Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten. Naar wij vernemen zal bij den uitgever de hr. K. Ie Cointre te Middelburg een schets uit het volksleven worden uitgegeven, geti teld: „Een Werkstaking" van de hand van Ds. C van Koetsveld Ez. te Goes, voorafge gaan door een korte beschrijving van de ramp te Helder. De netto opbrengst dezer uitgave zal be stemd worden voor de ongelukkigen die ge troffen zijn bij de vreeselijke ramp op 13 Juli jl. te Helder voorgevallen, waarbij 5 personen gedood en 9 zwaar of minder ernstig verwond werden. Door deze ramp zijn verschillende gezinnen niet alleen in rouw gedompeld, maar zijn ook de kostwinners weggevallen. De Heldersche Commissie beveelt de uit gave ten zeerste aan en vraagt ook door inteekeningop deze schets den steun van velen. De prijs van het werkje is slechts 35 ct. en vooral om 't goede doel dat wordt beoogd zal zeker menigeen zich zulk een werkje willen aanschaffen. Een bewoner van Hilversum, met familie te 's-Gravenhage over, nam aan het station van de Hollanasche Stoomtram te Scheveningen in een verkeerde tram plaats Toen hij dit bemerkte sprong hij van die tram, die reeds in beweging was, af, waardoor hij viel en een eind werd medegesleurd. Ernstig ver wond is hij per brancard overgebracht naar het ziekenhuis te Scheveningen. Zijn toestand was levensgevaarlijk. Men schrijft uit Enschedé, dd. 25 Juli Gisteravond geraakte een 20-jarig arbeider uit Smilde, in den trein van Gronau naar hier, in gezelschap van een 4tal „heeren", die hem tot kaartspelen wisten te bewegen. Toen hij dadelijk f' 10 verloor, vertrouwde hij er te zijn ingeloopen en gaf aan 't station van het geval kennis aan de politie, die 2 der „heeren" wist aan te houden, waardoor de verliezer een deel yan het verlorene terug kreeg. De aangehoudenen, uit Rotterdam herkomstig, bleken te zijn 2 der 4 personen, die zich gedurende eenige dagen hier hebben opgehouden en toen als kwartjesvinders zijn aangeduid. Zij waren voorzien van een maand-abonnement op het Noordernet der S.3. Kapitein De France zou heden uit het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met zijn door hem uitgevonden ballon-parachute op stijgen. De onder den naam van kapitein De France reizende landgenoot, de heer Kluitman, te Parijs woonachtig, zal dan zelf proeven geven met zijn systeem. Zijn ballon heeft den gewonen ronden vorm onder aan den omtrek van het net wordt een eigenaardig soort stalen veer bevestigd, waaraan op zijne beurt de parachute zoodanig gehecht wordt, dat de ballon zich in de parachute bevindt als een ei in een eierdop. De luchtvaarder wordt met zijne mand aan den ballon bevestigd door middel van een enkel dik koordzoodra hij dit doorsnijdt, wordt het gewicht van de parachute en aeronaut door de voornoemde aan het net bevestigde veer gedragen, deze echter is te zwak, zoodat de parachute en luchtvaarder, van den ballon gescheiden, in de ruimte vallen, doch slechts een oogenblik, want onmiddellijk wordt de val door de zich eensklaps uitbreidende parachute gebroken en statig daalt de mand. Een man van middelbaren leeftijd, meldde zich bij de politie te Utrecht, met het verzoek om naar een Rijkswerkinrichting te worden opgezonden, daar hij nergens werk kon krijgen en dus ten einde raad was. Nu is het zeer zeker treurig, wanneer een man in de volle kracht van zijn leven tot een dergelijken maatregel zijn toevlucht moet nemen, doch dubbel treurig is het, wanneer het geheel aan eigen schuld moet worden geweten; en dit was hier het geval. Ongeveer 3 jaren geleden, bezat de man, in een der voornaam ste steden van Friesland, nog een flinke ma- nufactuurzaak, welke een ruim bestaan gaf, zoolang de meester zelf de teugels van het bewind in handen hield, doch toen hij deze aan andere handen toevertrouwde, liep de zaak mis. Natuurlijk werd deze achteruitgang aan allerlei invloeden geweten, behalve aan dien van den drankduivel, en toch was dit de ware De ellende, welke daarop geleidelijk is gevolgd, deed de eenmaal zoo benijde huis moeder van verdriet sterven en vervreemde weldra ook de kinderen van den vader. Deze daarop geheel aan zijn lot overgelaten, begaf zich met het weinige, dat hem nog was overgebleven, naar- Engeland, doch keerde onlangs zonder een cent van daar terug en achtte zich nu langer zwerven moede gelukkig wegens landlooperij te worden op genomen. Hoe goed generaal de Wet is ingelicht, blijkt duidelijk uit de omstandigheid, dat de trein door hem genomen ook 100000 pd. st. aan geld vervoerde, dat naar Petroria moest Ongelukkig was de waggon, waarin zich dat geld bevond juist bij het station Honingspruyt uit de trein genomen, omdat de assen warm liepen. Zeer waarschijnlijk werd door dien generaal later nog een trein genomen, waarbij 200 Engelschen werden gevangen genomen. Het gaat er laatstgenoemden blijkbaar niet zeer naar den zin en in Engeland is men over den gang van Zaken in Zuid-Afrika dan ook weinig gesticht. Ook het optrekken van Lord Roberts naar 't Oosten en misschien daarna naar Lijdenburg wordt zeer gevaarlijk geacht. Naar men vermoedt, is het doel dei- Boeren de Engelsche troepen daarheen te lokken, om daarna met meer kans van slagen de verbindingslijnen aan te vallen. Jn militaire kringen te Londen is men er vast van overtuigd, dat l.ord Roberts geen soldaten kan missen voor den dienst in China met zijn 220.000 man richt hij niets uit tegen de 10.000 Boeren, die volgens berekening in 't veld zijn en wanneer in October weer voldoende gras zal zijn gegroeid voor de paarden en de Boeren weer in kleinere troepjes zullen kunnen optreden, wordt de strijd voor John Buil er niet gemakkelijker op. Zondag zijn te Parijs vijftien menschen tengevolge der warmte gestorven. Vijftien anderen werden in zeer ernstigen toestand in verschillende ziekenhuizen opgenomen. Een groot aantal paarden zijn dood gevallen, ter wijl een aantal honden moesten worden afge maakt, die verschijnselen van hondsdolheid vertoonden. Lord Roberts seint van uit Balmoral, gelegen tusschen Pretoria en Middelburg, dat hij die plaats zonder tegenstand bezette, na dat French, Hutton en Anderson de Boeren tot den aftocht hadden gedwongen. Tegenover de telkens herhaalde, min of meer geheimzinnige verzekeringen van de Chineezen, dat de gezanten in Peking veilig zijn, verzekeringen, waaraan de Engelsche regeering weigert te gelooven, plaatst de „Daily Mail' het volgende telegram uit Shang hai: „Een staatsambtenaar heeft van een ambtgenoot van Shantung een brief gekregen waarin staat, dat de buitenlandsche zende lingen in Peking in het begin van de maand herhaaldelijk hebben gepoogd koeriers af te zenden, maar allen werden gepakt en ont hoofd. Den 4en Juli waren er in Peking nog maar een vierhonderd vreemdelingen over Zij werden allen overmand en geslacht, al mogen zoogenaamde telegrammen het tegen spreken. Als een staaltje van de wijze, waarop de Engelschen de Boeren behandelen, is het volgende wel teekenend Toen de Johannesburgsche samenzweerders door de straten der stad naar het spoorweg station werden gebracht, vanwaar zij naar het zuiden zouden worden gevoerd als krijgs gevangenen, zongen eenige vrienden op hun voorbijmarsch het Transvaalsche Volkslied. Zij werden onmiddellijk in hechtenis genomen en in den trein gestopt met de andere ge vangenen, om ook te worden weggevoerd. In Londen moet in sommige kringen het bericht de ronde doen, dat lord Roborts spoedig zou worden vervangen als opper-be- velhebber over het Engelsche leger in Zuid- Afrika. In politieke kringen moet men zeer ontevreden zijn over de langzaamheid, waar mede de operaties door den veldmaarschalk geleid worden De „Éclair" verneemt uit Londen, dat als reden voor het ontslag van lord Roberts zal worden opgegeven vermoeidheid. De personen, die het meest verontwaar digd zijn over de gebeurtenissen in China, zijn de Fransche kappers en pruikenmakers. Zij gaan bijna zoo ver te meenen, dat de opstand der Boxers ten doel heeft hen er onder te brengen. In China kochten zjj tot nu toe in groote hoeveelheid en tegen matige prijzen het benoodigde haar op. De prijzon stijgen, de uitvoer vermindert en weldra zal het niet meer mogelijk zijn pruiken of chignons te leveren. Men heeft wel gemeend, dat in Frankrijk ook nog wel haar te vinden zou zijn, maai de kappers beweren, dat hun vrouwelijke landgenooten veel te ijdel zijn op heur hoofd tooi, dan dat zij die willen verkoopen. Zij bieden f 50 per K.G. en een goede vlecht kan 500 600 gram wegen, maar zelfs de armste vrouwen behouden liever heur haren dan drie louis d'or te ontvangen. Een geniale gauwdievenstreek werd weinige dagen in de speelzaal der clu Ostende uitgevoerd. Aan een der be: tafeltjes was een Engelschman al reeds uur lang met afwisselend geluk bezig Trente et Quarante, toen juist op het mor dat hij weder een goudstuk op een 1 zette, twee hem bekende dames voorbijgit Hij draaide zich om en onderhield ziel geanimeerd met de jongste, een schoone dine, dat hij in het geheel niet bemerkte zijn inzet zich verdubbelde, vertienvout en spoedig tot 12000 francs steeg. Eind werd de conversatie afgebroken en -wi mr. H. zijn aandacht weder aan een hai spel. Zonder op de aanzienlijke hem tt mende winst te letten, was hij voornen twee goudstukken in te zetten, toen een jeugdig uitzienden vreemdeling zijn arm raakte, zich als landsman bekend maakt hem vroeg, of hij hem niet een kleinen di wilde bewijzen. De aangesprokene was d toe onmiddellijk bereid, en met een goed huichelde opgewondenheid verklaarde de jo ling hem fluisterend, dat zijn oom, vanv, hij eens hoopte te erven, en die elk verafschuwde, hem in de clubzaal gevj was en hem op eenigen afstand waarn Hij had zooeven een aardige som gewon, hierbij wees hij verholen op de 12000 fi en daar de oom in geen geval merken me dat hij had gespeeld, wilde hij zijn geacl landsman verzoeken, het geld op te strijl alsof het zijn „eigen" was en het hem in aangrenzende yertrekte overhandigen. Ont delijk voldeed mr. H. aan dit verlangen, n de winst tot zich en overhandigde in de a grenzende kamer den overvloedig danke vreemdeling het geld. Aan de speeltafel tei gekeerd, was de onnoozele Engelschman zeerste verbaasd, te hooren, dat hij van zijden met zijn groote winst gelukgewens werd. Het volgende oogenblik had hij i wel willen oorvegen. De „vreesachtige" i was intusschen al lang over de bergen. Scliagen, 26 Juli. Aangevoerd: paart f af ,17 Stieren f 80 a f210; 25 Gel koeien i'120 a f 16530 Kalfkoeien f 16( f 250; 12 Vaarzen f 60 a f 85; 23 Nuchti Kalveren f 7 a f 14.200 Schapen f 13 a f 25. Lammeren f a f Bokken en Geit f af 21 Varkens f 11 a f 14, 50 Vette Varkens 37 a 42 cent per kilo b Vette Koeien f 160 a f 260; 35 Biggen f 5. a f 7.— Kipeieren, f 2.50 a f 3.Eend a ct. Boter per half k.g. f 0.65 a f 0.1 Leiden, 27 Juli. Ter markt werden bed» aangevoerd: Ossen stuks f 116 a f 25 53 Stieren f 49 af 238Veulens stu f af 132 kalfkoeien f 110 a f 24 Melkkoeien f 110 a f242 62 Varekoei f 83 a f 196; 206 Vette koeien f 116 a f2; 63 Vette kalveren f 30 a f 77.50; 53Magt kalveren f 8,—a 19.00; Graskalveren f f 539 Vette schapen f 15 a f 27.3 schapen (weide) f 10 a f 21.— Paarden af 125 Magere Varkens f 13 a fl Vette Varkens a ct. 231 Biggen f3, a f 12. 744 Lammeren f8 a 14. Zondag 29 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Ben Hoorn. Geen dienst. Oud, schild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oo erend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedei Cr lesdorp. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. (Doop). GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboon Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 21 Juli tot 27 Juli 1900. ONDERTROUWDAbraham Wijnand va; Zuydam (Alkmaar) en Anna Margaretb Keijser (den Burg). GETROUWD Wijnand Otte (Zaandam) e: Hendrika Nieuwenhuizen (den Burg). GEBOREN Janzoon van Reindert van de: Hoek en Hendrikje Helfrich (Eierland) Piet er Janzoon van Cornelis Eelman e: Maartje Zwaan (den Burg). Jannetta Catha- rina, dochter van Jan Gielis en Trijntje Mulder (den Burg)- Corneliszoon van Lutji Burgman en Jannetje Bruijn (Eierland) Hiltje, dochter van Maarten Kooiman ei Heintje Kuijper (Waal en Burg). Cornelisji doohter van Jacob Dijker enTrijntjeBakke: (Oosterend). Aafje. dochter van Jan Henke; en Hendrika Vlas (Oudesohild). OVERLEDEN: Geene.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2