Buitenland. Van de heden door den heer ontvanger der registratie en domeinen, alhier, ge houden verpachting van de jacht en konijnen vangst op Vlieland voor den tijd van 1 jaar was de uitslag, dat het geheel werd gepacht door den heer Jn. Hoedemaker te Vlieland voor f 471. Bij de vorige verpachting was pachter de heer Andries Cornells Swart te Terschelling voor f 677. Volgens een bericht in de „Telegraaf" werden bij het ongeluk op den Zeedijk te Nieuwediep 3 personen gedood, waarvan 1 een vrouw met 11 kinderen, een ander een vrouw met 4 kinderen, terwijl de derde onge huwd was. Het aantal zwaar gekwetsten is volgens dat bericht 8 vletterlieden, terwijl een onder-officier van de Marine licht werd gekwetst. In een kersenboomgaard te Opbemert had een plukkei, in een boom klimmende, een met hagel geladen geweer bij zich. De haan was overgehaald; bij ongeluk ging het schot af, met het noodlottig gevolg, dat de man al de hagelkorrels in de knie kreeg. Het been moest worden afgezet; kort na de amputatie stierf de man. Als Alibaba en de veertig dieven in hun schatkamer wilden komen, dan zeiden ze: „Cesam, open u!" en de deur ging vanzelf open. Dit is nu ook 't geval met het postkantoor in den Haag; men behoeft er Cesam zelfs niet toe te spreken; door 't enkele feit dat men de deur nadert, gaat deze (door een ondergrondcche samenwerking van water- en luchtdruk) vanzelf open. Dat dit toover-mecaniek veel toeschouwers trekt, ligt voor de hand. Dinsdagmiddag werd op de Brabantsche Turfmarkt te Delft een po'itieagent aange sproken door een man die hem verzocht in arrest te worden genomen. Hij had reeds verschillende straften achter den rugde gevangenis was hem niet geheel en al vreemd. Op de weigering van den agent aan het ver zoek te voldoen, trad de man een winkel binnen en ontvreemde een stuk kaas. Hier door verkreeg de agent aanleiding om den dief op heeterdaad te arresteeren, hetgeen hij dan ook deed. Voor rekening van den Nederl. Klom- ponmakersbond zijn uit Rusland overgebracht 1618 esschenstammen, waarmede de klompen makers voorloopig een proef kunnen nemen. Tot dusver werd steeds populieren- en wilgenhout als grondstof gebruikt. Woensdagmorgen had aan de gasfabriek te Harderwijk een ontplotfiing plaats van den grooten gashouder, waaraan eenige repa ratie moest geschieden en waarbij, tegen het verbod, gebruik werd gemaakt van de soldeer- lamp. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, alleen werd de fitter be dwelmd, aan het hoofd gekwetst en werd zijn hand ontveld, zoodat hij terstond in het militair hospitaal is opgenomen. De gashouder echter ligt geheel ontredderd terwijl in het dak van een aangrenzende schuur een vrij groot gat is geslagen. Te 's-Hertogenbosch is op de bekende manier een brutale oplichterij gepleegd. Een jongetje vervoegde zich bij den horlogemaker Ebeling met een briefje, onderteekend met den naam van dr. van M. uit de Kerkstraat In het briefje werd den heer E. gevraagd eenige gouden horloges bij genoemden genees heer op zicht te zenden. Pe heer E. deed dit, bracht ze voorzichtigheidshalve zelf en overhandigde het pakje, waarin zes horloges, aan een dienstbode, daar de heer v*. niet thuis was. Den volgenden dag ging de heer E. bescheid halen, doch moest vernemen dat de horloges even daarna terug waren gehaald door een als heer gekleed persoon, die voor gaf dat ze verkeerd bezorgd waren. In de bank van leening is een der hoi loges terug gevonden, doch van den dader is nog geen spoor ontdekt. Op 3 Aug. zal te Arnhem voor het eerst een examen worden afgenomen van wege het hoofdbestuur van den Alg. Neder- landschen politiebond, van personen, die zich hebben opgegeven om deel te nemen aan het onderzoek naar de geschiktheid en be kwaamheid voor agent van politie of veld wachter. Voor dat examen hebben zich 36 adspiranten aangemeld. Een commissie van vijf leden zal het onderzoek doen. Aardappelen als reinigingsmiddel. In kleine stukjes gesneden aardappelschillen met niet te veel water vermengd, vormen een uitstekend middel om karaften schoon te makenzelfs de oudste vlekken kunnen er mede uit het glas verwijderd worden. Onge schilde aardappels, alleen van te voren goed afgewasschen en daarna gerapst kannen dienen om wollen stoffen en tapijten te wasschen. Na tweemaal de stoffen gewasschen te hebben, worden ze in water met een weinig azijn er in uitgespoeld. Om lood en tin te reinigen geven in water uitgeloogde aardappelschillen een uitmuntend bijtend middel. En dat messen met een doorgesneden aardappel gepoetst en stalen pennen door ze in een aardappel te steken, schoongemaakt kunnen worden, is van algemeene bekendheid. Te Yiissingen zijn verscheidene Engelsche bookmakers-kantoren. Een daarvan is nu verplaatst naar Guernsey. In een advertentie in een Engelsch sportblad wordt o. a. als reden daarvan opgegeven„de vaderlands liefde van den eigenaar, die niet langer meer wilde wonen in het land waar zooveel haat tegen de Engelschen gekoesterd wordt." Het ware te wenschen zegt de N. R. Ct." dat al die Engelsche bookmakers zulke goede patriotten waren en maar spoedig de laan uitgingen. Dat is een soort Engelschen die wij liever zien gaan dan komen. In de „Provinciale Groninger Courant" leest men Een nieuwe Leerstoel. „Eerste Kamer Goedgekeurd is de oprichting van een leerstoel voor Zuid-Afrikaansch recht." Een leerstoel voor 't Zuid-Afrikaansche Recht Vast leert men daar hoe England alles knecht, Wat niet vrijwillig bukt voor de overmacht, Die alle recht en rede ruw verkracht. Een goed idee, men maak daarin meteen Honoris causa DoctorChamberlain. C L. L. De „Algemeene Nelerlandsche Zeemans bond gevestigd te Rotterdam, afdeeling Fede ratie voor het transport te water", heeft zich per brief tot eenige reeders gewend. I et bestuur deelt daarin mede, dat in een verga dering de werkstaking voor stokers en matro zen is geproclameerd. De eischen zijn: Maandberekening: matrozen f 40, kwartier meester f 45, lampenist f 45, donkey-man f 54, stoker f 50, tremmer f 40. Hierbij zij opgemerkt dat 't loon van ma trozen op de zoogenaamde carga-ships tegen woordig f 32, dat van kwartiermeester f 40 a f 4\ dat van. stokers f 36 en dat van tremmers 28 is. Weekloon wordt geëischt: matrozen f 18, donkey-man f 2u em stokers f18. Menhoude hierbij in, het o&g, "dat deze arbeiders voor eigen kos't möetcfti* zorgén. (N. R. Ct.) Verleden week heeft Spiering, bekend uit de Apelternsche quaestie, het krank zinnigengesticht te Medemblik verlaten Hij is voornemens zich te Arnhem metterwoon te vestigen. (T. Ct.) De „J.-B schrijft De pretendent-sultan van Atjeh en panglima Polèm zijn thans bezig hun hoogste maar ook hun laatste troeven uit te spelende eerste heeft nl. nogal succes met het rondzenden van brieven en mondelinge boodschappen aan hoofden en bevolking, waarin hij dezen op de mouw spelt dat hij een zendeling naar den sultan van Roem zou hebben afgevaardigd en dat deze teruggekomen zou zijn met de bood schap, dat de pretendent maar dapper moest volhouden tegen de Kafirs en dat uit Turkije afdoende hulp zou worden gezonden: Aan dit praatje zijn de tijdelijk herleefde activiteit der oorlogspartij en overvallingen dor laatste maanden te danken, waarover zich evenwel niemand ongerust behoeft te maken. Generaal van Heutsz zal met de hem binnen zijn gewest ten dienste staande krachten dit jaar waarschijnlijk nog éénmaal een flinke schoonmaak houden langs de alom in aanleg zijnde nieuwe wegen en dan ver wacht hij dat het verzet voor goed gebroken zal zijn. Inmiddels hoopt hij reeds den eenen oeloëba- lang voor, den anderen na daadwerkelijk kleur te bekennen en dat reeds is veel gewonnen." Dat de Boeren de hoop nog niet verloren hebben en het den Engelschen nog vrij lastig maken, bleek o. a. ook uit een telegrafisch bericht door Lord Roberts 12 dezer uit Pretoria verzonden, waaruit blijkt, dat de Boeren Nitralsnek, 29 K. M. van Pretoria, hebben ingenomen de bezetting krijgsgevangen maak ten. Zij namen 2 kanonnen, bijna een eseadron van het regiment Grijze Schotten en 90 man van 't Lincolnshire-regiment. Lord Roberts vreest dat de verliezen zwaar zijn. De gezonden versterkingen kwamen te laat. Een aanval der Boeren op Perdepoort werd afgeslagen. Generaal Mnith Dorrien bracht den Boeren bij Krugersdorp zware verliezen toe. Generaal Buller sloeg de Boeren terug bij Paardekraal. Tegen Sipido is een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd, waarschijnlijk op aandringen van de Engelsche regeering. Maar Sipido zit veilig en wel te Parijs en bekijkt het moois van de tentoonstelling. Te New-York is het zóó heet, dat de zuigelingen er als ratten sterven. Van de 720 kleine kinderen, die er de vorige week overleden, was bij 60 procent de overgroote warmte de oorzaak. Men wil nu hotels op schepen inrichten, die bij groote warmte 's avonds naar de baai worden gesleept en waarop behoeftige kleinen zullen worden verzorgd. Een zoo'n schip is reeds uitgerust. Het weder is hun, die de bergen van Zwitserland bezoeken, niet gunstig. Bergen, die anders geheel vrij zijn van sneeuw in den zomer, liggen nu onder een dik sneeuw kleed Zij, die den Riga en den Pilatus willen bestijgen, moeten door een voet hoog sneeuw waden. Men maakt zich ernstig be vreesd, dat er niet genoeg voeder voor het vee zal zijn, want de kudden, die nu anders op de bergen toeyen, moeten diep in de dalen gehouden worden, daar de hooggelegen grasvelden weinig of' niets opleveren. Het vreemdelingenverkeer is gering. De Parijsche politie is in de weer ge weest op het gerucht dat Esterhazy te Parijs zou zijn, en een sterke macht werd afge zonden naar de straat Faubourg-St. Honore, daar men gezegd had, dat hij bij een dame zijner kennis, zijn intrek had genomen. Ten slotte bleek het, dat de voormalige onder wijzeres van de kinderen van Esterhazy, te logeeren had haar neef, Légendre, rijksbetaal meester te Algiers, die sprekend op Ester hazy geleek Nadat hij den commissaris zijn iDdentiteit had bewezen, werden hem ver ontschuldigingen aangeboden en de posten ingetrokken. Te Brugge is een veertienjarig wees meisje in hechtenis genomen, dat een echtpaar bij hetwelk zij in dienst was, had pogen te vergeven door vitriool in de koffie te doen. De menschen hadden haar een paar dagen te voren om haar goed gedrag geprezen en gezegd, dat zij hun geheele vermogen erven zou. Uit Hongarije komen berichten van vreeselijke orkanen, die een groot deel van den oogst vernielden. Daken werden van de huizen gerukt, boomen ontworteld, zelfs kinderen in de lucht geworpen. In Banat wordt de schade aan den oogst toegebracht op 5 millioen gulden geschat. Wat de storm nog spiarde, werd door hagel vernield. Te Tifzolcz stortte door het noodweer een brug in waarop zich verscheidene menschen be vonden. Tien personen verdronken. De orkaan was de reactie op een ondragelijke hitt^, waardoor in het ziekenhuis te Belves alleen 26 personen aan zonnesteek stierven. Door het hooggerechtshof te New-York zijn onlangs in vijf en een half uur tijds een en dertig echtscheidingen uitgesproken; Een droevig ongeval is te Aalst geschied Aldaar waren de heer en mevrouw Van M. naar het paardenspel gegaan, na drie hunner kinderen, van 4, 5 en 7 jaar te slapen ge legd te hebben. Zij hadden in de slaapkamer een kaars laten branden en eenen werkman gelast „op het huis te passen.,, Toen zij thuis kwamen, werden zij een sterken brand lucht gewaar Zij snelden naar boven en vonden de slaapkamer in brand. De kinderen waren gestikt Buren hielpen den brand blussch-.n en de man, die op het huis moest passen, heeft als zinneloos de vlucht genomen. Men weet nog niet waar hij gebleven is. Voor de Boerenvrinden en wie zou daar niet gaarne onder worden gerekend, is het zeker eene welkome tijding dat Engeland ook in Indië eenige last begint te krijgen. Engelsch Indië word zoo langzamerhand geheel van troepen ontbloot en van deze gelegenheid schijnen de vrijheidlievende Afridis te willen gebruik maken het hoofd weder op te steken. Mocht dit volk geheel in opstand komen, dan zal Engeland wel verplicht wezen een deel zijner troepen uit Zuid-Afrika te halen. Ook in Ashante is het voor de Engelschen nog verre van rooskleurig, terwijl China ook een groote troepenmacht vraagt van de mogend heden ter bescherming of ontzetting hunner onderdanen en kastijding der Chineezen. Ook daar heeft Engeland groote belangen, doch van waar voldoende troepenmacht te halen De mijningenieur Gustave Paul, van Jumet, die eenig werk had verricht, liet zich met den ophaalbak weer naar boven brengen. Plotseling zag de jongen, die hem vergezelde, bij het licht van zijn lantaarn, een bloedstroom, en onmiddellijk viel het lichaam van den ingenieur op den vloer van den ophaalbak neer. Het hoofd was er af. Wat gebeurd was kan men gissen en de jongen weet het

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2