Buitenland. Het.,,Hbld." meldde Zaterdag: Rotterdam heeft heden het gewone aanzien herkregen, daar ook de schippers besloten weer vrachten aan te nemen, nu de staking der bootwerkers geëindigd is. Dat er een ontzettende hoeveelheid goederen te verwer ken valt, blijkt wel uit het af- en aangenj van sleeperswagens. Schipper Muller was heden weer aan de beurs, begeleid door den hoofd-inspecteur van politie Yuyk en twee rechercheurs, terwijl in den aanvang ook een compagnie mariniers langs het gebouw demon streerde. De man moest na een minuut of 5 weer vertrekken, daar er van verschillende kanten weer werd opgedrongen. Naar verluidt zal de scène van gisteren verder gevolg hebben. De oudste kuiper van Vlaardingen, Jacob Vermeer, vierde Vrijdag zijn 90sten verjaardag. Dat er nogal wat tonnen door zijn handen zijn gegaan, kan men beseffen, als men weet, dat hij op zijn 10de jaar reeds bij het vak kwam. De oude man had veel belangstelling. De stoomboot van Woudsend (Fr.) stoomde vrij snel voorbij de Niewezijl bij IJlst (Frwaardoor een Engelsche kotter zóo hevig begon te schommelen, dat het roeibootje, 't welk door een ketting achter aan den kotter was verbonden, hard tegen den kotter stiet. De opvarende Engelschen, die nog sliepen, werden hierdoor opgeschrikt en vlogen naar dek, waar hun do kapitein der stoomboot glimlachend toeriep „Dat heeft Paul Kruger gedaanDat was inderdaad zoo, want de stoomboot heet Paul Kruger. De beweging tegen de tallooze examens die hier te lande worden afgenomen, heeft tengevolge gehad, dat te Amsterdam, aan de 2de H. B. S. met 3 jarigen cursus voor jongens, candidaten zonder examen werden aange nomen, mits de hoofden der lagere scholen, welke zij doorloopen hebben, verklaren, dat zij de noodige kundigheden machtig zijnop die wijze zijn dit jaar 75 jongelieden de examen marteling ontloopen en hebben een plaats op de H. B. S. verworven. Geheel afgeschaft is het examen intusschen nog nietnog 50 kwamen onder het mes en hiervan slaagden er 29. De yisscher M. Nahon te Hazerswoude ontdekte dezer dagen, terwijl hij in de uit oefening van zijn bedrijf bezig was, een bun- singgezin, bestaande uit moeder en 3 kinderen. De oude mevrouw kippendief was niet te genaken. Hoewel de visscher haar met een polsstok een flinken tik op den kop toebracht, wist zij toch met een harer jongen in den bek te ontsnappen. De overige twee werden medegenomen en bevinden zich thans, even als konijnen in een hok, in den besten welstand. Met visch en gevogelte opgekweekt, begin nen de bunsinkjes aardig te groeien. Misschien kan Nahon nog eenmaal door hun uitwendig vergoeding krijgen voor de uitgaven, die hij zich nu voor hun inwendig getroost. Mevr. Duys te Amsterdam, deelt mede dat zelfs de hardnekkigste, meest verouderde dyarhé genezen wordt met het gekookte sap van de versche of gedroogde boschbes, in overvloed in ons land, vooral in Groesbeek, groeiende. De pluk is daar thans in vollen gang. Het middel is eenvoudig, de kosten gering en de uitkomsten verrassend. (R. N.) Men schrijft uit Muntendam: De onderwijzers der lagere school stonden Vrijdagmorgen naar den thermometer te kijken, die reeds 82 gr. F. in de schaduw aangaf. Deze hooge temperatuur geeft vrijheid, om vacantie te geven; toch wordt van deze be voegdheid slechts zelden gebruik gemaakt. Ook Vrijdagvoormiddag niet. De jongens der hoogste klasse was dit besluit niet naar den zin; zij wilden niet in de school zitten puffen en blazen, en gingen om 11 uur in optocht naar het huis van den burgemeester om van hem vacantie te vragen. En waarlijk, de heer burgemeester gaf vacantie. Nu in optocht onder het zingen van het Transvaalsche Volks lied terug naar de verschillende onderwijzers en de blijde boodschap medegedeeld! De Mun- tendammer schooljeugd had Vrijdagmiddag geen school. Onze boterhandel. Denemarken steekt onzen boterhandel de loef af, schrijft de „Prov. Friesche Ct.": Niet maar eventjes. Neen, zoo glad als het maar kan Ziehier eenige cijfers. Waarde der uitgevoerde boter (in millioenen). In het jaar. Uit Denemarken. Uit-Nederland 1896 f 75.000.000 f 13.000.000 1897 - 81.000.000 - 15.000.000 1898 - 88.000.000 - 14.000.000 Kan het erger? Onze uitvoer nam in drie jaren met één millioen toe. De Deensche uitvoer met 13 millioen. Met een bedrag, gelijk aan onzen geheelen boteruitvoer Maar, het moet gezegd, de Deensche regee ring spreidt op dit punt een activiteit ten toon, waarvan onze regeering geen kaas heeft gegeten. Want het ligt 'm niet zoozeer aan de boter. De Hollandsche behoeft voor de Deensche niet onder te doen in geurigheid en smaak. Gelukkig dat wij onze fouten beginnen in te zien. Dat is de eerste schrede op den beteren weg. Nederland moet niet alleen wat Denemarken voordoet, navolgen (in zooverre het gunstig werkt), maar in vindingrijkheid op zijn beurt Denemarken de loef zien af te steken. Dan pas komt onze boterhandel er flink bovenop. Naar „Het Volk" meldt, moest Eeltje Ringia Zaterdag te 2 uur in den Haag voor den rechter-commissaris mr. C. W. Vollgraff verschijnen, ten einde te worden gehoord in de zaak der gebroeders Hogerhuis. In het orgaan der Soc. Tem. Arbeiders- is een gratie-adres opgenomen voor de gebrs. Hogerhuis, hetwelk thans door het Landelijk Comité ter teekening gereed is. Na een driemaal herhaalde poging tot revisie wenden de onderteekenaars van dit verzoek schrift zich tot hare Majesteit om voor de gebroeders Hogerhuis, in wier schuld zij niet kunnen gelooven, dat te vragen, wat slechts in hare macht staat hen te geven, de gratie. Beter laat dan nooit. Een zeldzaam huwelijk is te Elsene voltrokken twee oudjes uit een oude mannen- en vrouwenhuis zijn getrouwd, die samen 150 jaar zijn; hij is van '23 en zij van '27. In het huis was deze idylle begonnen. Advertentie uit een krant te Winschoten: „Ondergeteekende beveelt zich aan tot het wasschen en gladmangelen vau geheele huis gezinnen" enz. Hoe gaarne Lord Roberts ook zou willen seinen, dat Generaal de Wet met de zijnen was gevangen genomen, blijkt het, dat daarvan steeds nog maar geen sprake is, ja zelfs was men verplicht te seinen, dat door de Engelsche in de Vrijstaat eens weer ver liezen werden geleden. Een trein met levens middelen, geescorteerd door 100 Hooglanders werd door de Boeren genomen, terwijl de spoorlijn er werd opgebroken. De verbindings lijn tusschen Pretoria en Bloemfontein werd daardoor verbroken. Elders in de Vrijstaat werden de Engelsche troepen door de Boeren teruggeslagen, terwijl het door geheel het land wemelt van troepen Boeren, die op hun eigen gelegenheid de Engelschen afbreuk doen door overal waar ze maar kunnen de Engelsche soldaten onverhoeds met hunne Mausers of Martin-Henrigeweren het levenslicht uit te blazen. De „Matin" bevat een zeer lezenswaar dig artikel over de nog steeds heerschende steenkolencrisis. Wel is waar wordt daar in deze dagen minder over gesproken, want het groote publiek kent den steenkool in hoofdzaak slechts als stookmiddel en wie denkt daar nu aan! - doch in den komenden -o: winter zal het anders zijn en zal de kolen-le; nood ernstiger optreden dan in denafgeloopeni winter. ai De schrijver van het artikel heeft Engel-jz sche, Belgische en Fransche steenkoolhande-3 laars geraadpleegd, die het eens waren oven de oorzaken, die gezocht moeten worden in se de reuzen vraag van de geheele wereld naar "is steenkool, vooral voor Rusland, Siberië en a Chiua. Men was het eens, dat de crisis nogro zou voortduren en eer nijpender zou worden j dan afnemen. Aan de Boven-Loire woont een boeren- - zoon, Courtal genaamd, die elk jaar ongeveer er 10,000 frs verdient met de premies op hetrr vangen en dooden van giftige slangen, waar;ie het in die streek van wemelt. Courtal kent o< op zijn terrein geen concurrentie en zijn© roem als slangendooder is in Frankrijk onbetwist. n< De „Morning Leader" publiceert een* document, dat veelzeggend is. Het is de,n lijst van aandeelhouders van de „Kynoch - Company", die met h°t Britsche departementh: van oorlog en de admiraliteit contracten heeftia afgesloten voor de levering van cordiet tegen.ei 30 cents per K.G. meer dan andere inschrij-sb vers. Volgens die lijst komen totaal voors de familie Chamberlain 6259 aandeelen. in Volgens mededeeling van de telegraaf-13 administratie der Kaapkolonie, is de telegra-1 fische gemeenschap via Delagoabaai gestoord met die gedeelten van de Zuid-Afrikaansche's Republiek- welke door de Engelschen bezet16 zijn. 13 Bijzondere telegrammen kunnen evenwel30 via Kaapkolonie worden verzonden naar3 Pretoria, Johannesburg, Germitson, Vereent!11 ging en Heidelberg, indien zij in het Engelsch 6 en in verstaanbare taal zijn gesteld. Drie jonge meisjes hebben voor de aardig-ra heid een sneltrein bestuurd van Kansas City naar Oklahoma en 't er uitmuntend afgebracht,5C De eene deed dienst als machiniste, de andere je als stookster, de derde hielp op allerlei wijs, e De trein vloog mot een snelheid van 961S kilometer in het uur en de lijn is, ook door „licht en dichten" aanleg, een der gevaarlijkste^ in Amerika. De waaghalsjes behooren tot de hoogste kringen van New-York. Vrijdag is het niet alleen hier zooe ondragelijk warm geweest. Te Parijs steeg j de temperatuur tot boven honderd graden F, j en sloeg aldus het hoogst bekende record, j Dertien menschen zijn ten gevolge van de0i warmte doodgebleven het aantal flauwgevaliri lenen is niet bekend, maar moet enorm zijn geweest. In sommige voorsteden rees de i thermometer tot 112 gr. F. Daarbij komter nog dat den Parijzenaars is medegedeeld, dat j het water weldra zal ontbreken als er ge er- verandering komt. Tot dusver, zegt de- directeur van de waterleiding, zijn de reservenj voldoende geweest om het tekort in de reservoirs te dekken, maar nu daalt de druk schrikbarend en zullen de reservoirs spoedig uitgeput zijn, Uit Brussel wordt gemeld, dat tenC gevolge van 't besluit tot werkstaking, dooie 6000 werklieden in de glasblazerijen genomen, den lsten Augustus 25 glasblazerijen zullen?1 sluiten. Op elf fabrieken wordt voortgewerktj De „Sun" bevat het verhaal van een'd Engelschen soldaat, die veel ontberingen had geleden, met koorts m het hospitaal werd j1 opgenomen en wien de snelle genezing niet,r] erg naar den zin was. Toen de dokter he%, op zekeren dag den koortsthermometer inri den mond zette en hem even den rug toe d keerde, duwde Tommy het kwikglas vlug iiBn een kop heete thee. Toen de dokter kwam,M had hij den thermometer weer in den mond ig De dokter keek aandachtig en riep toer'3 ontsteld „Je bent nog wel niet dood, maar0! volgens de wetenschap moet je al dood zijn Tommy bleef in het hospitaal. Een sedert den avond van den 17den„ te Engelberg in de Züricher bergen - vermiste dame, miss Thompson, kan ondanks de ijverigste nasporingen niet gevondei

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2