Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Een familie te Amsterdam mist sinds eenige weken haar hondje. Tot heden bleven alle pogingen om het terug te bekomen zonder succes. Nu is die vermissing op zich zelf niets bijzonders. Er raken meer hondjes zoek, maar hier geld het een jeugdig leven. Een lief meisje van 11 jaren heeft zich zoo aan haar speelkameraadje gehecht, dat het allengs- kens wegkwijnt en de dokter niet durft in te staan voor haaf leven, indien de hond niet spoedig wordt gevonden. De Eerste Kamer heeft de Leerplichtwet aangenomen met 33 tegen 16 stemmen. Zuigelingen en rijwielen. Wat men dezer dagen in de „Fliegende Blatter" kon zien, een moeder op de flets die haar bébé in een kinderwagen aan haar voertuig heeft bevestigd, kon men op den Ouden Schevening- schen weg te 's-Hage verwezenlijkt zien. Tot groote verrassing van de talrijke wandelaars bewoog zich langs den weg een geheel fietsrijdend gezin, waarvan mama met veel bedrevenheid haar wiel bereed en de kleine in den kinderwagen voor zich uit duwde. Bet maakte een vreemden indruk, dien kinderwagen te midden der foule van wandelaars' en rijtuigen zoo snel te zien rijden Menige moeder hield haar hart vast. („Dagblad".) Half Juli zal te Amsterdam door onze Regeering in publieke veiling worden gebracht 200,000 K.Gf. oud koper, afkomstig van gedurende drie maanden ingezamelde duiten op Java en Madoera. Meerdere dergelijke veilingen zullen volgen. De verzending van brieven en andere stukken voor de Transvaal en den Oranje- Vrijstaat blijft, blijkens mededeeling van het Hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, als tot dusver geschieden over Lorenco-Marquez. Afzenders, die verzending van hunne stukken over Kaapstad wenschen zullen dit met duide lijk schrift op de adreszijde moeten aangeven in welk geval daaraan gevolg zal worden gegeven. Met de ratten aan tafel Te lerseke wemelt het van ratten. Zoo is er een huis, waar die dieren bij den maal tijd der bewoners brutaalweg te voorschijn komen en op stoelen en tafel springen om zich een deel vau het maal toe te eigenen In het laatst van Augustus zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant-opzichter dei telegrafie, waarvoor 6 plaatsen worden open gesteld. De adspirant-opzichters genieten een bezol diging van f 50 per maand. Zij kunnen, na een diensttijd van ten minste twee jaren, en na voldoende blijken van alge meens geschiktheid te hebben gegeven, deel nemen aan het examen voor opzichter der telegrafie, aan welke betrekking een jaarwedde van" f 1000 tot f 2400 is verbonden. Heeft een adspirant-opzichter na verloop van vijf jaren niet aan het evenbedoelde examen vol daan, dan wordt hij uit 's Rijks .dienst ont slagen. Zie voorts de „Staat Ct." No. 141. De Maatschappij van Weldadigheid heeft zich in den laatsten tijd ook het lot der weezen aangetrokken, die aldaar in gezinnen worden verpleegd, welke goed staan aange schreven en van dezelfde godsdienstige gezindte zijn als de weezen. Er wordt toe gezien op het gedrag der weezen zij kunnen een ambacht leeren, om later als bruikbare menschen de groote maatschappij binnen te treden. In de laatste 25 jaar verlieten ruim 1200 personen de Maatschappij van Wel dadigheid, van wie omtrent 900 personen kan worden medegedeeld, dat zij een goede betrekking vonden. Weezenverpleging aldaar mag worden aan bevolen met het oog op de gezondheid, welke in de boschrijke, gezonde zandstreek aldaar zeer wordt bevorderd. Verder met het oog op het familieleven, den regelmatigen arbeid in en buiten huis het uitmuntend onderwijs, vooral ook vakonderwijs. Er bestaan 5 lagere scholen, waar, op uitmuntende wijze, lager en voor zoover noodig, ook voortgezet onder wijs wordt gegeven. Daarbij sluiten zich aan teeken- en nuttige handwerkscholen, opleiding voor onderwijzers en onderwijzeres sen, apothekersbedienden, commiezen, spoor weg-, post- en telegraafambtenaren voor het lpgervoor de zeevaartvoor letterzetters en boekhandelsbedienden. Verder drie middel bare scholen voor landbouw-, tuinbouw- en boschbouw-vakonderwijs, terwijl bovendien allerlei handwerk of ambacht kan worden geleerd in de fabrieken en werkplaatsen door de Maatschappij opzettelijk daartoe ingericht en die dus ook als leer-of vakscholen kunnen worden beschouwd. De kinderen in de Maatschappij zijn van 6 12 jaren schoolplichtig en moeten daarna 2'jaren van het herhalingsonderwijs gebruik maken. De Maatschappij geeft zich veel moeite hare verpleegden een passende betrek king te bezorgen. Op de godsdienstige belangen wordt toegezien. De kosten zijn slechts f 104 per jaar voor een verpleegde, waarvoor in alles wordt voorzien, behalve bovenkleeding. De directeur der Maatschappij van Wel dadigheid, de heer Job van Have, vestigt in een circulaire op deze zaak de aandacht, terwijl commissarissen der Maatschappij haar aanbevelen. Bezoeken van belangstellenden zijn steeds welkom. Men bemerkt thans, wat lord Roberts voor heeft met zijn operatiën in Transvaal en de Vrijstaat. Vijf Engelsche colonnes ruk ken op tegen de paar duizend mannen, die generaal De Wet in den Vrijstaat aanvoert en van wie hij op bewonderenswaardige wijze partij trekt. Maar in dien tijd zint generaal Botha op zijn beurt op een aanslag op de spoorwegverbinding van generaal Bulier met Natal. Er zijn ongetwijfeld belangrijke gebeurte nissen aanstaande en later zal men zien, of het doel van Botha alleen is, de op de com mando's in den Vrijstaat uitgeoefende pressie te verminderen, of dat in tegendeel De Wet in Botha's kaart speelt. In ieder geval is het terrein, waarop zich de Vrijstaatsche commando's bewegen, zoo uitgestrekt, dat het zeer goed mogelijk is, dat ze glippen door de mazen van het net dat men hun spant en dat ze elders het spel van vroeger zullen herhalen. Hoe het zij, het begin van de actie schijnt den Boeren gunstig te zijn. De Engelschen dachten commandant Viljoen bij Heidelberg te omsingelen, maar zij zijn er niet in geslaagd en Boerenberichten melden, dat de Britten aanzienlijke verliezen hebben geleden: twee wagens met lijken van Engelsche soldaten zouden buiten de stad zijn gebracht. Zaterdag is te Antwerpen een ernstig ongeluk gebeurd als gevolg van den oorlog in Zuid-Afrika. In een circus, wordt eiken avond die oorlog voorgesteld, met druk schieten tusschen Engelschen en Boeren. Toen dien avond de tocht over de Tugela onder hevig vuren te aanschouwen werd ge geven, klonk eensklaps uit de toeschonwers een vreeselijke gil. Een hunner was door een papierprop, die als kogel werkte, in het oog getroffen en tevens werd het gelaat zwaar gekneusd De ongelukkige werd in zeer be- denkelijken toestand naar een gasthuis ver voerd en de voorstelling kon niet ten einde worden gebracht. De Britsche Regeering heeft den predi kant Putchley, die 25 jaren zijn ambt heeft bekleed, genoodzaakt, ontslag te nemen, om dat hij van den kansel heeft verklaard, dat de oorlog in Z.-A. van het begin tot het eind een beleediging voor de christelijke zede- leer en een daad van struikrooverij met voor bedachten rade vormt. In de „New-York Herald" komt voor een telegram uit China volgens hetwelk be halve de Duitsche ook de Engelsche en Fransche gezanten te Peking vermoord zouden zijn, terwijl prins Toean alle soldaten, met de be waking der gezantschapsgebouwen belast, zou hebben doen onthoofden. Generaal Rundie heeft een proclamatie uitgevaardigd, de Poeren die in hun hoeve 's nachts gewapende Boeren herbergen be dreigende met verbeurdverklaring van hun hoeve of van graan en vee of van boete van niet minder dan van f 1.50 per morgen. Hoeven van duizenden morgen komen veel voor. Onder de schriktooneelen, die van de Nieuw-Yorksche ramp naar Londen bericht worden, komt o. a. de volgende voor van kapitein Smith, van de haven-politie. Hij zeide „Ik zag een vrouw, wie de vlammen met razende snelheid naderden. Een dek- matroos wierp haar een brandslang toe en zij trachtte zich met deze hulp voor het vuur te beschermen. Hoe kampte deze vrouw om haar leven Haar strijd was nutteloos. Zij zou evengoed een theelepel vol water in een werkenden vulkaan geworpen kunnen hebben in de hoop, zijn gloed te verstikken. Indien tusschentijd zonk het schip dieper en dieper, en de wanhoopsstrijd van de ongelukkige was ten einde, toen het tusschendek onder de golven verdween. Niemand weet of deze vrouw een stuurmansvrouw, een passagier of een bezoekster was. Toen de „Saaie" lek, met brandend dek wegdreef, legde het schip zich op zijn kant en met het water stroomde de dood de luiken binnen, waarvan de veilig heidsvensters gesprongen waxen. Men zag daar nog wel een worstelende hand, een terugzinkend gezicht, een wenkenden kinder- arm, tot het vreeselijk einde kwam." Vergadering van Zaterdag 7 Juli 1900, 's morgens 10 uur. Goedkeuring rekeningen Bank van Leming 1899 en 1900. Aanbieding gemeente-rekening 1899. Aanbieding rekening Alg. Armbestuur 1899. Ook deze rekening wordt gesteld in handen van eene Commissie van onderzoek. Deze bestaat uit de heeren Mets, Lap en Zijm. Preadvies B. W. inzake verstrating van Verlorenkost te Oosterend. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kwart. 1900. Voorloopig was dit opgemaakt tot een totaal bedrag van f 669.75. Met het oog op de enkele reclames tegen dien aanslag en tegen den aanslag in den H. Omslag gaat de raad over in geheim comité, nadat echter vooraf de algemeene rondvraag heeft plaats gehad. Niemand het woord verlangend, wordt de vergadering geschorst. Schagen, 5 Juli. Aangevoerd: 13 paarden f 85 a f 250, 2 Stieren f80 a f 12020 Gelde- koeien f 110 a f 150; 20 Kalfkoeien f 120 a f190; Vaarzen f af 12 Nuchtere Kalveren f 10 a f 18. ;265 Schapent 16 af 28.50; f _af 12 Varkens f 9.a f 13. 24 Vette Varkens f 38 a 41 cent per kilo 33 Vette Koeien f 60 a f 225; 40 Biggen f 5.— a f 8.Kipeieren, f 2.50 a f 3.Eenden a ot. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.52. Leiden, 6 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 261; 43 Stieren f52 a f 295; Veulens stuks f af 148 kalfkoeien f 100 a f 255 Melkkoeien f 100 a f255 74 Varekoeien f 82 a f 204; 154 Vette koeien f 117 a f261; 85 Vette kalveren f 30 a f 96; 40 Magere kalveren f 7,— a 22.00 Graskalveren f a f 246 Vette schapen f 15 a f 30.413 schapen (weide) f 10 a f 20.Paarden f af 96 Magere Varkens f 14 a f 27; Vette Varkens a ct. 157 Biggen f 4.— a f 13.— 770 Lammeren f8 a 12. Voorz. de heel' H. W. de Joncheere, burgemeester. Tegenwoordig de heeren E. Keijser, C. Keijser Pz., Keesom, Koning, Mets, Lap, Roeper, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de heeren Bakker en Zijm. Secretaris de heer J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Hierna doet de Voorzitter mededeeling, dat alhier is geweest een Ingenieur der le Nederl. Electriciteits- Maatschappij te Amsterdam, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid voor de vestiging alhier van een electriscke tram en verlichting. Het resultaat van dat onderzoek is geweest, dat geen concessie daarvoor zal worden aangevraagd. Een schrijven van Z. E. den Min. van Binnenl. Zaken naar aanleiding van een indertijd door B. W. gedaan verzoek om subsidie tot herstel van den toren te den Burg Gevraagd wordt eene opgave der ver moedelijk daarvoor te maken kosten. Een deskundige moest daarover worden geraadpleegd. De heer Wadenoijen te Haarlem als zoodanig gevraagd, had er geen tijd voor, thans zou dat onderzoek geschieden door den architect-ingenieur, den heer Kuijpers. Een ontwerp-bestek onderhoud haven gedurende 1901, 1902 en 1903. In dat bestek was opgenomen o. a. de uitdieping der havenmond en der haven bij de ligplaats der //Ada." Verder ook de verlichting der haven en het gewone onderhoud van schoeiingen enz. Ook de voortzetting der bestrating van het haventerrein kwam er in voor. Dat de Westerweg zal worden onderhanden genomen en voor 1 Aug. zal moeten gereed zijn. Ingekomen was: Een schrijven van Mej. Gr. Koning, behelzende be richt aanneming betrekking onderwijzeres handwerken te Oosterend. Een missive van Ged. Staten aan B. W. behel zende goedkeuring besluit van den Raad post af- en overschrijvingen. Id. id. id. betalingen post onvoorz. uitgaven. Id. id. als begeleiding Kon. besluit goedkeuring wij ziging verordening havengelden (de schrijffout van 20 cent werd hersteld en veranderd in 2 cent). Id. id. beschikking reclame J. Boersen betreffende diens aanslag in den H. Omslag. Deze wordt vermin derd met f 5. Al deze mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. zegt de commissie dank voor haar onder zoek en rapport. Overeenkomstig dat rapport, hetwelk wordt voorgelezen, worden de rekeningen goedgekeurd sluitende in ontvangst en uitgaven respectievelijk met nadeelige saldo's van f 49.266 en f 79.77. Deze rekening sluit en wel met een voordeelig saldo van f 295.05 ze wordt gesteld in handen van eene Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Dikkers, Dros en Roeper om daarover in de volgende vergadering rapport uit te brengen. Door B. W. was een onderzoek in loco ingesteld, hierbij was gebleken, dat verstrating zeer noodig was. De kosten van het geheele werk zouden echter te boog zijn, om dit nog in dit jaar geheel te doen, vandaar dat B. W. voorstellen eerst het meest noodige deel (het deel ongeveer tusschen het schuurtje van P Bakker en J. J. Trap) te bestraten, dit is het middendeel, doch het laagst gelegene. Daarvoor zullen ongeveer 10,000 sleenen noodig zijn en de kosten zullen ongeveer f 225 a f 250 bedragen. Het overige deel zou dan binnen 1 of 2 jaar nog moeten worden hersteld. De heer Koning zou er voor zijn eerst het hoogst gelegene deel te doen, doch komt van zijn idee terug, nadat door den Voorz. met teekening is aangewezen, dat het plan van B. W. beter is. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. W. besloten. Na heropening wordt het kohier schoolgeld vastge steld tot een totaal bedrag van f 669.15. Waarna de vergadering weder wordt gesloten.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2