Eu i t e n 1 a n d. Gemeenteraad te Texel. Tijdens het onweder van Maandag vielen zonder overdrijving, te IJmuiden stukken ijs ter grootte van een klein kippenei. Er waren menschen in het veld, die plat op den grond gingen liggen om niet bezeerd te worden door de neervallende stukken. Vele ruiten werden verbrijzeld. (R. N.) Een kloeke en gevaarvolle redding is Zondag te Scheveningen verricht door Steven Van Blankensteyn, 21 jaar oud, bankwerker uit Rotterdam, terwijl hij met zijn familieleden een uitstapje naar Scheveningen deed. Een knaap van 10 jaar was van de pier in het water gegleden en zijn makker, een jongeling van 18 jaar, daarop in zee gesprongen om te trachten den knaap te redden. Geen van beiden kon zwemmenze hadden zich aan elkander vastgeklemd en nu eens kwam het hoofd van den een, dan dat van de an der boven. Zeker zouden beiden zijn omgekomen als niet Blankensteyn te water was gegaan en op den rug zwemmende spoedig de dren kelingen had bereikt en gegrepen. Een woord van hulde voor zijn edele en moedige daad. in eene huishoudelijke vergadering der bakkersgezellen te Rotterdam'is de staking opgeheven. Door de gezondheidscommissie te Baarn is een ouderzoek ingesteld naar den onaan- genamen reuk welke op den Eemnesserweg wordt waargenomen. De conclusie dezer com missie is dat die reuk veroorzaakt wordt door een zekere soort bladluis Callipterus Tiliae geheeten. Dit diertje hecht zich bij duizenden tegelijk aan de onderzijde van het lindenblad, zoodat het door den regen niet verdreven wordt. (U. D.) Aan het slot van een artikel over de treurige toestanden in China vraagt „de Tijd" Is nu misschien al het onrecht, al het ongelijk aan den kant der Chineezen? Wat afschuwelijke wreedheid betreft, waar mede zij zich wreken op zooveel persoonlijk geheel onschuldige slachtoffersvoorzeker. Die misdaad mag en kan niet ongestraft blijven. Wat echter de beweging in haar oorzaken en aanleiding betreft: in geenen deele. Met Engeland, dat China vergiftigd heeft door zijn opium, met Rusland dat het hart van het Hemelsche Rijk is komen bedreigen door zijn trans-Siberischen spoorweg, draagt de hebzuchtige staatkunde der Mogendheden de verantwoordelijkheid en de schuld voor den huidigen toestand. Wat daarvan ook het oind moge zijn, in den opstand der Boksers meenen wij een bevestiging te mogen zien van de waarheid, dat de wereldgeschiedenis tevens is het wereldgericht. De postbode van Bolsward op Franeker v v. heeit den eersten Juli j.l. juist 19 jaren den bodeloop volbracht. Sedert 17 dagen is hij wegens ongesteldheid niet in dienst geweest. De man heeft dus 6822 malen den loop naar Franeker gemaakt en even zoovele malen is hij van daar teruggekeerd naar Bolsward. Meet men de stukken van den afgelegden weg af op den omtrek der aarde, dan kan men rekenen, dat de man bijna zeven malen onze plaueet is rondgeloopen. En nog is hij niet moe, want hij loopt steeds als een haas, onverschillig waar men hem ontmoet, bij Bolsward, bij Wommels, bij Tzurn, of bij Franeker, op zijn vice, zoowel als op zijn versa. Gaat het zoo door, zegt de „Fran. Crt.". dan kan onze ijverige post bode omstreeks 1 April des volgenden jaars het feest vieren van zijn volbrachten zevenden omloop om de aarde. Een nieuw kanon. Op het zoogenaamde proefveld van Bredius, anders gezegd op een terrein behoorende bij de kruitfabriek te Muiden, zijn proeven genomen met een nieuw model snelvuurkanon uit de fabriek van Skoda, in Bohemen. Door dit stuk zijn, naar het schijnt, de Maxims en pond-pond overtroffen. Deze mitrailleuse schiet 20', DO tot 600 kogels in de minuut. De loop ligt in een waterbad, omdat het stuk anders te warm zou loopen. Reeds wanneer het vuren is opgevoerd tot 400 kogels in de minuut, wordt het water door de ontwikkelde warmte tot het kookpunt verhit, zoodat het geheele stuk dan in een wolk van stoom staat. De wer king is automatisch, zoodat het stuk blijft doorvuren tot de munitie is verbruikt, zelfs nadat al de bedieningsmanschappen zijn gedood. Men meent te weten, dat het ministerie van koloniën dergelijke kanonnen zal aan schaffen. Welke lage wraakzucht de inlandersin onze koloniën vaak beheerscht, is weer eens gebleken. De 2de luitenant der cavalerie C. L. C. de Bruin ontsloeg een tweetal vrouwelijke bedienden wegens kibbelarijen 's avonds, toen de kinderen moesten eten, vond mevrouw, die hen hielp, een stuk van een nagel en eenige spelden in hun rijst. Ware het niet, dat de moeder de kinderen zelf geholpen had, dan zou de laaghartige toeleg misschien wel zijn gelukt. De politie heeft de twee baboes opgevat en de rijst naar het hospitaal doen brengen ter onderzoek. Reizigers naar Parijs kunnen niet te voorzichtig wezen met het wegsteken van hun geld Dag op dag komen bij de station chefs te Esschen of Antwerpen klachten in van personen die onderweg bestolen zijn. Het schijnt dat zakkenrollers op de lijn Amster dam—Antwerpen heen en weer reizen en voor hun oneerlijke praktijken de reizigers naar Parijs uitkiezen. Reeds zijn een 20-tal personen er de dupe van geworden. Iemand schrijft in de „Times", dat het Maandag niet alleen de warmste |dag van het jaar, maar van de laatste 50 jaar is geweest. Te Londen wees de thermometer s middags over éénen in de schaduw 95.2 graden F. aan. Zoo hoog is zij sedert 1848, toen de waarnemingen, waarop de schrijver afgaat, begonnen, niet gerezen. Dezelfde thermometer, die te.Leiden Maan dag-namiddag om halfdrie in de schaduw 85 graden wees, stond Donderdag op hetzelfde uur op 84 graden Fahrenheit. De berichtgever van de „Times" te Kaapstad zegt, dat nu alles gereed is voor den opmarsch van de Engelschen naar Macha- dodorp. Ritzau's bureau ontving Maandag uit Oerebak in IJsland over Leith het volgende telegramEn onbeschadigde kurken boei, ge merkt „Andrée's pool-expeditie 1896, no. 3" is zonder deksel en zonder inhoud den 7den Juli op zee bij Lopstoldum onder 63 gr. 42 min. noorderbreedte, en 20 gr. 43 min. wester lengte gevonden. De boei wordt met de Deensehe stoomboot ..Botnia" voor het meteo rologisch instituut naar Kopenhagen verzonden Uit Durban wordt van Dinsdag jl ge meld Pretoria is bijna ingesloten door de Boeren, die stelling genomen hebben op de hoogten van Magaliesburg, ten westen van Pretoria en te Elandsrivier" ten zuidwesten, waar generaal Botha in persoon het bevel voert. Ten noorden bedreigen de commando's van Grobler en Lemmer de stad. Het aantal Boeren wordt op ongeveer 12000 geschat. Tengevolge van de laatste voordeelen, dooi de federalen behaald, zijn tal van Boeren naar de commando's teruggekeerd. Een troep Vrijstaters heeft de Engelschen verjaagd uit de stellingen, welke dezen rondom Greylingstad bezet hielden. De Vrijstaters trokken daarop naar Bethel, waar zij zich met de Transvalers vereenigden. Deze troepen macht zal den weg volgen, die in noordwes telijke richting naar Pretoria voert, en de actie van generaal Botha stennen. De politie te Londen bewaakt het Chinesche gezantschap. De leden daarvan hebben dreigbrieven ontvangen en dragen nu veiligheidshalve, voor de eerste maal Euro- peesche kleedij. „Westm. Gaz." zet niet onaardig een paar cijfers naast elkaar: Engeland heeft 220,000 man noodig gehad om de twee repu blieken in Zuid Afrika met haar geringe be volking te onderwerpen als het ze daarmee onderwerpt! hoeveel troepen zullen de mogendheden dus noodig hebben om de Chi neezen (400 millioen) te overwinnen, die bijna allen den vreemdeling even hard haten als de Boeren de Engelschen en die, zooals wij ergens lezen, evengoed vechten als de Boeren en bij al hun fanatisme even voorzichtig zijn en zich evengoed weten te dekken. Een rijke brouwer uit Thun, Feller, oud lid van den Bondsraad van Zwitserland, is te Londen plotseling overleden. In zijn testament komen een aantal legaten aan verschillende instellingen voor en daaronder is een zeer zonderling. De stad Thun ont vangt een aanzienlijk bedrag mits enkele leden uit den Raad gezet worden, die en die burgers nooit als zoodanig verkozen worden, dit en dat lid uit de schoolcommissie verwij derd wordt, enz. Het is de vraag of de stad Thun het legaat zal aanvaarden. Een soldaat van het garnizoen te Baut zen, die zich had aangemeld als vrijwilliger voor China en was afgewezen, wendde zich met een verzoekschrift tot den keizer. Deze gelastte, dat de man bij een volgende expedi tie moest ingedeeld werden. Daar de soldaat eohter verzuimd had, den voorgeschreven hi&rarchischen weg te volgen, moet hem eersf een dag arrest worden opgelegd. - Twee jongens uit Springfield in Ohio Harry Dunkel en Edrne Goodfellow, hebbei voor weinig geld een bezoek aan de wereld tentoonstelling gebracht. 5 Mei vertrokken zij uit hun woonplaat met ongeveer 90 dollar op zak. Zij bereikter New-York zonder een cent te hebben uitge geven, daar zij in een schuilhoekje de spoor reis volbrachten. Te New-York gelukte hei hun, een gratis overtocht te verkrijgen, ii ruil waarvoor zij aan boord het vee had'dei te verzorgen. Zij bleven vier dagen te Parijs waar zij het meest door den eiffeltoren werdei getroffen en keerden op dezelfde wijze teru: als zij gekomen waren. Gezond en wel kwamen zij bij hun ouden terug, die hun zeker niet verweten zullen hebben, dat zij niet zuinig reisden. - In „Harper's Magazine' komt een artike voor over de Engelsche pers aan het froni in Zuid-Afrika. De schrijver geeft een ven-haal van het weinig gemakkelijke leven der correspondenten en staat langen tijd stil bij de censoren. Hij geeft een goed voorbeeld, hoe deze heeren de telegrammen mishandelen. De correspon dent seinde: „Hevige aanval Boeren. Regen van granaten op onze stelling. Zware ver verliezen, gisteren en heden." De hoofdre dacteur te Londen ontving het volgende tele gram: „Hevige regens gisteren en heden. - Te St. Petersburg kwamen berichten, dat te Kalgan (noorden van Peking) groote thee- en zijdemagazijnen door de Boxers zijn verwoest en verbrand. Men schat de waarde van het te niet gaan dezer eigendommen, toebehoorende aan Russische handelaars, on 29 millioen. Vergadering van Zaterdag 21 Juli 1900, 's morgens 10 uur. Voorloopig e vaststelling gem.-rekening 1899. Goedkeuring rekening Alg. Armbestuur 1899. Opmaking voordracht zetters. Vaststelling verordening inrichting brandweer. Voorz. de heer H. W. de Jonckeere, burgemeester, Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen dei vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierop deelt de Voorz. mode dat door den heer Wesstra een verlof is gevraagd vanaf heden tot uiterlijk 11 Augustus. Nadat op een door den heer Bakker gedane vraa» door den oorz. was geantwoord, dat door den ambtenaar tor secretarie diens werk in dien tijd zou worden verricht, werd dat verlof toegestaan dat dor-r ZEd. zelf vergunning is aangevraagd om van 15 Aug. tot 15 Sept. buiten de gemeente te vertoeven dat van H. II. Ged. Staten goedgekeurd is terug te! ontvangen het kohier schoolgelden 3e kw. 1900. Deze mededeelingen enz. worden voor kenniso-cvin» aangenomen. Door de daarover aangestelde commissie was bij het nazien geen aanleiding tot op-of aanmerking gevonden, weshalve wordt voorgesteld do rekening voorloopig vast te stellen. Ontvangsten waren 56635,525, uitgavenl 56310,476 en een batig saldo alzoo f 295.05. Door den Voorz. werd de commissie dank gebracht namens de vergadering voor de vervulling van hun taak. Met algemeene stemmen werd hierop de rekening voorloopig vastgesteld. Ook hierbij werd de commissie door den Voorz. de dank der vergadering gebracht en was door die com-è: missie geen aanleiding gevonden tot op- of aamner-B kingen, zoodat overeenkomstig het voorstel der com-l missie werd besloten de rekening goed te keuren. Ontvangsten waren f 3832.69, uitgaven f 3326.3S en batig saldo f 506.11. V oor 1 Sept. moet bij den Commissaris der Koningin bedoelde voordracht worden ingediend. Aftreden moeten met 1 Januari 1901 de heeren Joh. S. ICeiiser llz en C. Wz. Bakker Jr. Beiden zijn dadelijk herkiesbaar. Bij stemming wordt de volgende voordracht opgemaakt Joh. S. Keüser Rz., C. W. Bakker Jr., J. P. Noordijk en W. C. Rcij. j Bedoelde verordening wordt artikelsgewijze behan deld. Wij stippen er alleen uit aan dat behalve brand meesters, onder-brandmeesters, commandeurs, spuitgasten 1 enz. er ook zullen zijn opzichters over de geredde goederen en opper-porders en porders, personen die i zorgen dat ieder spuitgast enz. in zijn wijk wordt ge waarschuwd, waardoor niet meer zal kunnen worden beweerd dat men niet wist dat er brand was. Verder zullen de voor den brandweer aangewezen-V personen, die buiten de kom der dorpen wonen ver- plicht zijn kuip te verleenen indien de brand binnen. een kwartie alstand van hun woning verwijderd is. Ten opzichte van Oost wordt hierbij eene uitzonderinz gemaakt, dit wordt gerekend niet verder dan een kwartier van Oosterend te liggen. Voor den aanjager zullen aan den Burg zooveel mogelijk vrijwilligers worden genomen. De belooning 1 daarbij zal zijn voor brandmeester 35 cents, comman- deurs 30 cents en de spuitgasten 25 cents per uur. Op de andere dorpen dan den Burg zullen de gewone spuitgasten zoo noodig aan die spuit dienst moeten doen zonder belooning. Zoo dikwijls B. en W. dit noodig oordeelen, doek minstens 1 maal 's jaars, zullen de spuiten met de - manschappen worden beproefd. Ingeval van nood kunnen ook niet-aangestelden 1 tusschen IS en 60 jaar oud b(j de brandweer worden aangewezen om in geval van brand te helpen,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2