N°. 1339. Zondag 8 Juli. A0* 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubo op Tzxel GEVONDEN VOORWERPEN. Schietoefeningen in de stelling van den Helder, 3e District. Schietoefeningen op deHarssens. Reedevan Texel. 3de District. TEXEL, 7 Juli 1900. Zooals met enkele woorden door onzen correspondent te Koog werd vermeld, werden door den photograaf Bakker van Oosterend bij gelegenheid van de beproeving der reddings middelen der N. Z. Hollandsche Redding maatschappij achter eerstgenoemd dorp,eenige opnamen gedaan. Gisteren waren we in de gelegenheid eenige proeven van dat werk te bezichtigen en we kunnen gerust zeggen, dat die welgeslaagd mogen heeten. Vooral de photografie van de bemanning met sloep bij de reddingstent en de beproeving van het vuurpijltoestel zijn een paar waarlijk aardige photografiën, die zeker menigeen een plaatsje in zijn photografle- verzameling of aan den wand zal waardig keuren. Ook de photografie van het neerlaten der boot in zee en van de boot, terwijl deze een eind van 't strand zich bevindt, zijn zeker wel bezienswaard. Naar wij vernamen, zijn ze voor belangstellenden bij genoemden photograaf te koop. Den Hoorn, 5 Juli. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot lichtwachter bij de kustver- lichting op de Z. W. kust van Texel de heer H. Troost Kz. Oude-child, 6 Juli. Het bovenlokaal dei- Tentoonstelling alhier, waar hoofdzakelijk de merkwaardigheden ter bezichtigingzijngesteld, is voor een groot deel in een wapenarsenaal herschapen, doordien uit Medemblik eene bezending van 41, zeer net onderhouden wapens, werden ingezonden. Zoodra de oefenmgen van Texel's Volks weerbaarheid aanvangen, zal zij voor een groot deel met deze wapens zijn ingespannen. De inzender is vermoedelijk wel zoo vrien delijk om ze ook voor zulk een doel in bruikleen te geven. De Texelsche visschersvloot begint zoo langzamerhand te verminderen. In korten tijd werden reeds drie schuiten verkocht om naar elders te vertrekken, terwijl er een ander onder des sloopers bijl moest bezwijken. Gedurende het eerste half jaar van 1900, zijn van Texel uitgevoerd24968 lammeren, 711 schapen, 983 koeien, 478 kalveren, 658 varkens, 6 paarden en 4 stieren. Van 8 tot en met 5 Juli heeft de uitvoer bedragen 287 lammeren, 198 schapen, 12 koeien, 1 kalf en 7 varkens. Als prijs voor de verloting ten bate van het Admiraal de Ruijterfonds, in Sèpt. a. s. te houden, is o. a. van een kunstschilder te Haarlem een zeer schoon uitgevoerde aquarel ten geschenke ontvangen. Deze aquarel stelt voor„Oan 't kleine Rivierke", eene artistieke herinnering aan Cremer's schoone novelle. Oosterend, 6 Juli. Alhier worden ernstige pogingen aangewend om een cursus tot oefeningen in den wapenhandel te verkrijgen. 23 jongelieden hebben zich daarvoor aange geven, terwijl het lokaal van den heer Koppen, indien zulks daarvoor geschikt is, als oefenings plaats zal dienen. Eenige jongelingen van hier hebben reeds eerder aan den Burg de oefeningen mede gemaakt, doch met het oog op den grooten afstand zijn de opofferingen dan nogal groot. De bisschop van Haarlem, mgr. Botte- manne, is te Goes ten huize van den Deken, den heer Baede, ongesteld geworden. "Woensdag zou de bisschop zich naar's-Hee- renhoek en Heinkenszand hebben begeven om het H. Vormsel toe te dienen, doch dit is uitgesteld moeten worden. (R. N.) Volgens later bericht is Z D.H. reeds Donder dag weer vertrokken. Het is te verwachten dat wel 1000 vaartuigen de reVue der botters op Pampus zullen bijwonen. Uit Beverwijk schrijft men aan de „Standaard:" Voor „jonge lelies Johanna van Woude, de bekende schrijfster van het wéëkblad voor meisjes „de Hollandsche Lelie", die eenigen tijd te Beverwijk in pension doorbracht, geljjk ze dat réedS in verschillende plaatsen van ons vaderland gedaan heeft, is op zeer ge ruchtmakende wijze van hier vertrokken. Zij weigerde haar „kostjuffrouw" van het verschuldigde betalihg te doen en trachtte stillekens haar „pension" te verlaten 6n haar koffer aan een touw door het raam van do bovenkamer op straat neer te laten. Bij die, voor een dame die met de pen omgaat, ongewone handeling had ze het ongeluk een ruit te breken, waardoor haar heimelijke handeling bemerkt werd en een formeel standje ontstond waaraan dè burge meester en de politie te pas kwam. Trots de raadgevingen van den burgemeester dacht het deze voorvechtster van de rechten der vrouw goed, er maar van door te gaan in de richting van Heemstede zonder aan haar financieele verplichtingen te voldoen. Een en ander heeft aanleiding gegeven in haar „Lelie" een beschouwing over Beverwijk te plaatsen, waarin ze haar boosheid botviert en zij by de jonge meisjes den indruk wel zal gevestigd hebben, dat voor dames die zonder betaling „pensioen" verlangen Bever wijk geen eldorado is, tenzij men hét aanlegt, zooals zij gedaan hoeft. Een meisje van 8 jaar te Oosterland (Zeeland) werd door een dol geworden os op de horens genomen en hoog in de lucht ge slingerd. Zij kwam bewusteloos op den grond neder en had, volgens de verklaring van den geneeskundige, een hersenschudding bekomen, tengevolge waarvan haar toestand hoogst zorg wekkend is. TEXELSCHE Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een groene cein tuur, gevonden op het haventerrein, een zakdoek met suikerpot en popje, gevonden in de draai molen en een zweep, gevonden te Noordhaffel. SCHAPENMARKTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheid bestaat tot het bespreken van hokken voor het aanvoeren van schapen op de in de maanden Juli, Augustus en September te houden markten, tegen be taling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Ge meente-Secretarie in de gewone bureau-uren (voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur) of intijds bij den Marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt, wordt den ingezetenen dringend verzocht, zooveel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 6 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. GEMEEN TE RE KENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare ken nis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1899, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van heden tot en met 20 Juli a. s., ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gestefd. Texel, den 7 Juli 1900. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. H. W. de Joncheere. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, Gelezen een missive van den Heer Commis saris der Koningin in deze provincie van den 27 Juni 1900, 1ste Aid. No. 16/7310; Brengt ter algemeene kennis, dat onder dagteekening van 23 Juni 1900, No. 144, het volgende bericht aan zeevarenden is uitge vaardigd Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September 1900 schietoefe ningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefenin gen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst, aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, yermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: Een roode en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag N.O., rood en zwarte vlag Z.O., zwart en witte vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwing of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden- en boven- strooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, teneinde elke nadering|van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken en zullen, behalve de maatregelen hierboven ver meld voor het vuren over dag, op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnlichten verticaal ten opzichte van elkander getoond worden. .(Zie „B. a. Z." No. 105/777—1900; „Ned. Krt." No. 201.)" Volgens mededeeling als voren zullen op 17, 18, 19 en 20 Juli 1900 schietoefeningen worden gehouden van het lort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber, bij welk vuur de reede tot op een afstand van 4500 M. van het fort als onveilig moet worden beschouwd en waarbij geen vaar tuigen ten behoeve van de veiligheid worden uitgelegd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal eene roode vlag van het fort geheschen worden van minstens één uur vóór den aanvang der oefenin gen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de riohting waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleènen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt opgesteld zijn, waarop ver meld staat in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het Torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „(Zie „Ned. Krt." No. 201.)" Texel, den 6 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1