buitenland den kleinzoon niet in den steek zullen laten," - meendo hij. („N. R. C.") Door een verffabriek te Amersfoort wordt in de laatste tijden het water der Eern dermate vervuild, dat het herhaaldelijk bloed rood ziet Dit is hoogst bedenkelijk voor de schippers, die zich op hun Zuiderzeereis van drinkwater uit de Eem moeten voorzien. Bovendien dücht men ook gevaar voor de koeien in de polders, die uit de Eem of de slooten drinken, terwijl de visch reeds merk baar mindert Onlangs is dan ook ter beurze te Amsterdam een adres aan den minister geteekend, om spoedig verbetering aan te brengen. Thans is een adres in gelijken gsest gezonden aan het heemraadschap De Eem, en wel door vel6 schippers, veehouders en hengelaars te Baarn. Nog meer menscheneters in Indië 1 Bimanoeng kalit is een zendelingstation in het westen van de afdeeling Toba en Silindoeng. Onlangs gingen 12 menschen uit dezestreek naar de onafhankelijke bovenlanden van Baros om boschprodukten in te zamelen. De be volking aldaar vond dat niet goed en zette het 12-tal in het blok. Thans hebben de familieleden bericht ont vangen, dat reeds 2 van de 12 opgegeten zijn. Nu is het waar, dat die menschen niets te maken hebben in de naburige landschappen, maar aan den anderen kant is de straf, om als beest geslacht en opgegeten te worden, wel wat bar. (J.-B.) Zaterdagnamiddag brak brand uit in de dokken van Hoboken te New-York. In korten tijd waren alle dokken, behoorende aan de Norddeutsche Lloyd, vernield, evenals de stoomschepen „Main", „Saaie" en „Bremen" De stoomschepen'„Kaiser Wilhelm der Grosse" en „Phoenicia" werden beschadigd. Men vreest dat ongeveer 400 personen het leven verloren hebben, daar de dokken en stoomschepen vol menschen waren toen de brand uitbrak. De groote pakhuizen zijn even eens vernield. Men schat de schade tusschen tien en twintig millioen dollars. De oorzaak van den brand is onbekend. Eerstdaags gaan er nog 500 man aan vullingstroepen naar Zuid-Afrika. Dit zullen dan de laatste zijn. Wyndham heeft in het Lagerhuis verklaard dat er tot 3t Mei 204.000 man Engelsche troepen in Zuid-Afrika geland waren. Daarbij komen nog 29,273 man uit de koloniënhet geheele aantal dat tot bestrijding van het kleine hoopje Boeren is gebruikt, bedraagt dus 232,273 man. Uit Lorenqo-Marquez wordt van 29 Juni aan de „Times" geseind: Zoowel de Boeren als de Uitlanders, die hier thans zijn, koeste ren de meening, dat er nog minstens drie tot zes maanden zullen noodig zijn om de Boeren te onderwerpen. Het is duidelijk, dat president Kruger nog langen tijd de beschikking hebben zal over een voldoende troepenmacht om de guerilla in het gebergte voort te zetten. Voor het oogenblik is er geen sprake van, dat president Kruger zich zal overgeven, al zijn er enkele Boerenleiders, die zich daarvoor verklaard hebben. De Engelsche anti-oorlogsbladen wijzen ernstig op het ontzettend hooger cijfer der verliezen en zij rekenen zeer juist uit, dat het verlies, dat het leger door ziektegevallen lijdt, op hetzelfde neerkomt alsof wekelijks een slag als bij Colenso werd geleverd. Een particuliere brief van Pretoria te Kaapstad ontvangen maakt, volgens de Engel sche bladen, melding van een wanhopige poging van een Boer om den vijand van zijn land een geweldigen slag toe te brengen, hij sloop naar de artillerie-barakken en legde daar een mijn aan. Reeds had hjj de lont L

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2