N°. 1345. Zondag 29 Juli. A0. 1900 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. lï: Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel ö,v.. TEXEL, 28 Juli 1900. Aan 't eind-examen van den vasten twee jarigen cursus aan de Zeevaartschool te Helder, werd door 5 leerlingen deelgenomen. 4 van hen slaagden en werd het eind-diploma uit gereikt. Een 2-tal der geslaagden behooren in onze gemeente thuis nl. de jongeheeren i A. Bremer, zoon van den heer P. K. Bremer te Oosterend en E. J. Moojen, zoon van den heer J. H. Moojen alhier. Van 24 tot en met 26 Juli werden van hier uitgevoerd 337 schapen, 199 lammeren, 7 koeien, 1 paard en 4 varkens. Naar wij vernemen zal de proeftocht j met de reddingsboot van de Cocksdorp worden gedaan, op Maandag 6 Augustus a. s. Oudeschild, 27 Jul. Het wiermaaien is voor dit jaar geëindigd. Naar raming werden 1500 pakken gemaaid zeegras aangebracht. Aan het maaien werd door ruim 30 personen deelgenomen. De inzameling alhier door de heeren Beumkos en Kroon gehouden, ten bate dei- noodlijdenden door de granaatontploffing te Helder, heeft opgebracht f27.11. Dit bedrag is overgemaakt aan het bestuur van het visschersfonds aldaar. De tentoonstelling van oudheden, enz., trekt nog altijd de belangstelling. Ook het bezoek van vreemdelingen is grooter dan in het begin. Vermoedelijk zal de sluiting der tentoon stelling ongeveer half Augustus plaats hebben. Voor het Admiraal de Ruijter-fonds is, door tusschenkomst van den Heer H. Dito, een gift ingekomen van f 25 van N. N. te Leiden. Oosterend, 27 Juli. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier de Heer J. H. Israels, candidaat te Zalt-Bommel. Van den veehouder D. te Oost geraakte i gisteren eene koe in een pas uitgegraven sloot en werd daaruit levenloos opgehaald. Natuurlijk is dit een groot verlies, aangezien het vleesch van een verdronken rund bij dergelijk warm weer voor een laag prijsje van de hand moet worden gedaan. De Cooksdorp, 25 Juli. Hedenmorgen te ongeveer half vier kwam hier het bericht, dat er een schip in de Eierlandsche gronden was gestrand. Eenige schuiten vertrokken om zoo noodig assistentie te verleenendoch vóór deze op de strandingsplaats waren aange komen was het schip reeds vlot en zette koers naar het Westen. Het bleek een stoomjacht te zijn. Het plan bestaat, om den visschers, die deelnemen aan de revue der visschersvloot, later een herinneringsmedaille aan te bieden. Die medaille zal aan één kant voorstellen het borstbeeld der Koninginaan de andere zijde een botter, waarmede gevischt wordt. Op het randschrift zal gegrift worden „Ter herinnering aan de Vlootschouw bij Pampus op 3 Augustus 1900. Men schrijft uit Haarlem Maandagmiddag werd de trein, die te 4 minuten voor half twee van het station vertrekt, bij den overweg aan de vuilnisbelt tot stilstand gebracht door twee fabrieks meisjes. Deze meisjes hadden reeds eenige dagen achtereen de aardigheid om, als de trein aankwam, onder den afsluitboom door te kruipen en dan midden op de rails te gaan staan, in de hoop den trein te zullen zien stoppen. Floot dan de machinist, dan bleven zij staan tot de trein op] een meter genaderd was; dan namen zij een sprong zijwaarts en liepen weg. Maandagmiddag stopte de trein plotseling, de machinist sprong er af en in dien tijd had een jongen de meisjes gegrepen, die nu aan den brugwachter en later aan de politie werden overgegeven. Een groote menigte begeleidde ze naar het bureau. Te IJmuiden heerscht ijs-nood. De machine van een der ijsfabrieken is defectde Noorsch-ijskelders zijn ledigslechts één ijsfabriek werkt. En dat voor die menigte visschersvaartuigen. Een milicien van het regiment grena diers en jagers is te Scheveningen bij het baden in zee, tusschen de pier en het waterverver- schingskanaal, doordat hij zich te ver waagde, verdronken. Zaterdag werden voor het eerst 60 waggons steenkolen per dag geproduceerd door de mijn „Oranje Nassau" te Heerlen (Limburg). Op stoffelijk gebied heeft Limburg zeer veel te verwachten van het exploiteeren der steen- kolenbeddingen aldaar. Nog herhaaldelijk moet de politie te Rotterdam tegen voormalige stakers optreden. Zoo werd Mamdagavond weer een bootwerker gearresteerd die een anderen met een mes dreigde, omdat deze in zijn plaats bij de Holland—Amerikalijn was gekomen, terwijl hij zelf, naar hij beweerde, niet had willen staken, doch daartoe door de anderen was genoopt. Verder zijn drie machinisten gevangen ge nomen, die Maandagavond een inval op een stoomboot aan de Nassaukade deden, om te zien of daar ook personen van hun gilde aan het werk waren. De machinisten en stokers volharden tot dusver nog in hun staking, daarin gesteund door hun patroons, de internationale Rijn- sleepersvereeniging, en herhaalde conferenties hebben nog tot geen resultaat geleid. Alleen heeft deze toestand tengevolge, dat de Rijn schepen thans door Duitsche sleepbooten, die in grooten getale van boven komen, worden weggesleept. Uit Breedevoort meldt men, dat eene moeder met hare twee kindertjes (tweelingen) van ongeveer een jaar naar het land ging. Den volgende nacht zijn de beide kinderen overleden, naar men gelooft aan de gevolgen van zonnesteek. Maandagmiddag woedde onder Oosterbeek een hevige bosch- en heidebrand op het goed van den heer Sitter, uit Ede. Eenige arbeiders hadden een stukje heide willen afbranden, doch onvoorzichtig genoeg geen gereedschappen meegenomen, zoodat de brand niet meer te stuiten was. Om 1 uur begonnen, was de brand des avonds te halfacht met veel in spanning en moeite gebluscht. Verscheidene bunders denneboomen zijn verbrand. Naar de „Zwolsche Ct." bericht, is onder de paarden van het thans in de legerplaats bij Oldenbroek kampeerende 1ste regiment veld-artillerie, de influenza uitgebroken, zoodat het te verwachten is, dat in de vastgestelde oefeningen belangrijke wijzigingen zullen worden gebracht, aangezien de paarden niet naar de garnizoenen mogen teruggaan voor de besmetting geweken is, d. i. 21 dagen na het laatst geconstateerde geval. Door de Maatschappij tot Exploitatie van de Victoriabron te Oberlahnstein, ge vestigd te Amsterdam, worden als reclame middel in den handel gebracht Nederlandsche speelkaarten, welke speciaal voor genoemde Maatschappij vervaardigd en gedeponeerd zijn. Koningen en koninginnen worden op die kaarten voorgesteld door leden van ons Vorsten huis, en de Boeren door de heeren Kruger, Joubert, Steyn en Reitz. Deze speelkaarten zijn in Holland vervaar digd naar de teekening van den heer G. van Caspel. In den Dommel is bij het zwemmen een jongmensch verdronken. De oorzaak van dit ongeval moet gezocht worden in het feit, dat de man zich te water waagde na pas zijn maal gebruikt te hebben. Hoe dikwijls is hierop niet reeds gewezen. En toch vallen er nog steeds slachtoffers dezer onvoorzichtigheid Zoolang er niet ongeveer twee uren ver streken zijn na het gebruikte maal kan men zich niet zonder gevaar te water begeven, noch geheel, noch gedeeltelijk. Dat zij, die van een verfrisschend bad houden, dit toch niet vergeten. Het „Hbl." kan omtrent de visschers vloot revue als zeker mededeelen, dat ook in het buitenland belangstelling bestaatniet alleen komen toeschouwers, maar ook redac tiën van illustration en dagbladen zendon teekenaar of verslaggever. Onder de reporters is een der journalisten, die ook in 1898 de kroningsfeesten bijwoonde- Weder meldden zich schippers van botters aan, die op 3 Aug. a. s. op Pampus zullen komen. 1-1 et getal visschersvaastuigen zal groot zijn. Bij de regimenten infanterie worden de miliciens van de lichting 1899 den 14den Augustus in het genot van groot verlof gesteld. Het beleidvol en flink optreden van een smid van de exploitatiemaatschappij heeft te Rotterdam vermoedelijk een ernstig spoor wegongeluk voorkomen. Die smid heeft aan de politie medegedeeld, dat Woensdagavond omstreeks half negen, toen hjj de spoorwegviaduct by de Meent passeerde, zijn opmerkzaamheid werd getroffen door een herhaald getoeter, alsof er meteen signaalhoorn boven op de viaduct werd ge blazen. Langs een der pijlers klom de smid naar boven en daar gekomen zag hij drie jongens, naar schatting 15 a 16 jaar oud, hard wegloopen. Een der knapen zwaaide met eenroode vlag en een ander had den hoorn bij zich, doch op zijn komst namen zij de vlucht in de richting van Pompenburg, waar zij zich langs een der lange pilaren lieten zakken en ontkwamen. Op zijn weg terugkeerende zag de smid ongeveer 90 pas van de Meent af op de rails liggen 2 ijzeren beugels, een eind verder een zwaren boorbeugel en nog iets verder een plank, welke voorwerpen door hem ijlings werden verwijderd, omdat hij wist dat er een trein in aantocht was. Nauwelyks was hij gereed of er passeerde een passagiertrein, en hoewel de locomotief de plank zeer zeker zou stuk gereden hebben, is het niet onwaar schijnlijk dat de beugels een déraillement zouden veroorzaakt hebben, waarby groote onheilen hadden kunnen gebeuren. De smid is aan de viaduct werkzaam en daardoor met den plaatselijken toestand bekend. (R. R. Ct.) Wat de concurrentie al niet doet! De Staatsspoor heeft den prijs voor een retour 3de klasse van Amsterdam naar Rot terdam voor reizigers, die des Zondags gaan en des Maandags terug reizen, gebracht op f 1.50. De prijs voor een gewoon retourkaartje is f 2.60. Zal de Hollandsche spoor het voorbeeld van de Staatsspoor volgen? TEXELSCHE COUR ABT. Abonnementsprijs per S maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. i G E V O N D E N VOORWERPEN. i Gedeponeerd ten Raadkuize een zweep, ge- j vonden op den Koogerweg. i

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1